اخبار

استراتژیست ارزهای دیجیتال: نهنگ‌های بیت کوین، نهنگ‌های آلت کوین‌ها نیز هستند

سو ژو (Su Zhu)، مدیرعامل و معاون ارشد سرمایه‌گذاری صندوق تری اروز کپیتال (Three Arrows Capital) می‌گوید که اکنون بزرگ‌ترین دارندگان بیت کوین، بزرگ‌ترین دارندگان آلت کوین‌ها نیز هستند.

داده‌های دریافتی از موسسه تحلیلی سانتیمنت (Santiment) نیز با تأیید داعیه ژو، حاکی از آن است که بیت کوین و بیشتر آلت کوین، تحت سلطه نهنگ‌ها هستند.

البته ناگفته نماند که این داده‌ها لزوماً بر گزاره صریحی صحه نمی‌گذارند، اما نشان می‌دهند که نهنگ‌های بیت کوین، نبض بازار آلت کوین‌ها را نیز در دست دارند. ژو می‌گوید:

بزرگ‌ترین دارندگان بیت کوین، بزرگ‌ترین دارندگان آلت کوین‌ها نیز هستند. این گزاره همیشه برقرار بوده و احتمالاً برقرار خواهد ماند. البته این بدان معنی نیست که بیت کوین، بهترین انتخاب نیست.

بنابراین گزاره‌ای که می‌گوید دارندگان بزرگ بیت کوین، بخت خود را در بازار آلت کوین‌ها نیازموده‌اند، چندان درست نیست. پژوهشگران سانتیمنت می‌گویند:

در ۷۲۷ واحد از ۸۵۵ دارایی دیجیتالی که داده‌های درون‌زنجیره‌ای آنها را واکاوی کردیم، بیش از ۵۰ درصد از کل موجودی، تنها در ۱۰۰ آدرس برتر جای گرفته‌اند. بیت کوین و بسیاری از آلت کوین‌ها کماکان قلمرو جولان نهنگ‌ها هستند و در آخرین اینفوگرافیک‌های ما نیز این موضوع، تشریح شده است.

از سویی دیگر، حضور پررنگ نهنگ‌ها در بازار بیت کوین و آلت کوین‌ها، اصلاح همزمان این دو بازار را هنگام عقب‌رفت (Pullback) عمیق قیمت‌ها توجیه می‌کند.

حضور نهنگ‌ها در بازار آلت کوین‌ها. منبع: سانتیمنت
حضور نهنگ‌ها در بازار آلت کوین‌ها. منبع: سانتیمنت

وقتی بهای بیت کوین با اصلاح بزرگی مواجه می‌شود، آلت کوین‌های پیشتاز و میان‌رده نیز با افت روبه‌رو شده و حتی عقب‌رفت‌های شدیدتری را تجربه می‌کنند.

به‌طور معمول، در یک بازار صعودی، پس از وقوع یک روند افزایشی در بهای بیت کوین، آلت کوین‌ها نیز به این تمایل پیدا می‌کنند که عملکرد بهتری درمقایسه با بیت کوین از خود به نمایش بگذارند؛ اتفاقی که پیش‌تر در اوایل سال ۲۰۱۸ نیز شاهد وقوع آن بودیم.

اما در یک بازار نزولی، آلت کوین‌ها بیش از بیت کوین لطمه می‌بینند. پیش‌تر در ماه مارس (اسفند ۹۸)، بهای بیت کوین به ۴,۰۰۰ دلار سقوط کرد و دیگر ارزهای دیجیتالی همچون اتریوم نیز شاهد افت ۴۰ تا ۶۰ درصدی بهای خود بودند.

به این ترتیب، وقتی بهای بیت کوین پایدار می‌ماند و در بازه محدودی تثبیت می‌شود، از نظر تاریخی باعث می‌شود تا بازار آلت کوین‌ها روندی صعودی در پیش بگیرد.

پیش‌تر مایکل ون دو پوپه (Michael van de Poppe)، معامله‌گر سرشناس بورس اوراق بهادار آمستردام گفته بود که احتمالاً بیت کوین در بالای ۱۰,۰۰۰ دلار جای پای خود را تثبیت می‌کند. وی خاطرنشان کرده که با طولانی‌شدن فاز تثبیت بیت کوین، آلت کوین‌ها روی دور افزایش قیمت قرار خواهند گرفت. او در ادامه افزوده است:

در تایم فریم یا بازه زمانی روزانه، ما برای حفظ بیشتر تکانه صعودی به سطح مهمی رسیده‌ایم. تنها در صورت از دست رفتن محدوده ۱۱,۵۰۰ دلار، واگرایی نزولی تأیید می‌شود. حفظ وضعیت کنونی نیز با افزایش بهای آلت کوین‌ها همراه است. بنابراین، به‌طور کلی کماکان آلت کوین‌ها روی مدار رشد قرار دارند و فصل آلت کوین‌ها به‌این‌زودی‌ها به آخر خط نمی‌رسد.

از آن زمان، بازار آلت کوین‌ها شاهد یک حرکت صعودی قدرتمند بوده است. داده‌های کوین‌مارکت‌کپ نیز نشان می‌دهند که دامیننس یا تسلط بیت کوین به ۵۸.۱ درصد کاهش یافته که خود نشانگر احیای دوباره بازار آلت کوین‌ها است.

ارزهای دیجیتال مرتبط با حوزه دیفای نیز بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال پیشتاز را از نظر عملکرد، پشت سر گذاشته‌اند. داده‌های دیفای پالس (Defipulse) هم حاکی از آن است که با ادامه روند صعودی بهای توکن‌های دیفای، مجموع ارزش دارایی‌های سپرده‌گذاری‌شده در بازار حوزه تأمین مالی غیرمتمرکز از آستانه ۹ میلیارد دلار عبور کرده است.

 

منبع: u.today

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید