اخبار

شبکه اصلی پولکادات راه‌اندازی شد

پس از آنکه آخرین ویژگی متمرکز پولکادات (Polkadot) نیز حذف شد، رسماً شاهد آغاز به کار این ارز دیجیتال روی شبکه اصلی خودش بودیم.

پس از آنکه جامعه پولکادات تصمیم گرفتند تا قابلیت‌های ادمین را حذف کنند، این شبکه فعالیتش را به‌صورت کاملا متمرکز روی شبکه اصلی خود آغاز کرد. این قابلیت دسترسی‌های ویژه‌ای را در اختیار بنیاد وب‌تیری (Web3) قرار می‌داد.

گوین وود (Gavin Wood)، از بنیان‌گذاران پریتی تکنولوژیز (Parity Technologies)،‌از توسعه‌دهندگان پولکادات، در توییت خود اعلام کرد که حذف این قابلیت‌ها از شبکه انجام شده است. درخواست حذف قابلیت‌های ادمین از شبکه پولکادات، دیروز به تصویب رسید و اجرا شد. با حذف این قابلیت‌ها، شبکه پولکادات به‌صورت کامل راه‌اندازی و عملیاتی شد.

پولکادات از ماه مه (فروردین) راه‌اندازی شده است. در آن زمان برای پیوستن به شبکه، کسب مجوز لازم بود و با الگوریتم اثبات اختیار (Proof of Authority) کار می‌کرد. بنیاد وب‌تیری مسئولیت تأیید اعتبار شبکه را بر عهده داشت و دارایی قابلیت‌های ویژه‌ای بود که می‌توانست در هنگام بروز مشکل جدی در بلاک چین، از آنها استفاده کند.

با قرار دادن این قابلیت‌های ویژه در بلاک چین، سازندگان آن به‌ دنبال آن بودند تا جلوی رخنه‌های امنیتی به شبکه را بگیرند و چالش‌های بروز باگ در سیستم تازه تأسیس پولکادات را به حداقل برسانند. رفته‌رفته روند اعتبارسنجی نیز با استفاده از سیستم اثبات سهام انجام آغاز شد و در حال حاضر بیش از نیمی از توکن‌های DOT در چرخه در اختیار ۱۹۷ اعتبارسنج‌ شبکه قرار دارد.

سیستم حاکمیت پولکادات یکی از قابلیت‌های کلیدی پروتکل اجماع شبکه است. این سیستم به دارندگان توکن‌ها این امکان را می‌دهد تا رویکرد خود در ارتباط با پارامترهای اصلی اکوسیستم را بیان کنند. بخش‌پذیری توکن‌های DOT یکی از همین پارامتر‌هاست که چندی پیش شاهد برگزاری رأی‌گیری در ارتباط با آن بودیم.

جامعه پولکادات نیز با استفاده از همین سیستم، پیشنهاد حذف قابلیت‌های ادمین را مطرح کردند. وود این پیشنهاد را «پایانی شاعرانه» خواند. این در حالی بود که انجام این کار از نقطه نظر فنی نیز لازم بود؛ چراکه فرصت آزمایش دوباره سیستم حاکمیت شبکه را مهیا کرد.

با این رأی‌گیری، پولکادات تگ «CC1» را از شبکه اصلی خود حذف کرد. این تگ «Chain Candidate 1» نام داشت و حذف آن، به نوعی خبر از آغاز فعالیت شبکه اصلی پولکادات برای پلتفرم قراردادهای هوشمند بود.

پولکادات در حال جذب شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان است تا پس از آن مراحل نهایی راه‌اندازی خود را تکمیل کند و به‌صورت کامل عرضه شود.

انعطاف شبکه پولکادات سبب می‌شود که هم توسعه‌دهندگان پلتفرم‌هایی نظیر اتریوم و هم توسعه‌دهندگان با سوابق کاری مرتبط به سمت پولکادات علاقه نشان بدهند. پولکادات از ماشین مجازی وب اسمبلی (WebAssembly) استفاده می‌کند؛ این یعنی از زبان‌های برنامه‌نویسی نسل دوم وب نظیر راست (Rust) و سی پلاس‌پلاس (++C) نیز پشتیبانی می‌کند و توسعه‌دهندگان می‌توانند برای ساخت نرم‌افزارهای غیرمتمرکز از آنها استفاده کنند.

پریتی پیش‌تر نیز استفاده از اوراکل‌های چین لینک را در شبکه کاساما (Kusama) آغاز کرده بود. کاساما یک شبکه مرتبط با پولکادات است که برای محیطی برای آزمایش فناوری‌های تازه ایجاد کرده است.

گزارش‌های دیگر نیز حاکی از آن است که سلر نتورک (Celer Network) نیز به‌دنبال ایجاد راهکارهای لایه دوم مقیاس‌پذیری در شبکه پولکادات است.

بنیاد وب‌تیری به‌دنبال آن است تا امکان اتصال بلاک چین‌های دیگر به شبکه پولکادات را فراهم کند. از اتصال شبکه بیت کوین به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین اهداف بنیاد وب‌تیری یاد شده است.

 

منبع: cointelegraph.com

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید