اخبار

الگوی تاریخی قیمت: احتمال سقوط قیمت بیت کوین به ۳,۰۰۰ دلار

بعد از سقوط تاریخی قیمت بیت کوین به ۳,۷۰۰ دلار، روند کوتاه‌مدت قیمت نشان از شکل‌گیری یک الگوی موج الیوت (Elloit Wave) در تایم‌فریم‌های پایین‌تر می‌دهد. با وجود این‌که احتمال تغیر معکوس آن به روند صعودی هم وجود دارد؛ اما حجم رو به کاهش معاملات بیت کوین، احتمال وقوع روند صعودی را پایین می‌آورد.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت بیت کوین به‌ استثنای یک جهش کوتاه‌مدت به ۷,۳۰۰ دلار در تاریخ سوم آوریل (۱۵ فروردین)، در این اواخر در محدوده قیمتی بین ۵,۸۰۰ تا ۶,۹۰۰ دلار در نوسان بوده است.

نمودار قیمت بیتکوین

تحلیل‌گران تکنیکال می‌گویند که کاهش حجم معاملات بیت کوین، رکود در تعداد قراردادهای آتی‌ تسفیه‌نشده و بازگشت V-شکل و ناگهانی بازار ارزهای دیجیتال، احتمال سقوط بیت کوین در کوتاه‌مدت را افزایش می‌دهد.

یک معامله‌گر ناشناس که در دسامبر ۲۰۱۸ (آذر ۹۷) پیش‌بینی کرده بود که قیمت بیت کوین به ۳,۰۰۰ دلار می‌رسد، گفت که حرکات قیمتی کنونی بیت کوین را می‌توان به سه صورت امواج الیوت، یک مثلث بزرگ‌تر یا یک فلت بزرگ‌تر (Larger Flat) تحلیل کرد.

هر سه شاخص، با در نظر گرفتن رکود در بازار مبادلات آتی و آنی (نقدی)، خبر از وقوع یک الگوی اصلاحی در کوتاه‌مدت می‌دهند.

روند قیمتی اخیر بیت کوین همچنین شباهت زیادی به یک الگوی «فازها و رویدادها» در تحلیل وایکفی (Wyckoff) دارد که در صورت به وقوع پیوستن آن، سطوح قیمتی پایین‌تر از ۴,۰۰۰ دلار دوباره تست خواهد شد.

این معامله‌گر در ادامه افزود:

در حال حاضر می‌توان قیمت بیت کوین را با متدهای مختلفی تحلیل کرد. امواج الیوت، کندل‌های wxy، مثلث بزرگ‌تر و یا فلت بزرگ‌تر. من در این باره مطمئن نیستم. تنها چیزی که مشخص است، سری حرکت‌های ۳موجی و نبود انگیزه برای حرکت‌های ۵موجی است. به‌ همین علت من فکر می‌کنم که هنوز برای مشخص کردن کف قیمت خیلی زود است.

معامله‌گران غالباً در بر سر عملی بودن استفاده از امواج الیوت برای ارزیابی روند قیمتی ارزهای دیجیتال با هم اختلاف دارند؛ زیرا از آن می‌توان هم برای برداشت سناریوهای صعودی و هم سناریوهای نزولی استفاده کرد.

الگوهای نزولی و صعودی امواج الیوت
الگوهای نزولی و صعودی امواج الیوت

به همین دلیل است که هر وقت تحلیل‌گران تکنیکال شکل‌گیری یک الگوی امواج الیوت را در بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال را تشخیص می‌دهند، به ارزیابی داده‌های تکنیکال مهم دیگری مثل حجم مبادلات روزانه در صرافی‌های نقدی می‌پردازند.

حجم مبادلات نقدی، یک شاخص مهم از میزان تقاضای واقعی از سوی معامله‌گران خرد برای بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. برخلاف حجم معاملات انجام‌شده در صرافی‌های قرارداد آتی، که در آن‌ها معاملات بیش‌ از حد اهرم‌بندی می‌شود، حجم مبادلات نقدی در صرافی‌های بزرگی مثل بایننس، کوین بیس، کراکن و بیت استمپ می‌تواند اطلاعات خوبی در مورد بازارهای خرده‌فروشی ارائه دهد.

قیمت بیت کوین بعد از سقوط به کف ۳,۶۰۰ دلاری در صرافی‌های قرارداد آتی و ۴,۰۰۰ دلار در صرافی‌های نقدی در تاریخ ۱۲ ماه مارس (۲۲ اسفند)، با صعود به ۷,۳۰۰ دلار در اوایل این هفته، دو برابر شد.

حجم معاملات نقدی بیت کوین، برای یک دارایی که افزایش قیمت ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده است، نسبتاً راکد است و از بازگشت به سطوح اواسط ماه مارس ناتوان مانده است.

داده‌های ارائه‌شده توسط سایت اسکیو (Skew) نشان می‌دهد که حجم معاملات نقدی بیت کوین که در تاریخ ۱۲ مارس به یک میلیارد دلار رسیده بود، با کاهشی چشمگیر به زیر ۲۵۰ میلیون دلار رسیده است.

حجم معاملات آنی بیت کوین
حجم معاملات آنی بیت کوین

حجم پایین تقاضا برای خرید از سوی سرمایه‌گذاران خرد و سرازیر شدن سرمایه به سمت ارزهای دیجیتال باثبات، به‌ طور معمول نشان‌دهنده این است که سرمایه‌گذاران قبل از ورود مجدد به بازار، خود را برای یک سقوط شدید دیگر آماده می‌کنند.

منبع: Cointelegraph

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *