اخبار

امیدواری‌ها به جهش قیمت XRP همزمان با ایردراپ Flare

قیمت ریپل با عبور از مقاومت چند ساله، حالا در محدوده‌ای قرار دارد که برای ادامه روند صعود خود باید مقاومت پیش رویش را به حمایت تبدیل کند. در این بین، بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند که ایردراپ توکن‌های فِلِیر (Flare) می‌تواند جرقه این جهش باشد.

به گزارش کوین تلگراف، همزمان با روند صعودی قیمت بیت کوین که نگاه‌های بسیاری را به‌سمت خود جلب کرد، قیمت ریپل هم رشدی چشمگیر را تجربه کرد. به‌عقیده بسیاری از تحلیل‌گران، ورود معامله‌گران دانه‌درشت و شرکت‌های وال استریتی باعث رشد قیمت بیت کوین شد و این در حالی است که شکسته‌شدن مقاومت چند ساله قیمت ریپل، جهش این ارز دیجیتال را تسریع کرد.

ریپل قرار است هفته آینده (۱۲ دسامبر)، ایردراپ توکن‌های شبکه فلیر را آغاز کند، اما با وجود عرضه این توکن‌ها، قیمت ریپل همچنان زیر ۱ دلار معامله می‌شود.

سؤال اصلی اینجاست که آیا نوسانات اخیر ناشی از «خرید در هنگام شایعه و فروش در هنگام خبر اصلی» است یا باید منتظر جهش دیگر در قیمت باشیم؟

 

اولین اوج بالاتر از ژانویه ۲۰۱۸

نمودار قیمت ریپل در تایم فریم یک روزه
نمودار قیمت ریپل در تایم فریم یک روزه

جفت ارز ریپل/دلار طی هفته‌های گذشته عملکردی قابل‌قبول از خود بر جای گذاشته است. در این مدت قیمت ریپل از ۰.۲۲ دلار تا اوج ۰.۸۸ دلاری صعود کرد. این صعود روندی مشابه با روندهای پیشین ریپل داشت که در آنها شاهد جهش بزرگ و پس از آن نوسانات شدید هستیم.

شایان ذکر است که جهش اخیر باعث شد تا روند نزولی چند ساله قیمت ریپل بشکند. همان طور که در نمودارها مشخص است، این روند شکسته و اوج‌های بالاتری هم ثبت شده است. پس از ژانویه سال ۲۰۱۸ و آغاز روند نزولی، این اولین بار است که شاهد ثبت اوج‌های بالاتر روی نمودار ریپل هستیم.

ماه اوت هم شاهد رالی مشابهی بودیم. این رالی در نهایت باعث شد تا قیمت ریپل از ۰.۱۶ دلار تا ۰.۳۳ دلار رشد کند. پس از آن بود که ریپل تا محدوده مقاومت قبلی، یعنی ۰.۲۲ دلار، اصلاح شد. این حرکت باعث شد تا شاهد تبدیل ناحیه مقاومتی به یک ناحیه حمایتی و پس از آن جهش تا ۰.۸ دلار باشیم. شایان ذکر است که ماه گذشته قیمت ریپل در صرافی کوین بیس تا ۰.۹ دلار هم پیش رفت.

 

سقوط نزدیک است

نمودار قیمت ریپل
نمودار قیمت ریپل

نوسانات پیش از جهش‌های گسترده ریپل، معمولا سیگنال‌هایی از این روند با خود به همراه دارند. بیشتر اوقات هم پس از چنین جهش‌هایی شاهد آغاز روند اصلاحی هستیم. نمودار بالا ۴ جهش قبلی ریپل را نشان می‌دهد که بی‌شباهت به جهش اخیر نیست.

جهش‌های گسترده‌ای از این قبیل معمولا پس از دوره‌های طولانی‌مدت اصلاح رخ می‌دهند. این دوره‌ها هم بیشتر اوقات چند هفته تا چند ماه به طول می‌انجامند و فضا را صعود آماده می‌کنند.

از آنجایی که عموماً صعودِ بیشتر مستلزم چنین اصلاحاتی است، می‌توان گفت که وجود این دوره‌ها برای فتح سطوح بالاتر ضروری است و می‌توان آنها را نشانه‌هایی مثبت در نظر گرفت. بیشتر اوقات، رشدهای غیرمنتظره و شدید قیمت، تا ناحیه مقاومت قبلی صعود می‌کنند و در نهایت موجب تغییر ناحیه حمایت به یک مقاومت (از نوع صعودی) می‌شوند.

 

سطوح پراهمیت قیمت

نمودار قیمت ریپل
نمودار قیمت ریپل

تایم فریم روزانه نشان می‌دهد که برخی از سطوح قیمتی از اهمیت بیشتری نسبت به دیگران برخوردارند. این نقاط با توجه به نوسانات تاریخی قیمت ریپل ایجاد شده‌اند. به نظر می‌رسد هر دو سطحی که روی نمودار مشخص شده است، مقاومت پیشین باشند.

اولین ناحیه سطح ۰.۴۵ دلاری است که هفته گذشته شاهد رسیدن قیمت به آن بودیم. در آن زمان قیمت بیت کوین هم تا ۱۶,۲۰۰ دلار اصلاح شده بود. پس از رسیدن به ۰.۴۵ دلار شاهد تبدیل حمایت به مقاومت بودیم.

این نوسانات بر همبستگی بالای ارزهای دیجیتال تأکید دارند. تا زمانی که قیمت بیت کوین با ثباتی نسبی همراه باشد، آلت کوین‌های بازار می‌توانند روند صعودی خود را ادامه دهند. این در حالی است که به‌محض آغاز روند اصلاحی بیت کوین، آلت کوین‌ها هم از روندی مشابه پیروی می‌کنند و معمولا اصلاح آنها شدیدتر از بیت کوین است.

اگر بیت کوین اصلاحی شدیدتر از حد معمولی را آغاز کند، ناحیه بعدی که باید به آن چشم دوخت، سطح ۰.۳۲ دلاری است. این ناحیه بیش از یک سال به‌عنوان یک مقاومت عمل کرده است و از همین رو، تبدیل شدن آن به یک ناحیه حمایتی، بسیار صعودی است.

احتمالا رسیدن به هر دو ناحیه برای قیمت ریپل صعودی باشد. صد البته چنین اصلاحی برای افرادی که روی ۰.۷ دلار (یا بیشتر) خرید کرده‌اند، بسیار دردناک خواهد بود؛ از همین رو، اگر قیمت ریپل بالاتر از ۰.۴۵ دلار یا ۰.۳۲ دلار تثبیت شود، شاهد ثبت کف بالاتر خواهیم بود.

نمودار قیمت ریپل
نمودار قیمت ریپل

نمودار بالا، نمایی کلی از ساختار بازار است و نشان می‌دهد که پامپ اخیر قیمت، باعث ثبت اولین اوج بالاتر از سال ۲۰۱۸ تاکنون شده است.

پس از یک اوج بالاتر، بازار باید کف بالاتری هم ثبت کند تا بتوان گفت که روند ادامه‌دار خواهد بود. اگر هر یک از این نواحی مقاومتی، به حمایت تبدیل شوند، قیمت ریپل آماده می‌شود که یک جهش دیگر را تجربه کند. در صورتی که شاهد ثبت اوج بالاتر باشیم، ۱ دلار هدف بعدی خواهد بود. پس از ۱ دلار، راه برای رسیدن به ۱.۵ دلار باز می‌شود.

منبع: Cointelegraph

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید