اخبار

دلیل اصلی رشد قیمت دوج کوین (Dogecoin) چه بود؟

ارز دیجیتال دوج کوین (Dogecoin) در روزهای گذشته حواشی زیادی داشته و به یکی از داغ‌ترین مباحث در بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. این حواشی باعث افزایش دو برابری قیمت آن شده است.

در دو هفته اخیر، ارز دیجیتال دوج کوین با رشد قیمت و همچنین افزایش حجم معاملات همراه بود. اما این اتفاق به دلیل یک اتفاق فاندامنتال نبود؛ بلکه افزایش حجم معاملات و رشد قیمت به دلیل ترند شدن این ارز دیجیتال در شبکه اجتماعی Tiktok ایجاد شد. این حواشی به همین جا ختم نمی‌شود. ایلان ماسک نیز با انتشار یک توئیت با درون مایه طنز رشد دوج کوین را اجتناب ناپذیر دانست تا همچنان این ارز دیجیتال در مرکز توجه جامعه ارزهای دیجیتال باقی بماند.

وجود این حواشی نمی‌تواند باعث رشد پایدار یک دارایی شود و این رشد ناگهانی در حجم معاملات و قیمت دوج کوین موقتی خواهد بود؛ اما نکته‌ای که باید به آن توجه ویژه داشت، تاثیر شبکه‌های اجتماعی و فعالیت کاربران در آن بر روی بازارهای مالی است. این رشد قیمت دوج کوین صرفا به دلیل فعالیت کاربران در یک شبکه اجتماعی صورت گرفته، که از این جهت لازم است به طور دقیق‌تر مورد بررسی قرار گیرد.

 

دوج کوین در شبکه اجتماعی TikTok

دوج کوین در شبکه اجتماعی TikTok
دوج کوین در شبکه اجتماعی TikTok

شبکه اجتماعی TikTok بستری برای اشتراک پیام‌های تصویری است که روز به روز تعداد کاربران آن افزایش می‌یابد؛ به طوری که بالاترین رشد کاربر را در میان تمامی پلتفرم‌های اجتماعی به ثبت رسانده است.

چالش‌های ایجاد شده در این شبکه اجتماعی به سرعت در میان کاربران منتقل شده و زمینه مناسبی را برای انتشار هر چه سریع‌تر پیام‌ها فراهم آورده است. یکی از کاربران این شبکه اجتماعی در روز ۲ جولای و در یک پیام ویدئویی پیشنهاد سرمایه گذاری بر روی دوج کوین را مطرح کرد.

این ویدئو در حال حاضر حدود ۱ میلیون بار دیده شده است. این پیام باعث ایجاد فشار خرید در بازار و در نتیجه باعث افزایش قیمت دوج کوین شد. در روند صعودی این رمز ارز، قیمت آن از ۰.۰۰۲۳ دلار به ۰.۰۰۴۹ دلار رسید؛ یعنی رشد دو برابری در قیمت!

اما نکته بسیار جالب افزایش حجم معاملات در این ارز دیجیتال بود. حجم معاملات روزانه آن از ۱۱۰ میلیون دلار به ۱.۱ میلیارد دلار افزایش یافت. داده‌های گوگل نشان می‌دهد که در این زمان، جستجوی کلمات مرتبط با دوج کوین نیز افزایش یافته است. تمامی این اطلاعات نشان‌ می‌دهد که کمپین دوج کوین در شبکه اجتماعی TikTok کار خود را به خوبی انجام داده است.

 

واکنش بازار ارزهای دیجیتال به رشد قیمت دوج کوین

کمپین ایجاد شده در شبکه اجتماعی TikTok زمینه ساز ورود خیل کثیری از معامله‌گران به بازار ارزهای دیجیتال شد. صرافی‌های ارزهای دیجیتال نیز از این فرصت به وجود آمده نهایت استفاده را کردند تا با گسترش ابزارهای معاملاتی خود کاربران جدید را حفظ کنند. برای مثال صرافی ارز دیجیتال OKEx امکان انجام معاملات مارجین در بازار لحظه‌ای (Spot) و همچنین معاملات آتی (Futures) بدون سررسید را برای دوج کوین فراهم کرد. صرافی بایننس نیز معاملات آتی بدون سررسید را برای این ارز دیجیتال راه‌اندازی کرد.

بنیانگذار صرافی OKEx، ارز دیجیتال دوج کوین را یک رمز ارز کاربردی در ارائه روشی برای پرداخت‌های مالی معرفی کرده است. Bitfinex نیز به عنوان یکی از صرافی‌های مشهور در بازار، ارز دیجیتال دوج کوین را در صرافی خود لیست کرد. بنیانگذار این صرافی ارز دیجیتال در مصاحبه‌ای با کوین تلگراف دلیل این تصمیم خود را چنین بیان کرد:

سیاست کاری ما در Bitfinex توجه به خواسته‌های مشتریان است. اگر تعداد زیادی از کاربران، خواستار اضافه شدن یک ابزار معاملاتی به این صرافی باشند، آن کوین یا توکن وارد لیست دارایی‌های قابل معامله در این صرافی خواهد شد. در مورد دوج کوین، بسیاری از کاربران خواستار اضافه شدن آن به لیست توکن‌های قابل معامله در این صرافی بودند. اما کاربران توجه داشته باشند که معامله‌گری همواره دارای ریسک بوده و هر کس مسئول سرمایه خود بوده و لیست شدن یک دارایی به این صرافی به معنی پیشنهاد برای سرمایه گذاری بر روی آن نیست.

 

بازارهای مالی در دوران پساکرونا

بازارهای مالی در دوران پساکرونا
بازارهای مالی در دوران پساکرونا

معامله‌گران فعال در بازار سهام همواره نیم نگاهی به بازار ارزهای دیجیتال دارند و رشد اخیر دوج کوین نیز بستری برای تقابل فعالان بازار ارزهای دیجیتال و سهام شده است. یکی از فعالان بازار سهام، رشد اخیر دوج کوین را غیر واقعی و آن را نتیجه بازارسازی بازیگران اصلی آن دانسته است. این تریدر بازار سهام معتقد است که باید منتظر ریزش شدید قیمت این ارز دیجیتال باشیم.

این تحلیلگر بازار سهام، قیمت دوج کوین را حباب دانسته و معتقد است خرید یک دارایی که حباب قیمتی دارد، ریسک بالایی به همراه دارد. اما نکته‌ای که این تحلیلگر از آن غافل شده، این است که رفتار انبوه معامله‌گران خُرد باعث این رشد قیمت شده و مدارک و شواهد موجود، بازارسازی و غیر واقعی بودن این رشد قیمت را نشان نمی‌دهد؛ بلکه اقبال خیل کثیری از معامله گران خُرد باعث افزایش فشار خرید و در نتیجه افزایش قیمت این دارایی دیجیتال شده است.

بسیاری از افراد این مورد به وجود آمده در مورد دوج کوین را یک نقص و ایراد در بازار ارزهای دیجیتال می‌دانند. آنها اظهار می‌کنند وقوع چنین حوادثی به معنی به بلوغ نرسیدن این بازار است. هر چند در بازار سهام و به دلیل رفتار جمعی معامله‌گران در بازار سهام و عمق این بازار، شرایطی مشابه دوج کوین برای آن بازار ایجاد نخواهد شد.

اما در بازار سهام نیز موارد این چنینی وجود داشته است؛ سهامی مانند سهام شرکت تسلا (شرکت خودرو سازی)، سهام شرکت Hertz (شرکتی در آمریکا که در زمینه اجاره خودرو فعالیت دارد) و سهام شرکت Nikola (شرکت ساخت خودرو) تحت تاثیر شبکه‌های اجتماعی تغییرات قیمتی زیادی را به ثبت رسانده‌اند. همانطور که ملاحظه می‌شود این اتفاق‌ها در بازار سهام نیز به وقوع پیوسته است. اما این مورد غیر قابل انکار است که تاثیر شبکه‌های اجتماعی در بازار ارزهای دیجیتال به مراتب شدیدتر از بازار سهام است.

عقیده‌ای که از گذشته در تمامی بازارهای مالی مورد قبول همه قرار داشت، این بود که در بازارها، این پول هوشمند است که قیمت را تغییر می‌دهد و “معامله‌گران خُرد” تاثیری در تغییرات قیمتی یک دارایی ندارند. در واقع این ایده اشاره به آن داشت که در بازارهای مالی برای تغییر قیمت نیاز به سرمایه زیادی است که این سرمایه در اختیار سرمایه‌گذاران خُرد نیست. لذا این فعالان بازار قادر به تغییر در روند قیمت‌ها نیستند.

اما امروزه و با گسترش شبکه‌های اجتماعی و اتخاذ تصمیمات جمعی در فضای مجازی، ظاهرا این قدرت را در اختیار سرمایه‌گذران خُرد قرار داده تا با اتحاد با یکدیگر، باعث تغییر در روند بازار شوند. این نکته مخصوص عصر حاضر بوده و در گذشته بستری برای اتحاد سرمایه‌گذران خُرد وجود نداشت. اما مواردی همچون دوج کوین و سایر ارزهای دیجیتالی که صرفا بر اساس جو و هیجان ایجاد شده در شبکه‌های اجتماعی تغییر قیمت پیدا می‌کنند، نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران خُرد نیز می‌توانند قیمت یک دارایی را تا دو برابر افزایش دهند. این اتفاق ممکن است آغازگر ایجاد یک پارادایم جدید در بازارهای مالی باشد.

برخی معتقدند که در دوران پساکرونا و پس از چاپ بی رویه پول توسط فدرال رزرو و دیگر بانک‌های مرکزی و همچنین اتفاق‌های که در سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاده، نشان می‌دهد که رفتار بازارهای مالی دیگر نماینده اقتصاد واقعی نیست و تاثیر پارامترهای فاندامنتال کاهش یافته است و در عوض رفتار خودسرانه و گاه هیجانی معامله‌گران باعث تغییر در قیمت‌ها خواهد شد.

اما بنیانگذار صرافی bitfinex نظر متفاوتی دارد. او معتقد است که بازار ارزهای دیجیتال بسیار نوپا و جدید است. این بازار هنوز به بلوغ نرسیده و در چنین بازارهایی طبیعتا تاثیر شبکه‌های اجتماعی بسیار زیاد است. با بلوغ بازار رمز ارزها، این تاثیرگذاری رفته رفته کاهش خواهد یافت. با رشد این بازار، اثر تحلیل فاندامنتال درآن افزایش خواهد یافت که این مورد باعث می‌شود رفتار این بازار نماینده اقتصاد واقعی بوده و رشد هیجانی قیمت‌ها کم و کمتر شود.

 

سخن پایانی

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال معادل ۲۸۰ میلیارد دلار است که در مقایسه با سایر بازارهای مالی جهان، ارزش آن بسیار پایین‌ است. تنها راه زنده ماندن بازار ارزهای دیجیتال، ورود سرمایه‌های جدید و افزایش ارزش بازار است.

بدون شک یکی از راه‌های موثر در جذب سرمایه به این بازار استفاده از شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات گسترده در این فضا است. در صورتی که سرمایه جدید وارد بازار ارزهای دیجیتال نشود، به تدریج شاهد نابودی این بازار خواهیم بود. وقایعی مشابه آن‌چه برای دوج کوین اتفاق افتاد نمونه‌ای از جذب سرمایه‌های جدید به بازار است که در بلندمدت به سود کل بازار خواهد بود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید