آموزش

آدرس ویژه (vanity) چیست؟چگونه می توان آن را ایجاد کرد؟

زمان ایجاد یا دسترسی به کیف پول بیت کوین خود، متوجه می شوید که  آدرس آن از گروهی از اعداد و حروف تشکیل شده که هیچ ارتباطی با شما و یا هر چیزی در رابطه با شما، ندارند. در صورتی که بتوانید آدرس کیف پول بیت کوینتان را شخصی سازی کنید، به طوری که فقط شامل رشته ای از اعداد و حروف تصادفی نباشد، چطور است؟ این دقیقا همان چیزی است که آدرس های ویژه (vanity) به این منظور مورد استفاده قرار می گیرند. آن‌ها این فرصت را در اختیارتان قرار می دهند تا یک کیف پول بیت کوین را با حروف آغازین خاص، شامل کلماتی از جمله نام یا نام تجاری خود تعریف کنید. حال بیاید در مورد آدرس های ویژه بیشتر صحبت کنیم و یاد بگیریم چگونه می توان آدرس های شخصی خود را ایجاد کرد.

واژه شناسی

به منظور درک بهتر چگونگی عملکرد آدرس های ویژه، این اصطلاحات مهم و کلیدی را باید بدانیم.

کیف پول بیت کوین: کیف پول بیت کوین یک برنامه نرم افزاری است که بیت کوین ها در آن ذخیره می شوند. از لحاظ تخصصی، بیت کوین ها هیچ جا ذخیره نمی شوند؛ برای هر آدرس بیت کوین یک کلید خصوصی (یا شماره محرمانه) وجود دارد که در کیف پول شخص مالک ارز ذخیره می شود. کیف پول های بیت کوین ارسال و دریافت بیت کوین را تسهیل می کنند و حق مالکیت ارز را به کاربر می دهند.

آدرس کیف پول: آدرس کیف پول بیت کوین مشابه شماره حساب بانکی است. آن یک ترکیب منحصر بفرد ۲۶ الی ۳۵ کاراکتری از اعداد و حروف است. آدرس زیر را ببینید:

۱ExAmpLe0FaBiTco1NADr3sSV5tsGaMF6hd

شما می توانید آدرس کیف پول بیت کوین خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. به این ترتیب آنها قادر به ارسال بیت کوین برای شما خواهند بود.

کلید عمومی: یک کد پنهانی رمزنگاری است که برای کاربر این امکان را فراهم می کند تا ارزهای رمزنگاری را در حساب خود دریافت کند. کلید عمومی به همراه کلید خصوصی ابزارهای مهمی به منظور تضمین امنیتِ اقتصاد رمزنگاری هستند.

آدرس ویژه چیست؟

اگر ساده بگوییم، آدرس ویژه، یک نوع آدرس بیت کوین با حروف آغازین خاص است که بیانگر کلماتی مانند نام یا نام تجاری شما خواهد بود. این نوع آدرس کیف پول باعث می شود هنگام دریافت یا ارسال بیت کوین از دیگر آدرس ها تمیز داده شود. آدرس کیف پول خود را مانند شماره حساب بانکی خود فرض کنید، طوری که جهت دریافت ارز رمزنگاری از دیگران لازم است این آدرس را در اختیار آنها قرار دهید.

در حال حاضر اکثر آدرس های بیت کوین فقط از اعداد و حروفی تصادفی تشکیل شده اند. ارائه یک آدرس ویژه قطعا شما را معرفی کرده و به کیف پول شما جنبه ای منحصربفرد می دهد. در اینجا مثالی از یک آدرس ویژه آمده است:

۱googLemzFVj8ALj6mfBsbifRoD4miY36v

 

چگونه می توانم آدرس ویژه منحصر به خود را ایجاد کنم؟

Vanity-Address-Generation

به منظور  ایجاد آدرس ویژه شخصی خود، دو روش وجود دارد. روش اول ساخت توسط خودتان است، که احتمالا امن ترین روش باشد. زیرا هیچ کس نمی تواند کلید خصوصی و عمومی شما را مشاهده کند. این امر مستلزم شناخت اطلاعاتی اندک در مورد کامپیوتر و دانلود نرم افزار مناسب است. سپس می توانید میزان قدرت پردازشی که می خواهید به این فرآیند اختصاص دهید، انتخاب کنید. اما در جریان باشید که اختصاص میزان زیادی از قدرت CPU می تواند باعث خرابی نرم افزار شود.

روش دیگر که ممکن است به اندازه روش قبلی امن نباشد، رفتن به سراغ یک استخر مانند bitcoinvanitygen.com است. شما می توانید این کار را به استخراج کنندگان آدرس ویژه بسپارید. این استخراج گران قدرت پردازشی CPU و GPU خود را برای پیدا کردن آدرسی که می خواهید، اختصاص می دهند. سپس آن را چه از طریق ایمیل یا پست (در صورت پرداخت هزینه آن) ارسال خواهند کرد. اگر چه این فرآیندی سریع است، این خطر نیز وجود دارد که استخراج کنندگان، کلید خصوصی که آدرس را ایجاد کرده نزد خود نگه دارند و در آینده آن را به منظور هک دارایی های شما و سرقت میلیون ها دلار دارایی ذخیره شده در آن آدرس ویژه، استفاده کنند.

 

نتیجه

هنگامی که دنیای رمزنگاری کمی کسل کننده می‌شود، آدرس های ویژه یک نمود منحصربفرد و حتی خلاق را در فرایند ارسال و دریافت ارزهای رمزنگاری ارائه می دهند. اگر می خواهید آدرس کیف پول خود را جالب تر و یا برجسته کنید، می توانید از آدرس ویژه استفاده کنید. اگر چه این امر نیازمند مقدار قابل توجه قدرت محاسباتی است، تولید این آدرس ها می تواند تجربه کلی فعالیت شما را  بسیار شخصی تر سازد و به شما این امکان را می‌دهد تا در میان سایر کیف پول ها تمیز داده شوید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید