اخبار

تحلیل قیمت اتریوم؛ امکان کاهش بیشتر وجود دارد؟

اگر حباب بازار دیفای بترکد، با بازگشت اترهای سپرده‌گذاری‌شده در پروتکل‌های آن به چرخه معاملات، سقوط آزاد در انتظار قیمت اتریوم خواهد بود.

افت ۲۰ درصدی قیمت اتریوم، پیش از شروع تعطیلات پایان هفته گذشته و کاهش مجدد ۱۳.۲ درصدی آن در روز نخست هفته جاری، دست به دست هم دادند تا بهای این ارز دیجیتال پرطرفدار به زیر سطح حمایت صعودی خود در ۳۷۰ دلار سقوط کند. گفتنی است قیمت اتریوم با شکست میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه در ۳۶۷ دلار، خود را برای افت بیشتر آماده می‌کند.

در صورت شکست سطح حمایت در ۲۸۸ دلار، فروش گسترده اتریوم محتمل است و انتظار می‌رود سطح حمایت مهم بعدی، میانگین متحرک ۲۰۰ روزه در ۲۷۳ دلار باشد.

نمودار یک‌روزه اتر در برابر دلار. منبع: تریدینگ ویو
نمودار یک‌روزه اتر در برابر دلار. منبع: تریدینگ ویو

با شروع سیر نزولی بهای اتریوم و سقوط آن به زیر آستانه ۳۸۰ دلار، حجم معاملات آن به‌شدت افزایش یافت و تنها یک قدم تا رکود ثبت‌شده در ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) فاصله داشت. اگر قیمت‌ اتر کماکان در بازه ۳۴۰ تا ۳۷۰ دلار ثابت بماند، ادامه روند صعودی این ارز دیجیتال با ابهاماتی روبه‌رو خواهد شد. با این حال، اگر تکانه صعودی قیمت همچنان ادامه پیدا کند، انتظار می‌رود که در اواسط سپتامبر (اواخر شهریور) محدوده ۵۵۰ دلار را رؤیت کند.

نمودارهای هفتگی نیز نشان می‌دهند که ۳۵۵ دلار، سطح حمایتی مهمی برای دستیابی به قیمت‌های بیشتر است و اگر قیمت در پایان هفته جاری در زیر این سطح بسته شود، می‌توان انتظار داشت که قیمت به محدوده تاریخی ۱۵۲ تا ۳۵۵ دلار بازگردد.

نمودار هفتگی تغییرات اتریوم در برابر دلار. منبع: تریدینگ ویو
نمودار هفتگی تغییرات اتریوم در برابر دلار. منبع: تریدینگ ویو

براساس داده‌های منتشرشده از سوی گلاسنود (Glassnode)، تعداد قراردادهای باز سواپ دائمی در صرافی‌های ابزارهای مشتقه، نزدیک به ۵۰ درصد افت پیدا کرده است. پیش‌تر در روز ۱ سپتامبر (۱۱ شهریور)، ارزش اسمی این قراردادها به ۸۲۷ میلیون دلار می‌رسید، اما اکنون به زیر ۴۵۰ میلیون دلار افت پیدا کرده است. این آمار و ارقام نشانگر کاهش معاملات اهرمی است و خبر از این می‌دهد که معامله‌گران دانه‌درشت انتظار دارند نوسانات بیشتری در راه باشد.

کارمزد وجه (Funding Rate) معاملات مارجین نیز از مووضع تردیدآمیز معامله‌گران در قبال حرکت بعدی اتریوم خبر می‌دهد. گفتنی است کارمزد وجه از نرخ سالانه‌ای بالغ‌بر ۲۵ درصد به نزدیکی‌های صفر رسیده است؛ اتفاقی که نشان می‌دهد معامله‌گران نمی‌دانند حرکت بعدی قیمت اتریوم به کدام سمت‌وسو خواهد بود.

نسبت سود خرج‌شده (SOPR) نیز که درواقع شاخصی درون‌زنجیره‌ای برای اندازه‌گیری نسبت میان قیمت اتریوم خرج‌شده به ارزش افزوده‌شده به یک آدرس است، نشان می‌دهد که قیمت اتر، اوضاع و احوال مناسبی ندارد.

شاخص SOPR معمولا در حوالی عدد ۱ در نوسان است و روندهای بلندمدت حاکم بر بازار را نشان می‌دهد. اگر دارندگان دارایی در یک روند صعودی از فروش آن در زمان عقب‌گرد قیمت‌ها امتناع کنند، شاخص SOPR به بالای ۱ می‌رسد. عکس این حالت هم زمانی رخ می‌دهد که در یک بازار خرسی، معامله‌گران به‌دنبال اخذ سود از موقعیت‌های معاملاتی فروش (شورت) هستند و سرمایه‌گذاران نیز مجبورند تا دارایی خود را با زیان به فروش برسانند.

در روز شنبه هفته جاری، برای اولین بار پس از تأیید روند صعودی اتر در ماه آوریل (زمانی که قیمت‌ها در محدوده ۱۸۵ دلار بود)، شاخص SOPR به زیر ۱ سقوط کرد.

نسبت SOPR برای اتر. منبع: گلاسنود
نسبت SOPR برای اتر. منبع: گلاسنود

تغییرات قیمتی بعدی احتمالاً تعیین‌کننده روند آتی قیمت هستند. یک جهش به بالای ۳۷۰ دلار می‌تواند شاخص SOPR را به حوالی یک برساند و انرژی بیشتری را به حرکت بعدی اتریوم تزریق کند، اما اگر شاخص SOPR با رد مقادیر نزدیک به ۱ به سطوح پایین‌تر تنزل کند، آنگاه انتظار می‌روند ریزش قیمت‌ها کماکان ادامه داشته باشد.

کل اترهای قفل‌شده در حوزه دیفای. منبع: دیفای پالس
کل اترهای قفل‌شده در حوزه دیفای. منبع: دیفای پالس

از ماه اوت (مرداد)، ارزش مبالغ سپرده‌گذاری‌شده در حوزه دیفای تقریباً سه برابر شده است. سرازیرشدن اترها به پروتکل‌های تعریف‌شده در این حوزه، عمدتاً ناشی از هیجان بازار از جهش توکن‌هایی مثل یرن فایننس بود. اکنون کسانی که به‌دنبال روش کشت سود رفته بودند، در حال بیرون‌کشیدن اترهای خود از پروتکل‌های دیفای هستند و اگر این روند همچنان ادامه داشته باشد، با بازگشت اترهای بیشتری به چرخه عادی معاملات بازار، انتظار می‌رود بهای آن با افت بیشتری مواجه شود.

فارغ از این، درصد درآمد ماینرها از کارمزدها دربرابر پاداش‌‌های بلاک به ۶۲ درصد رسیده است. پیش‌تر و قبل از رونق دیفای، این میزان به‌طور میانگین، برابر با ۱۰ درصد بوده است. از این رو به‌نظر می‌رسد که میزان استفاده از شبکه به‌رغم کاهش قیمت‌ها همچنان در اوج است.

با تمام این تفاصیل، هنوز جای امیدواری وجود دارد که روند صعودی اتریوم، دوباره جان بگیرد، اما وقوع هرگونه اخلالی در روند روبه‌رشد دیفای، تقاضا را برای اتر تهدید می‌کند و ممکن است به سقوط بیشتر بهای این ارز دیجیتال بینجامد.

 

منبع: cryptobriefing.com

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید