دانشنامه

توکن غیر قابل تعویض یا NFT چیست؟

از سال ۲۰۰۶ تا به حال که توئیتر راه اندازی شده است، توئیت‌ها ارزش پولی نداشتند. اما حالا دیگر توئیت‌ها دارای ارزش مالی شده‌اند و به هر توئیت میتوان یک توکن اختصاص داد که می‌تواند با شناسه منحصر به فرد خود قابل درآمدزایی باشد.

این کار با ورژن یا نسخه جدید توئیتر که قابل تبدیل به توکن است (Tokenize) ممکن شده است و این را جک دورسی (jack Dorsey) به طور رسمی اعلام کرده است. این کار با استفاده از NFT ها انجام می شود. اما شاید برای شما سوال باشد که NFT چیست و چه تفاوتی با سایر ارزها دارد؟

NFT در واقع به توکن‌های غیر قابل تعویض گفته میشود، که هر یک دارای کد مربوط به خود هستند و برای همین نمیتوان آنها را با یکدیگر مانند سایر ارزها مبادله نمود.

سایر ارزهای دیجیتال و غیر دیجیتال که ما تا به حال از آنها استفاده می‌کردیم، دارای بهای یکسانی بودند و برای همین تفاوتی از این جنبه با هم نداشتند. این در حالی است که NFT ها هر یک با دیگری در کد شناسایی خود تفاوت دارند.

ما در این متن قصد داریم تا شما را با NFT ها آشنا کنیم و نکاتی را در مورد آنها بیان نماییم. یا توجه به اهمیتی که این توکن‌ها در آینده شبکه‌های دیجیتال دارند، بهتر است هر چه زودتر با آنها آشنا شوید.

 

NFT چیست ؟

NFT مخفف کلمه non fungible token می باشد که به توکن‌هایی گفته می‌شود که قابل تعویض با هم نیستند (زیرا که هر یک ارزش و کد منحصر به فرد خود را دارد).

این توکن‌های غیر قابل تعویض در واقع قراردادهای هوشمندی هستند که به عنوان یک دارایی دیجیتال در اختیار یا مالکیت فرد خاصی می باشند.

این قرارداد هوشمند بیت هایی از یک کد منبع آزاد را مورد استفاده قرار می‌دهد که در پلتفرم‌هایی مانند گیت هاب (GITHUB) برای امنیت آیتم‌ها و داده‌های دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همین که این کد نوشته شد، برای همیشه متعلق به یک توکن (به طور معمول توکن ۷۲۱ TOKEN 721) خواهد بود که در بستر بلاک چین (مانند بلاک چین ارز دیجیتال اتریوم) استفاده خواهد شد.

 

انواع NFT

nft-types

به طور معمول فرم‌های تصویر, گیف، ویدئوها و توییت‌ها از محبوب‌ترین توکن‌های غیر قابل تعویض هستند. اما به طور کلی هر محتوای دیجیتال یا دارایی دیجیتال یونیک که بتوان آن را (مانند فیلم، عکس، بازی یا گیم و …) دارایی محسوب نمود، با اختصاص یک شناسه یا کد به توکن غیر قابل تعویض یا NFT تبدیل خواهد شد.

این پروژه‌ای است که بسیاری در حال کار کردن بر روی آن هستند. برای مثال فیسبوک روی شبکه بلاک چین فشرده‌ای کار می‌کند که در آن محتوای دیجیتال متعلق به هر فرد, به عنوان توکن غیر قابل تعویض قابل شناسایی باشد.

 

مالکیت توکن غیر قابل تعویض

همین که شما یک توکن غیر قابل تعویض (یک محتوای یونیک شناسه‌دار یا دارایی دیجیتال منحصر به فرد) را خریداری کردید، حق انتشار یا فروش آن را خواهید داشت.

اما باید به خاطر داشته باشید که خالق یک توکن غیر قابل تعویض می تواند محدودیت هایی را در زمینه فروش یا استفاده از این توکن برای خریداران آن اعمال کند.

به عنوان مثال یک توکن غیر قابل تعویض که در واقع یک ویدئو می‌باشد، ممکن است توسط خالق آن تنها اجازه انتشار بر روی یک پلتفرم یا شبکه خاص را داشته باشد. همچنین فروشنده یک توکن غیر قابل تعویض ممکن است که این حق را داشته باشد که از فروش آن در آینده سهمی در اختیار داشته باشد.

برای مثال می توان توییتر را مثال زد. در توییتر میتوان توییت‌ها را به عنوان توکن غیر قابل تعویض به فروش رساند. به خوبی میدانید که در توئیتر هر توییت با دیگری تفاوت دارد (این نشان دهنده ماهیت توکن غیر قابل تعویض است که هر دو توکن (هر دو توئیت) با هم تفاوت دارند).

 

آشنایی بیشتر با NFT و ارزهای دیگر

ارزهای سنتی مانند دلار و یا ارزهای دیجیتال شناخته شده مانند بیت کوین و اتریوم مثال‌هایی از توکن‌های قابل تعویض هستند که هر یک از آنها در واحد پولی به عنوان پول ملی یا ارز متعلق به یک شبکه بلاک چین ارزش یکسانی دارند.

اما توکن‌های غیر قابل تعویض هر یک قیمت متفاوتی دارند. برای مثال هر ویدئو و یا توئیت ممکن است ارزش متفاوتی داشته باشند که به دلیل میزان استقبال مخاطبان از آن ویدئو و یا توئیت خواهد بود.

برای همین نمیتوان ارزش خاصی را برای هر واحد NFT مشخص کرد. بلکه این خریداران هستند که با پرداخت ارزهای دیجیتال دیگر (به عنوان مثال اتریوم) هر یک از این توکن‌ها را با قیمت خاصی خریداری می‌کنند.

به نظر میرسد که میتوان نتیجه‌گیری کرد که هر چه یک توکن غیر قابل تعویض منحصر به فردتر باشد، ارزش بیشتری در مقایسه با دیگر توکن‌های غیر قابل تعویض خواهد داشت.

برای مثال هر چه یک توئیت و یا ویدئو دارای ویژگی های متحصر به فرد و جذابیت بیشتری باشد، ارزش بیشتری در مقایسه با سایر توئیت‌ها خواهد داشت.

 

تفاوت ارزهای قابل تعویض و NFT ها

Fungible-Vs-Non-Fungible-Tokens

شاید شما به راحتی بتوانید یک اسکناس صد تومانی یا صد دلاری را با اسکناس صد تومانی یا صد دلاری دیگر عوض کنید. برای همه ارزهای دیگر مانند یورو و دینار هم به راحتی این کار ممکن است یا اینکه بدون هیچ نگرانی می‌توانید یک بیت کوین یا یک اتریوم را با بیت کوین یا اتریوم دیگر عوض کنید.

این را برای مثال گفتیم و البته در واقعیت کسی این کارها را انجام نمی‌دهد زیرا که یک بیت کوین یا یک اسکناس صد دلاری با بیت کوین و اسکناس صد دلاری دیگری هیچ فرقی نمیکند.

اما در مورد توکن‌های غیر قابل تعویض کلا ماجرا فرق میکند و شما نمی‌توانید یک یا صد توکن غیر قابل تعویض را با توکن‌های غیر قابل تعویض دیگر مبادله کنید.

زیرا که یک NFT با NFT دیگر فرق می کند و امکان تعویض آنها وجود ندارد. شما همچنین نمی‌توانید این توکن‌ها را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و به فروش برسانید.

برای مثال شما میتوانید بخشی از یک بیت کوین را خرید و فروش کنید. یا این که میتوانید یک اسکناس صد دلاری را خرد کنید. اما NFT با یک کد یا شناسه مشخص میشود و نمیتوان آن را با NFT دیگر تعوض کرد و یا اینکه آن را به واحدهای کوچک تر تقسیم نمود.

 

چرا باید NFT بخریم | خرید توکن غیر قابل تعویض

buy-nft

خرید NFT می‌تواند به عنوان یک سرمایه‌گذاری و یا یک کار هنری-احساسی در نظر گرفته شود. به این معنی که خریدران با خالق NFT یا توکن غیر قابل تعویض که ممکن است یک هنرمند، یک برند و یا گروه کنسرت باشد احساس همبستگی میکنند.

این خالق می‌تواند یک هنرمند سرشناس، یک برند تولیدی محبوب و یا افراد یا گروهی مشابه مانند گروه سینمایی یا هنری باشد که اقدام به ایجاد این توکن کرده است.

این درست مانند کاری است که هواداران یک تیم فوتبال یا یک تیم ورزشی انجام می‌دهند. یا شبیه به خرید یک اثر نقاشی است که توسط یک هنرمند ایجاد شده است.

توکن غیر قابل تعویض هم مانند یک نقاشی منحصر به فرد است که با دیگر نقاشی‌ها متفاوت است و یک نفر علاقه‌مند به هنر ممکن است علاقه به خرید آن داشته باشد.

این کار را هم می‌توان یک کار احساسی دانست. هم می‌توان آن را به عنوان یک سرمایه‌گذاری برای آینده در نظر گرفت که با امکان افزایش قیمت آن تابلو نقاشی (یا تصویر، موزیک، ویدئو و …) می‌تواند برای خریدار سود به همراه داشته باشد.

 

خریداران توکن غیر قابل تعویض NFT چه کسانی هستند؟

ممکن است شما با یک برند یا یک تیم ورزشی ارتباط خاصی از نظر روحی داشته باشید و قصد حمایت از آن برند یا تیم فوتبال را داشته باشید. در این صورت در دنیای مجازی خرید توکن غیر قابل تعویض به معنای حمایت از آن برند خواهد بود.

برای مثال امکان دارد که در دنیای واقعی هواداران یک تیم از بین تعداد زیادی تیشرت که با نام آن تیم به فروش رسیده است یکی را با قیمت بالایی خریداری کنند یا اینکه با قیمت مشابه به جای دیگر تیشرت‌ها در بازار اقدام به خرید و فروش آن‌‎‌ها بنمایند. این فعالیت‌ها میتواند نشانه‌ای از حمایت شما از یک برند یا تیم فوتبال باشد.

تعدادی از مردم هستند که علاقه‌مند به جمع آوری توکن‌های غیر قابل تعویض بنا به دلایل ذکر شده و یا هر دلیل دیگری هستند. این توکن‌ها در سبد آن‌ها وجود خواهد داشت و ممکن است برای آن‌ها منافعی را نیز در بر داشته باشد.

برای مثال امکان دارد بتوان با داشتن توکن غیر قابل تعویض یک تیم ورزشی موفق به دیدن بازیکنان آن تیم و یا انجام فعالیت‌های ورزشی در آن تیم شد.

همچنین ممکن است یک هنرمند برای اثر هنری خود (که یک محتوای دیجیتالی است)، یک توکن غیر قابل تعویض ایجاد کند که تنها به خریدران این توکن امکان دسترسی به اثر هنری در قالب کانال‌های خاص داده خواهد شد. این امر در به وجود آمدن کلوب‌های هنری و ورزشی نقش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.

 

چه کسی اعتبار توکن غیر قابل تعویض را تایید می‌کند؟

یک کد به هر توکن غیر قابل تعویض اختصاص می‌یابد که برای بررسی اعتبار توکن مربوطه مورد استفاده قرار خواهد گرفت. البته این اعتبار به صورت غیرمتمرکز انجام خواهد شد و برای همین شخص خاص یا سرور خاصی مسئول تایید اعتبار توکن غیر قابل تعویض نخواهد بود.

برای مثال, یک توکن غیر قابل تعویض که توسط یک گروه کنسرت صادر شده است، با استفاده از کد شناسایی خود قابل اعتبارسنجی است.

توجه داشته باشید که اعتبار این توکن غیر قابل تعویض, تنها در پلتفرم خاصی انجام خواهد شد. برای مثال, توکن غیر قابل تعویض یک گروه کنسرت به عنوان یک بلیط قابل استفاده خواهد بود تا بتوان به طور آنلاین اجرای گروه کنسرت را مشاهده کرد.

برای همین این توکن غیر قابل تعویض امکان استفاده در همه پلتفرم‌ها را نخواهد داشت. در مورد توکن غیر قابل تعویض یک تیم فوتبال یا یک نقاش هنرمند نیز, هر یک قوانین جداگانه خود را داراست که استفاده از آن توکن را تنها در شرایط خاصی امکان پذیر خواهد کرد.

برای همین تنها لازم است تا اعتبار این توکن‌های غیر قابل تعویض در پلتفرم خاصی صورت پذیرد تا آن توکن قابل استفاده باشد.

 

NFT در چه بلاک چین‌هایی قابل استفاده است؟

NFT blockchain

نکته دیگر, بلاک چین یا شبکه‌ای است که هر توکن غیر قابل تعویض در آن قابل استفاده است. در حال حاضر چند شبکه بلاک چین هستند که بهترین کاندیدها برای استفاده از توکن غیر قابل تعویض شناخته می‌شوند.

اتریوم و پولکادات از بهترین شبکه‌های بلاکچین محسوب می‌شوند که امکان استفاده از توکن غیر قابل تعویض یا NFT بر بستر آنها وجود خواهد داشت.

همچنین سه بازار دیجیتال برای خرید و فروش توکن غیر قابل تعویض وجود دارد که هر ۳ این بازارها بر روی اتریوم اجرا می‌شوند. opensea, rarible و nifty gateway سه مارکت دیجیتالی هستند که امکان خرید فروش توکن غیر قابل تعویض در آن‌ها وجود دارد.

این بازارها بیشتر مانند ebay هستند که امکان عرضه کالا در آن برای فروش و همچنین امکان خرید کالا در آن وجود دارد. در این بازارها شما امکان عرضه یک توکن غیر قابل تعویض یا خرید آن را خواهید داشت. علاوه بر این امکان حراج توکن NFT نیز وجود دارد.

 

ناشر NFT چگونه توکن غیر قابل تعویض را عرضه خواهد کرد؟

قوانین نشر یا خرید و فروش یک NFT تا حدود زیادی توسط عرضه کننده آن که یک برند یا یک فرد یا گروه است مشخص خواهد شد. برای همین بسیاری بر این باور هستند که برندها باید هر چه زودتر استراتژی خود را برای انتشار NFT خاص برند خود انتخاب کنند.

به عنوان مثال یکی از برندهای فعال در این عرصه اقدام به انتشار توکن غیر قابل تعویض تاکو (taco) کرده است که با قیمت یک دلار به فروش رسید. اما با دست به دست شدن آن, قیمت تاکو به حدود ۳.۶ دلار رسید که شرکت عرضه کننده آن توکن سهم یک دهم درصدی را به دست خواهد آورد.

 

مشکلات توکن غیر قابل تعویض چیست؟

nft-security

در حال حاضر سیستم بلاک چین که در آن ارزهای دیجیتال و توکن غیر قابل تعویض عرضه شده است، انرژی بالایی مصرف می‌کند که به دلیل بازده کم الگوریتم‌های آن از نظر مصرف انرژی است.

این سازوکار برای افزایش ایمنی شبکه به طور عمدی استفاده شده است اما این مصرف بالای انرژی برای محیط زیست مضر است. این مصرف انرژی خواهد توانست باعث افزایش دمای کره زمین شود و برای همین انتقادهایی بر آن وارد است.

این در حالی است که توکن غیر قابل تعویض از این هم بدتر است و ایجاد، خرید، فروش، بازفروش و نگهداری از ان باعث چندبرابر شدن مبادلات در شبکه خواهد شد که همه این کارها نیاز به انرژی دارد.

یک توکن غیر قابل تعویض به طور متوسط حدود ۳۴۰ کیلووات در ساعت انرژی الکتریکی نیاز خواهد داشت که منجر به تولید ۲۱۱ کیلو دی اکسید کربن خواهد شد. این میزان انرژی برابر با انرژی مورد نیاز برای رانندگی به مسافت ۱۰۰۰ کیلومتر خواهد بود. همچنین این میزان انرژی معادل انرژی مورد نیاز برای دو ساعت پرواز خواهد بود.

 

مشکلات امنیتی توکن غیر قابل تعویض NFT چیست؟

یک مشکل، مربوط به کپی رایت است که با تلاش یک فرد برای ایجاد توکن غیر قابل تعویض برای یک اثر هنری یا یک ویدئو که خودش خالق آن نیست, می‌تواند منجر به تضییع حقوق خالق اصلی شود.

مشکل دوم مربوط به ذخیره NFT است. زیرا همین که توکن غیر قابل تعویض خریداری شد از شبکه بلاک چین خارج خواهد شد و به سرور منتقل می‌شود. مشکل این است که ممکن است بر روی سرور به طور غیرعمدی حذف شود.

 

آیا باید به کاهش انرژی مصرفی شبکه امیدوار بود؟

فیسبوک در حال کار کردن بر روی راه اندازی یک شبکه بلاک چین (Facebook diem) با حداقل انرژی مصرفی است که در حال طی کردن مراحل قانونی است و امکان دارد به زودی شروع به کار کند.

 

آیا توکن‌های غیر قابل تعویض باقی خواهند ماند؟

این توکن‌ها این توانایی را دارند که یک تصویر یا اثر هنری را به یک میلیون دلار پول تبدیل کنند. برای همین در دنیای دیجیتالی امکان درآمدزایی و ترید بالایی را فراهم خواهند کرد.

بسیاری بر این باور هستند که گستره کاربردهای بلاک چین هنوز برای بسیاری از ما شناخته شده نیست. باید منتظر بود تا دید چه اتفاقی در آینده خواهد افتاد.

 

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید