بورسسرمایه گذاری

آیا سرمایه گذاری در بورس ایران سودمند است؟

سرمایه گذاری در بورس ایران همواره با ریسک بالایی روبرو بوده است که بنا به دلایل متعددی باعث شده عده‌ای از افراد سرمایه خود را در این بازار از دست بدهند. با این وجود عده دیگری هم هستند که با توجه به وقت شناسی خود توانسته‌اند در این بازار سودهای زیادی به دست اورند.

برای همین شاید برای شما سوال باشد که آیا میتوان با سرمایه گذاری در بورس ایران سود کرد و یا اینکه تنها دستاورد خرید سهام در بورس ایران از دست رفتن سرمایه‌های شما خواهد بود.

ما در این متن قصد داریم تا نگاهی به سرمایه گذاری در بورس ایران بیاندازیم تا شما را بیشتر با روش‌هایی که شاید بتواند به شما کمک کند تا سود بیشتری در این بازار مالی کسب کنید, آشنا نماییم.

 

مقایسه سرمایه گذاری در بورس ایران و سایر کشورها

شاید بدانید که سرمایه گذاری در بورس خارجی با سرمایه گذاری در بورس ایران بسیار متفاوت است. به خصوص هنگام سرمایه گذاری در بورس آمریکا و کشورهای غربی که ثبات اقتصادی بیشتری دارند ما شاهد تفاوت بسیار زیادی در نحوه سودآوری سهام‌ها هستیم.

در این کشورها با توجه به ساختار اقتصادی، سود شرکت‌ها، و با توجه به رشدی که بورس در طول زمان کرده است (و تجربه بیشتری که سرمایه گذاران در این بازارها دارند) تغییرات ارزش سهام بسیار معقول‌تر از بازارهای مالی در ایران است.

برای همین است که بورس‌های خارجی توانسته‌اند سرمایه گذاران زیادی را خارج از مرزهای خود جذب کنند. این در حالی است که بخش اعظم سرمایه گذاران در بورس ایران را شهروندان ایرانی تشکیل می‌دهند و تقریبا سرمایه گذاری از خارج از ایران در این بازار حضور ندارد.

 

سرمایه گذاری در بورس خارجی

foreign-stock-market

برای کسانی که توان سرمایه گذاری در بورس خارجی را دارند گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد. شما می‌توانید با سرمایه گذاری در بورس کانادا و یا سرمایه گذاری در بورس استرالیا مانند تعدادی از ایرانیان که ممکن است مقیم این کشورها باشند و در این بازارها فعالیت می‌کنند, سود مناسبی را با توجه به میزان سرمایه گذاری خود کسب کنید.

حتی در کشورهایی مانند ترکیه که در مجاورت ایران قرار دارند امکان بهره بردن از مزایای سرمایه گذاری در بورس ترکیه برای بسیاری از ایرانی‌های دارای تابعیت این کشور با در نظر گرفتن قوانین این کشور وجود دارد.

عده‌ای هم هستند که به دنبال سرمایه گذاری در بورس آلمان و یا سرمایه گذاری در بورس چین و میزان سودآوری این بازارها هستند تا اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشند.

در هر صورت هدف ما از نگارش این متن توجه به بازار بورس ایران می‌باشد و نمی‌توانیم به پوشش همه این بازارهای مالی در کشورهای مختلف دنیا بپردازیم.

 

نکات مهمی برای سرمایه گذاری در بورس ایران

stock-market-tips

در ادامه چند نکته مهم برای سرمایه گذاری در بورس ایران برای شما ذکر شده است که می‌تواند برای شما بسیار مفید واقع شود:

 

همگام با تورم پیش بروید

در صورتی که قصد سرمایه گذاری در بورس ایران را دارید بهتر است همگام با تورم پیش بروید و بدانید که ارزش سهام شما در صورت واقعی بودن با نرخ تورم باید افزایش پیدا کند.

در مواقعی که قیمت سهام بدون دلیل و بیش از نرخ تورم رشد داشته است شاید بهتر باشد از خرید سهام خودداری کنید. برعکس، در صورتی که تورم بالا بود و هنوز قیمت سهام متناسب با تورم رشد نکرده است می‌توانید امیدوار باشید که با خرید سهام شرکت‌های معتبر موفق شوید در آینده شاهد افزایش ارزش سهام خود شوید.

البته این مربوط به حالتی است که نرخ تورم در کشور بالا است و امکان افزایش قیمت کالاهای سرمایه‌ای و سهام وجود دارد.

در مواقع عادی بهتر است در زمان سرمایه گذاری در بورس بر روی میزان سوددهی شرکت‌های عرضه کننده سهام تاکید داشته باشید.

 

سرمایه گذاری در بورس با ترکیب درست سهام

پرتفوی یا سبد سهام شما باید ترکیب درست و متعادلی داشته باشد تا باعث افزایش سود شما شود. این کار ریسک شما را در بازار بورس کاهش خواهد داد.

این مختص به بازار بورس ایران نیست و حتی در سرمایه گذاری در بازار بورس‌های خارجی نیز بهتر است از سبد سهام تعادل استفاده کنید.

 

انتخاب استراتژی درست در سرمایه گذاری

سعی کنید با شرکت‌های فعال در بازار سهام آشنا شوید و با انتخاب یک استراتژی مناسب سعی در سود حداکثری در کنار حداقل زیان در بازار را داشته باشید. به طور حتم تجربه و فعال بودن شما در بازار بورس در اتخاذ یک استراتژی مناسب کمک کننده خواهد بود.

 

در خرید و فروش سهام احساساتی عمل نکنید.

ممکن است شما در بازار بورس سرمایه گذاری کرده باشید و یا در بازار فرابورس فعالیت کنید و یا حتی اقدام به سرمایه گذاری در بورس کالا کرده باشید، در هر یک از حالت‌های ذکر شده باید همواره بدون در نظر گرفتن واکنش‌های احساسی سعی در مدیریت سرمایه خود داشته باشید.

شاید در سال گذشته به دلیل واکنش‌های احساسی یکی از بدترین و (البته برای عده‌ای بهترین) سال‌های بورس را داشتیم. سرمایه گذاری در بورس ۹۹ به یکی از پر بحث‌ترین سرمایه گذاری‌ها تبدیل شده بود. هنوز هم پیامدهای سرمایه گذاری در بورس سال ۹۹ که توسط بسیاری از مردم به طور احساسی صورت گرفت تمام نشده است و عده‌ای ضررهای هنگفتی در این بازار کرده‌اند که جبران نشده است.

زیرا که بهترین سرمایه گذاری در بورس سال ۹۹, در آغاز سال بود، اما کسانی که در زمان افزایش بی رویه قیمت سهام پول خود را وارد بازار کردند ضررهای زیادی کردند.

البیته فراموش نکنید, شاید امروز کسانی که سهام خود را زیر قیمت می‌فروشند در سال آینده پشیمان شوند. در هر زمان باید با در نظر گرفتن نرخ تورم اقدام به سرمایه گذاری نمود, به خصوص در حال حاضر که تاثیر تورم بر ارزش دارایی‌ها بیش از هر چیز دیگری است.

همچنین بخوانید: تفاوت بورس با فرابورس و مزایای فرابورس

 

با بورس اشنا شوید

اگر با بورس و ارزش دارایی‌های هر شرکت آشنا شوید بسیار بهتر خواهید توانست موفق به سرمایه گذاری در بورس ایران و حتی کشورهای خارجی شوید. بدون آشنایی و با جوگیر شدن, تنها ضرر است که برای شما به وجود خواهد آمد.

 

همه سرمایه خود را وارد بورس نکنید.

با توجه به ریسک بالایی که سرمایه گذاری در بورس ایران دارد هرگز همه سرمایه خود را وارد بورس نکنید. انتخاب یک سطح متوسط و یا حداقل سرمایه گذاری در بورس در سال ۹۹ یا سال ۱۴۰۰ می‌تواند معیاری برای شروع سرمایه گذاری باشد تا اینکه به تدریج حرفه‌ای شوید.

در سال ۱۳۹۹ عده‌ای حتی خانه خود را برای وارد شدن به بازار بورس بدون هیچ دلیل منطقی و از روی احساسات فروختند و حال …

پس همواره هوشیار باشید.

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید