اخبار

طرح اتریوم برای کاهش کارمزدها؛ اتفاقی مثبت برای قیمت

گری‌اسکیل در گزارش اخیر خود عنوان کرده است که طرح بهبود ۱۵۵۹ اتریوم برای سوزاندن بخشی گس می‌تواند با تغییر نسبت عرضه به تقاضا، تأثیری صعودی روی قیمت اتریوم داشته باشند. بر اساس این طرح، برای کنترل افزایش گاه‌وبی‌گاه کارمزدها، بخشی از گس‌های پرداختی از بین خواهد رفت یا به اصطلاح سوزانده خواهد شد.

به گزارش کوین تلگراف، شرکت مدیریت دارایی‌های گری‌اسکیل (Grayscale Investments) بر این باور است که ارائه طرح موسوم به طرح بهبود اتریوم ۱۵۵۹ (EIP-1559) از سوی بنیاد اتریوم برای مکانیزم کارمزدها و سوزاندن گس، در صورت تداوم افزایش فعالیت شبکه اتریوم، می‌تواند «یک چرخه بی‌انتها از بازخورد مثبت برای قیمت اتریوم» به دنبال داشته باشند.

علت این تأثیر این است که این طرح می‌تواند منجر به سوختن اتر با نرخی بالاتر از نرخ عرضه و تولید شود و این به نوبه خود می‌تواند توازن عرضه و تقاضایی را که بازار اتر بر پایه آن کار می‌کند، به‌صورت چشمگیری دگرگون کند.

گری‌اسکیل در گزارش چهارم فوریه خود با عنوان «ارزش‌گذاری اتریوم»، نقش اتر به‌عنوان « کالای مصرفی» در اکوسیستم اتریوم و تأثیر بالقوه طرح بهبود ۱۵۵۹ روی اقتصاد این شبکه را مورد بررسی قرار داد.

این طرح در آوریل ۲۰۱۹ از سوی ویتالیک بوترین و اریک کانر (Eric Conner)، هم‌بنیان‌گذار ات‌هاب (Ethhub)، پیشنهاد شد. هدف از این طرح اجرای یک مکانیزم بازار کارمزد و سوزاندن گس‌های پرداختی برای به کنترل درآوردن افزایش کارمزدها در شبکه اتریوم است که گاه‌وبی‌گاه شاهد آن هستیم. بوترین در ماه دسامبر گذشته نیز از جامعه اتریوم خواست که طرح بهبود ۱۵۵۹ را اجرا کند.

طبق این طرح، یک نرخ پایه برای سوزاندن گس‌ها تعیین می‌شود. این میزان پایه بسته به اینکه فعالیت شبکه بالای ۵۰ درصد ظرفیت باشد یا کمتر از آن، افزایش یا کاهش می‌یابد. با این کار کیف پول‌ها امکان می‌یابند که افت و خیز مبلغ کارمزد را بهتر پیش‌بینی کنند و توکن اتر نیز به‌عنوان تنها واحد اقتصادی مختص این شبکه تثبیت می‌شود.

گری‌اسکیل استدلال می‌کند که طرح بهبود ۱۵۵۰ در بافت اکوسیستم اقتصادی اتریوم، «اتر را از ابزار مبادله به یک کالای مصرفی» بدل می‌کند. گری اسکیل معتقد است که با اجرای این طرح، اهمیت اتر مانند انرژی خواهد شد و به یک بخش ضروری است اکوسیستم تبدیل می‌شود.

گری‌اسکیل پیش‌بینی می‌کند که اگر نرخ سوزاندن اتر از نرخ عرضه‌های جدید اتر بیشتر شود، طرح بهبود ۱۵۵۹ قیمت اتریوم را به‌شدت افزایش خواهد داد. در گزارش گری اسکیل می‌خوانیم:

اگر فعالیت افزایش یابد و عرضه اتر به خاطر سوختن آن کاهش پیدا کند، منحنی عرضه و تقاضا حاکی از رشد قیمت واحد اتر خواهد بود، چراکه هر واحد باید بخش بزرگتری از فعالیت اقتصادی را جبران کند. اگر طرح بهبود ۱۵۵۹ اجرا شود، یک مکانیزم مصرف ایجاد می‌کند که به‌عنوان چرخه‌ای بی‌انتها از بازخورد مثبت برای قیمت اتریوم عمل می‌کند.

طبق گزارش‌ها، اگر طرح بهبود ۱۵۵۹ پیش از این اجرا شده بود، یک میلیون اتر در ۱۲ ماه منتهی به تاریخ گزارش سوزانده و از چرخه خارج می‌شود.

اگرچه این طرح پشتیبانی بیشتر توسعه‌دهندگان اتریوم را داشت، جامعه استخراج‌کنندگان همان طور که انتظار می‌رفت علیه آن موضع گرفتند، چراکه بخش عمده کارمزد آن‌ها را از بین می‌برد. در ماه گذشته ۸ استخر استخراج که ۳۰ درصد از نرخ هش اتریوم را در اختیار داشتند، کنسرسیومی را برای مخالفت با اجرای طرح بهبود ۱۵۵۹ تشکیل دادند.

منبع: Cointelegraph

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید