اخبار

اقتصاددان برنده نوبل: حوزه ارزهای دیجیتال کلاهبرداری است!

نوریل روبینی (Nouriel Roubini)، از مشهورترین منتقدین ارزهای دیجیتال، در تازه‌ترین رشته توییت‌ خود بار دیگر به انتقاد از این حوزه پرداخته است؛ اما این بار شدیدتر از همیشه!

روبینی که برنده جایزه نوبل نیز است، در توییتر خود از تمام «حوزه ارزهای دیجیتال» با عنوان کلاهبرداری یاد می‌کند. این توییت وی درست همزمان با جهش پادشاه ارزهای دیجیتال به ۱۰,۰۰۰ دلار منتشر شد.

توییت روبینی پاسخی به مقاله وال استریت ژورنال در خصوص کلاهبرداری پلاس توکن (PlusToken) بود. این طرح کلاهبرداری موفق شد با بیش از ۴ میلیارد دلار از سرمایه‌های کاربرانش فرار کند! این در حالی است که روبینی عنوان کرد که کلاهبرداری‌ها در فضای ارزهای دیجیتال چیزی بیشتر از این حرف‌هاست و این رقم می‌تواند به ۴۰ میلیارد دلار نیز برسد.

روبینی در توییتش می‌نویسد:

فقط ۴ میلیارد دلار؟ به نظر می‌آید ۴۰ میلیارد دلار از بازار شت کوین‌های حوزه ارزهای دیجیتال کلاهبرداری هستند! کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹ بیش از ۴ میلیارد دلار بوده است. طرح‌های پانزی آخرین شکل و شمایل کلاهبرداریِ بیت کوین هستند؛ پلاس توکن یکی از پلتفرم‌هایی است که توانست بیشترین پول را در بیاورد!

به گزارش چینالایسیس (Chinalysis)، فروش بیت کوین‌های طرح پلاس توکن را می‌توان دلیلی برای اصلاح قیمت بیت کوین دانست که نیمه دوم سال ۲۰۱۹ شاهدش بودیم.

علیرغم افزایش شدید فشار فروش به واسطه فروش ارزهای بدست آمده از طریق فعالیت‌های کلاهبرداری پلاس توکن، این فشار نتوانست قیمت بیت کوین را تا جایی که روبینی پیش‌بینی کرده بود پایین بیاورد. ماه می سال ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۱۳۹۸)، مایک نووگراتز (Mike Novogratz)، از آقای بدبین (روبینی) خواست تا بر سر قیمت بیت کوین در روز کریسمس شرط ببندند! نووگراتز معتقد بود که قیمت هر واحد بیت کوین در روز کریسمس بالاتر از ۶,۰۰۰ دلار خواهد بود، و اگر این اتفاق بیفتد روبینی باید تی‌شرتی با نوشته‌ی «من عاشق بیت کوین هستم» بپوشد.

کمترین قیمت بیت کوین در ماه دسامبر (آذر) ۶,۴۷۱ دلار بود و نووگراتز شرط را برد. با این حال، انتظار نمی‌رفت که روبینی این تی‌شرت را بپوشد. چرا که او به صورت عمومی این شرط را قبول نکرده بود.

منبع: u.today

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن