اخبار

دلایل افزایش نوسانات بیت کوین در هفته جاری

قیمت بیت کوین در ابتدای روز معاملاتی دوشنبه ۰.۳۱ درصد کاهش یافت. این کاهش قیمت بعد از یک حرکت نزولی مشابه در شاخص S&P 500 رخ داد و این همبستگی رو به افزایش بیت کوین با بازار سهام ایالات متحده آمریکا را تایید کرد.

در هفته پیش رو شاهد نوسانات زیادی در بازارها خواهیم بود، زیرا سرمایه گذاران موارد بهبود یافته از کروناویروس در آمریکا  و گزارش های اقتصادی مهم این هفته را ارزیابی خواهند کرد.

سرمایه گذاران بیت کوین باید خود را برای چیزی مهیج آماده کنند. بعد از آن که بیت کوین سومین نمودار هفتگی خود را با قرمز به پایان رساند، از اینجا می تواند حرکت بزرگتری را آغاز کند. این ارز دیجیتال باز هم نمودار هفته جدید را در منطقه منفی باز کرد و در ابتدای معاملات روز دوشنبه قیمت آن ۰.۳۲ درصد کاهش یافت.

نمودار هفتگی بیت کوین
نمودار هفتگی بیت کوین

بنابراین به نظر می رسد که بیت کوین دستخوش سیگنال های وال استریت است. روند نزولی گذشته این ارز مطابق با روند نزولی شاخص S&P 500 بود. با وجود این همبستگی مثبت، حرکت این هفته بیت کوین به این شاخص سهام بستگی دارد.

شاخص S&P 500 روز معاملاتی جمعه را با ۲.۸۶ کاهش به پایان رساند در حالی که معاملات آتی آن بعد از باز شدن بازار های آمریکا در روز دوشنبه به روند نزولی خود ادامه دادند. این کاهش بعد از آن اتفاق افتاد که فدرال رزرو آمریکا تصمیم به کنترل بازخرید سهام و سود سهام خود توسط بزرگترین بانک های این کشور گرفت.  دلیل دیگر این کاهش ، موارد بهبود یافته کووید ۱۹ در ایالت های تگزاس و فلوریدا بود که ریسک پذیری سرمایه گذاران را کاهش داد و آنها را به سمت پول نقد سوق داد.

در این هفته نیز شاخص S&P 500  به روند نزولی خود ادامه خواهد داد و این کاهش بر قیمت بیت کوین نیز تاثیر خواهد گذاشت. گفته می شود که حداقل سه عامل بالقوه وجود دارد که می توانند نوسانات موجود در بازار ارز رمزنگاری را تشدید کنند.

۱. گزارش مشاغل در آمریکا

معامله گران و سرمایه گذاران منتظر انتشار گزارش ماهانه مشاغل از سوی وزارت کار ایالات متحده آمریکا در روز پنجشنبه هستند. داده های ماه قبل حاکی از کاهش ۲.۵ میلیون نفری تعداد بیکاران بودند. این خبر به روند افزایشی شاخص S&P 500 و قیمت بیت کوین کمک کرد.

طبق گزارش ها، ۳.۵ میلیون نفر دیگر در ماه ژوئن به سر کار خود برگشته اند. در صورت صحت این خبر، نرخ بیکاری از ۱۳.۳ درصد به ۱۲ درصد کاهش خواهد یافت. و این به نوبه خود می تواند مانند گزارش ماه مه، منجر به روند صعودی بیت کوین و شاخص S&P 500 شود.

البته در برابر حجم زیاد تعداد بیکاران، این روند صعودی خیلی چشمگیر نخواهد بود. رایان دیتریک، استراتژیست ارشد بازار در شرکت ال پی ال فایننشیال ( LPL Financial) در یک یادداشت تحقیقاتی روز جمعه اظهار داشت که سال ها طول می کشد تا اقتصاد آمریکا شغل های از دست رفته را دوباره احیا کند. وی یادآور شد که در رکود اقتصادی به طور متوسط ۳۰ ماه طول می کشد تا آمار بیکاری به نرخ طبیعی خود برگردد.

مدت زمان احیای مشاغل بعد از رکود اقتصادی
مدت زمان احیای مشاغل بعد از رکود اقتصادی

در عین حال، حتی با گزارش خوش بینانه در باره مشاغل، افزایش تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ ممکن است سرمایه گذاران را از سرمایه گذاری کلان باز دارد. این می تواند تلاش های صعودی بیت کوین و شاخص S&P 500 را تا حدودی محدود کند.

موازنه مجدد سبد های سهام

ناظران بازار پیش بینی می کنند که سرمایه گذاران احتمالا میلیاردها دلار از سهام و اوراق بهادار در سبد سهام خود را انتقال خواهند داد. در کل سرمایه زیادی از بازار سهام خارج و به اوراق قرضه منتقل خواهد شد. برایان پرایس، رئیس سرمایه گذاری در Commonwealth Financial Network، گفت:

با توجه به روند صعودی قابل توجه بازارهای جهانی سهام که درسه ماهه دوم سال شاهد آن بودیم، خروج سرمایه از بازار سهام و انتقال آن به اوراق قرضه در پایان سه ماهه دوم، امری طبیعی است.

یک گزارش جداگانه از سی ان بی سی (CNBC) بیان می کند که موازنه مجدد صندوق های بازنشستگی می تواند بین ۳۵ تا ۷۶ میلیارد دلار باشد. به طور کلی، این انتقال می تواند منجر به اصلاح نزولی شاخص S&P 500 و همچنین بیت کوین شود.

شاخص های تکنیکال

نمودار شاخص S&P 500 در روز جمعه در زیر میانگین متحرک بلند مدت خود بسته شد ( میانگین متحرک ۲۰۰ روزه – موج نارنجی). با توجه به این که فاندامنتال ها به  یک طرف متمایل هستند، معامله گران ممکن است میانگین متحرک ۲۰۰ روزه را سطح حمایت در نظر بگیرند. با این وجود، در پی شکست به زیر این میانگین متحرک، احتمال افت جزئی و بعد از آن اصلاح نزولی وجود دارد.

نمودار شاخص S&P 500 – شکست به زیر میانگین متحرک 200 روزه
نمودار شاخص S&P 500 – شکست به زیر میانگین متحرک ۲۰۰ روزه

در بهترین حالت، این می تواند قیمت بیت کوین را در بالای سطح ۹۰۰۰ دلار نگه دارد. این سطح حمایت از اوایل ماه مه سال جاری چندین بار تست شده است. بنابراین، اگر شاخص S&P 500 افت جزئی داشته باشد، بیت کوین سطح مقاومت ۹۳۰۰ دلار را تست خواهد کرد. در مقابل، اگر این شاخص به زیر میانگین متحرک ۲۰۰ روزه خود بیشتر شکسته شود، قیمت بیت کوین به سطح ۸۶۰۰ دلار کاهش خواهد یافت.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید