ارزهای دیجیتالمعرفی ارزهای دیجیتال

دش کوین (Dash) چیست؟ توضیحات کامل

دش یا دش کوین (Dash) نام یک ارز دیجیتال است که به احتمال زیاد بسیاری از شما هم نام آن را شنیده اید. این ارز دیجیتال هم در واقع بر اساس بلاک چین ساخته شده است و به نحوی ورژنی بهتر از بیت کوین است. البته این چیزی است که خالقان این ارز ادعای آن را دارند.

بر طبق گفته آنان دش کوین یک ارز دیجیتال غیر متمرکز و همتا به همتا است که به هیچ عنوان قابلیت رهگیری ندارد. این دو فاکتور جزو مهم ترین مواردی هستند که خالقان دش کوین در حین ساخت بر روی آن تمرکز داشته اند و برای برتری نسبت به بیت کوین بر روی آن حساب کرده اند.
اگر شما هم تمایل دارید تا تمام تفاوت های این ارز دیجیتال و نحوه ساخت آن را بدانید بهتر است تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید چرا که قصد داریم به صورت دقیق به بررسی ارز دیجیتال دش کوین بپردازیم.

 

تولد دش کوین (Dash)

دش کوین (Dash) هم همانند سایر ارز های دیجیتال دیگر در واقع با تاثیر پذیری از بیت کوین ایجاد شد. پایه گذار دش کوین مردی به نام ایوان دوفیلد (evan duffield) است. او در سال ۲۰۱۰ با بیت کوین و تکنولوژی منحصر به فرد آن آشنا شد و به سرعت تحت تاثیر آن قرار گرفت. اما چندی نگذشت که ایوان متوجه شد بیت کوین اشکالاتی دارد.

evan duffield
ایوان دوفیلد خالق دش کوین

از جمله این اشکالات می توان به سرعت پایین و نداشتن حریم خصوصی کامل اشاره نمود. به عبارت ساده تر تراکنش های بیت کوین و میزان دارایی های هر شناسه به سادگی با داشتن کلید قابل رهگیری بود و هر تراکنش بطور کامل ناشناس نبود.

از طرفی دیگر برای ساخت هر بلوک از بیت کوین حدود ۱۰ دقیقه زمان صرف می شد که این موضوع سرعت آن را به شدت پایین می آورد. مجموع این موارد باعث شد تا ایده دش کوین به ذهن ایوان برسد.

البته ایده اولیه مانند نمونه فعلی کامل نبود و در طول پروسه راه های بسیاری را طی کرد تا توانست به موفقیت برسد. ایوان سعی کرد تا یک تیم از افراد حرفه ای و خبره را جمع آوری نماید و یک ارز دیجیتال بهتر از بیت کوین بسازد اما آنها در نهایت با استفاده از کدهای هسته بیت کوین دش را ساختند. به عبارت ساده تر دش کوین بر پایه بیت کوین ساخته شده است و از بسیاری جهات مشابه آن است.

ارز دیجیتال ایوان ابتدا با نام ایکس کوین (Xcoin) عرضه شد اما در فوریه ۲۰۱۴ نام آن به دارک کوین (Darkcoin) تغییر یافت اما باز این اسم صحبت های زیادی را به دنبال داشت و در نهایت در مارس ۲۰۱۵ نام نهایی دش (Dash) برای آن انتخاب شد. این اسم در واقع ترکیبی از دو واژه پول و دیجیتال در زبان انگلیسی است.

 

دش کوین و تفاوت آن با بیت کوین

bitcoin-vs-dash-comparison

همانگونه که اشاره کردیم برای ساخت دش کوین (Dash) از کدهای موجود در هسته بیت کوین استفاده شده و خود ایوان هم طرح کلی آن را با الهام گرفتن از کدهای بیت کوین ساخته است. از این جهت می توان گفت که دش کوین از بسیاری جهات با بیت کوین مشابه است و نقطه اشتراک دارد اما این ارز دیجیتال در موارد مختلفی هم تفاوت های آشکاری دارد.

مهم ترین تفاوتی که در بین بیت کوین و دش وجود دارد حفظ حریم شخصی است. اگرچه بیت کوین امنیت بسیار بالایی دارد اما کاملاً ناشناس نیست و می توان دریافت که هر شناسه چه تراکنش هایی داشته است. این یکی از مشکلاتی بود که ایوان در پی حل آن برآمد و به همین سبب قابلیت تراکنش ناشناس را ایجاد نمود. این قابلیت یکی از بهترین مواردی بود که سبب جذب کاربران مختلف به این ارز دیجیتال شد.

توسعه دهندگان این رمز ارز قابلیتی تحت عنوان PrivateSend یا همان تراکنش خصوصی یا ناشناس را برای این ارز ایحاد نمودند. این تکنولوژی موجب ترکیب تراکنش های هر کاربر با سایر کاربران می شود و از این طریق فرآیند شناسایی هر تراکنش را برای دیگران غیرممکن می کند.

البته این ترکیب صرفاً به جهت جلوگیری یا ردیابی تراکنش ها می باشد و اصلا به عنوان یک فاکتور منفی برای اختلال در تراکنش های شما و یا موجودی شما به حساب نمی آید.

مزیت دیگری که در دش کوین وجود دارد سرعت بیشتر آن نسبت به بیت کوین می باشد. در دش کوین هر بلاک تقریباً در ۲.۵ دقیقه تشکیل می شود لذا می توان گفت که سرعت این ارز تقریبا ۴ برابر بیت کوین می باشد.

البته باید عنوان کرد که هر ساله استخراج این ارز دیجیتال سخت تر می شود چراکه بصورت سالانه میزان پاداش های آن کمتر می شود. البته میزان سرعت هم چنان در مدت زمان یاد شده باقی می ماند. به عبارت ساده تر در هر ثانیه ۵۶ تراکنش انجام می شود که به نسبت بیت کوین بیشتر است.

تعداد واحدهای دش (Dash) یکی دیگر از فاکتورهایی است که با بیت کوین متفاوت است. تنها ۱۸ میلیون واحد از بیت کوین وجود دارد که پیش بینی می شود استخراج آن ها تا سال ۲۱۴۰ طول بکشد. اگرچه تعداد واحدهای دش با بیت کوین متفاوت است اما مانند آن محدودیت دارد. تعداد کل دش کوین های موجود ۱۸,۹۰۰,۰۰۰ واحد است که در زمان نگارش این مطلب حدود ۹۶۰۰۰۰۰ واحد آن استخراج شده است.

به عبارت ساده تر بعد از استخراج این میزان از دش، دیگر موارد جدیدی از آن استخراج نمی شود. این محدودیت سبب می شود تا میزان عرضه کاهش یابد و با افزایش تقاضا، قیمت این ارز دیجیتال افزایش یابد.

 

ارزش بازار دش کوین

دش کوین (Dash) را می توان از لحاظ قدمت جزو ارزهای دیجیتال اولیه دانست که عموماً هم نام با بیت کوین بودند و هر یک مزیتی داشتند که توانست آنها را محبوب کند. دش کوین هم در واقع بخشی از این مجموعه ارزهای دیجیتال بود و در سال ۲۰۱۶ که سرمایه گذاری های بسیار زیادی بر روی ارزهای دیجیتال انجام شد، دش کوین هم رشد بی سابقه ای را تجربه نمود.

دش کوین در حال حاضر بازاری معادل ۶۶۳ میلیون دلار دارد و از این جهت بسیار وسیع می باشد. اما این وسعت در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال چندان زیاد نیست، به گونه ای که این ارز در رتبه ۲۴ بازار قرار دارد و تنها ۰.۲۴ درصد از حجم کلی این بازار را در اختیار دارد.

تا زمان نگارش این مقاله قیمت هر واحد از دش کوین معادل ۶۹ دلار می باشد و حجم روزانه آن هم معادل ۱۸۷ میلیون دلار می باشد. این حجم در واقع پیرامون ۹.۶ میلیون واحد دش کوینی گردش می کند که هم اکنون در بازار عرضه شده است. البته چنین میزانی هم هنوز در شبکه وجود دارد که استخراج نشده و پیش بینی می شود استخراج آن ها تا سال ۲۳۰۰ طول بکشد. در بین این میزان از گردش, بیشترین قیمت در سال ۱۳۹۶ به ثمر رسید.

Dash-chart-price
نمودار قیمت دش کوین از ابتدا تا کنون

در روز ۲۹ دی ماه آن سال قیمت هر واحد از دش کوین (Dash) به ۱۵۵۰ دلار رسید که این میزان بیشترین رقمی بود که دش کوین تجربه کرده است و پس از آن یک نزول بالقوه سبب شده تا این ارز به رقم فعلی برسد.

البته بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که با کاهش میزان عرضه در این ارز، میزان رشد آن افزایش پیدا خواهد کرد و قیمت بصورت پله ای رشد می کند. اما با این اوصاف این ارز در دو سال گذشته حدود ۷۲ درصد نزول کرده و بطور کلی حدود ۹۵.۴۰ درصد نسبت به نقطه اوج خود در سال ۹۶ افت کرده است.

بیشترین میزان نقدینگی موجود در دش کوین مرتبط به صرافی IDAX می باشد که بیشتر نقدینگی از این ارز دیجیتال را در اختیار دارد. این صرافی قریب به ۵.۵ درصد از حجم کل بازار دش کوین را در اختیار خود دارد.

 

نگهداری دش کوین و کیف پول های آن

یکی از مهم ترین مواردی که در رابطه با هر ارز دیجیتالی وجود دارد، شیوه نگهداری و کیف پول های مطمئن برای آن است. این موضوع در رابطه با دش کوین (Dash) هم صادق است. به ویژه اینکه این ارز امکان تراکنش ناشناس را دارد و از طرفی دیگر ارزش آن رو به افزایش است. این دو فاکتور از مهم ترین مواردی هستند که حساسیت سرمایه گذاران و دارندگان را نسبت به نگهداری بهتر این ارز دیجیتال افزایش می دهند.

توسعه دهندگان برای رفع این دغدغه سرمایه گذاران، کیف پول های مختلفی را ارائه داده اند که هر کدام مزایا و معایب ویژه خود را دارند. البته برخی از این کیف پول ها ممکن است مشکلات مختلفی را داشته باشند و به همین سبب است که ما در این مقاله صرفاً به معرفی کیف پول هایی می پردازیم که در وبسایت رسمی ارز دش کوین به تایید رسیده اند.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که کیف پول های دش, هم می تواند نرم افزاری و هم سخت افزاری باشد که انتخاب آن متناسب با نیاز شما می باشد.

 

کیف پول رسمی دش (Dash)

dash-core-wallet
کیف پول رسمی دش

این کیف پول در واقع محصول اصلی است که توسط خود وبسایت دش معرفی شده و مخصوص این ارز دیجیتال تولید شده است. این کیف پول در واقع هسته اصلی شبکه دش می باشد و بصورت مستقیم شما را به بلاک چین دش متصل می کند و از این جهت بسیار ایمن است. البته این اتصال نیاز به همگام سازی دارد که انجام آن گاها طول می کشد و لذا باید اینترنت پر سرعت و پهنای باند مناسبی داشته باشید.

این کیف پول از هر دو شیوه ارسال خصوصی (PrivateSend) و ارسال فوری (InstantSend) پشتیبانی می کند. از طرفی دیگر این کیف پول برای بیشتر سیستم عامل های موجود در جهان عرضه شده است. نسخه های ویندوز، مک، اندروید و IOS از محبوب ترین نرم افزارهای این کیف پول می باشد که استفاده از آن را برای بیشتر کاربران ممکن نموده است.

دانلود کیف پول رسمی دش برای ویندوز – ۶۴ بیت

دانلود کیف پول رسمی دش برای ویندوز – ۳۲ بیت

کیف پول جکس

Jaxx-Wallet
کیف پول جکس

این کیف پول در واقع یکی از محبوب ترین کیف پول های موجود برای ارزهای دیجیتال است که قابلیت ذخیره سازی ارز دیجیتال دش کوین را دارد و خود تیم دش کوین هم آن را تایید کرده است. این کیف پول امینت بسیار بالایی دارد و می تواند از تعداد بسیار زیادی از ارزهای دیجیتال در دنیا پشتیبانی کند. از طرفی دیگر کیف پول جکس بر روی تعداد زیادی از پلتفرم ها اجرا می شود که این موضوع به عنوان یک مزیت عالی برای آن به حساب می آید.

دانلود کیف پول جکس

 

کیف پول الکتروم (Electrum)

electrum-wallet

این کیف پول را می توان محبوب ترین و البته سریع ترین کیف پول برای ارز دیجیتال دش خواند. این کیف پول کلیدهای خصوصی را مستقیماً بر روی کامپیوتر شما ذخیره می کند که این موضوع در افزایش امنیت و سرعت آن بسیار موثر است.

از طرفی دیگر این کیف نیاز به هیچ گونه همگام سازی نداشته و لذا سرعت بالایی دارد و برای اتصال هم نیازمند اینترنت پر سرعت و یا پهنای باند زیادی نیست. البته این کیف پول از قابلیت های ارسال خصوصی (PrivateSend) و ارسال فوری (InstantSend) پشتیبانی نمی کند که برای طرفداران این دو قابلیت گزینه مناسبی به حساب نمی آید.

دانلود کیف پول الکتروم

 

کیف پول ادج (Edge)

edge-wallet

این مورد هم یکی از کیف پول های رایج برای دش می باشد که در بین سرمایه گذاران محبوبیت زیادی دارد. از مهم ترین مزیت های این کیف پول می توان به رابط کاربری بسیار ساده اشاره نمود که استفاده از آن را راحت تر می کند. البته این کیف پول تنها برای دش نیست و از تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال دیگر هم پشتیبانی می کند.

نکته: کیف پول Edge تنها برای اسمارت فون ها و برای دو سیستم عامل اندروید و IOS در دسترس است.

 

دانلود کیف پول Edge نسخه اندروید

دانلود کیف پول Edge نسخه IOS

 

کیف پول اکسودوس

exodus-wallet

کیف پول اکسودوس یکی دیگر از کیف پول های بسیار محبوب برای دش کوین است. این کیف پول سرعت و امنیت بسیار زیادی دارد. از طرف دیگر رابط کاربری بسیار ساده ای دارد که استفاده از آن را راحت تر می کند. این کیف پول توسط سایت رسمی دش مورد تایید واقع شده است و به همین جهت طرفداران این ارز دیجیتال از آن استقبال می نمایند.

دانلود کیف پول اکسودوس IOS

 

کیف پول های سخت افزاری برای دش کوین

کیف پول های رایج برای دش کوین تنها محدود به نرم افزارها نمی شود بلکه این ارز دیجیتال بر روی کیف پول های سخت افزاری هم ذخیره می شود. کیپ کی (keepkey)، لجرنانو اس و تریزور از محبوب ترین کیف پول هایی هستند که هم از دش کوین و هم از تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال دیگر پشتیبانی می نمایند.

 

استخراج دش کوین و توزیع پاداش آن

dash-Mining

دش کوین هم مانند بیت کوین از روش اثبات کار برای امنیت بلاک هایش استفاده می کند و لذا فرآیند استخراج آن مشابه با بیت کوین است. بر این اساس با سیستم ها و ماینرهایی که بیت کوین استخراج می شود، می توان دش کوین هم استخراج نمود. اما رمز نگاری این فرآیند توسط یک الگوریتم ویژه به نام X11 انجام می شود که برای اولین بار توسط ایوان دوفیلد مطرح شد.

در شبکه دش کوین تمام پاداش حاصل از ساخت بلاک به ماینرها تعلق ندارد. در این سیستم ۴۵ درصد پاداش برای ماینرها و ۴۵ درصد دیگر برای مستر نودها است و ۱۰ درصد باقی مانده هم به تیم توسعه دهنده دش تعلق می گیرد. مستر نود ها مفهوم جدیدی است که برای تعدادی از کاربران تازگی دارد. مستر نود ها بخشی از شبکه هستند که فعالیت های خاصی را در بلاک چین بیت کوین بر عهده دارند.

این فعالیت ویژه شامل ارسال خصوصی (PrivateSend) و ارسال فوری (InstantSend) می شود که اولی ارسال بصورت ناشناس را فراهم می کند و دومی امکان تراکنش در کمتر از دو ثانیه را فراهم می کند. البته این شیوه از تراکنش کارمزد بیشتری هم دارد. برای آنکه شما به یک مستر نود تبدیل شوید باید حداقل ۱۰۰۰ دش کوین در کیف پول خود داشته باشید.

 

نحوه خرید دش کوین

buy-Dash-coin

حال بعد از این مشروحات ممکن است شما هم به خرید دش کوین علاقه مند شده باشید. برای خرید دش کوین عموماً دو راه وجود دارد که افراد از آنها استفاده می نمایند. راه اول خرید مستقیم است که به وسیله ارز های سنتی انجام می شود و راه دوم شیوه غیرمستقیم است که از طریق تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر صورت می گیرد.

شیوه مستقیم خرید دش کوین

در این شیوه شما می توانید به صرافی های ارز دیجیتال مختلف بروید و با استفاده از ریال و یا دلار اقدام به خرید نمایید. لازم به ذکر است که بیشتر صرافی های ایرانی دارای اتریوم و بیت کوین هستند و تعداد کمی اقدام به فروش دش کوین می نماید و لذا باید به صرافی های خارجی مراجعه نمایید.

متاسفانه بیشتر صرافی های خارجی هم ایرانیان را تحریم کرده اند و لذا شما باید به وسیله یک حساب خارجی مثل ویزا کارت و یا مستر کارت اقدام به خرید نمایید. مادامی که به این کارت ها دسترسی داشته باشید می توانید از طریق سایت هایی مثل Coinbase و Kraken اقدام به خرید نمایید.

شیوه غیر مستقیم خرید دش کوین

این شیوه را می توان معمول ترین و رایج ترین شیوه برای خرید دش کوین و سایر ارزهای دیجیتال در بین ایرانیان دانست. عموم افراد از طریق شیوه های رایج و صرافی های داخلی اقدام به خرید ارزهای محبوب نظیر بیت کوین و اتریوم می کنند. سپس با مراجعه به صرافی های خارجی مانند بایننس, آن را تبدیل به دش کوین و یا ارزهای دیگر می نمایند و در صورت لزوم ارز جدید را هم به کیف پول خود انتقال می دهند.

سایت ShapeShift یکی از محبوب ترین سایت هایی است که توسط ایرانیان برای تبدیل ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. این سایت اعتبار بالا و امنیت زیادی دارد و خطر بلوکه شدن را هم ندارد. Binance از دیگر صرافی های معتبر است که امنیت بسیار بالایی دارد و خطر بلوکه شدن نیز در آن بسیار محدود است.

این صرافی می تواند به عنوان کیف پول مورد استفاده قرار گیرد اما توصیه می شود تا ارز خود را در آن نگه ندارید. Hitbtc هم از دیگر صرافی های محبوبی است که امکان تبدیل ارزها را فراهم می کند. اگرچه این صرافی کاربری راحت و سرعت زیادی دارد اما خطر بلوکه شدن در آن هم بالا بوده و لذا بهتر است بعد از تبدیل سریعاً ارز دیجیتال خود را به کیف پولتان منتقل کنید.

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید