اخبار

احتمال سقوط بیشتر قیمت بیت کوین

سرمایه‌گذاران بلندمدت بیت کوین توانسته‌اند از حرکت صعودی اخیر بیت کوین، سود خوبی به جیب بزنند. اکنون اما قیمت این ارز دیجیتال در حال عقب‌گرد است و داده‌ها نیز نشان می‌دهد که احتمالاً افت بیشتری پیش روی آن قرار دارد.

در روز ۱۷ اوت (۲۷ مرداد) به‌نظر می‌رسید که نمودار قیمت بیت کوین یک مثلث صعودی را شکسته است.

این الگوی تکنیکال، نتیجه مستقیم حرکت قیمتی اخیر بیت کوین بود که در ماه جاری میلادی، زنگ آغاز آن به صدا درآمد. گفتنی است عبور بیت کوین از سد مقاومت ۱۲,۰۰۰ دلار نشان داد که این ارز دیجیتال درصدد پیشروی تا محدوده ۱۴,۰۰۰ دلار است.

بااین‌حال، بیت کوین در ادامه به یک مقاومت بالای سری برخورد کرد و نتوانست در بازه‌های زمانی مناسب بالای ۱۲,۰۰۰ دلار بماند. در نتیجه، طی دو روز با افت بیش از ۷ درصدی قیمت مواجه شد. با تحلیل شاخص جابه‌جایی توکن‌های ساکن (Token Age Consumed)، می‌توان دریافت که تعداد چشم‌گیر بیت کوین‌های راکدی که میان معامله‌گران دست‌به‌دست می‌شوند، مسبب اصلی وقوع این فشار نزولی بوده‌اند. زمانی که شاخص جابه‌جایی توکن‌های ساکن بالا می‌رود، می‌توان متوجه شد که بیت کوین‌های دست‌نخورده از مدت‌ها پیش، به صرافی‌ها واریز شده‌اند.

شرکت سانتیمنت، سازنده این شاخص، می‌نویسد:

وقوع جهش در شاخص جابه‌جایی توکن‌های ساکن می‌تواند نمایانگر بروز تغییرات در رفتار شماری از دارندگان بلندمدت باشد و پیش از رخ‌دادن نوسانات فراینده در رفتار قیمتی یک سکه، ظاهر می‌شود.

نمودار شاخص جابه‌جایی توکن‌های ساکن. منبع: سانتیمنت
نمودار شاخص جابه‌جایی توکن‌های ساکن. منبع: سانتیمنت

اکنون سرمایه‌گذاران سردرگم‌اند که آیا تغییرات قیمتی اخیر رخ‌داده در بیت کوین، بخشی از یک شکست کاذب صعودی (Bullish Fakeout) بوده و سقوط بیشتری در انتظار این ارز دیجیتال است یا خیر.

با نگاهی به نمودار قیمت ۹ساعته بیت کوین درمی‌یابیم که روند قیمت‌ها به‌جای یک مثلث صعودی، در یک کانال موازی صعودی (قسمت زرد در تصویر پایین) قرار دارد. مطابق با ویژگی‌های این آرایش تکنیکال، هر بار بیت کوین تا سطح فوقانی کانال بالا می‌رود، درادامه به اندازه‌ای کاهش می‌یابد که به سطح پایینی برخورد می‌کند و از این نقطه دوباره به عقب بازمی‌گردد.

گفتنی است بیت کوین به‌تازگی توانسته به سطح پایین کانال برسد.

اگر این الگوی تکنیکال پابرجا بماند، قیمت‌ها آماده بازگشت می‌شوند. افزایش فشار خرید در سطوح کنونی، ممکن است افزایش بهای بیت کوین را تا سطح ۱۲,۲۵۰ دلار در پی داشته باشد یا آنکه باعث شود قیمت این ارز دیجیتال به رکورد سالانه جدیدی در ۱۲,۸۰۰ دلار برسد.

نمودار قیمت بیت کوین برحسب دلار آمریکا. منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین برحسب دلار آمریکا. منبع: تریدینگ ویو

بااین‌حال، بهتر است تا به قیمت بسته‌شده کندل ۹ساعته در ناحیه زیرین کانال موازی زردرنگ ترسیمی در تصویر بالا نگاه دقیق‌تری بیندازیم و این واقعیت را نیز درنظر داشته باشیم که تعداد بیت کوین‌های راکد، شاهد جهشی چشم‌گیر بوده است.

از بین رفتن این حمایت مهم و رسیدن قیمت به زیر کانال، ممکن است به هراس فروش در میان سرمایه‌گذاران دامن بزند و باعث اصلاح قیمت تا آستانه ۱۱,۰۰۰ دلار و حتی پایین‌تر شود.

مدل قیمت IOMAP وب‌سایت اینتودبلاک (IntoTheBlock) نشان می‌دهد که بیت کوین، در میانه دو دیوار بلند عرضه قرار دارد که قیمت‌های بعدی آن را مشخص می‌کند.

گفتنی است تقریباً ۱.۱ میلیون آدرس، پیش‌تر نزدیک به ۹۶۰ هزار بیت کوین را در بازه قیمتی ۱۱,۴۵۰ تا ۱۱,۸۰۰ دلار خریداری کرده‌اند. درهمین‌حال، بیش از یک میلیون آدرس نیز، حاوی تقریباً ۵۵۰,۰۰۰ بیت کوین هستند که در قیمت‌هایی بین ۱۱,۸۲۰ تا ۱۲,۰۲۰ خریداری شده‌اند.

مدل IOMAP. منبع: این‌تودبلاک
مدل IOMAP. منبع: این‌تودبلاک

این ناحیه سود بحرانی ممکن است بتواند فشار صعودی یا نزولی را افزایش دهد تا زمانی که هر یک تسلیم شوند. توصیه می‌شود تا زمانی که شکست هریک از سطوح حمایت و مقاومت (خط پایین و بالای کانال) رخ نداده، از اتخاذ هرگونه موقعیت معاملاتی خرید (لانگ) یا فروش (شورت) اجتناب کنید تا از معکوس‌شدن روند بازار آسیبی نبینید.

اکنون به‌نظر می‌رسد بیت کوین در آستانه یک چرخه صعودی دیگر باشد و برای این منظور، دسترسی سریع به بیت کوین‌های قابل هزینه، یک ضرورت است.

 

منبع: cryptobriefing.com

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید