اخبار

ارزش بازار توکن‌های اتریومی رکورد زد

اقتصاد اتریوم از نظر ارزش معاملات و همچنین ارزش بازار توکن‌های ERC-20 به رکورد جدیدی دست یافت.

به گزارش کوین تلگراف، با افزایش ارزش معاملات اتریوم و روند افزایشی ادامه‌دار ارزش بازار توکن‌های ERC-20، معیارهای اقتصادی اتریوم در حال تقویت‌شدن است.

تحقیقات انجام‌شده توسط پلتفرم سنتیمنت (Santiment)‌ که داده‌های درون‌زنجیره‌ای را تحلیل می‌کند، نشان می‌دهد که ارزش بازار توکن‌های ERC-20‌ از خودِ اتریوم پیشی گرفته است. در گزارش این تحقیق آمده است که نسبت ارزش بازار این توکن‌ها نسبت به ارزش بازار اتریوم به بیشترین میزان تاریخی خود رسیده است.

در زمان نگارش این خبر، ارزش بازار توکن‌های ERC-20 به بیش از ۵۰ میلیارد دلار رسیده است، در حالی که ارزش بازار اتریوم حدود ۴۳ میلیارد دلار است.

در سال جاری، در چند مورد کوتاه‌مدت این اتفاق تکرار شده بود که طولانی‌ترین مورد مربوط به ماه ژوییه (تیر) بود. در ماه اوت (مرداد)، افزایش قیمت اتریوم باعث افزایش ارزش بازار این ارز دیجیتال به بیش از ۵۰ میلیارد دلار شد، اما اصلاح قیمت اتریوم باعث شد تا ارزش بازار توکن‌های ERC-20 دوباره از ارزش بازار اتریوم پیشی بگیرد.

تتر بیشترین سهم را در بین توکن‌های ERC-20 دارد. طبق گزارش شفافیت تتر (Tether Transparency)‌ حدود ۹ میلیارد دلار از کل ارزش بازار تتر بر بستر اتریوم است. این میزان، ۶۰ درصد از کل توکن‌های تتر را شامل می‌شود.

افزایش محبوبیت حوزه مالی غیرمتمرکز (DeFi) در ماه‌های اخیر باعث ورود تعداد جدیدی از توکن‌های ERC-20 به بازار شده است. ورود این توکن‌ها به این افزایش ارزش بازار کمک کرده است.

افزایش ارزش بازار تتر و توکن‌های دیفای باعث شده است که فعالیت اقتصادی در شبکه اتریوم به حدی برسد که حجم مبادلات متوسط هفتگی اتریوم برای اولین بار بعد از اوایل سال ۲۰۱۸، از بیت کوین پیشی بگیرد.

داده‌های تحلیل کوین متریکز (CoinMetrics) نشان می‌دهد که این عدد در ۵ سپتامبر (۱۵ شهریور) برای اتریوم به بیش ۳.۰۸ میلیارد دلار رسیده است. در حالی که در همان روز، این عدد برای بیت کوین ۳.۰۱ میلیارد دلار بوده است.

به‌وجودآمدن فرصت‌های کسب درآمد برای دارندگان اتریوم، مانند صندوق yETH در توکن یرن فایننس نیز به افزایش فعالیت اقتصادی در شبکه اتریوم کمک کرده است. در حال حاضر بیش از ۲۲۰,۰۰۰ هزار اتر، معادل ۸۰ میلیون دلار، در صندوق yTEH سپرده‌گذاری شده است و طبق آمار Yearn، این اترها سالانه ۲۸ درصد سود کسب می‌کنند. سوشی‌سواپ نیز یکی دیگر از پروتکل‌های جذاب دیفای است که اخیرا ارزش انتقال اتریوم و کارمزد شبکه را بالا برده است.

منبع: Cointelegraph

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید