مقالات

جی پی مورگان; از مخالفت تا موافقت با ارزهای دیجیتال

مدیر یکی از موسسات ثروتمند در دنیا یعنی جیمی دیمون در عقیده خود در مورد ارزهای دیجیتال تجدید نظری کرده است که می‌تواند بازار ارزهای دیجیتال را متحول کند.

پس از اتفاقی که در سال ۲۰۱۷ برای بیت کوین در بازارهای مالی افتاد، به نظر میرسد که جیمی دیمون (Jamie demon) که مدیر شرکت جی پی مورگان (jpmorgan) است نظر خود را درباره ارزهای دیجیتال تغییر داده است.

تنفر و عشق این فرد نسبت به ارزهای دیجیتال در نوع خود در چند سال گذشته بسیار جالب بوده است و از زمانی که تغییرات بزرگی در بازارهای مالی که از ابتدای سال ۲۰۲۱ شاهد بوده ایم, نظرات جیمی دیمون نیز تغییراتی کرده است.

برای این که بهتر بدانید در بازه زمانی بین ماه فوریه تا اوریل سال ۲۰۲۱ میلادی یعنی زمستان سال ۹۹ تا بهار سال ۱۴۰۰ چه اتفاقی افتاده است باید بگوییم که ارزش بازار ارزهای دیجیتال در این مدت از بیش از ۱ هزار میلیارد دلار به بیش از ۲ هزار میلیارد دلار رسید که نشان از افزایش حدودا دو برابری ارزش بازار دارد.

به دلیل این افزایش قیمت بازارهای مالی دیجیتال است که هر یک از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین, اتر, پولکادات, دوج کوین, کاردانو, لایت کوین, زی کش, ترون, زئو و هر یک از آلت کوین‌ها و توکن‌های دیگر کم یا زیاد شاهد افزایش قیمت بودند.

به طور خاص ما شاهد بودیم که ارزش بازار بیت کوین به تنهایی بیش از ارزش کل شرکت های چند ملیتی مانند شرکت تسلا و علی بابا یا فیسبوک و سامسونگ دیگر شرکت های معروف در دنیا شده است.

ارزش بازار اتریوم نیز در حال حاضر بیش از بسیاری از برندهای تولیدی بزرگ و شناخته شده در دنیا است. در سال ۲۰۱۷ جیمی دیمون که در نقش مدیرعامل در شرکت جی پی مورگان فعالیت میکند گفته بود که بیت کوین یک فریب بیشتر نیست. او حتی کارکنان شرکت را از ترید بیت کوین منع میکرد.

اما پس از گذشت حدود ۴ سال و در سال ۲۰۲۱ جیمی دیمون کمی در مواضع خود تغییر داده است. او نه تنها در مواضع خود تغییر داده است بلکه به نظر میرسد کمی هم از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند. برای همین میتوان گفت که از نه به بله تغییر موضع داده است.

Jamie-Dimon
جیمی دیمون مدیرعامل جی پی مورگان

او می‌گوید که مدت زمان زیادی نخواهد گذشت که دولت‌ها در سرتاسر دنیا از دارایی‌های دیجیتال با تصویب قانون استفاده خواهند کرد. با این حال او در مصاحبه خود در سال ۲۰۲۰ میلادی گفته بود که بیت کوین هنوز هم برای او بهترین ارز دیجیتال نیست و شاید ارزهای دیگر را ترجیح دهد.

 

تغییر با زمان

بر خلاف نگاه منفی که دیمون به بیت کوین دارد به نظر میرسد که شرکت جی پی مورگان اخیرا خود را برای استفاده از بیت کوین برای تعامل با مشتری‌های خود آماده می‌کند. که این به معنی استفاده یکی از بزرگ‌ترین موسسات بانکی دنیا از ارزهای دیجیتال می‌باشد.

کوین تلگراف با سام تابار (sam tabar) مدیر استراتژیک بیت دیجیتال (bit digital) که یکی از موسسات استخراج بیت کوین است تماس گرفت و او در پاسخ به استفاده از بیت کوین در پرداخت‌های صورت گرفته توسط این بانک گفت که:

جی پی مورگان به عنوان یک بانک به دلیل تقاضای بالای مشتری‌های خود باید از بیت کوین به عنوان یکی از بزگ‌ترین ارزهای مبتنی بر بلاک چین استفاده کند. این بانک هم به عنوان یک بیزینس باید از بلاک چین و ارزهای دیجیتال بهره ببرد تا مشتری‌های خود را راضی نگه دارد. برای همین بر خلاف حرف‌های مدیرعامل یعنی اقای جیمی دیمون این بانک در حال تلاش برای استفاده از بیت کوین در تبادلات مالی خود است.

لازم به ذکر است که بخشی از این شرکت یعنی اونیکس (ONYX) در سال ۲۰۲۰ یک استیبل کوین (Stablecoin) را با نام کوین JPM به بازار عرضه کرده است.

این کار نه تنها با موضع گیری‌های مدیر این شرکت یعنی جیمی دیمون تناقض دارد بلکه به نظر میرسد نشانه‌ای از عقب نشینی از مواضع او در سال‌های گذشته محسوب می‌شود و هر چه به پیش می رویم به نظر مدیران و موسسات بیشتری از مواضع خود در برابر ارزهای دیجیتال عقب نشینی می‌کنند و راه برای پیشرفت بیشتر فناوری بلاک چین باز می‌کنند.

به نظر میرسد که بسیاری از موضع گیری‌های این افراد و به خصوص جیمی دیمون به دلیل عدم آگاهی آن ها از کاربردهای خاص ارزهای دیجیتال به خصوص در ایجاد توکن‌ها و نیز قراردادهای هوشمند می‌باشد. البته در گذشته افراد کمتری اطلاعات کافی در مورد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال داشتند و در حال حاضر آگاهی جامعه در این زمینه رو به افزایش است.

 

تغییر مواضع جی پی مورگان به چه معنی است؟

بسیار روشن است که به خصوص در چند ماه گذشته ارزهای دیجیتال بیش از پیش محبوب شده‌اند و بسیاری از مردم از آن‌ها استفاده می‌کنند. صرافی‌های زیادی اقدام به مبادله آنها می‌نمایند و شرکت‌ها و پلتفرم هایی مانند کوین بیس باعث آسان شدن تبادل آن‌ها شده‌اند.

به همین دلیل است که بسیاری از بانک‌های قدیمی نیز خود را برای تغییر آماده کرده‌اند تا از پتانسیل های بلاک چین در زیرساخت های خود استفاده کنند.

فلیکس سیمون مدیر توسعه کسب و کار dsent AG می‌باشد که یک پلتفرم برای توکن سازی پیشرفته ارزهای دیجیتال است. او مدیر سابق یک شرکت سرمایه گذاری نیز بوده است بر این باور است که:

بیت کوین به نظر میرسد که از نظر تاریخی گزینه خوبی برای ترید بوده است. اما حجم مبادلات آن تا سال ۲۰۲۰ کم بود و برای مثال در ۲۴ ساعت در حدود ۱۰ میلیارد دلار بود. برای همین در مقایسه با میزان تبادلات دلار در بازاهای مالی مانند فارکس ناچیز به نظر میرسید. اما با افزایش معاملات بیت کوین در مقایسه با دلار تغییراتی در بازارهای مالی به چشم می‌خورد.

میتوان از نسبت شارپ به عنوان یک متریک برای اندازه گیری عملکرد و بازده سرمایه گذاری در دارایی‌های بدون ریسک با تغییراتی در دارایی‌های با ریسک استفاده کرد، تا امکان ارزیابی میزان بازگشت سرمایه را محاسبه نمود.

متیا راتاجی بر این باور است که بانک ها برای مدت طولانی ارزهای دیجیتال و بیت کوین را نادیده گرفته‌اند و برای همین امکان دارد که با تاثیرات منفی عملکرد خود مواجه شوند. زیرا که ارزهای دیجیتال زمینه را برای تبادلات مالی غیرمتمرکز فراهم خواهند نمود. با این وجود او اضافه می کند که:

بانک ها در ورود به این عرصه یا مهمانی دیر نکرده‌اند. زیرا که مهمانی تازه شروع شده است و تا به حال فقط چند نفر در مهمانی حاضر شده‌اند. تغییر مواضع و نگاه‌ها به ارزهای دیجیتال باعث شده است که دیدگاه های محافظه کارانه تا حدودی تعدیل شوند.

 

 

آیا بانک‌های بیشتری از ارزهای دیجیتال استفاده خواهند کرد؟

بسیاری از موسسات مالی دارای سابقه طولانی هنوز نتوانسته‌اند از این ارزهای دیجیتال استفاده کنند و در مراحل اولیه حرکت به سمت استفاده از ارزهای دیجیتال و بلاک چین هستند.

برای همین به نظر میرسد که فضای بیشتری برای حضور بازیگران جدید در بازار مبادلات ارزهای دیجیتال به وجود خواهد آمد که باعث توسعه این بازار خواهد شد.

گفته می شود که ورود جی پی مورگان به این عرصه و استفاده از بلاک چین را می توان دارای تاثیر زیادی بر جامعه بلاک چین و ارزهای دیجیتال دانست که اگر چه کمی دیر بود، اما این تاخیر دلیل بر عدم تاثیر آن بر افکار عمومی نیست. تابار میگوید:

مورگان استنلی تازه شروع کرده است تا به مشتری‌های خود دسترسی به بیت کوین را فراهم کند. گلدمن ساکس هم هنوز برنامه جامعی برای استفاده از ارزهای دیجیتال عرضه نکرده است. در کنار این، پروژه جی پی مورگان  در حال حاضر تنها مشتری‌های ثروتمند و خصوصی را هدف قرار داده است. اگر چه علاه بر استفاده از آن به عنوان سرمایه ثابت در حال مدیریت آن به عنوان یک دارایی پویا است.

همه مطالبی که در بالا گفته شد می‌تواند از دید جامعه کریپتو یا جامعه بلاک چین به عنوان یک تغییر اساسی و تاریخی در استفاده از بیت کوین و فناوری بلاک چین در جهت استفاده هر چه بیشتر از آن دیده شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید