آموزش بلاک چین

کاربردهای بلاک چین چیست؟

مؤسسات مالی طی ۳۰ سال گذشته در صنایع بی شماری سرمایه گذاری یا کمک مالی کرده‌اند. بنابراین، برای جلوگیری از تغییر این روند، بانک‌ها با راه اندازی آزمایشگاه‌های تحقیق و توسعه، ایجاد مراکز تحقیقاتی و مشارکت باتوسعه دهندگان بلاک چین برای درک کامل پتانسیل خیلی زیاد این فناوری اقدام کرده‌اند.

مؤسسات مالی اولین شرکت‌هایی بودند که وارد به این جریان شدند، اما دانشگاه‌های علمی، دولت‌ها و شرکت‌های مشاوره نیز این فن آوریرا مطالعه کرده‌اند.

در حال حاضر این تحقیقات نزدیک به سه سال است که آغاز شده است و همچنان ادامه دارد. با اینکه که بعضی از موارد درباره بلاک چین هنوز ناشناخته است، این کارهایی است که یک بلاک چین می‌تواند انجام دهد:

 

ایجاد هویت دیجیتال

در میان کاربردهای فناوری بلاک چین، مدیریت و تایید هویت دیجیتال را می‌توان از نویدبخش ترین کاربردها دانست. فقط در سال ۲۰۱۸ میلیاردها نفر در سراسر جهان تحت تاثیر سرقت اطلاعات شخصی قرار گرفتند. نیاز انکارناپذیری به روش های ایمن تر ذخیره سازی، انتقال، بررسی و تایید اطلاعات مهم وجود دارد. در این باره، سیستم های بلاک چین می‌توانند راه‌کارهای ارزشمندی برای دشواری های پیش روی اکثر دیتابیس های متمرکز ارائه دهند.

هنگامی که فایلی در سیستم بلاک چین ثبت می‌شود، اعتبار اطلاعات آن توسط بسیاری از نودهای شبکه تضمین می‌شود. به عبارت دیگر، مجموعه تضمین هایی از جانب چندین کاربر از اعتبار تمام اطلاعات ثبت شده پشتیبانی می‌کند.

در چنین شرایطی، نودهای شبکه می‌توانند توسط آژانس های قانونی یا سازمان های دولتی که مسئول بررسی و تایید سوابق دیجیتالی می‌باشند کنترل شوند. اساسا هر نود می‌تواند در خصوص اعتبار اطلاعات رای دهد تا بتوان از فایل ها به عنوان سند رسمی اما دارای سطح بالاتری از امنیت استفاده کرد.

نقش رمزنگاری

جالب است بدانید که سیستم هویت مبتنی بر بلاک چین، به اشتراک گذاری مستقیم با غیرمستقیم اطلاعات مهم نیاز ندارد. در عوض، اطلاعات دیجیتالی می‌توانند از طریق استفاده از روش های رمزنگاری نظیر توابع هشینگ، امضاهای دیجیتال و گواه اثبات دانش صفر به اشتراک گذاشته شده و تایید شوند.

digital-identity

با استفاده از الگوریتم های هشینگ، هر سندی می‌تواند به هش تبدیل شود که رشته طولانی از حروف و اعداد می‌باشد. در این مورد، هش بیانگر تمام اطلاعات مورد استفاده برای ایجاد کردن آن می‌باشد و به عنوان اثر انگشت دیجیتالی عمل می‌کند. مهم تر از آن، سازمان های دولتی یا سایر نهادهای معتبر می‌توانند برای اعتبار بخشیدن به سند، امضای دیجیتال ارائه دهند.

برای مثال، یک شهروند می‌تواند سند خود را به آژانس قانونی ارائه دهد تا هش منحصربه‌فرد (اثرانگشت دیجیتال) تولید کنند. سپس این آژانس می‌تواند امضای دیجیتالی ایجاد کند که اعتبار هش را تایید کند، یعنی می‌تواند به عنوان سند رسمی استفاده شود.

به علاوه، گواه های اثبات دانش صفر می‌توانند تایید و به اشتراک گذاری هویت ها و اطلاعات اعتباری را بدون فاش کردن جزییات اطلاعات امکان پذیر سازند. این موضوع بدان معنا است که حتی اگر اطلاعات مورد نظر رمزنگاری شده باشد، اعتبار آن هم چنان قابل بررسی است.

به عبارت دیگر، می‌توانید از گواه های اثبات دانش صفر استفاده کنید تا بدون فاش کردن سن خود، ثابت کنید که سن شما برای دریافت گواهی نامه رانندگی مناسب است.

هویت خودمختار

مفهوم هویت خودمختار به مدلی اشاره می‌کند که هر کاربر، کنترل کاملی بر روی اطلاعات خود دارد که این اطلاعات را می‌توان در کیف پول های شخصی (مانند کیف پول های کریپتو) ذخیره کنند. در این خصوص، کاربر می‌تواند تصمیم بگیرد که اطلاعاتش چه زمانی و چگونه به اشتراک گذاشته شود.

برای مثال، کاربران می‌توانند اطلاعات کارت اعتباری خود را در کیف پول شخصی ذخیره کنند و سپس از کلید خصوصی خود برای امضای تراکنشی که این اطلاعات را ارسال می‌کند، استفاده کنند. این امر به آنها امکان می‌دهد تا ثابت کنند که مالک واقعی کارت اعتباری مورد نظر می‌باشند. گرچه از فناوری بلاک چین عمدتاً برای ذخیره و تبادل ارزهای دیجیتال استفاده شده است، اما برای به اشتراک گذاری و تایید امضاها و اسناد شخصی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

برای مثال، ممکن است آژانس دولتی، فردی را به عنوان سرمایه گذار معتبر مشخص کند، سپس تاییدیه این موضوع را از طریق پروتکل گواه اثبات دانش صفر به کارگزاری انتقال دهد. در نتیجه، کارگزاری می‌تواند مطمئن شود که اعتبار این سرمایه گذار به درستی به دست آمده است، اگرچه اطلاعات دقیقی درباره درآمد یا سرمایه خالص وی ندارد.

مزایای بالقوه

پیاده سازی رمزنگاری و بلاکچین در هویت دیجیتال می‌تواند حداقل دو مزیت مهم ارائه دهد. اول این که کاربران می‌توانند کنترل بهتری بر روی نحوه و زمان استفاده از اطلاعات شخصی خود داشته باشند.

این نکته می‌تواند خطرات موجود در ذخیره سازی اطلاعات مهم در دیتابیس های متمرکز را به مقدار بسیار زیادی کاهش دهد. همچنین شبکه های بلاک چین با استفاده از سیستم های رمزنگاری می‌توانند سطوح بالاتری از حریم خصوصی را فراهم کنند.

همانطور که اشاره شد، پروتکل های گواه اثبات دانش صفر به کاربران امکان می‌دهد تا بدون آنکه جزییات اسناد خود را به اشتراک بگذارند، اعتبار آنها را اثبات کنند.

مزیت دوم این که سیستم های هویت دیجیتال مبتنی بر بلاک چین می‌توانند معتبرتر از سیستم های سنتی باشند. برای مثال، استفاده از امضاهای دیجیتال می‌تواند تایید منبع اطلاعات یک کاربر را آسانتر کند. به علاوه، سیستم های بلاک چین، تغییر و تحریف اطلاعات را دشوار می‌سازد و می‌توانند از هر نوع اطلاعاتی در مقابل کلاهبرداری ها محافظت کنند.

محدودیت ها

همانند بسیاری از کاربردهای بلاک چین، چالش هایی نیز در استفاده از این فناوری برای سیستم های تایید هویت دیجیتال وجود دارد. دشوارترین چالش این است که این سیستم ها هم چنان در مقابل نوعی از فعالیت های مخرب به اسم سرقت هویت ترکیبی، آسیب پذیر است.

هویت ترکیبی شامل ترکیب اطلاعات معتبر افراد مختلف برای ایجاد یک هویت کاملا جدید می‌باشد. از آنجایی که از اطلاعات دقیق برای ایجاد هویت ترکیبی استفاده می‌شود، ممکن است بعضی از سیستم ها در تشخیص اطلاعات جعلی از اطلاعات معتبر فریب بخورند. این نوع حمله به طور گسترده توسط مجرمان در کلاهبرداری ها از کارت های اعتباری رایج است.

هرچند می‌توان این مشکل را با استفاده از امضاهای دیجیتال کاهش داد تا ترکیب های ساختگی از اسناد به عنوان سوابق در بلاک‌چین پذیرفته نشود. برای مثال، یک سازمان دولتی می‌تواند برای هر سند یک امضای دیجیتال مجزا ارائه دهد، اما امضای دیجیتال مشترکی نیز برای تمام اسناد ثبت شده توسط یک شخص اختصاص دهد.

نکته مهم دیگر، احتمال حملات ۵۱ درصدی است که در شبکه های بلاک چین کوچکتر رایج است. حمله ۵۱ درصد قابلیت این را دارد که بلاک چین را مجددا سازماندهی کند و سوابق آن را تغییر دهد. این مشکل در بلاک چین های عمومی نیز وجود دارد که در آنها، هرکسی می‌تواند به فرآیند بررسی و تایید بلاک ها بپیوندد.

خوشبختانه بلاک چین های خصوصی می‌توانند احتمال وقوع این حمله را کاهش دهند زیرا این بلاک چین ها فقط شامل تاییدکنندگان معتبر می‌باشند. هرچند این موضوع باعث متمرکزتر شدن بلاک چین شود.

بیشتر بدانید: حمله ۵۱ درصدی در بلاک چین چیست؟

 

نظارت

اگرچه عملکرد فناوری بلاک چین ابتدا به عنوان معماری بیت کوین طراحی شده بود، اما اکنون در عرصه های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از این عرصه ها، نظارت است که طی آن، سیستم های توزیع شده پتانسیل این را دارند که تغییرات بزرگی در بخش عمومی ایجاد کنند.

اگرچه مزایای بالقوه بسیار زیادی در نظارت وجود دارد، اما نهادهای دولتی دلایل بسیار کمی برای استفاده از فناوری بلاک چین دارند. این دلایل شامل افزایش غیرمتمرکزسازی، یکپارچگی اطلاعات، شفافیت، کارایی بهتر و کاهش هزینه های عملیاتی است.

غیرمتمرکزسازی

supervision

روش های زیادی برای ایجاد بلاک چین وجود دارد اما همانند سیستم های توزیع شده، تمام این روش ها دارای سطح مشخصی از غیرمتمرکزسازی می‌باشند، زیرا شبکه بلاک چین توسط نودهای رایانه ای پرشماری حفظ و نگهداری می‌شود. این نودها با هماهنگی یکدیگر کار می‌کنند تا تمام اطلاعات را بررسی و تایید کنند.

اساساً این نودها باید به اجماع دست یابند و در خصوص وضعیت دیتابیس و حفظ نسخه منحصر‌به‌فرد واقعیت اطلاعات موجود، به توافق برسند.

بدین ترتیب، سیستم های بلاک چین می‌توانند به سطح بالایی از تغییرناپذیری برسند و برای اطمینان از این موضوع که اطلاعات فقط در دسترس طرفین معتبر هستند و فقط این طرفین می‌توانند اطلاعات را اصلاح کنند، چارچوب آنها می‌تواند شخصی سازی شود.

در واقع، آژانس های نظارتی مختلف می‌توانند به عنوان تاییدکننده عمل کنند و هرکدام در فرآیند توزیع و بررسی اطلاعات شرکت کنند. این امر، احتمال دستکاری در اطلاعات و کلاهبرداری را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

در شرایط دیگر، سازمان های غیردولتی، دانشگاه ها و شهروندان می‌توانند به عنوان نودهای تاییدکننده شرکت کنند. این امر منجر به سطح بالاتری از غیرمتمرکزسازی می‌شود. به علاوه، این مکانیزم های بررسی می‌تواند از انواع دیگر اشتباهات نظیر خطاهای ورودی اطلاعات جلوگیری کنند. برای مثال، بلاک اطلاعاتی که فاقد اطلاعات فاندامنتال و بنیادین می‌باشد توسط شبکه توزیع شده نودها پذیرفته نمی‌شوند.

علاوه بر این، بلاک چین در آینده می‌تواند در فرآیند انتخابات نقش مهمی ایفا کند. انتخابات عادلانه و آزاد یکی از بنیان های دموکراسی است و سطح بالای تغییرناپذیری بلاک چین، آن را به راهکاری ممتاز برای تضمین صحت رای ها تبدیل می‌کند.

علیرغم ارائه امنیت بیشتر به رای های حوزه های رای گیری، بلاک چین پتانسیل تبدیل رای های ایمن آنلاین به واقعیت را دارد. ایالت ویرجینیای غربی در انتخابات میان مدت آمریکا در سال ۲۰۱۸، نمونه واقعی از انجام چنین اقدامی است.

شفافیت

می‌توان از دیتابیس های بلاک چین برای ذخیره و محافظت از سوابق دولتی استفاده کرد، به طوری که دستکاری یا پنهان کردن اطلاعات برای تمام کاربران دشوار شود. در مدل فعلی، اکثر اطلاعات دولتی در دیتابیس های متمرکز ذخیره می‌شود که مستقیما توسط مراجع قانونی کنترل می‌شوند. بعضی از این دیتابیس ها در دستان افراد محدودی قرار دارد و دستکاری اطلاعات را کاملا آسان می‌کند.

در این موارد، بلاک چین می‌تواند مناسب باشد زیرا می‌تواند فرآیند بررسی و ذخیره سازی اطلاعات به چندین نهاد را با استفاده از قدرت غیرمتمرکزسازی توزیع کند.

بنابراین می‌توان از بلاکچین ها به عنوان دیتابیس شفافی استفاده کرد که نیاز به واسطه مورد اعتماد بین نهادهای دولتی و شهروندان را کاهش می‌دهد یا از بین می‌برد.

برای مثال، بعضی از مسئولین اروپایی در حال بررسی پتانسیل دفاتر ثبت مبتنی بر بلاک چین برای حذف وقوع اختلافات بر سر دارایی ها می‌باشد. چنین مدلی می‌تواند بر اساس سیستم توزیع شده ای باشد که توسط آژانس های دولتی و شهروندان در دسترس و قابل بررسی باشد، و هرکدام از طرفین نیز بتواند به طور ایمن، نسخه ای از سند و تضمین های رسمی را نگهداری کند.

هم چنین، بلاک چین های غیرمتمرکز می‌توانند دسترسی دائمی به سوابقی را بدهند که مسئولان اعمال قانون برای پرده برداری از فساد یا سوء استفاده از قدرت به آنها نیاز دارند. سیستم های بلاک چین می‌توانند با کاهش یا از حذف نیاز به واسطه ها در اشتراک گذاری اطلاعات و تراکنش های مالی، پنهان سازی جرایم مسئولان دولتی را دشوار کنند.

افزایش کارایی

یکی دیگر از دلایل استفاده از بلاک چین در امور نظارتی، کاهش هزینه های عملیاتی از طریق به حداکثر رساندن کارایی سازمان های دولتی است. از آنجایی که دولت به سرمایه حاصل از مالیات متکی است، این نکته مهم است که از این بودجه به طور هوشمندانه استفاده کنند.

می‌توان از سیستم های بلاک چین و قراردادهای هوشمند برای خودکارسازی وظایف و کارها استفاده کرد. این امر، زمان و پول صرف شده در فرآیندهای اداری را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

اگرچه کاهش هزینه های مدیریتی در عمل امکان پذیر است، در عین حال می‌تواند به افزایش اعتماد و رضایت شهروندان نیز کمک کند. کارایی بیشتر و هزینه کمتر منجر به تایید بیشتر نهادهای دولتی از جانب شهروندان خواهد شد. با کاهش هزینه های عملیاتی، دولت ها می‌توانند در حوزه های دیگر نظیر آموزش، امنیت و سلامت عمومی بیشتر سرمایه گذاری کنند.

جمع آوری مالیات یکی دیگر از حوزه‌های مهم نظارت است که فناوری بلاک چین می‌تواند در آن به کار گرفته شود. دفترکل های مبتنی بر بلاک چین به آسانی می‌توانند سرمایه ها را بین نهادهای مختلف و مطابق با شرایط تعیین شده انتقال دهند. این امر منجر به کاهش چشمگیری در هزینه های مدیریتی موجود در جمع آوری و توزیع مالیات و اعمال قوانین مالیاتی خواهد شد.

برای مثال، آژانس های جمع آوری مالیات می‌توانند با مرتب سازی سوابق و پردازش برگشت سرمایه یا سودهای کسب شده در بلاک چین خصوصی، امنیت بهتری برای در خصوص محافظت از افراد در مقابل کلاهبرداری یا سرقت هویت ارائه دهند.

نقاط ضعف و محدودیت ها

اگرچه این موضوع مشخص است که می‌توان از بلاک چین برای بهبود یکپارچگی، شفافیت . کارایی اطلاعات استفاده کرد، اما محدودیت هایی نیز در خصوص استفاده از بلاک چین در بخش عمومی وجود دارد.

نکته جالب این است که ویژگی تغییرناپذیری که یکی از مزیت های بلاک چین به حساب می‌آید، در بعضی شرایط یک نقطه ضعف به حساب می‌آید. تغییرناپذیری اطلاعات باعث می‌شود که ورود صحیح اطلاعات قبل از تایید از اهمیت ویژه ای برخوردار شود، یعنی برای تضمین صحت جمع آوری اطلاعات اولیه باید اقدامات مشخصی انجام داد.

اگرچه بعضی از بلاک چین ها به روش انعطاف پذیرتری طراحی شده اند و تغییر اطلاعات را امکان پذیر می‌سازند، اما این امر به تایید (یا همان اجماع) اکثر نودهای تاییدکننده نیاز دارد.

این امر می‌تواند باعث ایجاد سوالاتی در خصوص غیرمتمرکز بودن سیستم و سرانجام عدم توافق نودها شود. در عین حال، این نقطه ضعف در بلاک چین های خصوصی برطرف شده است. در این بلاک چین ها به سطح بالایی از غیرمتمرکزسازی نیاز نیست.

حریم خصوصی نیز یکی دیگر از عوامل مهم است، زیرا سوابقی که به بلاک چین افزوده می‌شود به طور دائم در دسترس تمام افراد قرار خواهد گرفت. این امر می‌تواند با رویه هایی که در خصوص حذف اسناد است (نظیر حذف سوابق جنایی) در تضاد باشد.

در کشورهایی که شناخت حقوق دیجیتالی فراموش شده است، این سوابق تغییرناپذیر می‌تواند نقش مخمصه های قانونی را ایفا کند. راهکارهای این مشکلات شامل استفاده از توابع سوزاندن یا روش های رمزنگاری نظیر zk-SNARK یا انواع دیگر گواه های اثبات دانش صفر  باشد.

در آخر این نکته قابل ذکر است که خود دولت ها موانعی را برای پذیرش بلاک چین ایجاد کنند. در بعضی از موارد، مسئولین ارزش فناوری بلاک چین را درک نمی‌کنند و باعث می‌شود که در مزایای بالقوه این فناوری چشم پوشی کنند.

در موارد حادتر، دولتی که در آن فساد گسترده وجود دارد، در مقابل پذیرش بلاک چین مقاومت می‌کند تا از منافع خود محافظت کند.

همچنین بخوانید: مشکلات بلاک چین چیست و چرا کاربردی کردن آن دشوار است؟

 

صنعت املاک و مستغلات

بازار املاک، با بیش از ۲۸۰ تریلیون دلار ارزش، از مجموع بازارهای جهانی سهام و اوراق قرضه بزرگ‌تر است. در حال حاضر ارزش و میزان سرمایه موجود در بازار املاک سه و نیم برابر تولید ناخالص جهانی است.

به گزارش آی‌بی‌آم، اولین گزارش رسمی ثبت‌شده از فروش خانه به سال ۱۸۹۰ باز می‌گردد. از دهه ۱۹۱۰ شاهد ظهور عاملین فروش و بنگاه‌هایی بودیم که نقش واسطه را در معاملات املاک داشتند.

این عاملین فروش از تکنیک‌هایی نظیر بازدید میدانی، آماده‌سازی ملک برای بازدید خریدار و تابلوهای فروش در محوطه ملک برای بازاریابی خانه‌های فروشی استفاده می‌کردند. تکنیک‌هایی که در حال حاضر نیز بعد از گذشت ده‌ها سال همچنان از آن استفاده می‌کنند.

بنگاه‌های املاک و عاملین فروش همواره منبع مناسبی از «اعتماد» به حساب آمده و می‌آیند. وقتی که با یکی از عاملین فروش با تجربه به دنبال خانه می‌گردید، می‌توانید با تکیه بر تجربیات آنها با اطمینان خاطر مراحل فروش یا خرید خانه را پشت سر بگذارید.

واسطه‌ها علاوه بر این اطلاعات، وظیفه مهم دیگری را نیز بر عهده دارند: آنها تضمین می‌کنند که فروشنده، صاحب اصلی ملک است و از طرف دیگر خریدار نیز پول کافی برای پرداخت مبلغ درخواستی را دارد. با وجود اینکه تاکتیک‌های بازاریابی در حوزه املاک، به نسبت روزهای ابتدایی‌اش تغییر چندانی نکرده است.

حالا به نظر می‌رسد که صنعت چند صد تریلیون دلاری املاک با ورود بلاک چین دستخوش تغییراتی شود.

چرا بلاک چین بازار املاک را دگرگون خواهد کرد؟

بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده و غیر قابل تغییر است که روند ثبت معاملات و رهگیریِ دارایی‌ها را در یک شبکه کسب‌وکار تسهیل می‌کند. با توجه به عدم حذف اطلاعات از بلاک چین، خریدار و فروشنده دیگر نیاز ندارند که به واسطه‌ها اعتماد کنند؛ چراکه فروشنده می‌تواند به صورت آنی تایید کند که تملک ملک در اختیار خودش است و از طرف دیگر اینکه خریدار پولی کافی دارد قابل اثبات است.

خرید و فروش املاک به راحتی خرید آنلاین

به گفته مارک زیلبرت (Mark Zilber) از مقامات رده بالای شرکت براون هریس استیونز (Brown Harris Stevens)، با استفاده از قراردادهای هوشمند در بستر بلاک چین می‌توان تراکنش خرید و فروش املاک را به راحتی یک خرید آنلاین انجام داد.

زیلبرت در ادامه می‌افزاید که با استفاده از این فناوری، قراردادهای خرید و فروش ملک، قول نامه‌ها و سوابق یک ملک به راحتی قابل ثبت هستند و مبالغ نیز بدون شرکت‌های واسطه و وکلا، بین طرفین رد و بدل می‌شود.

سرمایه‌گذاری آسان با توکنی کردن املاک

توضیح: توکن به زبان ساده ارز دیجیتالی است که برای هدف و کاربرد خاص روی یک بلاک چین ایجاد می‌شود.

جدای از خرید و فروش املاک توسط اشخاص، بلاک چین بر نحوه سرمایه‌گذاری افراد در حوزه املاک نیز تاثیرگذار خواهد بود. با استفاده از توکنی کردن املاک (ایجاد ارز دیجیتال برای یک ملک) بر روی بلاک چین، نیاز به بانک‌های سنتی از میان خواهد رفت و دیگر خبری از محدودیت‌های زمانی در سرمایه‌گذاری نخواهد بود.

توکن‌سازی در خصوص املاک لوکس برخی از کارگزاری‌های برتر نیویورک را نیز جذب خود کرده است و آنها را به استفاده از بلاک چین علاقه‌مند نموده است.

با بلاک چین می‌توان مالکیت یک ملک را به هزاران توکن تبدیل کرد و به سرمایه‌گذاران فروخت. مثلا سند مالکیت یک خانه به پنجاه هزار توکن تبدیل می‌شود و هر کس ۲۵ هزار توکن داشته باشد، مالک سه دنگ خانه خواهد بود و می‌تواند با فروش و انتقال توکن‌هایش مالکیت خانه را در کسری از ثانیه بفروشد. البته موانع قانونی زیادی در این بین وجود دارد که به مرور زمان قابل حل هستند.

رایان سرهانت (Ryan Serhant)، نویسنده کتاب پر فروش «مثل سرهانت بفروش» و از ستارگان یکی از برنامه‌های پر بیننده در حوزه فروش املاک در مصاحبه‌ای با فوربز می‌گوید:

بازار نیویورک همیشه پر رونق بوده است، اما فروش با قیمت مناسب در یک محدوده ساخت و ساز جدید زمانبر است. با استفاده از توکن‌سازی‌های بلاک چینی، می‌توانیم فشار امور مالیِ بانک‌های سنتی را حذف کنیم. این مسئله برای سهام‌داران و پروژه بسیار پر منفعت‌تر خواهد بود. توکن‌سازی، باز کردن راه برای ظهور طلایه‌داری جدید در توسعه بازار املاک است.

بلاک چین و قراردادهای هوشمند در بازار املاک

پیش‌تر گفتیم که از بلاک چین می‌توان برای ثبت سوابق و گزارشات استفاده کرد. از طرف دیگر قرارداد هوشمند می‌تواند روند خرید و فروش خانه را به سادگی یک خرید اینترنتی کنند. قراردادهای هوشمند کدهایی هستند که بر روی بلاک چین ذخیره شده و با محقق شدن مفاد قرارداد، به صورت خودکار حالت اجرایی پیدا می‌کنند و هیچ کس نمی‌تواند جلوی انجام آن را بگیرد.

مثلا یک قرارداد هوشمند نوشته می‌شود که وقتی پول (ارز دیجیتال) به آدرس این کیف پول ارسال شد، مالکیت را منتقل کن. وقتی پول ارسال شود، مالکیت منتقل می‌شود و هیچ کس جلودار این کار نیست.

در روند پیچیده فعلی، به ازای هر واسطه، قیمت نیز بالاتر می‌رود چرا که پای کمیسیون وسط می‌آید. اما به جای این کار می‌توان با یک نسخه از «حقیقتی انکار ناپذیر» که همان بلاک چین است، اعتمادی تضمین شده را برای طرفین معامله محقق کرد.

با ذخیره هویت شما بر روی بلاک چین، وام‌دهندگان مسکن می‌توانند به سرعت تصمیمات لازم در خصوص اعتبارات را اتخاذ نمایند. پس از آن یک قرارداد هوشمند بین بانک، عامل و وام‌دهنده منعقد می‌شود. بدین ترتیب به محض اینکه پول به عامل تسلیم شد، وام‌دهنده مالکیت ملک را بر عهده خواهد گرفت و روند بازپرداخت بر اساس مفاد توافق‌شده صورت می‌گیرد.

انتقال مالکیت با ثبت تراکنش‌ها بر روی بلاک چین و اشتراک‌گذاری آن بین طرفین، به سادگی انجام می‌گیرد. به علاوه هر کدام از طرفین در هر لحظه می‌توانند روند معامله را بررسی کنند.

توکن‌سازی روی بلاک چین در حوزه املاک

توکن ذخیره دیجیتالی ارزش است. در حوزه املاک، توکن‌سازی زمانی اتفاق میفتد که حقوق مالکیت با استفاده از توکن‌ها اثبات شود و بتوان آن را با بسیاری از چیزها نشان داد. مالکیت یک دارایی، حق تملک یک دارایی، بخشی از بدهی که توسط ملک تضمین شده باشد، گردش وجوه از یک دارایی و … از جمله چیزهایی است که می‌توان حقوق مالکیت را با بهره‌گیری از آنها نشان داد.

با استفاده از سازوکاری شبیه به صندوق سرمایه‌گذاری املاک، بازار املاکِ توکن‌سازی‌شده از آن جهت متفاوت است که انعطاف بیشتری در اختیار طرفین می‌گذارد و کارمزد کمتری هم صرف واسطه‌ها می‌شود.

نقدینگی مضاعف، موانع سرمایه‌گذاری کمتر، اوراق سهام و اوراق قرضه قابل برنامه‌ریزی و غیرقابل تغییر از جمله مزایای بهره گیری از توکن‌سازی سازی است. سنت رجیس اسپن ریزورت (St. Regis Aspen Resort) در کلورادو، مدتی است که از توکن‌های قرضه استفاده می‌کنند. به واسطه همین مسئله، آنها طی برنامه جذب سرمایه‌ خود برای پروژه (Aspen Coin) در پلتفرم ایندی گوگو (Indiegogo) توانستند ۱۸ میلیون دلار سرمایه جذب نمایند.

تمرکززدایی با بلاک چین در املاک

اعتماد نقش عمده‌ای را در کسب‌وکارهای حوزه خرید و فروش املاک ایفا می‌کند. به علاوه بلاک چین این توانایی را دارد تا علاوه بر اعتماد، امکان هم‌رقابتی را نیز برای آژانس‌های غیرشفاف مهیا کند.

در حالی که بیشتر فعالان حوزه خرید و فروش املاک از بلاک چین برای ثبت سوابق بهره می‌برند، برخی از مهره‌های پیشرو نیز وجود دارند که مزیت‌های قراردادهای هوشمند و توکن‌سازی را قبل‌تر از اینها دیده‌اند. چنین مهره‌هایی با استفاده از فرصت‌های بالقوه‌ای که بلاک چین در اختیار آنها قرار می‌دهد، می‌توانند برای مشتریان‌شان مفیدتر عمل کنند.

همگام با پتانسیل‌های بلاک چین برای تغییر و دگرگون کردن صنعت املاک، متخصصین این حوزه نیز رو به پیشرفت حرکت خواهند کرد.

 

نوشته های مشابه