اخبار

افزایش شدید کارمزدهای اتریوم؛ برنامه‌های دیفای با مشکل مواجه شدند

افزایش شدید کارمزدهای تراکنش‌های اتریوم و هزینه‌های فزاینده تعامل با قراردادهای هوشمند دیفای (DeFi)، به تهدیدی برای رشد این حوزه تبدیل شده است.

به نقل از کوین تلگراف، محبوبیت فزاینده پروتکل‌های امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) در اتریوم، یکی از عوامل افزایش شدید کارمزدها در این شبکه است. ۱۳ اوت (۲۳ مرداد)، مجموع کارمزدهای تراکنش‌های شبکه اتریوم به رکورد تاریخی ۶.۸۷ میلیون دلار رسید.

کاین وارویک (Kain Warwick)، بنیان‌گذار و مدیرعامل پروژه سینتتیکس (Synthetix)، طی مصاحبه‌ای هشدار داد که افزایش کارمزدهای اتریوم روی رشد دیفای تأثیرگذار است. او اظهار داشت:

طی سه ماه گذشته، ما از محیطی که در آن استفاده از دیفای، گران و اندکی کُند بود به امروز رسیده‌ایم؛ جایی که دیفای برای بسیاری از افراد به‌اندازه‌ای گران است که ناگزیر از استفاده از آن صرف‌نظر می‌کنند.

در عرض ۲۴ ساعت گذشته، کارمزدهای شبکه اتریوم با جهشی تقریبا ۱۰۰ درصدی مواجه شده‌ است. تراکم بالای تراکنش‌های در صف انتظار پردازش، باعث شده است رکورد قبلی ۳.۲۷ دلار با اختلافی فاحش شکسته شود.

نمودار سه‌ماهه کارمزدهای تراکنش اتریوم
نمودار سه‌ماهه کارمزدهای تراکنش اتریوم

متوسط کارمزد تراکنش‌های اتریوم، از درآمد روزانه در بسیاری از کشورها بیشتر است. با توجه به این نکته، اجرای قراردادهای هوشمند اضافی که به پروتکل‌های دیفای مرتبط هستند، به‌گفته برخی کاربران، باعث افزایش هزینه‌های تراکنش تا حد ۱۰۰ دلار شده است.

به گفته سهام‌گذاران توکن سینتتیکس، افزایش تقاضا برای سهام‌گذاری کوین در پروتکل YAM باعث شد شماری از سهام‌گذاران توکن SNX هنگام تلاش برای دریافت پاداش‌های خود با کارمزدهای گزافی تا سطح ۹۹ دلار مواجه شوند. یکی از کاربران ردیت با نام کاربری Willy 3380 نوشت:

پرداخت کارمزد ۹۹ دلاری برای یک تراکنش بسیار مضحک است. اگر کسی در تیم توسعه به این موضوع رسیدگی نکند، رشد شبکه با مانعی بسیار جدی مواجه خواهد شد.

به‌منظور کاهش کارمزدهای سنگین، وارویک اعلام کرد که سینتتیکس، ماشین مجازی بهینه‌سازی (OVM) اتریوم، راه‌حل لایه‌ دوم برای افزایش مقیاس‌پذیری این شبکه را زودتر از تاریخ برنامه‌ریزی‌شده، عرضه خواهد کرد. این راه‌حل لایه دوم که پیش از این روی شبکه آزمایشی بررسی شده بود، به جای پردازش چند تراکنش در ثانیه، قابلیت پردازش چندین هزار تراکنش در ثانیه را خواهد داشت. وارویک در این مورد توضیح داد:

ما روی ماشین مجازی بهینه‌سازی اتریوم متمرکز شده‌ایم. من فکر می‌کنم عرضه آن زودتر از سه تا ۶ ماهی خواهد بود که پیش از این اعلام شده بود. ما سریع‌تر، کار خود را در این زمینه پیش خواهیم برد؛ زیرا این مسئله احتمالاً یکی از سه اولویت اصلی‌ است که باید به آن رسیدگی کنیم.

روی کاغذ، این راه‌حل با هر قرارداد هوشمندی روی شبکه اتریوم سازگار خواهد بود.

به‌علت تأخیر در راه‌اندازی اتریوم ۲.۰، راه‌حل‌های لایه دوم برای حل مشکل تراکم تراکنش‌ها در شبکه اتریوم، اکنون از اهمیت بالاتری برخوردار هستند. کیائو وانگ (Qiao Wang)، مدیر محصول شرکت تحلیل داده مساری (Messari)، گفت که احتمال دارد اتریوم با رقابت شدیدی از سوی بلاک چین‌های رقیب که مقیاس‌پذیرتر هستند، مواجه شود. او اظهار داشت:

نظر من بعد از استفاده از چند پلتفرم دیفای تغییر کرد. تا زمانی که نسخه کامل اتریوم ۲.۰ راه‌اندازی نشود، فرصتی طلایی پیش روی بلاک چین‌هایی با مقیاس‌پذیری بالاتر برای ربودن گوی سبقت از اتریوم وجود دارد. پرداخت کارمزد ۱۰ دلاری و ۱۵ ثانیه انتظار برای انجام تراکنش، اصلاً تجربه کاربری خوبی نیست.

 

منبع: Cointelegraph

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید