اخبار

امکان افزایش قیمت بیت کوین تا ۱۸,۰۰۰ دلار

تحلیل‌گران بلومبرگ مدعی‌اند که قیمت بیت کوین وقتی به ثبات می‌رسد که ۶ برابر بهای هر اونس طلا باشد. از این رو آن‌ها بر این باورند که قیمت کنونی بیت کوین از آنچه باید باشد، بسیار پایین‌تر است.

خبرگزاری بلومبرگ در گزارش ماه اوت (مرداد) خود پیرامون چشم‌انداز ارزهای دیجیتال نوشته است که قیمت بیت کوین، هنگامی پایدار می‌شود که ۶ برابر بهای هر اونس طلا باشد. این گما‌نه‌زنی پس از آن صورت می‌گیرد که هم‌بستگی میان طلا و بیت کوین، اوج تاریخی دیگری را رقم زده است.

نمودار قیمت‌های طلا و بیت کوین. منبع: Trading Economics
نمودار قیمت‌های طلا و بیت کوین. منبع: Trading Economics

مدتی است که بلومبرگ ادعا می‌کند که بیت کوین در آستانه تبدیل‌شدن به طلای دیجیتال است. این رسانه، ویژگی‌های ذاتی بیت کوین مانند کمیابی، عرضه محدود و نرخ رشد پایین را دلایلی بر ادعای خود برشمرده است. این خبرگزاری حتی پا را فراتر از این گذاشته و فرضیه‌ای را مطرح کرده است مبنی بر اینکه یک نسبت قیمتی میان طلا و بیت کوین برقرار است:

از نقطه‌نظر ما، افزایش هم‌بستگی میان طلا و بیت کوین و تثبیت قیمت این ارز دیجیتال در نقطه ۶ برابری بهای هر اونس طلا درکنار کاهش نوسانات آن، نمایانگر قوت‌گرفتن رابطه قیمتی بیت کوین با فلز گران‌بهای طلا است. اقدامات اخیر بانک‌های مرکزی نیز می‌تواند به افزایش بهای این دو شبه‌پول دامن بزند.

هنوز معلوم نیست که چرا باید میان قیمت بیت کوین و طلا، رابطه‌ ریاضی برقرار باشد. بااین‌حال، اگر چنین رابطه‌ای وجود داشته باشد، احتمال دارد قیمت بیت کوین به ۱۸,۰۰۰ دلار برسد. در همین راستا تحلیل‌گران بلومبرگ مدعی‌اند که ممکن است بهای طلا با ادامه روند صعودی خود به ۳,۰۰۰ دلار در هر انس برسد.

تحلیل‌گران بلومبرگ با استناد به یک شاخص برون‌زنجیره‌ای استدلال کرده‌اند که بیت کوین همچنان کمتر از ارزش واقعی‌اش دادوستد می‌شود:

میانگین سی‌روزه آدرس‌های کوین‌متریکس در روز ۴ اوت (۱۴ مرداد) با تبدیل مقیاس از سال ۲۰۱۷، نشان می‌دهد قیمت بیت کوین باید بیشتر از ۱۴,۰۰۰ دلار باشد.

در بخش دیگری از گزارش بلومبرگ به رشد روزافزون صندوق سرمایه‌گذاری گری‌اسکیل (Grayscale) موسوم به GBTC به‌عنوان یکی از دلایل مهم کم‌شدن میزان عرضه بیت کوین اشاره شده است:

GBTC توانسته طی یک سال گذشته، یک‌سوم از بیت کوین‌های عرضه‌شده جدید را جذب کند. اگر آهنگ جذب بیت کوین‌های جدید فروکش نکند، احتمالا نرخ جذب، همزمان با عرضه کمتر بیت کوین به ۵۰ درصد خواهد رسید.

تحلیل‌گران بلومبرگ می‌گویند که برای جلوگیری از پیشروی بیت کوین درمقابله با نرخ‌های بهره صفر و حتی منفی، اتفاق غیرمنتظره‌ای باید روی دهد.

 

منبع: cointelegraph

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید