آموزش

نحوه لغو تراکنش های تایید نشده بیت کوین

بارها پیش آمده که قصد ارسال بیت کوین داشته باشیم و با یک اشتباه کوچک مبلغ ارسال را اشتباه وارد کرده ایم و یا اینکه نظرمان تغییر کرده و قصد لغو کردن تراکنش را داشته ایم اما نمی دانستیم چطور می توان اینکار را انجام داد و یا اصلا چنین کاری ممکن است؟ در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چگونه می توان تراکنش های تایید نشده بیت کوین را لغو کرد.

در ابتدا باید توضیح دهیم که تنها تراکنش هایی را می توان لغو کرد که تایید نشده باشند. اگر تراکنشی حتی ۱ تاییدیه هم دریافت کرده باشد دیگر نمی توان آن را لغو کرد. تراکنشی که قصد دارید آن را لغو کنید حتما باید صفر یا هیچ تاییدیه ای نداشته باشد وگرنه لغو تراکنش امکان پذیر نیست. جهت بررسی اینکه تراکنش شما تاییدیه دریافت کرده است یا خیر می توان آن را از blockchain.info بررسی کرد.

در اینجا شما باید آی دی تراکنش یا همان transaction ID را وارد کنید. وقتی این ID را در قسمت سرچ جستجو می کنید به شما اطلاعات تراکنش را می دهد و اگر تراکنش تایید نشده باشد در آنجا ۰ confirmations را نشان می دهد. در صورتی که تعداد تاییدیه ها صفر باشد می توانید اقدام به لغو تراکنش تایید نشده خود کنید.

blockchain.info

همانطور که در عکس مشاهده می کنید اگر تاییدیه دریافت کرده باشید تعداد تاییدیه ها در جایی که کادر قرمز کشیده شده اعلام می شود. در تراکنش بالا تمامی تاییدیه ها انجام شده است. حال با فرض اینکه تراکنش شما هیچ تاییدیه ای دریافت نکرده است به این موضوع می پردازیم که چطور می توان این تراکنش بدون تاییدیه را لغو کرد:

برای این کار دو راه‌کار وجود دارد. اولین مورد این است که شما اقدام به دو بار خرج کردن با کارمزد بیشتر کنید. اما این نوع دوبار خرج کردن با کارمزد بیشتر چگونه است؟

فرض کنید شما تراکنش اول را انجام داده اید و قصد لغو آن را دارید، برای اینکار کافی است تنها همان میزان مبلغی که برای تراکنش قبلی وارد کرده اید را برای تراکنش جدید نیز در نظر بگیرید و آن مبلغ را به آدرس کیف پول اصلی خود بفرستید.

در این تراکنش باید حتما کارمزد شما بیشتر از تراکنش قبلی باشد که قصد لغو آن را دارید. در صورتی که کارمزد بیشتر باشد تراکنش قبلی شما لغو خواهد شد. چرا که ماینر معمولا تراکنشی که کارمزد بیشتری دارد را سریعتر تایید می کند و در این صورت ماینر تراکنش جدید را انتخاب خواهد کرد و آن را تایید خواهد کرد و در نهایت این مبلغ به کیف پول شما باز خواهد گشت.

البته باید به این موضوع اشاره کرد که بسیاری از کیف پول ها و ماینرها نکات و ویژگی های امنیتی را رعایت می کنند تا از حمله دو بار خرج کردن در شبکه جلوگیری کنند و ممکن است با این کار تراکنش شما اصلا تایید نشود.

اما راه دیگری برای لغو تراکنش تایید نشده وجود دارد و آن استفاده از پروتکل RBF است. پروتکل RBF یا همان Replace-by-fee به معنی جایگزینی با کارمزد می باشد. جایگزینی با کارمزد (RBF) روشی است که اجازه می دهد نسخه ای از معامله تایید نشده را با نسخه دیگری از معامله ای که کارمزد بالاتری را برای معامله پرداخت می کند جایگزین شود.

جایگزینی تراکنش ابتدا توسط ساتوشی ناکاموتو عرضه شد اما چون این روش ایرادهایی داشت غیرفعال شد و پس از آنکه بهبود یافت، این پروتکل در BIP125 پیشنهاد شد و اجرای اولیه آن در Bitcoin Core 0.12.0 منتشر شد.

برخی از کیف پولها از این پروتکل پشتیبانی می کنند و به شما اجازه می دهند تا تراکنش اصلی خود را با تراکنشی که کارمزد بیشتری دارد جایگزین کنید. کیف پول الکتروم گزینه Replace-By-Fee را دارد که شما می توانید با فعال کردن آن این کار را به راحتی انجام دهید.

 

کیف پول الکتروم

فرض کنید که تراکنش اول را انجام داده ایم و مقداری بیت کوین از آدرس کیف پول خود به آدرس دیگری با کارمزد کم یا صفر انتقال داده ایم. حال برای اینکه این تراکنش تایید نشده را لغو کنیم باید مراحل پیش رو را انجام دهیم.

ابتدا باید گزینه RFB در کیف پول الکتروم فعال شود که در تصویر زیر مشاهده می کنید:

electrum wallet

 

پس از اینکه این گزینه را فعال کردید می توانید تراکنش جدید را ایجاد کنید اما توجه داشته باشید که در اینجا باید کارمزدی را تعیین کنید که بیشتر از کارمزد تراکنش قبلی باشد. کارمزد را می توانید به طور دستی خودتان تغییر دهید و مبلغ دلخواه را وارد کنید. با ایجاد تراکنش جدید، تراکنش قبلی قابل خرج کردن نمی باشد. در تصویر زیر مشاهده می کنید که تراکنش دوم ایجاد شده است و تراکنش اول غیر قابل خرج کردن شده است.

unspent output

پس از اینکه تراکنش جدید را ایجاد کردید باید منتظر بمانید تا تراکنش جدید در شبکه بلاک چین مورد تایید قرار گیرد. در صورت تایید مبلغ شما به کیف پول باز می گردد و شما قارد به لغو تراکنش تایید نشده بوده اید.

ممکن است برخی بیان کنند که RFB نیز همانند دو بار خرج کردن می باشد پس تفاوت آنها در چیست؟ قابل ذکر است که تراکنش های RFB حتما تگ RFB را می خورند و با فلگ RFB نشانه گذاری می شوند و به همین دلیل نود سریع‌تر این نوع تراکنش ها را تایید می کند.

در آخر حتما اطمینان حاصل کنید تراکنش دوم شما تاییدیه دریافت کرده است و برای اینکه مطمئن شوید تراکنش شما تایید می شود حتما کارمزدی که کیف پول به شما پیشنهاد می دهد را وارد کنید و کمتر از آن مقدار نزنید زیرا احتمال تایید نشدن آن وجود دارد.

باید به این نکته نیز اشاره شود که برخی از نودها چنین تراکنش هایی را تایید نمی کنند و ممکن است شما در Mempool منتظر بمانید تا تراکنش شما تایید شود، البته برخی از نودها با توجه به کارمزد تراکنش حاضر به تایید آنها می شوند. از آنجایی که ممکن است برخی از سایت ها این نوع تراکنش ها را دوبار خرج کردن اعلام کنند ممکن است زمان زیادی برای تایید آن صرف شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید