بورس

کارگزار بورس کیست؟ + لیست کارگزاری ها

کارگزار کیست ؟ در یک جمله می‌توان گفت کارگزار واسط بین سرمایه‌گذاران و سازمان بورس هستند و کار خرید و فروش سهام و اوراق بهادار به نمایندگی از طرف مشتریان توسط کارگزاران انجام می‌شود.

شرکت‌های کارگزاری

کارگزاران اشخاص حقوقی هستند که به نمایندگی از طرف مشتریان اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار و کالا و یا اوراق مبتنی بر کالا و ارائه سایر خدمات در بازار سرمایه به مشتریان می‌کنند.

انجام فعالیت توسط کارگزاری نیازمند کسب مجوز تاسیس و فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار و عضویت در کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار و بورس مربوطه است.

افرادی که در شرکت های کارگزاری مشغول به فعالیت می­باشند، افرادی خبره، با تجربه و آشنا به مسایل مالی هستند که نسبت به شرایط اقتصادی، بازار اوراق بهادار و بازار کالاهای مختلفی که معامله می شود شناخت دارند و با تسلط خود بر قوانین و مقررات می توانند بهترین اقدام به ­منظور خرید و فروش اوراق بهادار و کالا در تالار معاملات بورس­ها و بازارهای خارج از بورس را برای مشتریان انجام دهند.

از آنجائی­که فعالیت کارگزاری دارای حساسیت ویژه بوده و کلیه سرمایه­‌گذاران از طریق شرکت‌­های کارگزاری اقدام به خرید و فروش می­کنند. لذا شرایط و مقرراتی بر مدیران و پرسنل شرکت­های کارگزاری حکم فرماست.

صلاحیت حرفه‌­ای کلیه اعضای هیات مدیره و مدیر عامل شرکت­های کارگزاری می­بایست قبل از قبول سمت، به تائید سازمان بورس برسد که به این منظور صلاحیت­های علمی، تجربی، عمومی و تحصیلی متقاضیان بررسی می­گردد.

کلیه معاملات شرکت­‌های کارگزاری توسط معامله گران آن­ها انجام می‌­پذیرد. این معامله­ گران می‌­بایست دارای گواهی­نامه حرفه‌­ای بوده که دارا بودن این­‌ گواهی نامه­ تسلط آن­ها را بر مباحث علمی مورد نیاز و قوانین و مقررات نشان می­‌دهد.

سایر افرادی که در سمت­‌های مهمی در شرکت‌­های کارگزاری فعالیت می‌کنند بسته به نیاز آن­ها به توانمندی­‌های علمی و مقرراتی خاص، موظف به اخذ گواهی­نامه حرفه­‌ای مربوطه می­‌باشند.

 

خدمات ارائه شده توسط شرکت‌­های کارگزاری:

مشخصات شرکت های کارگزاری دارای مجوز در قسمت “مشخصات شرکت‌های کارگزاری“ بروزرسانی می‌گردد. این شرکت ها برای ارائه خدمات مختلف در حوزه بازار سرمایه باید مجوز مربوطه را اخذ نمایند.

همچنین شرکت‌­های کارگزاری برای فراهم آمدن دسترسی کلیه سرمایه­‌گذاران به بازار سرمایه با تاسیس شعبه، دفتر، نمایندگی و یا تالار معاملات اختصاصی در تهران و سایر شهرستان‌­ها خدمات خود را به سرمایه گذاران ارائه می کنند.

در هریک از این دفاتر ممکن است خدماتی نظیر پذیرش سفارش مشتریان در بورس ها، بازارهای خارج از بورس، پذیرش معاملات آتی کالا و اوراق بهادار و پذیرش درخواست‌های صدور و ابطال واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری انجام پذیرد. ضمناً اکثر شرکت‌های کارگزاری با ارائه خدماتی نظیر انجام معاملات اینترنتی و یا معاملات برخط بدون نیاز به حضور مشتریان در دفاتر خود به آنها خدمات ارائه می‌نمایند.

بیشتر بدانید: بهترین کارگزاری های بورس سهام تهران

 

مجوزهای شرکت‌های­ کارگزاری:

شرکت­‌های کارگزاری فعال در بازار سرمایه می­‌توانند با احراز برخی شرایط مجوزهای فعالیت در یک و یا چند بورس را بطور همزمان اخذ کرده و به ارائه خدمات به مشتریان بر اساس قوانین و مقررات بپردازند. مجوزهایی که در حال حاضر توسط سازمان بورس و اوراق بهادار صادر می­‌گردد به شرح ذیل می­‌باشد:

 

brokers-products

شرکت­‌های کارگزاری با کسب مجوزهای مربوطه می‌­توانند جهت ارائه خدمات به مشتریان در بورس‌ها و بازارهای خارج از بورس اقدام به فعالیت­‌های زیر نمایند:

– معاملات در بورس اوراق بهادار: شامل ارائه خدمات خرید و فروش سهام، حق تقدم سهام و اوراق مشارکت شرکت­‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار به مشتریان
– معاملات آتی سهام در بورس اوراق بهادار: شامل انجام معاملات آتی سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار به مشتریان
– مشاور پذیرش در بورس اوراق بهادار: شامل ارائه مشاوره به شرکت متقاضی پذیرش در بورس اوراق بهادار در خصوص فرآیند پذیرش و ارائه مدارک و مستندات مربوطه به عنوان نماینده متقاضی به بورس و هیات پذیرش
– مشاور عرضه در بورس اوراق بهادار: ارائه مشاوره در خصوص انتشار و عرضه اوراق بهادار به شرکت­های پذیرفته شده در بورس

– معاملات محصولات فلزی در بورس کالای ایران: ارائه خدمات خرید و فروش کلیه فلزات پذیرفته شده در بورس کالای ایران به مشتریان
– معاملات محصولات نفت و پتروشیمی در بورس کالای ایران: ارائه خدمات خرید و فروش کلیه محصولات نفت و پتروشیمی پذیرفته شده در بورس کالای ایران به مشتریان
– معاملات محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران: ارائه خدمات خرید و فروش کلیه محصولات کشاورزی پذیرفته شده در بورس کالای ایران به مشتریان
– معاملات سیمان در بورس کالای ایران: ارائه خدمات خرید و فروش سیمان در بورس کالای ایران به مشتریان
– معاملات آتی در بورس کالای ایران: انجام معاملات آتی بر روی اوراق بهادار مبتنی بر کالای پذیرفته شده در بورس کالای ایران
– مشاور پذیرش در بورس کالای ایران: ارائه مشاوره به متقاضی در خصوص فرآیند پذیرش و عرضه کالا در بورس کالای ایران

– معاملات در فرابورس: شامل ارائه خدمات خرید و فروش سهام، حق تقدم سهام و اوراق بدهی شرکت­های پذیرفته شده در فرابورس به مشتریان
– مشاور پذیرش در فرابورس: شامل ارائه مشاوره به شرکت متقاضی پذیرش در فرابورس در خصوص فرآیند پذیرش و ارائه مدارک و مستندات مربوطه به عنوان نماینده متقاضی به بورس و هیات پذیرش
– مشاور عرضه در فرابورس: ارائه مشاوره در خصوص انتشار و عرضه اوراق بهادار به شرکت­های پذیرفته شده در بورس
– معاملات آنلاین یا بر خط: ارائه خدمات انجام خرید و فروش سهام، حق تقدم سهام و اوراق بدهی پذیرفته شده در بورس و فرابورس به صورت برخط (Online) و مستقیم توسط مشتریان از طریق اینترنت
– سبدگردانی: خرید و فروش اوراق بهادار (اعم از اوراق بهادار پذبرفته شده در بورس و فرابورس) برای مشتریان به منظور کسب انتفاع آنان
– مشاور سرمایه گذاری: ارائه مشاوره به مشتریان در خصوص خرید و فروش اوراق بهادار (اعم از اوراق بهادار پذبرفته شده در بورس و فرابورس)
– پردازش اطلاعات مالی: ارائۀ اطلاعات مربوط به ورقۀ بهادار، معامله، سفارشات خرید و فروش و ناشر ورقه بهادار به مشتریان
– تعهد پذیره نویسی: انجام تعهد خرید اوراق بهاداری که ظرف مهلت “پذیره‌نویسی” به‌فروش نرسیده است.

 

لیست شرکت‌های کارگزاری به ترتیب حروف الفبا :

 

ردیف شرکت کارگزاری
۱ آبان
۲ آبتین استاک
۳ آپادانا
۴ آتی ساز بازار
۵ آتیه
۶ آراد ایرانیان
۷ آرمان تدبیر نقش جهان
۸ آرمون بورس
۹ آریا نوین
۱۰ آفتاب درخشان خاورمیانه
۱۱ آگاه
۱۲ آینده نگر خوارزمی
۱۳ اردیبهشت ایرانیان
۱۴ ارگ هومن
۱۵ ارزش آفرین الوند
۱۶ اطمینان سهم
۱۷ امین آوید
۱۸ امید سهم
۱۹ امین سهم
۲۰ ایران سهم
۲۱ ایساتیس پویا
۲۲ ایمن بورس
۲۳ بازار سهام
۲۴ بانک اقتصاد نوین
۲۵ بانک پاسارگاد
۲۶ بانک تات
۲۷ بانک تجارت
۲۸ بانک توسعه صادرات
۲۹ بانک خاورمیانه
۳۰ بانک دی
۳۱ بانک رفاه کارگران
۳۲ بانک سامان
۳۳ بانک سپه
۳۴ بانک صادرات ایران
۳۵ بانک صنعت و معدن
۳۶ بانک کارآفرین
۳۷ بانک کشاورزی
۳۸ بانک مسکن
۳۹ بانک ملت
۴۰ بانک ملی ایران
۴۱ باهنر
۴۲ برهان سهند
۴۳ بورس آثل
۴۴ بورس ابراز
۴۵ بورس بیمه ایران
۴۶ بورسیران
۴۷ بورس بهگزین
۴۸ بهمن
۴۹ بهین پویا
۵۰ پارس ایده بنیان
۵۱ پارس گسترخبره
۵۲ پارس نمودگر
۵۳ پارسیان
۵۴ پگاه یاوران نوین
۵۵ پیشگامان بهپرور
۵۶ تأمین سرمایه نوین
۵۷ تدبیر گران فردا
۵۸ تدبیرگر سرمایه
۵۹ توازن بازار
۶۰ توسعه اندیشه دانا
۶۱ توسعه سرمایه دنیا
۶۲ توسعه سهند
۶۳ توسعه فردا
۶۴ توسعه کشاورزی
۶۵ جهان سهم
۶۶ حافظ
۶۷ خبرگان سهام
۶۸ اقتصاد بیدار
۶۹ دنیای خبره
۷۰ دنیای نوین
۷۱ راهبرد سرمایه گذاری ایران سهام
۷۲ راهنمای سرمایه‌گذاران
۷۳ رضوی
۷۴ ساو آفرین
۷۵ سپهر باستان
۷۶ ستاره جنوب
۷۷ سرمایه گذاری ملی ایران
۷۸ سرمایه و دانش
۷۹ سهام بارز
۸۰ سهام پژوهان شایان
۸۱ سهام گستران شرق
۸۲ سهم آذین
۸۳ سهم آشنا
۸۴ سهم یار
۸۵ سی ولکس کالا
۸۶ سیماب گون
۸۷ سینا
۸۸ شاخص سهام
۸۹ شهر
۹۰ صبا تأمین
۹۱ صبا جهاد
۹۲ عمران فارس
۹۳ فارابی
۹۴ فولاد مبنا
۹۵ فیروزه آسیا
۹۶ کارآمد
۹۷ کالای خاورمیانه
۹۸ کشاورزی کالا سپهر
۹۹ مبین سرمایه
۱۰۰ مدبر آسیا
۱۰۱ مشاوران سهام
۱۰۲ مهر اقتصاد ایرانیان
۱۰۳ مفید
۱۰۴ مهرآفرین
۱۰۵ نماد شاهدان
۱۰۶ نواندیشان بازار سرمایه
۱۰۷ نهایت نگر

 

شرکت‌های کارگزاری بنگاه‌های معاملاتی هستند که خرید و فروش سهام توسط آنان صورت می‌گیرد. کارگزاری‌ها در این خرید و فروش‌ها، به نمایندگی از خریداران یا فروشندگان سهام، معامله انجام می‌دهند و در ازای آن کارمزد دریافت می‌کنند.

مطلب فوق برگفته از سایت کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار می‌باشد.

پیشنهاد ارزمارکت برای انتخاب کارگزاری چیست؟

کارگزاری‌ها همگی معتبر هستند و در این مورد شکی نیست، اما یک کارگزار نامناسب با عملکرد ضعیف خود، می‌تواند مانع از پیشرفت و کسب سود در بازار شود. پیشنهاد ارز مارکت به شما، کارگزاری آگاه می‌باشد به دلیل اینکه خدمات متمایز و قابل توجهی ارائه می‌دهد که به نوعی در بازار بورس یکتاست.

این خدمات که حتی برای افراد عادی با سرمایه بسیار کم در دسترس است، شامل موارد زیر است که البته با عضویت در باشگاه مشتریان کارگزاری آگاه به آن دسترسی خواهید داشت.

– تخفیف در کارمزد معاملاتی کارگزار تا ۲۵ درصد

– بسته‌های اعتباری برای معاملات سهام

– وام قرض الحسنه

– مسابقات جالب با جوایز نقدی

 

نوشته های مشابه