ارزهای دیجیتالمعرفی ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال بیت‌تورنت چیست؟

بیت‌تورنت یک پروتکل به اشتراک‌گذاری فایل همتا به همتا است که اخیرا کریپتوکارنسی خود با نماد BTT را راه‌اندازی کرده‌ است.

این شبکه به شما این امکان را می‌دهد که چندین نوع فایل مختلف را به سرعت و به طور رایگان از اینترنت دانلود کنید.
در حال حاضر بیش از ۱۷۰ میلیون نفر ماهانه از این پروتکل استفاده می‌کنند.

نحوه ی کار بیت‌تورنت

به منظور شفاف‌سازی موضوع، بهتر است به صورت جداگانه به بررسی بیت‌تورنت ( پروتکل اصلی همتا به همتا) و BTT ( ارز دیجیتالی که برای این پروتکل به عنوان یک انگیزه‌ی پولی عمل می‌کند) بپردازیم.

بیت‌تورنت یک پروتکل ارتباطی همتا به همتا است که برای فایل‌ها و دیگر انواع داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانند فناوری بلاک چین، بیت‌تورنت نیز یک سیستم توزیع‌ شده بدون موجودیت مرکزی است. نحوه‌ی کار کردن آن بدین صورت است که :

  • فایل‌های میزبان Seed به عنوان تورنت (torrent) نیز شناخته می‌شوند.
  • در هنگام میزبانی، Seed ها تورنت‌ها را به چندین بخش تقسیم می‌کنند تا شما بتوانید به طور موثرتری آن‌ها را دانلود کنید.
  • زمانی که فایلی را از بیت‌تورنت دانلود می‌کنید، بخش‌های مختلفی از آن فایل را از چندین seed دریافت می‌کنید.
  • در زمان دانلود و پس از اتمام کار می‌توانید در جهت کمک به شبکه، با انتخاب خود به یک seed تبدیل شود.
  • با عدم انتخاب گزینه‌ی seed، شما عنوان leech را کسب می‌کنید.
  • بیت‌تورنت برای بقای سیستم خود نیاز به seed دارد، بنابراین تبدیل به leech شدن چندان مطلوب نیست.
  • به کل شبکه‌ی آپلودکننده‌ها (seeds) و دانلوکننده‌ها برای یک فایل خاص، swarm گفته می‌شود.

معماری توزیع ‌شده بیت‌تورنت به شما این امکان را می‌دهد تا فایل‌های بزرگ را به صورت ارزان و کارآمد آپلود و دانلود کنید و به کاهش تراکم اینترنت شما نیز کمک می‌کند.

توکن‌ BTT

بیت‌تورنت مدت‌ها پیش از توکن BTT ایجاد شده است. حتی امروزه شما می‌توانید از پروتکل رایگان بدون توکن نیز استفاده کنید.

با توجه به وایت پیپر این پروژه ” BTT به عنوان یک مکانیزم کلی برای انجام معاملات در منابع محاسباتی مشترک بین مشتریان بیت‌تورنت و یک بازار شفاف از درخواست‌ کنندگان سرویس و ارائه ‌دهندگان سرویس عمل می‌کند.”

در کنار BTT، تیم توسعه این پروژه ” BitTorrent Speed” را نیز معرفی کرده‌اند. از آنجایی که هیچ گونه انگیزه مالی برای نقش seed در این پروتکل اصلی در نظر گرفته نشده است، swarm ها اغلب به صورت نابهنگام از بین می‌روند. در جهت حل این مشکل، BitTorrent Speed پاداشی را (توکن BTT) به کاربرانی که پس از دانلود فایل به seed بودن ادامه می‌دهند، ارائه می‌کند. در طرف دیگر معادله‌ی BTT، شما می‌توانید اولویت دسترسی به seed ها، در دسترس بودن مداوم یک فایل و استفاده از منابع دیگر را با پرداخت توکن خود بخرید. هدف نهایی جهت پیاده‌سازی BTT این است که، بیت‌تورنت به یک اکوسیستم محتوا از جمله تحویل محتوا، ذخیره‌سازی غیر‌متمرکز و پراکسی‌ها تبدیل شود.

عرضه‌ی کلی BTT برابر با ۹۹۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ است، که از این توکن‌ها تشکیل شده است:

• ۲۰ درصدشان به بنیاد ترون فرستاده شده‌اند
• ۱۹.۹ درصدشان در اکوسیستم بیت‌تورنت باقی مانده است
• ۱۹ درصد از آن در اختیار تیم و بنیاد بیت‌تورنت قرار دارد
• ۱۷ درصد آن به صورت خصوصی، عمومی و فروش seed فروخته شده است
• ۱۰.۱ درصد آن متعلق به بخشی از یک برنامه ۶ ساله Tron airdrop است
• ۱۰ درصد آن نیز متعلق به بخشی از برنامه AirDrop BitTorrent است
• در نهایت نیز ۴ درصد از آن به صورت توکن‌های مشارکتی است

تیم بیت‌تورنت و پیشرفت این پروژه

Bram Cohen ، بیت‌تورنت را در ماه آپریل ۲۰۰۱ ایجاد و نسخه جدیدی از آن را نیز در سال ۲۰۱۳ منتشر کرد.
در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸، Justin Sun (موسس Tron) بیت‌تورنت را به مبلغ ۱۲۰ میلیون دلار در جهت توسعه‌ی پروژهAtlas خرید.

Cohen در حال حاضر دیگر با این شرکت همکاری نمی‌کند و چندین نفر دیگر از اعضای اصلی نیز این شرکت را ترک کردند.

بیت‌تورنت به دنبال این خرید، در نتیجه‌ی عرضه اولیه (IEO) از طریق بایننس مبلغ ۷.۲ میلیون دلار را جمع‌آوری کرد.
هنوز هم ادغام این دو شرکت غیر‌متمرکز، جای پیشرفت زیادی دارد.

در حال حاضر BitTorrent Speed در دسترس نیست، اما این تیم بیان کردند که بزودی آن را راه‌اندازی خواهند کرد. علاوه بر این، پروژه‌ی BitTorrent Live (یک سرویس پخش زنده ویدئو)، در حال پذیرش ثبت‌نام برای نسخه‌ی بتای پروژه است.
با این حال، این تیم هنوز تاریخ دقیق انتشار این محصول را اعلام نکرده‌اند.

رقابت

با بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر Tron و بیت‌تورنت، این پروژه در حال رهبری سیستم‌های به اشتراک‌گذاری فایل همتا به همتا است. پلتفرم معروف دیگر در زمینه‌ی به اشتراک‌گذاری فایل (مبتنی بر فناوری بلاک‌چین)،Upfiring است. پلتفرم Upfiring هر فایلی را که seeder ها میزبانی می‌کنند رمزگذاری می‌کند، در حالی که در بیت‌تورنت این چنین نیست.

با توجه به موارد استفاده‌ی بی شمار از مقوله‌ی به اشتراک‌گذاری فایل ها، به نظر می‌رسد که برای هر دوی این پلتفرم‌ها فضای رشد بسیاری وجود داشته باشد.

معاملات توکن بیت‌تورنت

ارز دیجیتال بیت‌تورنت، عنوان یکی از بهترین عملکردها را در میان کریپتوکارنسی‌ها در سال ۲۰۱۹ به خود اختصاص داد. BTT با قیمت عرضه‌ی اولیه ۰.۰۰۰۱۲ دلار راه‌اندازی شد، و پس از مدتی معاملات پرنوسان در اویل، قیمت آن در حدود ۰.۰۰۰۸ دلار تثبیت شد. قیمت این ارز دیجیتال از اواسط ماه می شروع به بالا رفتن کرد و در پایان ماه می ۲۰۱۹ به اوج قیمتی خود یعنی ۰.۰۰۱۸ دلار رسید. به نظر نمی‌رسد که این صعود قیمت در نتیجه‌ی خبری خاص رخ داده باشد، بنابراین می‌توانیم این افزایش قیمت را به روند بازار در آن زمان ربط دهیم.

قیمت ارز دیجیتال BTT در حال حاضر

اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در این پروژه هستید، انتشار پروژه‌ی Speed و Live را نیز در نظر داشته باشید. هر دوی این محصولات می‌توانند به خوبی قیمت را بالا ببرند.

از کجا می‌توان ارز دیجیتال BTT را تهیه کرد :

گزینه‌های زیادی برای خرید BTT وجود دارند. می‌توانید برای معاملات BTT به سراغ سایت بایننس بروید. این کریپتوکارنسی را می‌توانید در پلتفرم بایننس با ارز BTC (بیت‌کوین)، BNB (بایننس) و بسیاری از جفت ارزهای دیگر مبادله کنید. به دلیل اینکه بیت‌تورنت ممکن است در صرافی‌های ایرانی وجود نداشته باشد، می‌توانید از طریق سایت‌های مانند بیدارز، بیت کوین خریداری کنید و آنرا از طریق پلتفرم‌های معاملاتی به بیت‌تورنت تبدیل کنید. برای مشاهده پلتفرم‌های معاملاتی که بیت‌تورنت در آنها معامله می‌شود در صفحه BTT در سایت Coinmarketcap روی تب Markets کلیک کنید:

کیف پول توکن بیت‌تورنت (BTT)

در کجا می‌توان BTT را ذخیره‌سازی کرد؟

BTT یک توکن TRC-10 است که از شبکه Tron استفاده می‌کند، بنابراین می‌توانید آن را در هر کیف پولی که از TRX پشتیبانی می‌کند ذخیره کنید.

Tron را کیف پول‌های بسیاری پشتیبانی می‌کنند که در وب سایت رسمی آن می‌توانید اسامی‌شان را ملاحظه کنید.

برخی از کیف پول‌هایی که می‌توانید توکن بیت‌تورنت را روی آن داشته باشید:

  • کیف پول Atomic wallet
  • کیف پول Trust wallet

سخن پایانی

علاوه برKIN (که احتمالا پروژه‌ای رو به پایان است)، پروژه‌ی بیت‌تورنت نیز یکی از بزرگترین تلاش‌ها در جهت توکنآیز کردن (tokenize) یک شبکه‌ی موفق به حساب می‌آید.

به نظر می‌رسد که اضافه کردن توکن در سیستم به جهت انگیزش به seeder ها، اقدامی منطقی است. با این حال، تا زمانی که پروژه‌های Speed و Live وارد بازار نشده‌اند نسبت به این موضوع مطمئن نخواهیم بود. تا آن زمان، بیت‌تورنت نیز تنها یک توکن دیگر از دنیای آلت‌کوین‌هاست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید