آموزش بلاک چین

مشاغل مرتبط با ارزهای دیجیتال و بلاک چین

بلاک چین یکی از بازارهای کار آینده‌دار دنیاست که در حال تجربه‌ی رشد شدیدی است. یکی از اولین کاربردهای بلاک چین، در حوزه‌ مالی به عنوان فناوری بنیادین ارزهای دیجیتال است. در حال حاضر این صنعت نوپا به فعالیت افراد جدید در این عرصه نیاز شدید دارد. اگر به فکر آغاز یک حرفه کاری در حوزه بلاک چین هستید، با ما همراه باشید تا به بررسی فرصت‌های شغلی مناسب، میزان درآمد و جایگاه آن‌ها بپردازیم.

زمان حاضر، یکی از بهترین فرصت‌ها برای مشاغل مرتبط با ارز دیجیتال و بلاک چین است. صدها موقعیت و فرصت شغلی برای افراد مختلف وجود دارد که بتوانند با استفاده از توانایی‌شان در خلق فناوری آینده دخیل باشند. پس اگر به دنبال شغلی در حوزه بلاک چین هستید، اکنون زمان شروع است.

ورود بلاک چین

در سال ۲۰۰۹، فرد یا گروه ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو، بیت کوین، اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز جهان را خلق کرد. بیت کوین به کاربرانش این امکان را می‌دهد که از طریق یک شبکه عظیم از هر نقطه جهان به یکدیگر پول انتقال دهند.

اطلاعات تراکنش به صورت امن در هزاران کامپیوتر ذخیره می‌شود. این بدان معناست که کاربران می‌توانند تمام تراکنش‌هایی که تاکنون انجام شده است را ببینند. اطلاعات در دفاتر و بر روی سرورهای شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک و یا گوگل ذخیره نشده‌اند که بتوان آن را دزدید و یا فروخت. احتمال هک کردن بیت کوین تقریبا صفر است.

اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، بلاک چین‌ها، راهی امن برای ذخیره و انتقال حجم زیادی از اطلاعات مهم هستند. البته پتانسیل فناوری‌ای که ناکاموتو خالق آن است، بی حد و حصر است و در حال حاضر تعداد افرادی که مشاغل مرتبط با ارز دیجیتال دارند، بسیار زیاد است.

بعد از بیت کوین، هزاران ارز دیجیتال دیگر راه‌اندازی شدند و صدها شرکت ارائه‌دهنده خدمات بلاک چین آغاز به کار کردند. پول دیجیتالی اولین کاربرد موفقیت‌آمیز فناوری بلاک چین بود، اما در حال حاضر تعداد حوزه‌هایی که از این فناوری استفاده می‌کنند، بسیار زیاد است. هر وبلاگ جدید، صرافی و یا ارز دیجیتال فرصت‌های شغلی بلاک چینی ایجاد می‌کند.

در واقع هر پیشرفت و توسعه فناوری، مهارت‌های جدیدی خلق می‌کند که نیاز است فراگیر شده و افراد برای به دست آوردن این شغل‌ها آموزش داده شوند.

اتریوم، کوین‌بیس و یا IBM تنها مکان‌هایی نیستند که موقعیت‌های شغلی مرتبط با بلاک چین خلق می‌کنند. تقریبا ۱۰ سال پس از معرفی بیت کوین، همه صنایع به نوعی در حال بررسی و پیاده‌سازی فناوری بلاک چین در حوزه مربوط به خود هستند. بیایید نگاهی به این مشاغل بیندازیم.

 

کسانی که استخدام می‌کنند

چهار بازیگر نقش اصلی در بازار کار ارزهای دیجیتال وجود دارند؛ استارتاپ‌ها، شرکت‌های پایه، شرکت‌های فناوری و دولت‌ها. در ادامه در مورد این که هر کدام از موارد نام برده شده، چگونه درگیر بلاک چین شدند و چه بهره‌ای از آن می‌برند صحبت می کنیم.

۱. استارتاپ‌ها

استارتاپ‌ در لغت به معنای کسب و کار نوپا است و فضای ارزهای دیجیتال و بلاک چین هم دارایی ایده‌های خوبی برای تولد استارتاپ‌ها هستند. یک استارتاپ که ایده‌اش مربوط به بلاک چین یا ارزهای دیجیتال است، قطعا برای رسیدن به هدف خود نیاز به متخصصانی در زمینه بلاک چین خواهد داشت.

بر اساس داده‌های انجل‌لیست (AngelList)، وب‌سایتی آمریکایی که کارجویان و استارتاپ‌ها را به یکدیگر معرفی می‌کند، در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۵۰۰ استارتاپ کریپتویی توانسته‌اند بیش از ۳.۷ میلیارد دلار از ICO تنها در آمریکا جذب سرمایه انجام دهند.

این استارتاپ‌ها توسط علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال و کارفرمایان بلاک چینی که به اهمیت این فناوری پی بردند و سریعا آغاز به فعالیت در این حوزه کردند، اداره می‌شوند. آن‌ها در حال ایجاد پلتفرم‌هایی مانند ایاس، ترون و … و همچنین صرافی‌هایی مثل بیترکس، کراکن، بایننس و غیره هستند.

علاوه بر این‌ها، استارتاپ‌ها می‌توانند شامل ارائه‌دهندگان خدمات کیف پول، وب‎سایت‌های خبری، وبلاگ‌ها و ابزارهای آموزشی‌ای که برای پشتیبانی از پروژه‌های بلاک چین شکل گرفته‌اند نیز باشند. بسیاری از این مشاغل که توسط استارتاپ‌ها ایجاد شده بودند در ابتدا بدون حقوق بودند، اما در حال حاضر دستمزد خوبی به متخصصانشان می‌پردازند.

۲. شرکت‌های پایه

این‌ها شرکت‌های بزرگ مانند، بانک‌ها، شرکت‌های حسابداری و دفاتر حقوقی هستند. سال‌ها زمان برد تا این شرکت‌ها در برابر توسعه و پیشرفت‌های تکنولوژیکی بیت کوین واکنش نشان دهند. آن‌ها سال‌ها شاهد رشد این فناوری و حوزه ارز دیجیتال بوده‌اند و حالا ترسیده‌اند. اگر این شرکت‌ها بر روی روش‌ها استفاده از فناوری بلاک چین کار نکنند، ممکن است به زودی از بازار رقابت کنار گذاشته شوند.

شرکت‌های پایه، ثروت و قدرت قابل توجهی دارند. شهرت جهانیشان به آن‌ها این امکان را می‌دهد که بتوانند هر کسی را که دلشان می‌خواهد استخدام کنند. بیشتر این شرکت‌ها در حال حاضر در حال استخدام تیمی متشکل از متخصصان و محققان بلاک چین هستند تا آن‌ها را همراه فناوری نگه دارد و از گردونه رقابت‌ها حذف نشوند.

۳. شرکت‌های فناوری

شرکت‌هایی مثل اپل، گوگل، فیس‌بوک و … اگر کاری نکنند بزرگ‌ترین بازنده‌های جهانی شدن تمرکززدایی خواهند بود. بخش عظیمی از موفقیت و قدرت این شرکت‌ها به خدمات متمرکزی که ارائه می‌دهند وابسته است. اگر محبوبیت پلتفرم‌های غیرمتمرکز به همین منوال افزایش یابد، کاربران دیگر مایل نخواهند بود که از شبکه‌های متمرکز استفاده کنند.

این شرکت‌ها باید هر چه سریع‌تر خود را با این روند انطباق دهند. توسعه بلاک چین به یک از اولویت‌های این شرکت‌ها تبدیل شده است. بیشتر آن‌ها در حال سرمایه‌گذاری روی پروژه‌هایی هستند که از فناوری بلاک‌ چین در کسب و کارشان استفاده می‌کنند.

یکی از این پروژه‌ها هایپرلجر (Hyperledger) است. هایپرلجر با هدف ارائه ابزارها و زیرساخت‌های لازم به کسب و کارهایی که به دنبال پیاده‌سازی بلاک چین هستند ایجاد شده است. فیس‌بوک اخیرا برای پروژه لیبرا و ارز دیجیتال خود، صدها کارشناس حوزه بلاک چین را به استخدام درآورده است.

۴. دولت‌ها

پتانسیل کاهش هزینه بلاک چین بسیار بالاست و به همین دلیل بسیاری از دولت‌ها، متخصصان و مشاوران آگاه به حوزه ارز دیجیتال را استخدام کرده‌اند تا به آن‌ها در این زمینه مشاوره دهند.

در بریتانیا، سر مارک والپورت (Sir Mark Walport)، پیشنهادی مبنی بر این‌که از بلاک چین می‌توان در پرداخت وام‌های دانشجویی استفاده کرد، مطرح کرد. در استونی، بلاک چین برای کارآمدتر و بهتر کردن سازمان‌های دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کشور از پروژه‌‌های مانند e-Residency کمک می‌گیرد تا به عنوان اولین «کشور دیجیتالی» دست یابد. ونزوئلا حتی پا را از این هم فراتر گذاشته و ارز دیجیتال خود با نام پترو را عرضه کرده است.

تمام این مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، هر روز شغل جدیدی در زمینه بلاک چین ایجاد می‌کنند. پس این شغل‌ها چه هستند و چه کسانی در آن‌ها مشغول به کار می‌شوند؟

 

کسانی که استخدام می شوند

فناوری بلاک چین علم نوپا و جدیدی بوده و مدام در حال تغییر است. همان‌طور که این صنعت جدید ایجاب می‌کند، افراد زیادی برای تصدی این مشاغل استخدام می‌شوند. کارکنان حوزه بلاک چین می‌توانند به دو گروه عمده زیر تقسیم شوند:

۱. متخصصان تکنولوژی

این افراد متخصصان فناوری هستند. مانند، مهندسان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار. آن‌ها به صورت حرفه‌ای در زبان‌های برنامه‌نویسی مانند جاوا، پایتون و C++ آموزش دیده‌اند. برخی از آن‌ها فناوری رمزنگاری را تجربه خواهند کرد، اما اکثر آن‌ها نه. حتی برای متخصصان فناوری نیز مشاغل مرتبط با ارزهای دیجیتال به نوعی چالش جدید محسوب می‌شود.

اگر توسعه‌دهندگان و مهندسان بخواهند بهترین فرصت‌های شغلی بلاک چین را از آن خود کنند باید با زبان‌های برنامه‌نویسی جدیدی مثل سالیدیتی اتریوم آشنا شوند.

شغل‌های توسعه‌دهندگان بلاک چین متفاوت است. آن‌ها به توسعه‌دهندگان و مهندسانی نیاز دارند که بتوانند از عهده انجام کارهای زیادی بربیایند که در حالت معمول آن‌ها را انجام نمی‌دهند. ممکن است پروژه‌های بلاک چین آن‌ها را وادار به تحقیق، طراحی و ساخت پلتفرم جدید و همچنین طرح ایده‌ها و برنامه‌های کسب و کار برای آینده کند.

۲. افراد غیرمتخصص

بلاک چین تنها به نیروهای متخصص برای پشتیبانی فنی نیاز ندارد. پروژه‌های بلاک چین مثل هر کسب و کار دیگری به حسابدار، وکیل، روابط عمومی، بازاریاب و مشاغلی از این دست نیز نیاز دارند.

در سایت‌های مشاغل بلاک چین که فرصت‌های شغلی مرتبط با ارز دیجیتال را لیست می‌کنند، موقعیت‌هایی مثل بازاریاب، طراح، تولید محتوا و حتی متخصص میم (meme) نیز به چشم می‌خورد.

بسته به این‌که شما متخصص هستید یا خیر، داشتن شغلی در زمینه بلاک چین بسیار جدید و هیجان‌انگیز است.

همچنین بخوانید: معرفی زبان‌های برنامه نویسی بلاک چین

 

فرصت‌های شغلی متداول

هر کسب و کار یا نهاد ممکن است نسبت به نیازش نوع خاصی از کارمندان را استخدام کند. با این حال، چند فرصت شغلی اساسی و متداول برای حوزه ارزهای دیجیتال وجود دارد.

blockchain-job

۱. توسعه دهنده

برنامه نویس، اصلی‌ترین نیاز هر سازمان برای موفقیت در حوزه بلاک چین است. استارتاپ‌ها، شرکت‌های پایه، شرکت‌های فناوری و گاهی اوقات دولت‌ها برای موفقیت در پروژه بلاک چینی یا صرافی خود قطعا به یک تیم توسعه قدرتمند احتیاج دارند.

۲. تحلیلگر بازار

برخی از کسب و کارهای بلاک چینی از جمله وب‌سایت‌های خبری و آموزشی، صرافی‌ها و یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری، تحلیلگر بازار (تکنیکال یا فاندامنتال) استخدام می‌کنند تا بتوانند به نیازهای کاربران خود پاسخ دهند و یا با پیش‌بینی بازار از ضررهای احتمالی جلوگیری به عمل آورند.

۳. مشاور فنی و حقوقی

یک مشاور که آگاهی زیادی از وضعیت ارزهای دیجیتال دارد و دانش بالایی از آن کسب کرده است، می‌تواند راهنمای شرکت‌ها و یا دولت باشد تا تصمیمات بهتری اتخاذ کنند. مشاور حقوقی از یک سو به مقامات قانون‌گذار کمک می‌کند تا رویکرد دقیقی درباره ارزهای دیجیتال داشته باشند و از سوی دیگر به شرکت‌ها راهنمایی می‌دهد تا فعالیت‌های خلاف مقررات انجام ندهند.

۴. کارشناس تولید محتوا و شبکه‌های اجتماعی

اگر از بلاک چین و ارزهای دیجیتال شناخت دارید و دست به قلمتان هم خوب است می‌توانید به عنوان کارشناس تولید محتوا در این زمینه فعالیت کنید. کسب و کارهایی رسانه‌ای و وبلاگی مثل وب‌سایت ارزدیجیتال، بخش عمده کارشناسان تولید محتوا را به استخدام خود در می‌آورند. همچنین استارتاپ‌ها هم معمولا نیاز به یک کارشناس تولید محتوا دارند تا با تولید محتوای مناسب، به رشد کسب و کارشان کمک کند.

۵. تکنسین فنی

برخی از کسب و کارها مخصوصا مواردی که با ماینینگ و استخراج در ارتباطند، به یک تکنسین فنی و دست به آچار احتیاج دارند تا فارم‌های ماینینگشان را راه‌اندازی کنند. مشاغل دیگری مانند برق‌کار نیز در این دسته قرار می‌گیرند.

به جز موارد فوق که تخصصی‌ترند، مشاغل دیگری هم مثل حسابداری، کارشناس بازاریابی، مدیر داخلی و … را می‌توان در نظر گرفت که برای هر کسب و کاری مورد نیاز هستند. حالا بیایید زمینه‌هایی که ممکن است در چند سال آینده رشد زیادی داشته باشند را بررسی کنیم.

 

عرصه رشد

بلاک چین شیوه کار بسیاری از صنایع را تهدید می‌کند، اما این صنایع در حال یافتن نقش‌های جدید برای افرادی هستند که در زمینه بلاک چین آموزش دیده‌اند. در زیر، مجموعه‌ای از مهارت‌هایی که در آینده در زمینه ارزهای دیجیتال مورد نیاز خواهند بود، آورده شده است.

۱. رسانه

صنعت بلاک چین نیاز به جذب مخاطبان گسترده‌تری دارد. در سال‌های آتی شاهد آژانس‌های تبلیغاتی اختصاصی بلاک چین، شرکت‌های روابط عمومی و خبرگزاری‌ها خواهیم بود.

۲. توسعه برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز

پروژه‌های بلاک چینی تنها با ایجاد و ساخت برنامه‌های غیرمتمرکزی (DApp) که مردم می‌خواهند از آن‌ها استفاده کنند، موفق خواهند شد. تمرکز زیادی بر روی استخدام توسعه‌دهندگانی که می‌توانند برنامه‌ی غیرمتمرکز در مقیاس بزرگ و برای ارائه به بازار بسازند، وجود دارد.

۳.تطابق قانونی

در سراسر جهان، قوانین در رابطه با نحوه استفاده از ارز دیجیتال یا هنوز مشخص نیستند و یا در حال تنظیم هستند. این فناوری به خودی خود می‌تواند قراردادهای قانونی را به سمت و سویی قراردادهای هوشمند هدایت کند. این بدان معناست که شرکت‌های حقوقی به متخصصان ارز دیجیتال و بالعکس کسب و کارهای ارز دیجیتال به مشاوران حقوقی نیاز خواهند داشت.

۴. لجستیک

توانایی ذخیره و انتقال حجم بالایی از اطلاعات، می‌تواند تاثیر شگرفی بر نحوه کار زنجیره تامین داشته باشد. این ویژگی می‌تواند نویدبخش تغییرات بزرگ و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در کشاورزی، صنایع سنگین و تجارت بین‌الملل باشد.

۵. معامله‌گری و سرمایه‌گذاری

بازار سهام در دهه ۱۹۸۰ رشد چشمگیری داشته و در حال حاضر بازار ارزهای دیجیتال حتی سریع‌تر از آن در حال رشد است. صرافی‌های ارز دیجیتال روزانه خرید و فروش میلیارد‌ها دلار ارز دیجیتال را مدیریت و کنترل می‌کنند. این صرافی‌ها نیاز به مدیران دارایی، کارگزاران ارز دیجیتال، تحلیل‌گران و مشاوران ICO دارند.

 

عرضه و تقاضای مشاغل بلاک چین

job

تقاضا برای متخصصان بلاک چین در سال‌های اخیر رشد بسیار زیادی داشته است. در فاصله نوامبر ۲۰۱۵ تا آوریل ۲۰۱۸، تعداد فرصت‌های شغلی لیست‌شده بر روی سایت کاریابی Indeed شصت و سه درصد افزایش داشت. لینکدین نیز با جستجوی عبارت توسعه‌دهنده بلاک‌ چین تنها در ایالات متحده، ۲,۵۲۷ شغل را نمایش می‌دهد.

پس می‌توان دریافت که تقاضا بالاست، اما آیا نیروی متخصص کافی برای تصدی این مشاغل وجود دارند؟ پاسخ کوتاه «نه» است. کمبودی جدی برای متخصصان حرفه‌ای و خبره در زمینه بلاک چین حس می‌شود، به خصوص در بین کسانی که بر جنبه فنی کسب و کار تمرکز کرده‌اند و تسلط دارند.

وب‌سایت‌ استخدام مشهور Toptal، خبر داد که از ژانویه ۲۰۱۷ تعداد آگهی مشاغل بلاک چینی افزایش ۷۰۰ درصدی داشته است. یکی دیگر از وب‌سایت‌های استخدام با نام Upwork، گزارش داد که مهندسی بلاک چین دارای بالاترین نرخ رشد توسط کارفرمایان است.

با این حال، بنیاد کامپیوترورلد (Computerworld) تخمین می‌زند که تنها حدود ۲۵۰ توسعه‌دهنده نرم‌افزار در انگلستان وجود دارند که واقعا فناوری بلاک چین را می‌شناسند. کمبود نیروی متخصص در سراسر جهان احساس می‌شود.

در خصوص ارزش مادی این صعنت هم حتما آمار عجیب و غریبی وجود دارد. خوشبختانه، کمبود نیروی متخصص و ماهر، این فرصت را برای تازه‌کاران فراهم کرده تا به داشتن شغلی در زمینه بلاک چین و ارز دیجیتال فکر کنند. این شرایط همچنین این فرصت را برای متخصصان بلاک چین ایجاد کرده است که حقوقشان را خودشان تعیین کنند.

 

حقوق یک توسعه‌دهنده بلاک چین چقدر است؟

یزان دریافتی یک توسعه‌دهنده بلاک چین به سطح تجربه و شرایط محل کارش بستگی دارد.

۱. استارتاپ

استارتاپ‌ها برخی از بهترین استعدادهای بلاک چین را جذب می‌کنند. آن‌ها مسئولیت و در عین حال آزادی زیادی را برای کارمندان خود در نظر می‌گیرند و همچنین دستمزد خیلی بالایی نیز نمی‌پردازند.

حقوق سالانه متوسط یک توسعه‌هنده بلاک چین بدون تجربه در حدود ۵۰,۰۰۰ دلار است. با داشتن بیش از ۵ سال سابقه کار، این میزان تا ۷۰,۰۰۰ دلار نیز افزایش می‌یابد. برخی از این استارتاپ‌ها نیز کارکنان خود را در سهام شرکت سهیم می‌کنند.

۲. شرکت‌های پایه و شرکت‌های فناوری

شرکت‌های پایه و شرکت‌های فناوری، بالاترین و بهترین حقوق را در میان سایر کسب و کارها پرداخت می‌کنند. حقوق ورودی می‌تواند چیزی در حدود ۷۰,۰۰۰ الی ۸۰,۰۰۰ دلار باشد. پس از ۵ سال حضور در این کار، حقوق‌ها تا ۱۰۰,۰۰۰ الی ۱۲۰,۰۰۰ دلار  افزایش می‌یابند، که تقریبا منطقی است.

مایک شید (Mike Schade)، مدیر بخش مردم و فرهنگ در شرکت IBM، معتقد است که این اختلاف زیاد بین حقوق استارتاپ‌ها و شرکت‌های ثبت‌شده تنها یک دلیل دارد.

توسعه‌دهندگان بلاک چین دوست ندارند که برای سازمان‌های بزرگ و متمرکز کار کنند. در نتیجه کسب و کارهای پایه و شرکت‌های فناوری باید پول بیشتری را برای جذب آ‌ن‌ها بپردازند.

۳. دولت

حقوق‌های دولتی معمولا در کشورهای مختلف متفاوت است، و در حالت کلی مقدار آن کمتر از استارتاپ‌ها و شرکت‌های ثبت‌شده است. اما باید در نظر داشت که کار کردن برای دولت مزایای خاص خودش را دارد. پروژه‌های دولتی اصولا دربرگیرنده اطلاعات و داده‌ها و سیستم‌های محرمانه است و در نتیجه زمانی که متخصصان بلاک چین بر روی این پروژه‌ کار می‌کنند می‌توانند تظاهر کنند که جیمز باند هستند.

بنابراین، شرکت‌های فناوری بزرگ بیشترین پرداختی را دارند، اما استارتاپ‌ها معمولا محبوب‌تر هستند. تصور کنید زندگی مارک زاکربرگ، اگر به جای خلق فیس‌بوک به کاری در مایکروسافت رضایت می‌داد چقدر متفاوت بود.

پیش از این‌که شما را با رویای سوپراستار شدن در بلاک چین ترک کنیم، بیایید با هم بررسی کنیم که به چه چیزهایی برای رسیدن به یک شغل بلاک چینی نیاز دارید؟

 

نقشه‌ راه مشاغل بلاک چین

برای اینکه شایسته داشتن یک شغل بلاک چینی شوید، در حالت ایده‌آل، باید یک پیش‌زمینه در علوم کامپیوتر داشته باشید. آشنایی با موارد پایه‌ای کامپیوتر و تسلط به اینترنت و جستجو، پله‌های اولیه ترقی هستند که باید حتما طی شوند تا به سطوح بالاتر برسید.

پس از آن، باید بدانید که می‌خواهید چه کاره شوید. این هدف را با بررسی علاقه، وقت، استعداد و اراده خود انتخاب کنید. برنامه‌نویسی یا کارشناس تولید محتوا هر دو به یک اندازه می‌توانند تخصصی و سخت باشند.

پس از آن نسبت به هدف خود، منابع آموزشی را پیدا کرده و کار یادگیری را شروع کنید. اینترنت بهترین منبع آموزشی شما خواهد بود.

برای مثال اگر قصد دارید برنامه نویس بلاک چین شوید، آشنایی با زبان انگلیسی تا حد بسیار زیادی به شما کمک می‌کند زیرا اغلب منابع آموزش برنامه نویسی بلاک چین به صورت انگلیسی هستند. همچنین اگر پیش زمینه‌ای از برنامه‌نویسی داشته باشید، در این راه آسوده‌تر خواهید بود.

۳ نکته مهم برای رسیدن به موفقیت در شغل کریپتویی جدید شما:

  • با روند صنعت به روز باشید. فناوری بلاک چین مدام در حال تغییر است. برای اطلاع از توسعه‌ها و به‌روز‌رسانی‌های منظم این صنعت به ردیت و گیت‌هاب مراجعه کنید.
  • انعطاف‌پذیر باشد. مشاغل بلاک چین در اشکال مختلفی ارائه می‌شوند. شما باید به گونه‌ای باشید که بخشی از شما برنامه‌نویس، بخشی کارآفرین و بخشی نیز یکی از افراد شناخته‌شده یوتیوب باشد. مهارت‌های زیادی برای شما وجود دارد؛ پس آماده باشید.
  • عاشق کریپتو باشید. اگر پروتکل بیت کوین لبخند روی لبان شما نمی‌نشاند، پس احتمالا مشاغل بیت کوینی به درد شما نمی‌خورند. ارز دیجیتال یکی از بزرگ‌ترین پیشرفت‌های تکنولوژی در تاریخ است، پس از آن لذت ببرید.

 

سخن آخر

مشاغل مرتبط با ارز دیجیتال و بلاک چین ماندگارند. کسانی که تا ۶ ماه پیش حتی نمی‌دانستند که چیزی به نام بیت کوین وجود دارد، اکنون در تکاپوی یادگیری آن و چگونگی تاثیرگذاری این فناوری بر کسب و کارشان هستند. فناوری بلاک چین پتانسیل تغییر هر صنعتی در جهان را دارد. چه بخواهیم، چه نخواهیم این بخشی از زندگی ما خواهد بود. به قول باب دیلین:

زمانه در حال تغییر است.

بهترین فرصت‌های شغلی بلاک چین آن‌هایی هستند که افراد خودشان برای خودشان خلق می‌کنند. اگر وکیل هستید، مشاور تطبیق ارز دیجیتال شوید. اگر دلال سهام شرکت‌ها هستید، مشاور ICO شوید. یا حتی اگر در یک سوپرمارکت کار می‌کنید، متخصص زنجیره تامین شوید. احتمالات و امکانات بی‌پایان هستند.

 

نوشته های مشابه