اخبار

رونق صنعت ماینینگ در دوران کرونا؛ چین بازنده اصلیست

علاقه به بیت کوین هر ساله به‌طور پیوسته در حال افزایش است. اما همه‌گیری ویروس کرونا در سال جاری باعث شد تا تعداد بیشتری از افراد به سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال علاقه‌مند شوند. جالب اینجاست که دیدِ بسیاری از مقامات حکومتی در کشورهای مختلف نیز، نسبت به این حوزه و صنعت استخراج بهبود یافته است.

گسترش بیماری کووید ۱۹ درسطح جهان، تأثیرات متفاوتی بر صنعت ماینینگ در کشورهای مختلف جهان داشته است. در اوایل سال ۲۰۲۰ (دی ۹۸)، مقامات دولتی ازبکستان از ایجاد «سیستم ملی استخراج» خبر دادند. در همین مدت، صنعت ماینینگ در کانادا نیز دستخوش تغییراتی شد. آژانس تأمین توان الکتریکی در شهر کِبِک، ۳۰۰ مگاوات توان الکتریکی به هر ماینر بیت کوین اختصاص داده است.

کشورهای اروپایی نیز از قافله عقب نمانده‌اند. مقامات اوکراینی گفته‌اند که هیچ محدودیتی بر صنعت استخراج ارز دیجیتال اِعمال نخواهند کرد. در اوایل ماه مه ۲۰۲۰ (اواسط اردیبهشت ۹۹)، وزیر انرژی اوکراین پیشنهاد استفاده از برق دولتی را برای استخراج بیت کوین ارائه داد. این اقدام برای جلوگیری از اتلاف انرژی انجام می‌شود.

اما متأسفانه همزمان با افزایش تقاضا برای خرید بیت کوین، فعالیت ماینرهای چینی با مشکلاتی مواجه شد. دلیل این امر، ممنوعیت حمل‌ونقل ابزارهای مربوط به فناوری اطلاعات، از جمله دستگاه‌های استخراج در طول مدت همه‌گیری ویروس کرونا بود. در نتیجه‌ی این محدودیت، فعالیت صنعت استخراج چیزی در حدود ۵۰٪ کاهش یافت.

در گزارش مقامات رسمی چین در این مورد آمده است:

در حوزه کارخانجات تولید دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال، افراد جدید و مشتاقی خواهان ورود به این صنعت هستند و فعالان قبلی نیز به‌دنبال ارتقاء سطح فناوری محصولات پیشین هستند تا برتری خود را در بازار حفظ کنند. در نیمه اول سال ۲۰۲۰، نسل جدیدی از دستگاه‌های استخراج از جمله اس ۱۹، اس ۱۹ پرو، واتس ماینر ام ۳۰ و کنان اِی ۱۱۴۶ پرو تولید و عرضه شدند. داده‌های منتشرشده توسط تولیدکنندگان نشان می‌دهد که نسل جدید دستگاه‌های از نظر بهره‌وری و مصرف انرژی به‌طور قابل‌توجهی بهینه‌سازی شده و بهبود یافته‌اند.

 

منبع: medium.com

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید