مقالات

سال ۲۰۲۰ حواسمان به کدام آلت کوین‌ها باشد؟

بیت کوین به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال، خواه ناخواه به عنوان اصلی‌ترین عضو خانواده ارزهای دیجیتال شناخته شده و می‌شود؛ اما این مسئله نباید مانع از دیده شدن ارزهای دیگری شود که آنها را با عنوان «آلت کوین» می‌شناسیم.

کوین تلگراف در مقاله خود به بررسی نظرات متخصصین حوزه ارزهای دیجیتال در خصوص آلت کوین‌ها پرداخته است. نکته جالب در این میان اشاره بسیاری از کارشناسان به ارزهای دیجیتال ملی و به ویژه یوآن دیجیتال است.

صاحب نظران کدام آلت کوین‌ها را دنبال می‌کنند؟

اتریوم؟ تزوس؟ ایاس؟ ارزهای دیجیتال ملی؟ یا شاید لیبرا؟ کدام آلت کوین را باید در سال ۲۰۲۰ زیر نظر بگیریم؟ در ادامه به تشریح نظرات چهره‌های مشهور در حوزه ارزهای دیجیتال در ارتباط با آلت کوین‌ها می‌پردازیم تا ببینیم آنها کدام یکی از آلت کوین‌های بازار را دنبال می‌کنند.

پائولو آردوینو (Paolo Ardoino)، مدیر ارشد فناوری بیت فینکس

علاوه بر بیت کوین، اتر، تتر، مونرو، تزوس، الگوراند (Algorand) و بسیاری از توکن‌های دیگر را که در بیت فینکس فهرست شده‌اند، دنبال می‌کنم. بسیار مهم است که با آخرین پیشرفت‌ها هماهنگ باشیم.

Marc P.Bernegger

مارک پی. برنگر (Marc P.Bernegger)، سرمایه‌گذار فین‌تک در شرکت کریپتو فایننس (Crypto Finance)

من پیشرفت‌های لیبرا را از نزدیک دنبال می‌کنم، با اینکه احتمالا ایده اولیه آن هرگز اجرا نخواهد شد [و شرایط قانون‌گذاری باعث تغییراتی در آن می‌شوند]. پیشرفت‌هایی که لیبرا دارد برای کل صنعت کریپتو بسیار مهم است.

به جز لیبرا، بعضی از آلت کوین‌ها هم که تیم بنیانگذار آنها فوق‌العاده است و خوب کار می‌کنند برایم جالب هستند. پتانسیل آنها برای آینده بسیار بالاست.

اگر یادتان باشد، سهام آمازون پس از حباب دات کام با افت ۹۶ درصدی روبه‌رو شد و از آن به بعد تا کنون یک از موفق‌ترین شرکت‌های جهان است.

Sebastian Borget

سباستین بورگت (Sebastian Borget) هم‌بنیانگذار و مدیر اجرایی سند باکس (The Sandbox)

ما به شدت بازی‌های کامپیوتری جدیدی را که با فناوری بلاک چین کار می‌کنند و همچنین پیش‌فروش توکن‌های غیرقابل تعویض (nonfungible tokens) را پیگیری می‌کنیم.

البته به دقت آخرین اخبار مربوط به لیبرا، فعالیت‌های چین در بلاک چین با یوآن دیجیتال، اقتصاد غیرمترکز (DeFi) با توکن دای (DAI) و اینکه چطور قوانین با تمرکززدایی سازگارتر می‌شوند را هم دنبال می‌کنیم.

Paul Brody

پاول برودی (Paul Brody)، مدیر امور مربوط به بلاک چین در ارنست اند یانگ (Ernst & Young)

من اتر را دنبال می‌کنم، اما بیشتر برای اینکه ببینم اکوسیستم آن هنوز سالم است یا نه. قیمت‌های بسیار بالا افراد نوآور و خلاق را فراری می‌دهد و قیمت‌های پایین سبب دلسرد شدن آنها می‌شود. اگرچه بلاک چین در واقع طوری طراحی شده است که کمیابیِ دیجیتال را برای ما فراهم کند، اما این از پتانسیل واقعی آن بسیار دور است. امیدوارم در آینده بتوانیم در بسیاری از زمینه‌های مختلف از این فناوری بهره‌مند شویم.

David Chaum

۵. دیوید چام (David Chaum)، بنیانگذار الکسیر

تیم‌های با استعداد زیادی وجود دارند که برای حل مسائل بسیار مهم تلاش می‌کنند. راستش را بخواهید امسال تمرکز من روی ایجاد تیم شبکه «XX» و بلاک چین آن بوده است. واقعا برای فرصت‌هایی که به واسطه شبکه XX و ارز آن در سال پیش‌رو وجود دارد، هیجان‌زده هستیم!

Virginia Cram-Martos

ویرجینیا کرام مارتوس (Virginia Cram-Martos)، مدیرعامل تریانگولاریتی (Triangularity)

اتر و احتمال انتشار ارزهای دیجیتال ملی را دنبال می‌کنم.

Eric Crown

اریک کراون (Eric Crown)، معامله‌گر وال استریت

فکر می‌کنم کاملا روشن است که به جز چند مورد استثنا اگر بیت کوین رشد نکند، هیچ‌کدام از آلت کوین‌های دیگر در این بازار رشد نخواهند کرد. در حقیقت، گاهی حتی وقتی قیمت بیت کوین بالا می‌رود، بقیه افزایش قیمت پیدا نمی‌کنند. بنابراین به نظر من اگر به دنبال ارز دیجیتالی غیر از بیت کوین هستید، باید بدانید که حرکات آن وابسته به حرکات قیمتی بیت کوین خواهد بود. اگر اوضاع بیت کوین در سال ۲۰۲۰ خوب پیش نرود که البته احتمالش کم است، می‌توانم بگویم که به جز آن چند مورد استثنا به سایر آلت کوین‌ها اهمیت خاصی نمی‌دهم. بیشتر آنها مستقل از بیت کوین رفتار نمی‌کنند.

John deVadoss

جان دواداس (John deVadoss)، مسئول توسعه نئو

من نئو را پیگیری می‌کنم و علاوه بر آن به دنبال ارزهای دیجیتال ملی هم هستم. باور من این است که در آینده از یک سو با موج نوآوری‌های پیشگام و از سوی دیگر با موانع نظارتی کوته‌فکرانه‌ای روبه‌رو خواهیم بود. این دو پایه‌های صنعت کریپتو را شکل می‌دهند.

Daniel Diemers

دنیل دیمرز (Daniel Diemers)، مدیر بلاک چین در پی‌دبلیوسی (PwC)

وظیفه شغلی من به عنوان مدیر بلاک چین پروژه ای‌ام‌ای‌آ (EMEA) ایجاب می‌کند که علاوه بر بیت کوین بسیاری از ارزها و توکن‌های دیگر را دنبال کنم. فکر می‌کنم این چیزی است که اکوسیستم را تا این اندازه متنوع و جالب می‌کند. فرقی نمی‌کند که بلندپروازانه و رویایی فکر کنید یا فقط برخی موارد کاربردی برایتان مهم باشد. در هر صورت می‌توانید این اهداف را با بلاک چین در کنار جامعه کریپتو تحقق بخشید. یکی از روندهای مهمی که پیش‌بینی می‌کنم، گسترش کاربرد سیستم وام‌دهی با ارزهای دیجیتال است. این کار در بازارهای سرمایه کلاسیک کاملا طبیعی است، اما با حوزه ارزهای دیجیتال که طرز تفکر نگهداری و عدم فروش (HODL) کردن در آن رواج دارد، چندان جور در نمی‌آید. با این حال اگر نقل و انتقال‌های کارامدتری به بازارهای نقدشونده‌تر صورت گیرد و مشارکت و حضور بانک‌های سنتی و مدیران ثروت در حوزه ارزهای دیجیتال افزایش یابد، در سال ۲۰۲۰ شاهد گسترش این روند خواهیم بود. اعتقادم بر این است که در این سال، نبرد بسیار بزرگ و جالبی بین ارزهای دیجیتال بلاک چینی منتشر شده از سوی بانک مرکزی، ارزهای دیجیتال فعلی، ارزهای دیجیتال حریم خصوصی محور (مثل مونرو)، توکن‌های اکوسیستمی مثل لیبرا، استیبل کوین‌ها و توکن‌های اوراق بهادار (Security tokens) رخ خواهد داد. واقعا هیجان دارم که این نبرد را ببینم.

Tim Draper

تیم دریپر، سرمایه‌گذار خطرپذیر

غیر از بیت کوین، احتمالا تزوس را پیگیری کنم، زیرا تیم آن به پیشرفت‌های عظیمی دست یافته است. همه چیز برای آنها خوب پیش می‌رود و تعداد بسیار زیادی مهندسِ کاربلد دارد که با علاقه روی تزوس کار می‌کنند. فکر می‌کنم پیگیری این ارز دیجیتال واقعا هیجان‌انگیز باشد.

Adam Ficsor

آدام فیکسور (Adam Ficsor) مدیرعامل کیف پول واسابی (Wasabi)

من قبلا به دقت بعضی از این پروژه‌ها را دنبال می‌کردم، اما دیگر از اینکه وقتم را تلف کنم خسته شدم. اگر هم کسی چیز ارزشمندی را ارائه کرده است، احتمالا من متوجه آن نشده‌ام. امیدوارم که این طور باشد.

Joshua Frank

جاشوا فرانک (Joshua Frank)، مدیرعامل تای (TIE)

من بیشتر روی بیت کوین تمرکز می‌کنم، زیرا به شدت بر این باورم که اگر بیت کوین موفق نشود، سایر ارزهای دیجیتال در بازار موفق نخواهند شد. با اینکه فکر نمی‌کنم پیشرفت توکن‌های داخلی پلتفرم‌ها به عنوان سازوکارهای پرداخت سریع و ۲۴ ساعته در بزرگترین بانک‌های جهان بتواند حرکت صعودی بازار کریپتو را تسریع کند، اما به پیگیری آن علاقه‌مندم.

Mati Greenspan

ماتی گرین اسپن (Mati Greenspan)، بنیانگذار کوانتوم اکونومیکز (Quantum Economics)

با اینکه نوآوری‌های بانک‌های مرکزی در زمینه ارز دیجیتال برای نیمی از سرمایه‌گذاران مزایای خاصی ندارد، اما مسلما ارزش این را دارد که پیگیرش باشیم. البته چین در این زمینه پیشگام است و انتظار داریم راه‌اندازی یوآن دیجیتال را در نیمه اول امسال ببینیم. اروپا احتمالا دومین مورد خواهد بود و می‌توانیم انتظار داشته باشیم یوروی دیجیتال در سال ۲۰۲۰ ایجاد شود. هنوز درباره لیبرا شبهاتی وجود دارد.

هر چند می‌توان گفت برای معامله‌گران ارزهای دیجیتال، جنگ بین پلتفرم‌هایی که روی برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز عمومی کار می‌کنند، جالب‌تر است؛ زیرا آنها برای تعیین موقعیت و سهم بازار رقابت می‌کنند.

Helen Hai

هلن های (Helen Hai)، رئیس بنیاد خیریه بایننس

ارزهای دیجیتال ملی را دنبال می‌کنم.

Arthur Hayes

آرتور هیز (Arthur Hayes) مدیرعامل بیتمکس

من [به جز بیت کوین] سایر کوین‌ها را فقط به دلیل جذابیتی که دارند و صرفا برای کنجکاوی دنبال می‌کنم.

Ivan on Tech

ایوان آن تک (Ivan on Tech)، یوتیوبر

تزوس و کاردانو. ما به زودی دوره‌های برنامه‌نویسی برای این دو پلتفرم را در صفحه یوتیوب خودم با عنوان «ایوان آن تک آکادمی (Ivan on Tech Academy) برای سال آینده اضافه خواهیم کرد. هر دوی این ارزها تا کنون پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ای داشته‌اند!

Sasha Ivanov

ساشا ایوانف (Sasha Ivanov)، بنیانگذار و مدیرعامل ویوز (Waves)

من هیچ یک از کوین‌ها را دنبال نمی‌کنم، بیشتر ترجیح می‌دهم کل بازار را پیگیری کنم. فکر می‌کنم امسال بازار به طور کلی کمتر به بیت کوین وابستگی داشته باشد.

Christoph Iwaniez

کریستف ایوانیز (Christoph Iwaniez) مدیر مالی بیت والا (Bitwala)

ما به اتر باور داریم؛ زیرا اتریوم طیف گسترده‌ای از امکانات جدید را مخصوصا در زمینه پروژه‌های اقتصاد غیرمتمرکز پیش‌روی ما می‌گذارد. ما با علاقه پروژه‌های دیفای مانند میکردائو (MakerDAO) از جامعه اتریوم را دنبال می‌کنیم.

John Jefferies

جان جفریس (John Jefferies)، تحلیل‌گر خبره مالی در سایفرتریس (CipherTrace)

من لیبرا، یوآن دیجیتال، ریال کریپتو، اتر، بایننس کوین، ایاس، ریپل و تتر را پیگیری می‌کنم. علاوه بر اینها، پرایوسی کوین‌ها شامل مونرو، زی کش، دش، پروژه‌های بیت کوین مانند اسنوبال، لایتینگ، دکرد (Decred)، پروتکل آزتک اتریوم، گرین (Grin)، بیم (Beam) و لایت کوین را هم به دقت زیر نظر دارم.

Tal Kol

تال کول (Tal Kol)، هم‌بنیانگذار اوربز (Orbs)

من دوست دارم آنهایی را که در ارتباط با مسائل روزمره هستند، پیگیری کنم. مخصوصا امیدوارم کاربرد بلاک چین در انتخابات ۲۰۲۰ را ببینم.

Sanja Kon

سانجا کان (Sanja Kon) معاون مشارکت‌های جهانی در یوتراست (Utrust)

مطمئنا من به جز بیت کوین، توکن مخصوص یوتراست یعنی یوتی‌کی (UTK)، اتر و تعدادی از کوین‌های دارای حجم معاملات بالا را از نزدیک پیگیری می‌کنم. پلتفرم یوتراست امسال دیجی بایت و نیز دش را که دو مورد از بهترین ارزهای دیجیتال برای پرداخت‌ها و تجارت الکترونیک هستند، پذیرفت. این دو، کوین‌هایی هستند که من واقعا برای پیگیری آنها و مشاهده نحوه پیشرفت‌شان در سال ۲۰۲۰ هیجان دارم. با هزاران گزینه موجود در فهرست کوین مارکت کپ، دنبال کردن تمام کوین‌ها غیرممکن است، اما من عاشق این هستم که از پروژه‌های جدید اطلاع پیدا کنم و دوست دارم با حرکات بازار به روز باشم.

جاناتان لوین

جاناتان لوین، هم‌بنیانگذار و مدیر ارشد امنیت چین آلایسیس (Chainalysis)

لیبرا به دلیل دستاوردها و پتانسیلی که دارد جالب توجه است، بنابراین ما به دقت آن را پیگیری خواهیم کرد. همچنین به بررسی رقابت‌های نوآوری، مقالات پژوهشی و اثبات مفاهیم ارزهای دیجیتال منتشر شده از سوی دولت ادامه خواهیم داد.

Evan Luthra

اوان لوترا (Evan Luthra)، کارآفرین حوزه فناوری و بنیان‌گذار استارت‌آپ استودیو (StartupStudio.online) و آیوکو (iyoko.io)

پیشروترین ارز در حال حاضر یوآن دیجیتال است. با توجه به پیشگام بودن چین در اقتصاد جهانی، موفقیت یوآن دیجیتال گام مهمی در تغییر نظام مالی خواهد بود. مقامات چین به شدت در حال وارد کردن بسیاری از فناوری‌های مدرن در زندگی روزمره شهروندان خود هستند. بنابراین می‌توان انتظار داشت یوآن دیجیتال حداقل در داخل این کشور به سرعت مطابق برنامه‌های دولت چین گسترش یابد.

برای سایر کشورها، سال ۲۰۲۰ باید سال انتشار ارزهای دیجیتال ملی باشد. اما به احتمال زیاد آنها پس از راه‌اندازی یوآن چین آماده خواهند شد.

من معامله‌گر نیستم، اما پیگیر مواردی که به تازگی روی آنها سرمایه‌گذاری کرده‌ام، از جمله وید دات کمرا (Vid.Camera)، جی‌ال برین (GLBrain)، دریمر (Dreamr.app) و تعدادی دیگر خواهم بود.

Alex Mashinsky

الکس مشینسکی (Alex Mashinsky)، مدیرعامل شبکه سلسیوس

من به اتر، ایاس و سل (CEL) علاقه دارم. توکن‌های جالب زیادی وجود دارد، اما سؤال اینجاست که آیا آنها واقعا به سود کاربر هستند؟ فکر می‌کنم توکن‌هایی که گفتم و پروژه‌های دیفای که کاربران خودشان را در اولویت قرار می‌دهند، در عرض ۱۰ سال به پیشرفت‌های خوبی خواهند رسید.

جان مک آفی

جان مک آفی، کارآفرین حوزه فناوری

توکن خودم یعنی وکد (Whackd) را دنبال می‌کنم. وکد توکن توکن‌هاست. می‌دانیم که از هر تراکنش (با هر مبلغی) حدود ۱۰% به جایی منتقل می‌شود که متعلق به هیچ‌کس نیست. یک تراکنش از هر ۱۰۰۰ تا، بدون اینکه مهم باشد چقدر برایتان اهمیت دارد یا حاوی چه مبلغی است، ممکن است به طور کامل از بین برود و این مانند آن است که ضربه مهلکی به شما وارد شده است (وکد از نظر لغوی به معنای کسی است که ضربه شدیدی را متحمل شده است). از نظر آماری، این اتفاق ممکن است برای یک نفر از هر ۱۰۰۰ نفر رخ دهد. اما اکنون توکن وکد را داریم. اگر دوست دارید در دنیای واقعی بازی کنید، وکد را بخرید. وگرنه مطمئن باشید هر چه را در حال حاضر دارید از دست خواهید داد. این پیش‌بینی من برای سال ۲۰۲۰ است.

Nicholas Merten

نیکلاس مرتن (Nicholas Merten)، بنیانگذار کانال یوتیوب دیتا دش

برای من واقعا جالب است که ببینم آیا بانک‌های مرکزی می‌توانند ارزهای دیجیتال خودشان را ایجاد کنند یا نه. این ارزها در اصل همان دلارهایی هستند که روی بلاک چین عمومی مانند اتریوم ایجاد می‌شوند. موفقیت بانک‌های مرکزی در این کار نشانه آن است که کرپیتو باقی خواهد ماند و بانک‌ها قصد نادیده گرفتن آن را ندارند. به نظر می‌رسد بانک مرکزی اروپا در تلاش است در این زمینه از همه بالاتر بایستد.

دیوگو مونیکا (Diogo Monica)، هم‌بنیانگذار و رئیس انکوریج (Anchorage)

ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش کاربرد مهمی پیدا کرده‌اند، اما جهان هنوز منتظر ارز دیجیتالی است که به مقیاس گسترده‌ای از پذیرش به عنوان ابزار مبادله دست یابد. ما به عنوان عضو اصلی انجمن لیبرا و به عنوان مسئول پشتیبانی از دارایی‌هایی که مطابق با استانداردهای کیفیت و امنیت ما هستند، مشتاقانه منتظر راه‌اندازی بسیاری از ارزهای دیجیتالی هستیم که برای سال ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده‌اند.

Samson Mow

سامسون مو (Samson Mow)، مدیر ارشد استراتژی بلاک استریم (BlockStream)

من امسال لیبرا را پیگیری کرده‌ام، به این دلیل که شکستی تماشایی بود. همچنین توکن‌های ملی را جالب می‌دانم، زیرا بسته به نوع طراحی که دارند، می‌توانند با استیبل کوین‌ها رقابت کنند.

Niklas Nikolajsen

نیکلاس نیکلایسن (Niklas Nikolajsen)، رئیس و بنیانگذار بیت کوین سوییس (Bitcoin Suisse AG)

از نظر من پروتکل بسیار مهمی که باید پیگیرش باشیم اتریوم ۲.۰ (و تا حدودی اتریوم ۱.۰) است. همچنین حالا که پای کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) به این حوزه باز شده است، پیشرفت تلگرام/ تُن (TON) هم جالب توجه خواهد بود. لیبرا و یوآن دیجیتال هم ارزش پیگیری دارند، اما بهتر است که با آن نوآوری فوق‌العاده‌شان از اینکه ارز دیجیتال باشند کوتاه بیایند و هدفشان تبدیل شدن به سامانه‌های پرداخت پول نقد دیجیتال باشد.

به جز این موارد، تزوس که در سال ۲۰۱۹ پیشرفت بسیاری داشت و بلاک چین‌های دیگری مانند کاردانو، اترنیتی (Aeternity) و پولکادوت (Polkadot) هم ارزش بررسی را دارند. در سال ۲۰۲۰ احتمالا مشخص خواهد شد کدام بلاک چین‌ها و دارایی‌های دیجیتال ماندگارند و کدام‌ها از بین خواهند رفت.

Kim Nilsson

کیم نیلسون (Kim Nilsson)، محقق بلاک چین در ویزسک (WizSec)

تا کنون هیچ ارزی نتوانسته بیشتر از بیت کوین مرا به خودش علاقه‌مند کند. اول از همه به این دلیل که بیشتر آلت کوین‌ها کلاهبرداری هستند. دوم اینکه حتی پروژه‌هایی که حداقل تلاش می‌کنند تا چیزی جالب ارائه کنند، معمولا شکست می‌خورند یا به اندازه کافی دقیق و باتجربه نیستند و هرگز نمی‌توانند در عمل به خوبیِ بیت کوین غیرمتمرکز باشند. تمرکززدایی واقعی و عملی، همان ویژگی جدیدی بود که بیت کوین برخلاف بسیاری از تلاش‌های ناموفق قبلی برای ایجاد ارزهای دیجیتال به ما ارائه کرد و به همین دلیل تا به امروز به عنوان استاندارد طلایی تمرکززدایی باقی مانده است. چرا کسی باید تلاش کند نسخه دیگری از آن را ارائه کند؟ این درست مانند کشف دارو برای درمان سرطان است. پس از مدتی رقبا برای نسخه دیگری از همین دارو بازاریابی می‌کنند. دارویی متفاوت که تنها بخشی از آن برای معالجه سرطان مفید است، اما مابقی آن حاوی ویتامین سی و طعم‌دهنده‌های میوه‌ای است. بیمار حواسش به این تفاوت‌های بی‌ارزش پرت می‌شود و نکته اصلی را درک نمی‌کند.

Zac Prince

زک پرینس (Zac Prince)، مدیرعامل بلاک فای

استیبل کوین‌ها، لیبرا و سایر همتایانش مانند پکس گلد (Pax Gold).

Alessio Rastani

آلسیو راستانی (Alessio Rastani)، معامله‌گر

من نئو را پیگیری می‌کنم. از برخی از معامله‌گران بزرگ بیت کوین و نیز برخی از سرمایه‌گذاران آن شنیده‌ام که می‌گویند نئو یک ارز دیجیتال چینی است که به شکل بالقوه می‌تواند در چند سال آینده پیشرفت‌هایی داشته باشد. البته این نظر آنهاست نه من، ولی دنبال می‌کنم ببینم چطور می‌شود.

Phillip Sandner

فیلیپ سندنر (Phillip Sandner)، رئیس مرکز بلاک چینی مدرسه فرانکفورت

تعداد آنهایی که دنبال می‌کنم زیاد نیست:

۱) توکن‌هایی که در حال حاضر از آنها استفاده می‌کنیم: اتر و توکن بیسیک اتنشن یا بَت (Basic Attention Token).

۲) توکن‌هایی که ممکن است بسیار مهم باشند اما هنوز اجرا نشده‌اند: یورو دیجیتال، یوآن دیجیتال، دلار دیجیتال، لیبرا.

Robert Schwertner

رابرت شواتنر (Robert Schwertner)، اینفلوئنسر

در سال ۲۰۲۰ پروژه‌های زیر را بررسی خواهم کرد:

توکن BAT را واقعا دوست دارم! بریو (Brave) مرورگر جالبی است که هر روز از آن استفاده می‌کنم. کروم برای ۲۰۱۷ است، اما بریو برای آینده است! فکرش را بکنید، برای گشت‌وگذار در اینترنت توکن دریافت کنید! جالب است نه؟

چین‌لینک هم بسیار جذاب است.

همه پروژه‌هایی هم که در کیف پول سامسونگ گلکسی فهرست شده‌اند، هیجان‌انگیز هستند، برای نمونه می‌توانم به انجین (Enjin) اشاره کنم.

اتریوم هم ارزشش را دارد. در سال ۲۰۲۰ بسیاری از استارت‌‌آپ‌ها با این بلاک چین کار خواهند کرد و این سبب توسعه بیشتر اتریوم و افزایش ارزش آن می‌شود.

علاوه بر آن مرتبا جدول رتبه‌بندی پروژه‌های کریپتو را که چین تهیه می‌کند، زیر نظر دارم:

در آخرین رتبه‌بندی در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۹، ایاس رتبه اول را داشت. به نظر می‌رسد ایاس که قراردادهای هوشمند قابل اصلاح آن برای برنامه‌نویسان کاربرد زیادی دارد، دوباره بهبود می‌یابد. اتریوم رقیب جدی آن است، اما در ارزیابی چینی‌ها هنوز رتبه دوم را دارد.

کازمس (Cosmos) یا (ATOM) هم بی‌نهایت جالب است، این شبکه که از تعداد زیادی بلاک چین تشکیل شده است، می‌تواند مشکل مقیاس‌پذیری را حل کند.

Danny Scott

دنی اسکات (Danny Scott)، مدیرعامل کوین کرنر (CoinCorner)

من همیشه به دنبال تحولات جدید در کوین‌های موجود یا به طور کلی کوین‌های جدید هستم. لیبرا مشخصا توجه افراد را به خودش جلب کرده است و من در یکی از مقاله‌هایم در سایت مدیوم پیش‌بینی کرده‌ام که احتمالا لیبرا هرگز راه‌اندازی نمی‌شود.

Lex Sokolin

لکس سوکولین (Lex Sokolin)، یکی از مدیران فین تک جهانی در کانسنسیس (ConsenSys)

جالب‌ترین چیزی که از نظر من ارزش پیگیری را دارد، کاربرد بلاک چین‌های قابل برنامه‌نویسی برای طراحی نرم‌افزار است. در حالی‌که دارایی‌هایی مانند بیت کوین و سایر کالاهای موجود در فضای سایبری، داستان‌های اقتصادی قانع‌کننده‌ای را روایت می‌کنند، اما چیز زیادی درباره اینکه این اقتصادها در آینده چطور ایجاد و اجرا خواهند شد نمی‌گویند. در همین راستا می‌توانیم با استفاده از نرم‌افزار کانسنسیس مانند آلتیو (Alethio)، تعدادی از فراخوانی‌های تابع را ببینیم که توسعه‌دهندگان آنها را با استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز نوشته‌اند.

آیا افراد از اینها برای انتقال و پرداخت پول به یکدیگر استفاده می‌کنند؟ آیا توکن‌های دیجیتال کلکسیونی ایجاد می‌کنند یا در حال معامله دارایی‌های خاصی هستند؟ شاید هم از آنها برای انجام کارهای محرمانه استفاده می‌کنند؟ به هر حال وارسی زنجیره‌ها و بررسی فعالیت‌هایی که افراد برای ورود به نرم‌افزارهای بدون مجوز انتخاب می‌کنند، بسیار جالب است. درست مثل اینکه به کارکرد اجزای داخلی یک ساعت غول‌پیکر دقت کنیم. چرخ‌دنده‌های آن در طول شب صدای بلندی دارند. هر چه چرخ‌دنده‌های بیشتری وجود داشته باشد، صدای آنها بلندتر است. به همین ترتیب هر چه تعداد دارایی‌ها و قابلیت ترکیب آنها با هم در فضای سایبری بیشتر می‌شود، داستانی که می‌گویند قابل‌توجه‌تر خواهد بود.

امور مالی غیرمتمرکز و پروژه‌هایی مانند میکردائو، کامپاند (Compound)، ست پروتکل (Set Protocol)، یونی‌سواپ (Uniswap) و نظایر آنها نشان می‌دهند که آینده سیستم‌های مالی به چه شکل خواهد بود. نیازی نیست به نرم‌افزار مالی نوشته شده در زنجیره فکر کنیم، زیرا قبلا طراحی شده است. برای من، برنامه‌های کاربردی‌ای که گفتم و راه‌حل‌های لایه دوم قانع‌کننده‌ترین چیزهایی هستند که در فناوری‌های مالی نوین قرار داده شده‌اند. کسانی که به آینده امور مالی علاقه‌مند هستند، ابتدا باید این راه‌حل‌ها را به خوبی درک کنند و سپس به ارزیابی آنها از طریق نوآوری‌هایی مانند متد دیفای اسکور (DeFi score) موجود در پروژه کدیفای (Codefi) از نظر ریسک و عملکرد پروتکل بپردازند.

(توضیح: پروژه کدیفای محصول شرکت نرم‌افزاری کانسنسیس است که با استفاده از قابلیت دیفای اسکور به افراد کمک می‌کند میزان ریسک را در پلتفرم‌های وام‌دهی، بدون مجوز ارزیابی کنند.)

Ulli Spankowski

اولی اسپانکوفسکی (Ulli Spankowski)، مدیر ارشد امور دیجیتال در بورس اشتوتگارت (Boerse Stuttgart)

ما از چشم‌اندازهای مختلفی از جمله پذیرش بازار، ساختار نظارتی، طراحی فنی پروتکل و میزان پاسخگویی توسعه‌دهندگان کوین‌ها آنها را بررسی می‌کنیم. علاوه بر آن، وضعیت مالیاتی و طبقه‌بندی آنها از نظر اینکه توکن پرداختی (payment token) هستند یا کاربردی (utility token) یا اوراق بهادار (security token)، برایمان بسیار مهم است.

Alex Tapscott

الکس تپسکات (Alex Tapscott)، هم‌بنیانگذار مؤسسه تحقیقات بلاک چین

پروژه‌ای که بیشتر از هر چیز به آن علاقه دارم کازماس با نماد ATOM است، البته امیدوارم افراد این را به عنوان یک توصیه برای سرمایه‌گذاری در نظر نگیرند. ATOM توکن مخصوص شبکه کازمس است. پروژه‌ کازمس به شکل خودگردان راه‌اندازی شد و در سال ۲۰۱۷ یک رویداد جذب سرمایه کوچک برگزار کرد. از آن زمان تا کنون به یکی از بزرگترین جوامع ارگانیک تبدیل شده است. فکر می‌کنم چیزی که درباره این پروتکل‌ها واقعا جالب است، این است که برخی از آنهایی که بیشترین پول را جمع‌آوری کرده‌اند، توانسته‌اند پول زیادی برای جذب افراد به پلتفرم خرج کنند. اما آنهایی موفق‌تر هستند که این کار را به صورت طبیعی انجام داده‌اند و در واقع این فناوری یا مأموریت آنهاست که افراد را جذب کرده است. در سال ۲۰۱۵-۲۰۱۷ این امر را در اتریوم دیدیم و حالا آن را در کازمس مشاهده می‌کنیم. فکر می‌کنم این روند به سرعت شتاب خواهد گرفت. اگر به صفحه فرود کازمس مراجعه کنید، می‌توانید ده‌ها پروژه جالب و واقعی را ببینید که سودمند هم هستند. در کتابم تحقیقاتی را که درباره ATOMها انجام داده‌ام نوشته‌ام.

Alexandra Tinsman

الکساندرا تینزمن (Alexandra Tinsman) معاون بنیاد نم (NEM Foundation)

من پیگیر کوین‌هایی هستم که بزرگان این صنعت از جمله بایننس آنها را عرضه می‌کنند. چیزی که آنها ارائه می‌کنند نقطه مقابل پروژه‌های غیرمتمرکزتری مانند بیت کوین و نم است. همچنین به پروژه‌های مستقر در چین علاقه دارم و پیش‌بینی می‌کنم طی یک یا دو سال آینده به خوبی رشد کنند. همچنین به دقت دکرد (Decred) را زیر نظر دارم تا ببینم چطور پیش می‌رود. به جز اینها رویکرد شاردینگ اتریوم هم از نظر من ارزش دنبال کردن را دارد. همچنین ارزهای دیجیتالی که در صرافی‌های ژاپنی انجام می‌شوند برایم جالب است. جامعه ژاپن درباره کریپتو بسیار هوشمندانه عمل می‌کند.

john

جان تودارو (John Todaro) مدیر ترید بلاک (TradeBlock)

من پیگیر آلت کوین‌هایی هستم که ارزش بازار زیادی داشته باشند. برای نمونه می‌توانم به اتر، کوین‌هایی که روی حفظ حریم خصوصی متمرکز هستند مانند زی کش، مونرو و کوین‌های مثل تزوس و کازماس اشاره کنم که از سهام‌گذاری (استیکینگ) استفاده می‌کنند. علاوه بر این، استیبل کوین‌ها از جمله پروژه لیبرا، دای، استیبل کوین USDC و نظایر آنها هم برایم مهم هستند.

Vladimir Tomko

ولادیمیر تومکو (Vladimir Tomko)، هم‌بنیانگذار، مدیرعامل و تهیه‌کننده بازی در شرکت بلاک چین کیوتیز یونیورس (Blockchain Cuties Universe)

کوین‌هایی که علاوه بر بیت کوین از نزدیک پیگیرشان خواهم بود عبارتند از: ترون (TRX)، اتر، نئو، ایاس، انجین (ENJ)، کلای (KLAY)، متیک (MATIC)، بت (BAT) و مانا (MANA) با لیبرا و تُن (TON) که به زودی می‌آیند.

Erik Voorhees

اریک ورهیس (Erik Voorhees)، مدیر عامل شیپ شیفت (ShapeShift)

اتر، ایاس، ATOM، بایننس کوین، مونرو، زی کش، میکر و البته توکن جدید خودمان فوکس (FOX) که امکان انجام معاملات رایگان را در شیپ‌شیفت فراهم می‌کند.

Whale Alert

اکانت توییتر ویل آلرت (Whale Alert)

از آنجا که ویل آلرت بزرگترین بلاک چین‌ها را به منظور پوشش دادن حداقل ۹۹ درصد از ارزش کل تراکنش‌های بلاک چین دربر می‌گیرد، سعی می‌کنیم تا جایی که ممکن است بیشتر کوین‌های موجود و آنهایی را که در آینده خواهند آمد، تحت نظر داشته باشیم.

Alexander Zaidelson

الکساندر زیدلسون (Alexander Zaidelson)، مدیرعامل بیم

من پیگیر پیشرفت‌های حفظ حریم خصوصی هستم و زی کش، مونرو، گرین (Grin) و البته بیم را دنبال می‌کنم.

منبع: Cointelegraph

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید