مقالات بیت کوین

هزینه توسعه بیت کوین را چه کسی می‌دهد؟

همه ما می‌دانیم که بیت کوین یک شبکه غیرمتمرکز است؛ یعنی هیچ فرد، گروه یا نهاد واحدی کنترل یا تصاحب بیت کوین را در اختیار ندارد. پس هزینه‌های شبکه بیت کوین از جمله هزینه‌های توسعه را چه کسی پرداخت می‌کند؟

بیت‌مکس در مطلب تازه خود، با تکیه بر آمارهای ارائه‌شده، فهرستی از حامیان مالی این شبکه را جمع‌آوری کرده است. در این فهرست، لایتنینگ لبز (Lightning Labs) و بلاک‌استریم (Blockstram)، بزرگ‌ترین مشارکت‌کنندگان در پروژه‌های متن‌باز (open source) مرتبط با شبکه بیت کوین هستند. اما در مورد خود بیت کوین و کلاینت بیت کوین کور، چین‌کد لبز (Chaincode Labs)، در حال حاضر بزرگترین حامی مالی به شمار می‌رود.

در اولین نمودار، بیت‌مکس از رویکرد بالا به پایین استفاده کرده و بزرگ‌ترین سازمان‌هایی را که به صورت مستقیم بودجه پروژه‌های متن‌باز بیت کوین را تأمین می‌کنند، به ترتیب آورده است. در این نمودار، به وضوح مشخص است که بلاک‌استریم و لایتنینگ لبز بیشترین تعداد توسعه‌دهنده را برای کار بر روی شبکه بیت کوین و لایتنینگ به کار گرفته‌اند.

نمودار حامیان بیت کوین

در این نمودار تنها افرادی در نظر گرفته شده‌اند که توسط یک شرکت یا نهاد حمایت مالی می‌شوند.

در نمودار دوم، از روش پایین به بالا استفاده شده است. بیتمکس به سراغ کلاینت اصلی بیت کوین، بیت کوین کور (Bitcoin Core) رفته و بر حسب تعداد مشارکت کل، ۳۳ مشارکت‌کننده برتر این کلاینت را شناسایی کرده است. در نمودار دوم تلاش شده است که منبع درآمد هر کدام از این ۳۳ مشارکت‌کننده نمایش داده شود.

رده اول در این فهرست در اختیار مشارکت‌کنندگان مستقل است و در رده دوم چینکد (Chaincode) قرار دارد. چینکد بیشترین میزان حمایت مالی به پروژه‌های بیت کوین کور را در میان شرکت‌های دیگر داشته است.

نمودار توسعه دهندگان بیت کوین
نمودار منبع درآمد ۳۳ مشارکت‌کننده بزرگ در کد بیت کوین

در دو جدول زیر، منابع اطلاعاتی که برای تهیه نمودارهای بالا مورد استفاده قرار گرفته را مشاهده می‌کنید:

توسعه‌دهندگان بیت کوین به تفکیک نقش و حامی مالی:

مطالعه نکات زیر در خصوص نمودارها و داده‌های ارائه‌شده خالی از لطف نیست:

  • داده‌های بالا تنها به منظور ایجاد دیدی کلی در زمینه تأمین مالی پروژه‌ها و شبکه بیت کوین ارائه شده است.
  • تعداد توسعه‌دهندگان لزوماً به معنای تمام مشارکت تأمین‌کننده بودجه نیست. تعداد توسعه‌دهنده میزان سرمایه اهدا شده را نشان نمی‌دهد؛ چراکه برخی توسعه‌دهندگان به صورت پاره وقت و برخی دیگر به صورت تمام‌وقت بر روی شبکه کار می‌کنند و حقوق پرداختی به آنها نیز متغیر است. این در حالی است که برخی دیگر بدون دریافت هزینه یا با دریافت هزینه بسیار کمی اقدام به مشارکت در شبکه بیت کوین و توسعه آن می‌کنند.
  • تعداد مشارکت‌ها روی کد، شاخص بسیار ضعیفی برای تعیین میزان کار یک توسعه‌‌دهنده است، از همین رو تنها به عنوان یک عنصر جایگزین در ارقام ارائه‌شده آمده است.
  • ترتیب بندی توسعه‌دهندگان بر اساس تعداد مشارکت روی کد، تنها محض اطلاع شما آورده شده‌ است. بازبینی کدها بخش بسیاری مهمی از کار را تشکیل می‌دهد که در این تعداد به آنها اشاره‌ای نشده است.
  • در این تحقیق، رتبه‌بندی توسعه‌دهندگان بر اساس تعداد مشارکت روی کد در تمام سال‌های توسعه بیت کوین انجام شده است، اما شاید رتبه‌بندی در بازه دو ساله سودمندتر باشد.
  • در این بین، احتمالِ جا افتادن برخی از افراد یا شرکت‌هایی که حمایت مالی داشته‌اند، وجود دارد؛ از همین رو آمار ارائه‌شده شاید نتواند یک تصویر کامل ارائه دهد.

از دیدگاه بیتمکس، وضعیت تأمین مالی توسعه بیت کوین می‌تواند بهبود پیدا کند اما داده‌ها نشان می‌دهند که در معیارهایی مانند توزیع تأمین‌کنندگان مالی و شفافیت، اکوسیستم از نظر تأمین مالی توسعه‌دهندگان در وضعیت قدرتمندی قرار دارد. البته در توزیع تأمین بودجه هنوز جای پیشرفت وجود دارد. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که چین‌کد شاخص‌ترین شرکت در تأمین بودجه برای توسعه بیت کوین کور است. از طرف دیگر، به نسبت سال‌های گذشته، شرکت‌ها و افراد بسیار بیشتری اقدام به تأمین و حمایت مالی بیت کوین و توسعه شبکه این ارز دیجیتال می‌کنند. مثلاً بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴، تنها حامی بزرگ مالی شبکه بیت کوین «بنیاد بیت کوین» (Bitcoin Foundation) بود.

نکته دلگرم‌کننده ورود شرکت‌هایی نظیر بیت مکس، BTSE و اوکی کوین (OkCoin) به صحنه است. این امر موجب تنوع بیشتر در گروه حامیان می‌شود که می‌تواند سطح پایداری را افزایش دهد.

از نظر بیتمکس، بزرگترین چالش‌های پیش‌رو عبارتند از:

  • تأمین مالی و آموزش توسعه‌دهندگان جدیدی که وارد این حوزه می‌شوند
  • تأمین مالی پایدارترِ توسعه‌دهنده که شامل مقدار زیادی بودجه از سمت سود انباشه شرکت‌ها و مدل‌های کسب‌وکاری مختلف می‌شود
  • اطمینان از کارآمدیِ همکاری توسعه‌دهندگان در حالی که در حال دریافت پول از منابع مستقل هستند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید