اخبار

افزایش تقاضا برای بیت کوین در آرژانتین به دلیل مشکلات اقتصادی

همزمان با ناتوانی آرژانتین در پرداخت بدهی‌های خارجی ۶۵ میلیارد دلاری خود، حجم بیت کوین‌های مبادله شده با پزو آرژانتین نسبت به سقوط ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۸، با رشد قابل توجهی رو به رو شده است. به عقیده بسیاری این افزایش تقاضا رابطه مستقیم با وضعیت بد اقتصادی در آرژانتین دارد.

به گزارش کوین تلگراف، اطلاعاتی که موسسه آرکین ریسرچ (Arcane Research) روز پنجشنبه ۲۳ آوریل (۴ اردیبهشت) در صفحه توئیتر خود منتشر کرد، نشان می‌دهد که حجم بیت کوین‌های خریداری شده با پزو آرژانتین از ماه ژانویه ۲۰۱۸، رشد قابل توجه ۱٬۰۲۸ درصدی داشته است. با این حال، حجم مبادله بیت کوین‌ و دلار ایالات متحده با پزو نیز به ترتیب رشد ۴۰۷ و ۱۳۹ درصدی را نشان می‌دهند.

نمودار حجم معاملات بیت کوین در لوکال بیت کوینز با ارز پزو

در این پست گفته شده:

این افزایش در حالی رخ داده است که دولت آرژانتین توانایی پرداخت بدهی‌هایش را ندارد و از طرف دیگر ارزش پول رایج این کشور نیز روندی نزولی در پیش گرفته است.

دولت آرژانتین هنوز راهی برای پرداخت بدهی‌ ۶۵ میلیارد دلاری خود پیدا نکرده است و احتمالا قادر نخواهد بود تا این بدهی‌ها را پرداخت کند. بوینس آیرس موفق به بازپرداخت سه اوراق قرضه خارجی به ارزش مجموعا ۵۰۰ میلیون دلار نشده است. طبق قرارداد، این دولت موظف بود تا در تاریخ ۲۲ آوریل (۳ اردیبهشت) این اوراق را تسویه کند. این مسئله سبب شده تا شمارش معکوس برای اعلام رسمی دولتی مبنی بر ناتوانی در پرداخت و به نوعی ورشکستگی این کشور آغاز شود. انتظار می‌رود اواسط ماه می (اردیبهشت) دولت آرژانتین به طور رسمی اعلام کند که توانایی پرداخت بدهی‌های خود را ندارد.

اما چرا بسیاری از سرمایه‌گذاران در این کشور از منطقه آمریکای جنوبی به سراغ بیت کوین می‌روند؟ شاید بتوان گفت به همان دلیلی که تعداد کمی از مردم آمریکا با شیوع ویروس کووید ۱۹ به سمت ارزهای دیجیتال آمدند.

هم‌زمان شدن بحران مالی آرژانتین با تاثیرات اقتصادی ویروس کرونا، شرایط به مراتب بدتری را در مقایسه با سایر کشورها ایجاد کرده است. این شرایط بد باعث شده تا بسیاری از مردم در سراسر جهان به کریپتو به عنوان یک دارایی قابل اعتماد و بدون همبستگی با بازارهای رایج و سنتی نگاه کنند. به نظر می‌رسد در حال حاضر، هرگونه اقدامی که به منظور تثبیت اقتصاد آرژانتین انجام شود، به کاهش ارزش پزو بی‌انجامد.

همان‌طور که مدیر عامل سلسیوس نتورک (Celsius Network)، یک پلتفرم اعطای وام، می‌گوید:

شرط‌‌ بندی بر روی بیت کوین یعنی شرط بندی روی پیروزی فشارهای ضد تورمی.

 

منبع: Cointelegraph

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *