اخبار

اولین تراکنش بیت کوین از فضا انجام شد

طی همایش بلاک‌چین آسیا ۲۰۲۰، سامسون ماو (Samson Maw) مدیرعامل شرکت پیکسل متیک (Pixelmatic) و مدیر ارشد امنیت بلاک استریم فرصت را مغتنم شمرد و از طریق ماهواره بلاک استریم به سرهنگ کریس هدفیلد (Chris Hadfield) فضانورد کانادایی بیت کوین هدیه داد. این رویداد، اولین تراکنش بیت کوین از فضا و ارسال آن به یک فضانورد لقب گرفت.

برای انجام این تراکنش خاص، سامسون و تیم بلاک استریم سرویس خود را به نحوی تغییر دادند تا تراکنش به ماهواره واقع در مدار دور زمین و پس از آن به کاربران بر روی زمین ارسال شود. در این فرایند، سامسون توانست ۱۰۰ دلار بیت کوین به کیف پول بلاک استریم گرین (Blockstream Green) سرهنگ کریس هدفیلد ارسال کند. کل این تراکنش طی همایش بلاک چین آسیا ۲۰۲۰ به صورت زنده پخش شد و اولین بار بود که یکی از فرماندهان ایستگاه فضایی، بیت کوین دریافت کرد.

سرهنگ کریس هدفیلد، فضانورد بازنشسته کانادایی و خلبان سابق جنگنده نیروی هوایی سلطنتی کانادا است. او اولین کانادایی است که به فضا سفر کرده است و فرمانده ایستگاه بین المللی فضایی بوده است.

هدفیلد در کاوش ۳۵، مسئول گروهی از ۵ فضانورد بود و به اجرای ده ها آزمایش علمی مربوط به تاثیر گرانش کم بر روی بیولوژی انسان کمک کرده است. وی طی این ماموریت و انتشار عکس هایی از سیاه زمین در پلتفرم های شبکه های اجتماعی مختلف برای مردم سراسر جهان به محبوبیت جهانی دست یافت. او هم چنین طی زمان های آزاد خود در کاوش ۳۵ به ضبط موسیقی پرداخت.

 

اولین بیت کوین ارسال شده از فضا

ماهواره بلاک استریم تمام تراکنش های حاضر در استخر حافظه بیت کو‌ین را ارسال خواهد کرد تا حتی در صورت نبود اینترنت، مردم سراسر جهان بتوانند با شبکه بیت کوین همگام باشند. در این تراکنش خاص، تغییراتی انجام شد تا این تراکنش منحصرا از فضا انجام شود. سامسون آدرس بیت کوین کریس هدفیلد را دریافت و سپس تراکنش خامی ایجاد کرد و آن را به ۳ ماهواره بلاک استریم در مدار زمین در فاصله تقریبی ۳۵,۰۰۰ کیلومتری از سطح زمین ارسال کرد.

 

اولین بیت کوین ارسال شده از فضا
اولین بیت کوین ارسال شده از فضا

 

سپس این ماهواره ها، تراکنش مورد نظر را به کاربران ماهواره بلاک استریم در سراسر جهان ارسال کردند و این افراد، با استفاده از اینترنت، تراکنش را وارد شبکه بیت کوین کردند. این تراکنش ابتدا در مرورگر بلاک ظاهر شد و سپس به کیف پول بیت کوین کریس هدفیلد رسید.

کریس هدفیلد پس از دریافت بیت کو‌ین هیجان زده شد و این تجربه را “جادویی” خواند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید