استخراج ارزهای دیجیتال

آموزش استخراج زی کش (ZCash) بصورت کامل

زی کش یکی دیگر از ارزهای دیجیتال است که استخراج آن این‌ روزها مورد توجه قرار گرفته است. این ارز دیجیتال بر اساس اثبات کار و با الگوریتم Equihash فعالیت می‌کند.

زی کش برای مخفی نگه داشتن تراکنش‌ها از تکنیک‌های رمزنگاری پیشرفته‌ تحت عنوان اثبات دانایی صفر (Zero-Knowledge Proofs) استفاده می‌کند. تراکنش‌های زی کش در بلاک چین عمومی منتشر می‌شوند اما آدرس گیرنده، فرستنده و مقدار تراکنش بصورت محرمانه باقی می‌ماند. همچنین این قابلیت در زی کش وجود دارد که تراکنش کاربران در صورت تمایل آن‌ها به صورت عمومی (نه محرمانه) انجام شود.

به طور کلی فرایند شروع استخراج به صرفه زی کش به شرح زیر است:

  1. تهیه دستگاه‌های مخصوص ای‌سیک (ASIC) یا ریگ کارت گرافیک
  2. ایجاد کیف پول زی کش به منظور دریافت زی‌کش‌های استخراج شده
  3. شروع استخراج با اجرای نرم افزارهای مورد نیاز و پیوستن به استخر استخراج

 

استخراج زی کش با دستگاه‌های ای‌سیک (ASIC)

کلمه ASIC مخفف Application-specific integrated circuit به معنای مدارهای مجتمع با کاربرد خاص است. به عبارت دیگر، یک تراشه ای‌سیک، برای یک هدف یا استفاده خاص طراحی شده است. با توجه به این موضوع، یک ای‌سیک می‌تواند برای هر دستگاهی استفاده شود اما امروزه کاربرد اصلی این ایده را در دستگاه‌های استخراج می بینیم.

این دستگاه‌ها و تراشه‌ها، قدرتی چندین برابر کارت گرافیک دارند و از نظر میزان مصرف برق، فضا و گرمایش، بسیار کارآمد تر هستند. بنابراین سرمایه داران می‌توانند از این دستگاه‌ها به طور انبوه برای استخراج و کسب سود استفاده کنند.

دستگاه‌های ای‌سیک به سادگی قابل نصب و راه‌اندازی هستند.

پس از اعلام شرکت بیت مین در ماه می ۲۰۱۸ مبنی بر تولید دستگاه اِسیکی که قابلیت استخراج با الگوریتم Equihash را دارد، اولین اِسیک برای استخراج زی‌کش در ماه ژوئن به بازار عرضه شد.

این دستگاه Antminer Z9 Mini بود که قدرتی معادل ۱۰KSol/S و مصرف برق ۳۰۰ وات داشت، یعنی با فراهم کردن دو ریگ قدرتمند هم به پای این دستگاه نمی‌توانستید برسید. پس از عرضه این دستگاه، دستگاه‌های قدرتمند دیگری نیز به به بازار عرضه شدند که سبباز ۲۰۰۰ به ۸۵۰ دلار شد.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که اسیک‌ها نیاز به نرم‌افزار ندارند و خود دستگاه دارای رابط کاربری برای پیوستن به استخر استخراج است.

همچنین توجه داشته باشید که با عرضه دستگاه‌های قدرتمندتر اسیک، سختی شبکه تغییر زیادی خواهد کرد و قبل از خرید این دستگاه‌ها تاریخ عرضه دستگاه‌های جدید و تغییرات سختی شبکه را در نظر داشته باشید.

دستگاه ASICminer Zeon 160K که با عرضه به بازار در سپتامبر ۲۰۱۸ انتظار تغییر سختی شبکه می‌رود

 

جمع آوری ریگ استخراج

برای استخراج به صرفه زی کش از طریق کارت گرافیک باید یک ریگ استخراج کارت گرافیک تهیه کنید. ریگ به معنای یک پک از سخت افزارهاست. ریگ کارت گرافیک در واقع مشابه با کیس کامپیوترهای خانگی اما با تعداد کارت گرافیک های بالاست.

mining-rig

یک ریگ کارت گرافیک استخراج دارای شش کارت گرافیک

 

ریگ های استخراج را به صورت آماده قابل خریداری هستند اما معمولا ماینرها نسبت به سرمایه و نیازشان، خود اقدام به جمع‌آوری قطعات و اسمبل آن‌ها می‌کنند.

به طور کلی یک ریگ استخراج شامل قطعات سخت‌ افزاری زیر می‌شود :

 

۱- کارت های گرافیک قدرتمند

اصلی ترین بخش ریگ استخراج، کارت گرافیک های آن است. شما به مجموعه‌ای از کارت گرافیک های قدرتمند برای استخراج به‌صرفه زی کش نیاز دارید.

سری Nvidia GTX، در حال حاضر بهترین مدل کارت گرافیک برای استخراج زی‌کش است. GTX 1080Ti و GTX 1070 از کارت گرافیک های خوب این مدل هستند.

شما می‌توانید از انواع کارت گرافیک استفاده کنید اما باید توجه داشته باشید که به جای خرید تعداد زیادی کارت گرافیک ضعیف، چند کارت گرافیک قدرتمند تهیه کنید. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که همه کارت گرافیک های خود را از یک برند انتخاب کنید. مثلا همه را AMD یا همه را Nvidia انتخاب کنید.

با جستجوی هر کارت گرافیک در اینترنت می توانید قدرت هش آن را بدست آورده و سپس  سود تقریبی خود را محاسبه کنید.

توجه: هش ریت هر کارت گرافیک در الگوریتم های مختلف، متفاوت است. مثلا کارت گرافیک GTX 1080Ti در الگوریتم زی کش قدرت هش حدود ۷۰۰Sol/S را دارد و در الگوریتم مونرو (CryptoNight V7)، قدرت هشی حدود ۸۴۰H/S دارد. به این موضوع دقت داشته باشید تا در محاسبه سود دچار اشتباه نشوید. همچنین زی‌کلاسیک، زِن‌کش و هاش دیگر ارزهای دیجیتال هستند که همانند زی کش بر روی الگوریتم Equihash استخراج می‌شوند.

۲- شاسی

شاسی وسیله ای برای سوار کردن قطعات ریگ روی آن است. شما می توانید شاسی را به صورت آماده تهیه کنید و یا خودتان اقدام به ساخت آن کنید. شاسی باید به گونه‌ای باشد که قطعات مخصوصاً گرافیک‌ها به خوبی روی آن پیچ شوند و نامتعادل نباشند.

نمونه ای از شاسی ریگ

 

۳- منبع تغذیه (پاور) مناسب

برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات این بخش را بسیار جدی بگیرید. برای سیستم های خانگی یک منبع تغذیه ۳۰۰-۵۰۰ وات کفایت می کند. اما برای چند کارت گرافیک نیاز به پاور یا پاورهای قدرتمند دارید. مثلا برای شش گرافیک قدرتمند پاوری بالای ۱۲۰۰ وات در نسخه PlusGold به بالا نیاز است. برای انتخاب پاور مناسب استخراج حساس باشید و با کارشناسان مجرب مشورت کنید.

 

 

۴- RAM

استخراج به رم زیادی نیاز ندارد. یک رم ۴GB DDR3 کافی است. اگر می‌خواهید بیشتر از استخراج از سیستم خود کار بکشید می‌توانید یک رم ۸ گیگابایتی تهیه کنید.

۵- CPU

برای استخراج با کارت‌های گرافیک نیاز به CPU خیلی قدرتمندی نیست. یک CPU متوسط که به مادربرد شما متصل شود کافیست.

۶- درایو SSD

برای نصب سیستم عامل و اجرای نرم افزارهای استخراج به یک حافظه نیاز دارید. یک درایو ۱۲۰ گیگابایتی SSD برای شما کافی است. البته در صورتی که قصد دارید به‌صورت جداگانه و بدون پیوستن به استخرهای استخراج ماین کنید، باید کل بلاک چین زی‌کش را دانلود کرده و از اینکه در آینده چه حجمی برای این بلاک چین نیاز خواهد بود، برای خود برآوردی داشته باشید.

۷- کابل های مورد نیاز

برای اتصالات مختلف در ریگ به کابل های مناسب نیاز دارید که در بازار فراوان است. کابل های PCI Express USB برای ایجاد اتصال بین گرافیک‌ها و مادربرد حتماً مورد نیاز است.

riser

 

۸- مادربرد

و در آخر به یک مادربرد مناسب برای اتصال قطعات نیاز دارید. برای اتصال چند کارت گرافیک باید از مادر برد با اسلات‌های PCI Express مناسب استفاده کنید. مادربرد Asrock – H81 Pro BTC یکی از مدل های خوب برای این کار است.

 

 

۹- اینترنت Adsl + مودم

استخراج به اینترنت خیلی پرسرعتی نیاز ندارد اما پایدار بودن و عدم قطعی آن مهم است. بهترین نوع اینترنت برای استخراج اینترنت Adsl است که اگر خط تلفن ثابت داشته باشید، می توانید از طریق مخابرات یا شرکت های خصوصی سرویس Adsl خود را فعال کنید. سرعت اینترنت ۲ تا ۴ مگ برای استخراج مناسب است.

برای اتصال به Adsl نیاز به یک مودم دارید. یک مودم ساده و بادوام کافی است. با کابل Ethernet می‌توانید مودم خود را به کارت شبکه مادربرد متصل کنید. توجه داشته باشید باید تا حد امکان قطعی و وصلی مودم را کم کنید زیرا قطعی و وصلی فرایند استخراج را با مشکل مواجه می کند.

استخراج حجم زیادی را مصرف نمی‌کند. طبق پرس و جو از چند کاربر مطلع در سایت بیت کوین تاک یک ریگ با هشت کارت گرافیک حداکثر ۴ گیگ در ماه مصرف اینترنت دارد.

اسمبل قطعات

حالا باید قطعات را روی مادربرد و شاسی سوار کنید. این کار تقریبا ساده است اما پیشنهاد می‌شود تا با یک کارشناس این کار را انجام دهید. ویدیوهای زیادی هم در یوتوب وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید. فقط کافیست عبارت «mining rig assembly» را در یوتیوب جستجو کنید.

نصب سیستم عامل و درایورها

شما می‌توانید از سیستم عامل های ویندوز، مک و لینکوس برای اجرای نرم افزارهای استخراج استفاده کنید. پیشنهاد ما نصب ویندوز ۱۰ است. به دلیل نداشتن درایور DVD، ویندوز را باید از طریق فلش مموری نصب کنید.

ویندوز را با نرم افزارهای ISO روی فلش بریزید. سیستم خود را به برق و یک مانیتور متصل و آن را روشن کنید. از طریق بوت USB می‌توانید ویندوز را نصب کنید. درایورهای مورد نیاز کارت گرافیک و همچنین کارت شبکه را روی ویندوز نصب کنید.

ساخت کیف پول‌ زی کش

حالا باید کیف پول زی‌کش خود را تهیه کنید تا بتوانید زی‌کش های ماین شده خود را ذخیره کنید. فرایند ساخت کیف پول و دریافت آدرس آن بسیار ساده و با چند کلیک انجام می شود.

کیف پول رسمی زی‌کش

متاسفانه در حال حاضر نسخه رسمی کیف پول زی کش که در وبسایت زی‌کش نیز آمده است، تنها سازگار با توزیع دبیان لینوکس است.

کیف پول Guarda

این کیف پول که در پلتفرم‌های آندروید و IOS و سیستم‌های عامل ویندوز و لینوکس و مک و همچنین نسخه تحت وب عرضه شده است، یکی از بهترین کیف پول‌های موجود از جهت اطمینان و امنیت بالا برای ذخیره زی کش می‌باشد. این کیف‌ پول برخلاف کیف‌پول‌های دیگر اطلاعات مشتریان یا کلیدهای خصوصی را روی سرورهای خود ذخیره نمی‌کند و همین قابلیت آن را به یکی از بهترین‌ها برای نگه‌داری زی‌کش و دیگر ارزهای دیجیتال کرده است.

وب‌سایت کیف پول Guarda

با مراجعه به وب‌سایت این کیف پول می‌توانید با توجه به دستگاه و پلتفرمی که استفاده می‌کنید، کیف پول مخصوص را دریافت کنید.

آموزش تصویری ساخت کیف پول تحت وب Guarda

۱- به آدرس guarda.co مراجعه کرده و بر روی Create Wallet کلیک کنید.

create-guarda-wallet

 

۲- در صفحه باز شده بر روی Create a new wallet کلیک کنید. در صورتی که قبلا کیف پول ساخته‌اید و قصد بازیابی آن را دارید بر روی Import or Restore کلیک کنید.

create-guarda-wallet-step2

 

۳- در صفحه باز شده جهت اطمینان از اینکه آلودگی مرورگرتان با بدافزارها خطرناک نخواهد بود، باید رمزعبوری را وارد کنید. توجه کنید که این رمز عبور غیرقابل بازیابی است و در صورت لزوم جهت از دست ندادن سرمایه‌تان آن را یادداشت کنید. پس از وارد کردن رمز بر روی I’ve written it down کلیک کنید.

create-guarda-wallet-step3

 

۴- در این صفحه Guarda از شما می‌خواهد تایید که Guarda از فایل کلیدخصوصی شما بک‌آپی در اختیار ندارد و این فایل را به صورت رمزگذاری شده در اختیار شما قرار داده است و تنها از طریق پسورد قابل دسترسی است و در صورت از دست دادن کلید خصوصی‌تان این کیف‌پول نمی‌تواند کاری برای شما بکند.

create-guarda-wallet-step4

 

۵- با تایید صفحه قبلی، فایل بک‌آپ شما دانلود خواهد شد که باید از آن به دقت نگه‌داری کنید. در سمت چپ لیست ارزهای دیجیتالی را که این کیف‌پول پشتیبانی می‌کند را مشاهده می‌کنید. زی کش (Zcash) که ارز دیجیتال آن ZEC است را می‌توانید در انتهای لیست پیدا کرده و آدرس کیف‌پول زی کش خود را نیز به همراه آن بیابید.

create-guarda-wallet-step5

 

۶- با کلیک بر روی Private Keys می‌توانید به کلیدخصوصی تمامی ارزهای دیجیتال که Guarda آن را پشتیبانی می‌کند دسترسی داشته باشید. توجه داشته باشید که قبل از نمایش کلید خصوصی، پسوردی را که در ابتدا از شما خواسته شد را باید وارد کنید.

create-guarda-wallet-step6

 

۷- با وارد کردن پسورد کلید خصوصی نمایش داده خواهد شد. این کلید خصوصی را یادداشت کرده و در جای امنی نگه داری کنید.

create-guarda-wallet-step7

 

۸- در صورتی که از مرورگر خارج شدید و دوباره قصد ورود به کیف‌پول خود را داشتید تنها با وارد کردن رمز عبور می‌توانید به آن دسترسی داشته باشد. اگر می‌خواهید این کیف‌پول به صورت کامل از مرورگر شما پاک شود هم باید بر روی clear browser cache کلیک کنید.

create-guarda-wallet-step8

شما با داشتن فایل بک‌آپ یا کدی که درون آن نوشته شده است به همراه رمز عبور قادر به بازیابی تمام کیف‌پول خواهید بود. توجه داشته باشید که تنها با داشتن کلیدخصوصی یک ارز دیجیتال، فقط قادر به بازیابی آن (نه کل کیف‌پول) خواهید بود.

 

 پیوستن به یک استخر استخراج و شروع کار

پس از تهیه سیستم و کیف پول زی کش به مهمترین قسمت آموزش یعنی شروع کار می رسیم. برای استخراج زی کش یا هر ارز دیگری باید به یک استخر استخراج (Mining Pool) بپیوندید.

استخر استخراج محل مجازی است که استخراج کنندگان در آن جمع می شوند و همه برای استخراج یک بلاک تلاش می کنند. در این روش هر ماینر یا استخراج کننده بر اساس توان پردازشی خود سود می‌برد.

بدون پیوستن به استخر استخراج شانس شما برای ماین یک بلاک بسیار کم خواهد بود و فقط فارم های استخراج بزرگ به صورت مستقل کار می‌کنند.

لازم به ذکر است درصورتی که از اِسیک برای استخراج استفاده می‌کنید از سازگار بودن استخر استخراج با دستگاه‌های اِسیک مطمئن شوید. همچنین استخر معرفی شده در این آموزش (flypool) با دستگاه‌های اِسیک سازگار است.

 

اتصال دستگاه‌ ای‌سیک به استخر استخراج

در اینجا آموزش اتصال دستگاه ای‌سیک Z9 Mini به استخر استخراج و شروع به کار ماینینگ برای شما تهیه شده است اما برای دستگاه‌های دیگر هم تقریبا به همین صورت انجام می‌‌پذیرد.

همچنین فیلم‌های زیادی در یوتیوب در مورد آموزش راه‌اندازی این دستگاه‌ها موجود است. فقط کافی‌ست به انگلیسی در سایت یوتیوب جستجو کنید و با انبوهی از آموزش‌های راه‌اندازی ای‌سیک مواجه می‌شوید.

۱- پس از اتصال کابل LAN به دستگاه و اطمینان یافتن از اتصال به اینترنت، ابتدا با یک نرم‌افزار اسکنر، آی‌پی‌های متصل به مودم را بررسی می‌کنیم تا آی‌پی دستگاه را به دست آوریم. در این آموزش از نرم افزار Advanced IP Scanner استفاده شده است. با وارد شدن به این نرم افزار و زدن گزینه Start لیست آی‌پی‌های متصل و دستگاه AntMiner نمایش داده می‌شود.

pool-config

۲- پس از به دست آوردن آی‌پی دستگاه آن را در مرورگر کامپیوتر خود وارد می‌کنیم تا وارد رابط کاربری دستگاه شویم. توجه کنید در صورتی که از شما نام کاربری و رمز عبور خواسته شود، باید کلمه Root را وارد کنید. پس از وارد شدن با تصویر زیر مواجه می‌شوید. در قدم بعدی باید استخر استخراج را برای دستگاه مشخص کنیم.

pool-config2

۳- با مراجعه به سایت استخر استخراج flypool، آدرس سرور و پورت‌های اتصال را باید در دستگاه وارد کنید. در نحوه وارد کردن سرورها دقت داشته باشید که باید بر اساس نزدیک بودن به شما انتخاب شوند. اگر در ایران این کار را انجام می دهید باید سرور آسیا را انتخاب کنید.

pool-config-setting

۴- آدرس سرورها و پورت‌ها طبق فرمتی که در تصویر زیر نشان داده شده است باید وارد شوند. همچنین در قسمت worker باید آدرس کیف پول زی‌کش خود را وارد کنید. دقت کنید نام کاربری جهت نمایش نام شما به عنوان یکی از ماینرهای این کیف پول در استخر است.

نکته‌ای که وجود دارد پس از وارد کردن آدرس کیف پول در بخش اول، باید آن را کپی کرده و در دو بخش دیگر نیز وارد کنید. همچنین URL در بخش‌های Pool 2 و Pool 3 را با توجه به سرورهای دیگر باید وارد کنید تا در صورتی که سرور اول قطع شد دستگاه از سرورهای دیگر برای استخراج استفاده کند. فراموش نکنید که تنظیمات را ذخیره کنید!

pool-config-address

 

۵- حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس به سایت flypool رفته و آدرس کیف پول خود را وارد کنید تا مقدار هش ریت و میزان زی کشی که دارید در داشبورد برایتان نمایش داده شود.

pool-config-setting2

 

اتصال ریگ استخراج به استخر

 

۱- استخراج با MinerGate :

این استخر استخراج برنامه‌ی مخصوص و ساده ای برای پیوستن به جمع ماینرها دارد. این نرم‌افزار امکان استخراج طیف گسترده‌ای ارزهای دیجیتالی را تنها با چند کلیک ساده فراهم می‌کند. این استخر حدود ۱ درصد کارمزد دارد.

۱- اولین کار، ایجاد یک حساب کاربری در وب‌سایت www.minergate.com خواهد بود. ماینرگیت، برای افرادی که هنوز کیف پولی برای خود ایجاد نکرده‌اند، کیف پول مخصوص به خود را دارد. به یاد داشته باشید که هیچ جایی بهتر از کیف پول مخصوص به خودتان، برای در امان ماندن سرمایه‌تان وجود ندارد.

 

۲- در اینجا باید، نرم‌افزار «ماینرگیت» را دانلود کنید. وب‌سایت قادر به تشخیص نوع سیستم عامل شما خواهد بود و نسخه مربوط را برای دانلود به شما می‌دهد.

 

۳- پس از نصب برنامه، گزینه استخراج هوشمند توسط برنامه به شما پیشنهاد می‌شود. با انتخاب این گزینه، ماینرگیت، با توجه به تجهیزات، سخت‌افزار، قیمت بازار و سخت استخراج، بهترین ارز ممکن را برای شما انتخاب خواهد کرد. از همین رو بر روی گزینه Start smart mining (شروع استخراج هوشمند) کلیک کنید.

 

بسته به تعداد هسته‌های کارت گرافیک و CPU، نرم‌افزار این امکان را با شما می‌دهد که تعداد هسته‌های به‌کار گرفته‌شده را انتخاب کنید. درصورتی‌ که استخراج هوشمند ارز دیگری را به شما پیشنهاد کرد می‌توانید آن را به‌صورت دستی به زی کش تغییر دهید.

ساده بود؟ ماینرگیت نیز به خاطر این ویژگی به خود می‌بالد. از GUI آن‌ها نیز می‌توانید برای استخراج دیگر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم و اتریوم کلاسیک استفاده کنید.

۲- استخراج با کارت گرافیک در استخر flypool

ابتدا شما نیاز به یک نرم افزار استخراج دارید. نرم افزارهای استخراج برای وصل شدن به استخر flypool وجود دارند که می توانید از این لینک آن‌ها را مشاهده کنید. در اینجا ما نرم افزار Bminer را آموزش می‌دهیم که می‌توانید از این لینک آخرین نسخه آن را دریافت کنید.

۱- پس از دانلود و خارج کردن از حالت فشرده، وارد فولدر نرم افزار شوید و پس از انتخاب فایل mine.bat ، کلیک راست کنید و Edit را انتخاب کنید.

 

۲- در صفحه نوت‌پد باز شده باید اطلاعات را به این صورت تغییر دهید:

در مقابل ADDRESS: آدرس کیف پول شما

در مقابل USERNAM: آدرس کیف پول شما

در مقابل POOL: آدرس سرور استخر استخراج به همراه Stratum Port در مقابلش

سپس فایل را با همان نام و فرمت قبلی ذخیره و فایل Bminer.exe را اجرا کنید.

 

چند نکته مهم

 

لپ تاپ هرگز

همانطور که گفتیم با کامپیوترهای خانگی هم با اینکه به صرفه نیست استخراج زی کش را انجام داد ولی با لپ تاپ هرگز این کار را نکنید. سخت افزارهای لپ تاپ در مقایسه با کیس های کامپیوتری بسیار ضعیف تر هستند و استخراج می‌تواند به آن ها آسیب‌های جبران ناپذیری وارد کند.

 

دمای دستگاه

کارت‌های گرافیک یا اِسیک‌ها دمای زیادی تولید می‌کنند بنابراین حتماً استخراج را در یک اتاق خنک و با فن های مناسب انجام دهید. دمای دستگاهتان را هر چند دقیقه چک کنید یا از دستگاه های سنسور دما استفاده کنید.

 

برق مصرفی

مصرف برق کارت های گرافیک بسیار بالاست پس مقداری از سود ارزهای استخراج شده صرف هزینه برقخواهد شد. در ایران برق خانگی تقریبا گران‌تر از هزینه برق جهانی است. بهتر است که با برق صنعتی و سه فاز این کار را انجام دهید. یک ریگ استخراج با ۶ کارت گرافیک حدود روزانه ۱۰ هزارتومان هزینه برق دارد.

 

نوشته های مشابه