ارزهای دیجیتالمعرفی ارزهای دیجیتال

مونرو (Monero) چیست؟

همه چیز در مورد ارز دیجیتال مونرو (Monero)

مونرو (Monero) با علامت اختصاصی (XMR) یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده است که تاکید زیادی بر حفظ امنیت و ناشناس ماندن دارد. کلمه مونرو از واژه‌ای در زبان اسپرانتو به معنای «سکه» آمده است. این ارز دیجیتال در آوریل ۲۰۱۴ عرضه شد. هدف از طراحی مونرو، ایجاد یک ارز دیجیتال بود که بتواند هویت فرستنده و گیرنده را با بهره‌گیری از فناوری بلاک چین مخفی و ناشناس حفظ کند.

مونرو از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند. این بدین معناست که مونرو نیز مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال قابل استخراج است.

اولویت مونرو و جامعه آن بر ۳ ارزش کلیدی استوار است. در سایت مونرو این ویژگی‌ها به صورت زیر تعریف شده است:

امنیت: کاربران باید برای انجام تراکنش‌هایشان بدون اینکه با هرگونه خطا یا حمله‌ای مواجه شوند، قادر به اعتماد کردن باشند.

حریم شخصی: مونرو به حریم شخصی اهمیت زیادی می‌دهد. مونرو باید کاربرانش را در دادگاه‌های قضایی و در پرونده‌های بدتر حتی از مجازات مرگ نجات دهد !

تمرکززدایی: مونرو به بالاترین سطح از غیرمتمرکزسازی معتقد است.

مقایسه بیت کوین و مونرو
مقایسه بیت کوین و مونرو

 

تاریخچه پیدایش مونرو

در جولای ۲۰۱۲، برای اولین بار ارز دیجیتال بایت کوین (Bytecoin) از پروتکل کریپتونوت (CryptoNote) استفاده کرد. کریپتونوت پروتکل لایه کاربردی است که بسیاری از ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز بر بستر آن شکل گرفته‌اند.

مونرو در واقع فورکی از بایت کوین است که پس از شایعات درباره کوین‌های از پیش استخراج شده (Pre-Mined) بایت کوین شکل گرفت. زنجیره جدا شده در ابتدا بیت‌مونرو (Bitmonero) نام داشت و سپس به مونرو تغییر نام داد. مونرو در زبان اسپرانتو به معنی سکه (coin) است. در این بلاک چین جدید هر ۲ دقیقه یک بلاک استخراج و به زنجیره اضافه می‌شد.

مونرو یک پروژه منبع‌باز است و توسط یک تیم ۷ نفره اداره می‌شود. از آنجا که این پروژه بر محوریت ناشناس ماندن توسعه یافته، ۵ نفر از افراد تیم ناشناس بوده و ۲ نفر دیگر هویت خود را مشخص کرده‌اند. این افراد دیوید لاتاپی و ریکاردو اسپاگنی (معروف به Fluffypony) هستند.

علاوه بر این تیم ۷ نفره، بیش از ۳۰ توسعه دهنده و ۴۲۰ مشارکت‌کننده دیگر در طول قسمت‌های مختلفی از پروژه حضور داشته‌اند.

 

مونرو چطور تراکنش‌ها را امن نگه می‌دارد؟

مونرو همانند بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال از بلاک چین استفاده می‌کند. با این وجود، مونرو سه فناوری امنیتی دیگر را نیز در خود دارد که سبب می‌شود تراکنش‌ها محرمانه بمانند. این فناوری‌ها به ترتیب امضاهای حلقوی (Ring Signature)، نشانی‌های پنهانی (Stealth Addresses) و نیز تراکنش‌های محرمانه حلقوی (RingCT) نام دارند. این فناوری‌ها بسیار پیچیده هستند.

اگر به زبان ساده بخواهیم به بررسی آنها بپردازیم:

  • امضاهای حلقوی موجب پنهان شدن مشخصات فرستنده پول می‌شود. در واقع هر تراکنش در میان گروهی از تراکنش‌های دیگر قرار می‌گیرد که همگی یکسان به نظر می‌رسند. کاربر در هنگام مشاهده اطلاعات موجود در بلاک چین نمی‌تواند منبع ارسال پول (مشخصات فرستنده) را بیابد.
  • نشانی‌های پنهانی موجب مخفی ماندن گیرنده پول می‌شود. فرستنده در هر تراکنش یک نشانی یک‌بار مصرف تصادفی ویژه گیرنده را ایجاد می‌کند. با وجود اینکه همه می‌توانند این نشانی (که کلید عمومی نامیده می‌شود) و نشانی واقعی گیرنده (کلید عمومی گیرنده) را مشاهده کنند، امکان مرتبط دانستن این نشانی‌ها به کاربری مشخص وجود ندارد.
  • تراکنش‌های محرمانه حلقوی نیز میزان پول انتقال یافته را مخفی نگه می‌دارد. این فناوری یکی از جدیدترین قابلیت‌های امنیتی مونرو است. این قابلیت در ژانویه سال ۲۰۱۷ برای به‌روزرسانی شیوه پیشین مخفی نگه‌ داشتن میزان پول انتقال یافته به کار گرفته شد. وقتی یک تراکنش در شبکه مونرو انجام می‌شود، فرستنده باید کل کیف پول خود را وارد کرده و سپس دو خروجی برای آن تعیین کند. به این صورت که ابتدا مقدار پول مورد نظر برای انتقال و بقیه مبلغی که باید به کیف پول بازگردد تعیین می‌شود.
  • تراکنش به این صورت تایید می‌شود که مجموع ورودی برابر با مجموع خروجی است و هیچ سکه جدیدی از این تراکنش ایجاد نمی‌شود. با این وجود، میزان دقیق مبلغ انتقال یافته مشخص نمی‌شود. رمزنگاری صورت گرفته از سمت فرستنده پول به گونه‌ای است که فقط رایانه‌های موجود در شبکه که برای تایید اعتبار تراکنش به کار می‌روند می‌توانند مقدار آن را بدانند و در عین حال، این مقدار از چشم سایر کاربران مخفی می‌ماند. همچنین مراحل امنیتی دیگری نیز در این فناوری وجود دارد که جلوی وارد شدن مقادیری کمتر از صفر از سوی کاربر فرستنده را می‌گیرد.

کاربران مونرو

آیا مونرو می‌تواند در کنار سایر ارزهای دیجیتال دیگر دوام آورد. برخی از کارشناسان بر این باورند که افراد فعال در زمینه Dark Web اکثریت کاربران مونرو را تشکیل می‌دهند. سیلک‌رود (SilkRoad) به کاربران Dark Web امکان استفاده از بیت کوین برای تراکنش‌های ناشناس را می‌دهد. به همین دلیل است که شاید برخی افراد، ارزهای رمزنگاری شده را به فعالیت‌های غیرقانونی ربط دهند. با این حال، مونرو می‌تواند جنبه دیگری هم داشته باشد. اگر ارزهای رمزنگاری شده به طور گسترده در میان فعالان اقتصادی و کسب‌وکارها به کار گرفته شود، هیچ کسی دوست نخواهد داشت دیگران از میزان پولی که خرج می‌کنند و میزان موجودی کنونی‌اش آگاه شوند. همه دوست دارند اطلاعات مالی‌شان محرمانه بماند. این بدان معنا نیست که همه در فعالیت‌های غیرقانونی مشارکت دارند، بلکه شاید علاقه‌ای به دخالت دیگران در امور مالی خود ندارند.

کیف پول برای مونرو

برای ذخیره بیت کوین به منظور خرید و فروش می‌توانید از کیف پول آنلاین «مای‌مونرو» (MyMonero) استفاده کنید. با این وجود، توصیه می‌شود از این کیف پول برای ذخیره مقادیر بالای مونرو استفاده نکنید. در صورتی که مقدار زیادی مونرو دارید، بهتر است از کیف پول سرد نظیر «مونروادرس» (MoneroAddress) یا شیوه‌های مشابه دیگر استفاده کنید.

خرید و فروش مونرو با بیت کوین

سایت XMR.to به کاهش شکاف بین بیت کوین و مونرو کمک کرده است. این سامانه به همه کاربرانی که مونرو دارند کمک می‌کند مبلغی را به صورت بیت کوین به حسابی مشخص ارسال کنند. این وبسایت همانند یک صرافی آنلاین ارز دیجیتال عمل می‌کند. این سامانه به افزایش ارزش مونرو کمک کرده است.

استخراج مونرو

مونرو نیز همانند هر ارز دیجیتال دیگر نیاز به استخراج (ماینینگ) دارد. هر کاربر می‌تواند با استفاده از کارت گرافیک رایانه خود به استخراج مونرو بپردازد.

 

چگونه مونرو بخریم؟

خرید مستقیم مونرو با ریال از طریق سایت‌های داخلی انجام می‌شود. اما با این حال بیشتر سایت‌های داخلی در حال حاضر فقط بیت کوین یا اتریوم می‌فروشند. تعداد کمی از این سایت‌ها هستند که مونرو را به سبد فروششان اضافه کرده‌اند. در صورت موجود بودن مونرو در این سایت‌ها شما حتما باید از معتبر بودن سایت داخلی اطمینان حاصل کنید.

اما متداول ترین روش خرید مونرو، مخصوصا برای کاربران ایرانی، خرید بیت کوین یا اتریوم از سایت‌های ایرانی یا سایت معتبر لوکال بیت‌کوینز و سپس تبدیل بیت کوین یا اتریوم خریداری شده در یک صرافی معتبر به مونرو است.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید