دانشنامه

رادیکس (Radix) چیست؟ توضیح کامل

اگر در زمینه ارزهای دیجیتال کار کرده باشید حتما تا کنون نام بلاک چین را شنیده اید. اما از این به بعد باید اسم رادیکس (radix) را هم در کنار آن بشنوید چرا که هدف این تکنولوژی کنار زدن بلاک چین است.

رادیکس در واقع یک دفتر کل توزیع و غیر متمرکز مانند بلاک چین است اما مشکلات بلاک چین را ندارد و به همین سبب است که توانسته توجه تعداد زیادی از هواداران دنیای ارز های دیجیتال را به سمت خود جلب نماید.

رادیکس از هم اکنون تمرکز خود را بر روی کیفیت بیشتر قرار داده تا از این طریق بتواند جای بلاک چین را بگیرد. اما رادیکس (radix) چه مزیت هایی دارد که چنین هدفی را در برنامه خود قرار داده است؟ اگر شما هم کنجکاو هستید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با رادیکس کسب کنید، بهتر است تا انتهای این متن با ما همراه شوید چرا که قصد داریم در ادامه این مطلب اطلاعات بیشتری در رابطه با این تکنولوژی منحصر به فرد در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

 

رادیکس (radix) چیست؟

رادیکس یا Radix در واقع یک دفتر کل و غیر متمرکز است که از یک فناوری کاملاً جدید پیروی می کند. این فناوری نه DAG (Directed Acyclic Graph) و نه وابسته به بلاک چین بلکه یک شبکه جدید و کاملاً غیر متمرکز است. این شبکه از قراردادهای هوشمند پیروی می کند و می تواند مبنای جدیدی در دنیای ارزهای دیجیتال باشد. رادیکس در واقع می تواند یک دفتر کل فوق العاده و غیر متمرکز باشد که به سادگی مشکلات بلاک چین را به نقطه قوت خود تبدیل کرده است.

تا قبل از رادیکس تنها راه برای ساخت دفتر کل توزیع شده و غیر متمرکز, شبکه بلاک چین بود. این شبکه در واقع این اجازه را می داد که تعداد زیادی از رایانه ها بدون نیاز به ناظر و یا سیستم مرکزی به شبکه متصل شوند و با یکدیگر بر روی یک موضوع به توافق برسند.

اگرچه بلاک چین تا حد زیادی توانست موفقیت های چشم گیری را به دست آورد اما همواره خالی از اشکال نبوده, بلکه مشکلات عدیده ی زیادی داشت که موجب شده تا در بسیاری از موارد ناکارآمد باشد. تحقیقات یک شرکت بزرگ نشان می دهد که بیشتر پروژه های ایجاد شده بر بستر بلاک چین در همان مراحل اولیه خود گیر کرده اند و همین موضوع سبب شده است تا بسیاری بلاک چین را یک سیستم تقریباً نامناسب بدانند.

در واقع می توان گقت که بلاک چین تنها آغاز کننده مسیر غیر متمرکز شدن بود و نمی توان انتظار داشت که این سیستم تنها سیستم غیر متمرکز در آینده باشد. به عبارت ساده تر می توان گفت که در آینده سیستم های غیر متمرکز پیشرفته تری ارائه می شوند که می تواند عیب های بلاک چین را برطرف کند.

رادیکس یکی از این سیستم ها است که اگر کدهای آن به درستی عمل کند، می تواند تحولی عظیم در دنیای ارزهای دیجیتال را بر پا نماید. البته این موضوع هم ممکن است به مرور زمان کامل تر شود.

اما در کل رادیکس جوابی بوده به مشکلات شبکه بلاک چین که فعالیت آن را محدود کرده بود. حال ممکن است از خودتان بپرسید که شبکه بلاک چین چه مشکلاتی داشته است که رادیکس برای رفع آنها اقدام نموده است. در ادامه به بررسی دقیق تر این مشکلات می پردازیم و به شما می گوییم که رادیکس چگونه آنها را بر طرف کرده است.

 

مهم ترین مشکلات بلاک چین

blockchain-problem

بدیهی است تا مشکلی نباشد هیچ گاه راه حلی هم ایجاد نمی شود. پس هنگامی که سیستم و یا چیزی از صحنه کنار می رود بدین معنی است که مشکلاتی داشته و به اندازه کافی کامل نبوده است. اگرچه بلاک چین هنوز از صحنه کنار نرفته است اما خالی از مشکل نیست و همین موضوع هم سبب می شود تا کنار رفتن آن بیش از پیش ممکن شود. ما در ادامه مهم ترین مشکلاتی را ذکر می کنیم که مانع از پیشرفت پروژه های مبتنی بر بلاک چین شده است.

مقیاس پذیری

یکی از مهم ترین مشکلاتی که بلاک چین دارد در رابطه با مقیاس پذیری آن است. این موضوع در اوایل کار به عنوان یک مزیت برای بلاک چین به حساب می آمد اما با رشد آن مشخص شد که این موضوع بیشتر همانند یک معضل بزرگ برای آن است. در واقع با استفاده از این قابلیت امکان رشد شبکه فراهم می شد و دیگر یک سیستم مرکزی و واحد برای کنترل و یا هک وجود نداشت و به همین سبب هم امنیت بیت کوین به حد قابل توجهی بالا بود. اما مشکل اساسی که مقیاس پذیری داشت، در واقع کندتر شدن سیستم با افزایش کاربران است.

برای مثال در بیت کوین گسترش سیستم بیشتر منجر به افزایش امنیت شبکه می شد و سیستم کماکان تنها چند صد سفارش را در دقیقه پردازش می کرد. یا مثلاً در اتریوم زمانی که ۱۰۰ هزار کاربر که می خواستند بصورت همزمان وارد یکی از بازی های محبوب آن شوند، کلاً شبکه از کار افتاد که مجموع این موارد موجب شد تا بسیاری از مهندسین به دنبال راهکاری برای افزایش سرعت آن باشند.

مشکل و ریسک ناشی از متمرکز شدن

بلاک چین را می توان اولین سیستم غیر متمرکز در جهان دانست اما باید اعتراف کرد که این سیستم بطور کامل غیر متمرکز نیست. بیشتر الگوریتم های موجود که حول محور غیر متمرکز بودن این سیستم عمل می کنند چندان کارآمد نیستند. برای مثال الگوریتم اثبات کار یا poW تنها زمانی کارآمد است که ۵۰ درصد از توان رانشی کل سیستم عمل نماید. به عبارت ساده تر اگر بیش از نیمی از سیستم یک داده نادرست را تایید نماید، این داده در تمام شبکه به عنوان یک داده صحیح درج می شود.

عبور از ۵۰ درصد توان شبکه برای سیستم های بزرگ بلاک چین نظیر بیت کوین امری غیر ممکن است اما در شبکه های خصوصی و کوچکتر این امر احتمال بیشتری دارد و افرادی که منابع کافی در اختیار دارند می توانند آن را تغییر دهند. البته باید اشاره کرد که انجام این کار انرژی و هزینه بسیار زیادی را صرف می کند اما در هر حال انجام آن غیر ممکن نیست و به همین سبب است که می گویم بلاک چین کاملاً غیر متمرکز نیست.

البته قبل از ارائه رادیکس الگوریتم های دیگری هم برای رفع این مشکل غیرمتمرکز بودن خلق شده اند که از جمله آنها می توان به الگوریتم اثبات سهم و اثبات سهم محول شده اشاره نمود. اگرچه این دو سیستم هم توانستند تا حدی مشکلات رایج را رفع نمایند اما چندان هم موفق نبودند چرا که در نهایت منجر به متمرکز شدن کلی سیستم می شوند.

ممکن است تا این لحظه این سوال هم برای شما پیش آمده باشد که چرا مدام بر روی غیرمتمرکز بودن تاکید می شود؟ این موضوع تا چه اندازه اهمیت دارد؟ در واقع اهمیت بلاک چین وابسته به این غیر متمرکز بودن آن است.

این سیستم در واقع کمک می کند تا یک سیستم نظارتی واحد از بین برود و در عوض هر عضو از شبکه مسئول نظارت بر یک بخش باشد. این برای اولین بار بود که بشر توانست یک ارزش را خود خلق نماید و بدون نظارت بانک ها و یا واحد های نظاره گر دیگر آن را بصورت منطقی بین یکدیگر انتقال دهند. یک سیستم زمانی واقعاً غیر متمرکز است که بتواند به خوبی از تمام جهات نیاز های مخاطبان را در این زمینه رفع نماید. رادیکس جامع ترین پاسخی است که به این نیاز داده شده است.

 

مزیت های رادیکس

در واقع مهم ترین مزیتی که رادیکس دارد تمرکز بر حل مشکلات فوق می باشد. این سیستم سعی کرده تا مشکلات یاد شده را در بهترین حالت ممکن حل کند. اگر چه این حل کردن حدود ۶ سال به طول انجامید و توسعه دهندگان مجبور شدند تا چند بار سیستم را از اول پیاده سازی نمایند اما در هر حال توانستند یک راهکار منطقی و قابل قبول برای مشکلات فوق بیابند.

اولین نکته ای که در رادیکس وجود دارد و توانسته توجه افراد حرفه ای را به سمت خود جلب نماید, سیستم متفاوت آن با بلاک چین بود. در واقع رادیکس یک بلاک چین دیگر نیست بلکه یک DLT یا دفتر کل توزیع شده و غیر متمرکز است که بجای بلاک از واحدهای نوآورانه و جدیدی به نام تمپو استفاده می کند. به عبارت ساده تر در این سیستم چیزی به نام بلاک تشکیل نمی شود بلکه بجای آن واحدهای دیگری به نام تمپو حضور دارند. اجماع این واحدها سبب می شود تا یک شبکه ایمن با قابلیت مقیاس پذیری بالا ایجاد شود که قابلیت ذخیره سازی و اشتراک گذاری داده ها را بصورت ایمن و سریع فراهم می کند.

اگرچه بیت کوین و بلاک چین ایده اولیه رادیکس را در ذهن خالقان آن ایجاد نمودند اما این سیستم هیچ کدی از بلاک چین و بیت کوین را در خود نگرفته است. با این وجود باید خاطر نشان کنیم که طراحان اولیه این سیستم چند سال اولیه فعالیت خود را صرف تغییر کدهای بلاک چین نمودند به این امید که بتوانند مشکلات آن را رفع نمایند اما آنها عملاً به این نتیجه رسیدند که این مشکلات در واقع ریشه در ماهیت بلاک چین دارند و جز با تغییر کلی این سیستم نمی توان آنها را برطرف نمود.

مجموع این موارد سبب شد تا توسعه دهندگان به این فکر باشند که یک سیستم بدون نقص را پیاده سازی نمایند که هیچ یک از مشکلات بلاکچین را نداشته باشد پس لزوماً می بایست هیچ یک از کدهای آن را هم نداشته باشد. این موضوع آغاز فصل جدیدی در دنیای ارزهای دیجیتال به نام رادیکس بود.
اما این سیستم چگونه می تواند بلاک چین را کنار بزند؟ در واقع عملکرد رادیکس, تهدید بزرگی برای بقای بلاک چین به حساب می آید. این سیستم به واسطه توانایی هایی که دارد توانسته به خوبی هر چه تمام تر نقاط ضعف بیت کوین را به نقاط قوت خود تبدیل کند و از این طریق موجب محبوبیت خود شود. این نقاط قوت به شرح زیر می باشد.

 

غیرمتمرکز بودن به معنای واقعی کلمه

decentralized

همانگونه که قبلاً اشاره کردیم غیرمتمرکز بودن برای سیستم های فعلی اهمیت بسیار زیادی دارد و به همین سبب است که تمامی سیستم ها در تلاش هستند تا به شیوه ای منطقی و ایمن به آن دست پیدا کنند. به عبارت ساده تر اگر سیستم شما تحت نظارت و یا کنترل یک واحد مرکزی باشد، سیستم شما نمی تواند جای بلاک چین را بگیرد. این موضوعی بوده که طراح اصلی رادیکس بر روی آن تمرکز بسیار زیادی داشته و توانسته تا حد بسیار زیادی آن را بر طرف سازد.

همانطور که گفتیم برای رفع این مشکل سیستم های مختلفی مثل اثبات سهم و یا اثبات سهم توزیع شده خلق شدند تا بتوانند به معنای واقعی غیر متمرکز باشند اما هیچ کدام موفق نبودند.

طراح رادیکس به این موضوع آگاهی کاملی داشت و به همین سبب هیچ یک از سیستم های قبلی را در آن اعمال نکرد و به جای آن سعی کرده تا یک سیستم کاملاً جدید را برای آن ایجاد نماید.”گذرگاه زمان منطقی” سیستم ویژه ای است که خالق رادیکس برای غیر متمرکز بودن آن خلق نمود. نکته جالب در رابطه با سیستم گذرگاه خطی, متکی بودن آن به ساعت های منطقی است که کمک می کند تا این سیستم عملکرد بسیار دقیقی داشته باشد.

اگر بخواهیم “گذرگاه ساعت منطقی” را به زبان ساده برای شما شرح دهیم باید بگویم که این سیستم همانند یک شمارنده می باشد. در تمام شبکه رادیکس هر گره یا نود (node) یک “ساعت منطقی” خود را دارد و از آن تابعیت می کند.در رابطه با این شمارنده دو قانون عمومی وجود دارد که باید تمامی نودها از آن پیروی نمایند. اول اینکه باید جهت شمارنده همواره به سمت جلو باشد. دوم اینکه هر گاه یک رویداد توسط نود مشاهده شد باید یک واحد به شمارنده خود بیفزاید یا به عبارت ساده تر شمارنده آن یک واحد به سمت جلو حرکت نماید.

این شمارنده در هر نود یا گره تنها زمانی فعال می شود که یک رویداد معتبری را مشاهده نماید که تا پیش از این در شبکه دیده نشده بود. پس از دیدن این رویداد معتبر, ساعت منطقی فعال می شود و یک واحد بدان افزوده می شود و آن را مهر زده و با id اختصاصی به شبکه ارسال می کند. این موضوع در حالی است که در شبکه بلاک چین برای سنجش این رویدادها می بایست نودها تعهدی ارائه می دادند و همین مورد هم سبب کاهش سرعت آن می شد.

نکته جالبی که در رابطه با این سیستم وجود دارد استفاده از آن برای حل اختلاف ها می باشد. به عبارت ساده تر از این سیستم برای حل اختلاف ها در شبکه استفاده می شود و این موضوع اجازه می دهد تا نیاز به استفاده مداوم از شبکه نباشد و تنها در حین اختلاف از آن استفاده شود. مجموع این موارد در افزایش بهره وری این سیستم در مقایسه با بلاک چین موثر بوده است. البته باید این موضوع را خاطر نشان کرد که این سیستم بسیار مقرون به صرفه است و دقت و عملکرد بالایی دارد و به همین جهت به کمترین میزان انرژی برای فعالیت و یا حل اختلاف نیاز دارد.

مقیاس پذیری به شیوه خطی

همانگونه که قبلاً اشاره کردیم یکی از مهم ترین مشکلاتی که شبکه بیت کوین داشت همان عدم مقیاس پذیری مناسب آن بود. این قابلیت اجازه نمی داد تا بیت کوین سرعت کافی داشته باشد و از طرفی دیگر با افزایش کاربران آن، سرعت آن کاهش پیدا می کرد.

این موضوع از مهم ترین نکاتی بود که در رادیکس به حل آن پرداخته شد. اما رفع این مشکل چگونه انجام شده است؟ “دن هیوز” برای رفع این مشکل، شیوه دیگری از مقیاس پذیری تحت عنوان مقیاس پذیری خطی را ایجاد نمود که کمک می کند تا این سیستم متناسب با اعضای آن پیشرفت کند. به عبارت ساده تر هرچه تعداد اعضا افزایش یابد، نه تنها سرعت و کارآمدی سیستم کم نمی شود بلکه سرعت آن هم افزایش می یابد.

تیم رادیکس از همان اول می دانست که حذف کردن داده ها نمی تواند این مقیاس پذیری را افزایش دهد و لذا راهکار دیگری را در پیش گرفتند. آنها برای اینکه بتوانند چنین برنامه ای را عملی نماید سعی کردند تا شاخص گذاری داده ها را بصورت تکه تکه انجام دهند و به عبارت ساده تر با تکه تکه شدن داده ها ، تقاضای موجود در سیستم پوشش داده می شود و افراد جدید می توانند ساده تر به بخش های مورد نظر داده خود دسترسی داشته باشند.

آن ها یک نگاه کلی به ساختار اطلاعات و داده ها داشتند و سپس تصمیم گرفتند تا آن ها را به داده ها و تکه های کوچکتر تقسیم نمایند آنهم بدون اینکه ساختار کلی بر هم بریزد و در نهایت جایگاه هر تکه و داده کوچک در ساختار بزرگ تر مشخص باشد.

این کار می بایست بدون شاخص گذاری جدید صورت بگیرد و نباید بخش های مختلف, مجدد شاخص گذاری شوند. تیم رادیکس برای دست یافتن به این امر مهم سعی کردند تا ساختار داده ای سیستم خود را به ۱۸.۴ کوینتیلیون تقسیم نمایند و سپس به وسیله کلید های مختلف ارجاعی نظیر کلید عمومی تعیین نموند که هر بخش از اطلاعات چه جایگاهی در سیستم کلی دارد.

این تفکر هوشمندانه کمک می کند تا مقیاس پذیری رادیکس با افزایش افراد و سیستم ها رشد قابل توجهی را تجربه نماید. برآوردها حاکی از این است که با افزایش سیستم های موجود در رادیکس، مقیاس پذیری و سرعت آن از سیستم ویزا که سریع ترین سیستم مالی دنیا می باشد پیشی بگیرد.

رضایت توسعه دهندگان

developers

رادیکس از همان اول برای افزایش دامنه کاربردهای خود، سعی نمود تا کاربران و توسعه دهندگان بیشتری را جذب نماید و به همین سبب زمینه های بسیاری را برای آنان فراهم نموده است. رادیکس در حال حاضر بهترین ابزارها را برای ساخت اپلیکیشن و برنامه های غیرمتمرکز در اختیار کاربران قرار می دهد و به همین جهت است که بسیار حائز اهمیت می باشد. در واقع رادیکس می خواهد به یک سکو برای ساخت نرم افزارهای مورد نیاز مردم در این زمینه بدل شود. علاوه بر این یک شبکه کاملاً زنده بر روی این پلتفرم جهت تست آلفا ایجاد شده است. شما برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

https://www.radixdlt.com/developers

از طرفی اگر دوست دارید برنامه های خود را بر روی این پلتفرم بسازید می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید :

https://github.com/radixdlt

 

سخن آخر

بلاک چین شروع یک راه طولانی به نام غیر متمرکز شدن بود که هدف آن ایجاد یک سیستم کامل جهانی بدون نظارت یک بخش واحد بود. سیستمی که در آن همگان همسان باشند و در واقع بخشی از یک شبکه جهانی و پیشرفته شوند و بتوانند با اجماع دستگاه های خود یک کامپیوتر جهانی غیر متمرکز با قدرت وصف ناپذیر بسازند.

اما بلاک چین مشکلاتی داشت که آن را از این هدف باز می داشت. این سیستم در واقع مقیاس پذیری بالایی نداشت و نمی توانست به تقاضای رو به رشد کاربران پاسخ دهد. از طرفی دیگر این سیستم بصورت کامل غیر متمرکز نبود و با افزایش توان ۵۰ درصدی شبکه، عملاً این امنیت مختل می شد.

رادیکس راه حلی بود که برای تحقق این اهداف بوجود امد و هیچ یک از مشکلات بلاک چین را هم در خود نداشت. این سیستم توسط یک توسعه دهنده سخت کوش به نام هیوز ایجاد شده که بجای استفاده از ساختار اثبات کار بلاک چین، از عملکرد دیگری به نام “گذرگاه زمان منطقی” استفاده می کند که دقت بیشتر و هزینه کمتری دارد و از طرفی دیگر در رادیکس تمام اطلاعات به تکه های کوچکتر تقسیم شده اند و به همین سبب میزان مقیاس پذیری این شبکه همزمان با افزایش کاربرها و سیستم ها افزایش می یابد. مجموع این موراد سبب شده است تا بسیاری رادیکس را آغاز کننده یک تحول در دنیای ارزهای دیجیتال بدانند.

 

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها