اخبار

سیل و طوفان باعث توقف ماینرهای چینی شد

با ادامه طوفان‌های باران‌زا، ریزش کوه و جاری شدن گل و لای در استان «سیچوان» چین، کار برخی از نیروگاه‌های برق-آبی و استخراج‌کنندگان بیت کوین، مختل شده است.

بر اساس گفته های مقامات محلی سیچوان، باران‌های سنگین در کوهستان‌های سیچوان و منطقه «آبا» که از روز شنبه آغاز شده، جاری شدن گل و لای و زمین لرزه‌ را در ۱۷ استان این کشور به همراه داشته است. از میان این ۱۷ استان، «ونچوان» بیشترین آسیب را دیده است. به گفته خبرگزاری «چاینا دیلی»، زمین لغزه و جاری شدن گل و لای در این استان باعث اختلال در رفت و آمد، خرابی خطوط ارتباطی و اخلال در کار نیروگاه‌های برق شده است. طبق گزارش‌ها تا به اینجا ۷ نفر بر اثر این بارش‌ها، جانشان را از دست داده‌اند.

برخی از تاسیسات استخراج در ونچوان نابود و برخی از دستگاه‌های استخراج نیز زیر گل و لای دفن شده‌اند. طبق ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی، حجم این خرابی‌ها بالاست و برخی از دارندگان مزارع استخراج مجبور به ترک تاسیسات خود شدند.

یکی از اپراتورهای استخراج در وینچوان اعلام کرده که سطح آب تا حدی بالا آمده که مخازن نیروگاه‌های تولید برق را پر کرده است. طی این حوادث بسیاری از دارندگان این نیروگاه‌ها مجبور به توقف روند تولید برق شده و در نتیجه این توقف، مزارع استخراج نیز با کمبود نیروی برق مواجه شده‌اند.

«سیچوان مینجیانگ»، یکی از شرکت‌های فعال در حوزه انرژی‌های برق-آبی در بیانیه‌ای روز چهارشنبه اعلام کرد که فعالیت سه نیروگاه خود در منطقه را به حالت تعلیق در آورده است. علاوه بر این، یک نیروگاه این شرکت نیز زیر آب رفته است.

هنوز مشخص نیست که چه تعداد ماینر تحت تاثیر این حادثه قرار گرفته‌اند. ونچوان با مساحتی بالغ بر ۵۱۷۹ کیلومتر مربع، یکی از بخش‌های کوچک این منطقه به حساب می‌آید.

بر اساس آمارهای ارائه شده توسط سایت btc.com، میانگین ۲۴ ساعته نرخ هش شبکه بیت کوین از ۷۸ اگزاهش در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه به رقم ۷۳ اگزاهش در روز چهارشنبه کاهش یافته است. این در حالی است که میانگین‌های سه روزه و هفت روزه نرخ هش، در رقم ثابت ۷۴ اگزاهش باقی مانده‌اند.

با توجه به فصل پرباران در سیچوان و برق ارزانی که به‌وسیله نیروی آب تولید می‌شود، استخراج‌کنندگان زیادی به این منطقه جذب شده‌اند. همین مسئله باعث شد تا به‌تازگی شاهد رکوردی جدید در قدرت هش شبکه بیت کوین باشیم. این در حالی است که با توجه به اتفاقات اخیر، این نیروی برق ارزان خطراتی را نیز در پی دارد.

بیشتر مزارع استخراج چین در مناطق آبا (با مساحت ۸۲,۸۷۹ کیلومتر مربع)، «گارزئی» (با مساحت ۱۴۷,۶۲۹ کیلومتر مربع) و «لیانشانگ» (با مساحت ۵۹,۵۶۹ کیلومتر مربع) قرار دارند.

هنوز مشخص نیست که آیا روند تولید برق به حالت عادی برگشته یا نه، اما بر اساس اطلاعات هواشناسی چین، به نظر می‌رسد که بارش‌ها طی روزهای آینده در ونچوان ادامه یابند.

در حال حاضر سختی شبکه بیت کوین در حدود ۱۰ تریلیون است. طبق پیش‌بینی‌های روز سه‌شنبه، طی چرخه بعدی اصلاح، سختی شبکه بیت کوین ۳ درصد افزایش خواهد یافت. این رقم در حال حاضر چیزی در حدود ۱.۵ درصد پیش‌بینی شده است.

سختی شبکه بیت کوین طوری طراحی شده که هر ۲۰۱۶ بلاک، اصلاح شود. ماین کردن هر ۲۰۱۶ بلاک چیزی در حدود دو هفته زمان می‌برد. این زمان توسط میزان قدرت هش شبکه تعیین می‌شود. باید دید که اصلاح بعدی سختی شبکه بیت کوین که در حدود ۱۱ روز آینده صورت می‌گیرد، چقدر خواهد بود.

منبع: coindesk.com

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *