دانشنامه

دفتر کل توزیع شده یا Distributed Ledger چیست؟

دفتر کل توزیع‌شده با حذف واسطه‌ها و ایمن‌سازی شرایط برای جلوگیری از هک شدن و از نظر انجام معاملات شرایط مناسبی را پیش پای نود ها گذاشته است و با استفاده از شرایط خود کاربران، اعتبار معاملات و حساب ها را حفظ می کند. با ما همراه باشید تا با دید کلی به این موضوع بپردازیم:

دفتر کل توزیع ‌شده چیست؟

دفتر کل توزیع‌شده یعنی چه؟ distrubted ledger چه معنایی می‌دهد؟ دفتر کل چیست و چرا می‌خواهیم آن را توزیع کنیم؟ و … بسیاری از سوال هایی هستند که در ذهن شما شکل می گیرند. با ما همراه باشید تا پاسخ این سؤالات را به‌زودی متوجه شویم.

در دفاتر کل با چنین اطلاعاتی روبرو می‌شویم:

  • بدانیم مالک چه چیزهایی هستیم؟
  • چه مقدار بدهی به چه اشخاصی داریم؟
  • چه مقدار طلب داریم؟
  • اطلاعات تراکنش‌ها
  • فضایی برای ثبت معاملات
    و …

واسطه‌ها در این نوع پایگاه داده مانند بلاک چین، به‌طورکلی حذف‌شده‌اند و درواقع کاربران هستند که اعتبار تراکنش‌ها را حفظ و با در اختیار داشتن کپی از سند معاملات، امنیت فوق العاده ای به آن‌ها می بخشند.

معاملات در این سیستم به‌صورت شفاف، ایمن، سریع و غیرقابل دست‌کاری انجام می‌شوند.

پایگاه داده‌ای با سیستم دفتر کل توزیع‌شده به‌غیراز امنیت در برابر هک شدن، امنیت برای طرفین معامله نیز به وجود آورده است به صورتی که هیچ‌کدام از طرفین نیاز به اعتمادسازی طرفین نداشته و ترسی از کلاه‌برداری شدن ندارند. معامله را بدون ریسک و ترس انجام می‌دهند.

این ویژگی از مهم‌ترین ویژگی‌های دفتر کل غیرمتمرکز است.

در شرایط حاص، این سیستم می‌تواند به‌صورت خصوصی نیز به کار برود. در این مقاله سعی شد به ویژگی‌های غیرمتمرکز بودن دفتر کل توزیع‌شده توجه شود.

دفتر کل توزیع ‌شده چیست؟

تاریخچه کوتاهی از دفتر کل؛ درک بهتر معنای دفتر کل

ledger یا دفتر کل به مکانی گفته می‌شود که اطلاعات حساب، دارایی‌ها و رویدادهای مالی هر شرکتی در آن ثبت و نگهداری می‌شود. در مواقع نیاز، به دفتر کل رجوع کرده و از تاریخچه حساب‌وکتاب‌ها استفاده می‌کنند.

انسان‌ها برای حساب کردن میزان دارایی، مالیات، اموال و سود خود، نیاز به یادآوری بسیاری از اعداد داشتند که در حالت عادی این شرایط برای انسان‌ها محیا نیست و بسیاری از موضوعات را فراموش می‌کنند.

پس با ایجاد دفتر کل، نوشتن حساب‌وکتاب‌ها و ذخیره اطلاعات، کار خود را راحت کردند.

 

سیستم عملکرد دفاتر کل توزیع شده به چه شکل است؟

نحوه کار دفتر کل توزیع‌شده

واسطه‌ها در این نوع پایگاه داده مانند بلاک چین، به‌طورکلی حذف شده‌اند و درواقع کاربران هستند که اعتبار تراکنش‌ها را حفظ و با در اختیار داشتن کپی از سند معاملات، امنیت فوق العاده ای به آن‌ها می بخشند.

معاملات در این سیستم به‌صورت شفاف، ایمن، سریع و غیرقابل دست‌کاری انجام می‌شوند.

پایگاه داده‌ای با سیستم دفتر کل توزیع‌شده به‌غیراز امنیت در برابر هک شدن، امنیت برای طرفین معامله نیز به وجود آورده است به صورتی که هیچ‌کدام از طرفین نیاز به اعتمادسازی طرفین نداشته و ترسی از کلاه‌برداری شدن ندارند. معامله را بدون ریسک و ترس انجام می‌دهند.

این ویژگی از مهم‌ترین ویژگی‌های دفتر کل غیرمتمرکز است.

در شرایطی خصوصی، این سیستم می‌تواند به‌صورت خصوصی نیز به کار برود. در این مقاله سعی شد به ویژگی‌های غیرمتمرکز بودن دفتر کل توزیع‌شده توجه شود.

 

طرز کار دفتر کل سنتی و توزیع‌شده

طرز کار دفتر کل سنتی و توزیع‌شده

مکان ذخیره اطلاعات دفاتر کل در زمان‌های اولیه، سنگ‌نوشته‌ها، پاپیروس، چوب و پوست حیوانات بود. باکمی پیشرفت علم به استفاده از کاغذ رسید.

پس از اختراع کامپیوتر و لزوم استفاده از آن، از منابع کامپیوتری برای ذخیره اطلاعات استفاده کردند که بازخورد بسیار بهتری نسبت به دفاتر کاغذی و … داشت.

این شیوه عملکرد دفتر کل سنتی حتی با استفاده از کامپیوترها، سنتی نامیده می‌شود. زیرا اطلاعات به یک مجموعه وابسته هستند. تراکنش‌ها با دریافت اجازه از سیستم مرکزی انجام می‌شوند و اطلاعاتشان در همان سیستم مرکزی ذخیره می‌شود. شیوه بانکداری ایران را تصور کنید. کاملاً مشابه همین شیوه در دفتر کل سنتی عمل می‌شود.

 

دفتر کل سنتی(متمرکز) با دفتر کل توزیع‌شده(غیرمتمرکز) چه تفاوتی دارد؟

برای متوجه شدن این موضوع کمی حوصله به خرج داده و ادامه مطلب را کامل بخوانید.

همان‌طور که گفتیم، تراکنش‌های دفتر کل سنتی در یک مرکز انجام‌شده و در همان مرکز ذخیره‌سازی می‌شوند. تفاوت دفتر کل توزیع‌شده در محل انجام تراکنش‌ها و محل ذخیره‌سازی آن‌هاست. تراکنش‌ها در مرکزی صورت می‌گیرند که در دسترس تمام کاربران است. یعنی برای هر تراکنش شاهدان زیادی وجود دارد و این امنیت را به طرز شگفت‌انگیزی بالا می‌برد. دفتر کل مرکزی بین جمعی از نود ها ( node-گره) بخش شده است. این به معنای قابلیت دسترسی و تغییر ان نیست، بلکه تنها می‌شود اطلاعات دفتر کل توزیع‌شده را که به اشتراک گذاشته‌شده، بازبینی کرد.

دفتر کل سنتی(متمرکز) با دفتر کل توزیع‌شده(غیرمتمرکز) چه تفاوتی دارد؟

تفاوت دیگر بین دفترهای متمرکز و توزیع‌شده، امنیت این دو است

دفتر کل متمرکز آسیب‌پذیری خیلی بیشتری نسبت به دفتر کل توزیع‌شده دارد. دفتر کل متمرکز مستعد حمله سایبری است و همیشه باید موجبات امنیتی در آن رعایت شود تا خطری تهدید نکند. اما دفتر کل توزیع‌شده سیاست کاری کاملاً متفاوتی در پیش‌گرفته است. یک نسخه از تمام معاملات برای هر شرکت‌کننده در دفتر کل غیر متمرکز( destrubted ledger ) به اشتراک گذاشته می‌شود. تغییرات اعمال‌شده برای هر شخص کپی و ارسال می‌شود. تمام اطلاعات موجود رمزنگاری‌شده و در تمامی مجموعه ذخیره می‌شوند. پایگاه داده‌ای که پس از تغییرات اعمال‌شده شکل می‌گیرد، غیرقابل نفوذ و بسیار ایمن است.

برای پیروزی در هک کردن پایگاه داده‌ای مانند بلاک چین که نوعی دفتر کل غیرمتمرکز است، هکر باید بتواند به اطلاعات بیشتر از ۵۱ درصد کاربران دسترسی پیدا کند و اطلاعات را تغییر دهد.

آمار ۵۱ درصدی که استفاده کردیم قانونی برای تغییر و تائید تراکنشی در پایگاه داده هاست. گره‌ها یا نود ها (node ها) برای تغییر یک تراکنش روی می‌دهند و پس از تائید بیشتر از ۵۱ درصد از کاربران، عملیات انجام می‌شود.

پس‌، کار یک هکر در این زمینه بسیار سخت خواهد بود.

همچنین بخوانید: حمله ۵۱ درصدی در بلاک چین چیست؟

 

جمع‌بندی

با پیشرفت فنّاوری و علم بشر، بانکداری و ثبت معاملات شکل گرفت. این امر برای بهتر شدن اوضاع اقتصادی جوامع بود. اما با پیشرفته‌تر شدن(مدرن) شدن علم و فنّاوری، سیستم بانکداری اصولی نیز دستخوش تغییر شد و با ایجاد تعبیر دفتر کل توزیع شده، لغات واسطه‌گری و اعتماد طرفین در معامله حذف شدند.

امیدواریم این مطلب مفید بوده باشد. نظرات شمارا باحوصله و در سریع‌ترین زمان پاسخ می‌دهیم.

 

نوشته های مشابه