آموزش ارزهای دیجیتال

بررسی اتریوم ۲ و تفاوتهای آن با نسخه اصلی

اتر یک ارز دیجیتال بسیار معروف است که بر روی شبکه بلاک چین اتریوم ساخته شده است. شاید بدانید که اتریوم یک شبکه منبع باز است که در داخل بلاکچین خود قراردادهای هوشمند را اجرا می‌کند.

اتر به عنوان ارز دیجیتال این شبکه به عنوان یک منبع سوخت رسان امکان اجرای قراردادهای هوشمند را در بستر شبکه اتریوم می‌دهد. این در حالی است که بیت کوین ارز دیجیتال برتر بازار است که برای پرداخت‌ وجه از یک نفر به نفر دیگر استفاده می شود. این باعث شده است که پروسه تولید و تامین اتر با پروسه تامین بیت کوین تفاوت داشته باشد.

ما در این متن قصد داریم تا به بررسی کامل شبکه بلاکچین اتریوم و ارز دیجیتال متعلق به آن یعنی اتر بپردازیم. هم چنین به بررسی کامل اتریوم ۲ و اتریوم کلاسیک خواهیم پرداخت. اما قبل از این بررسی ها آخرین تغییرات قیمتی اتر ارز دیجیتال شبکه اتریوم را در سال جاری مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

نگاهی به قیمت اتریوم در سال ۹۹

اتریوم که با نام مخفف ETH و اخیرا ETC شناخته می شود در سال جاری و به خصوص در بهمن ماه سال ۱۳۹۹ با افزایش قیمت نسبت به ماه های قبل مواجه بوده است. ارزش هر واحد اتریوم در بازارهای بین المللی در حال حاضر در محدوده ۱۸۹۰ دلار در نوسان است.

این افزایش ارزش اتر باعث شده است که اتریوم رتبه دوم بازار ارزهای دیجیتال را در دست داشته باشد و پس از بیت کوین با ارزش‌ترین ارز دیجیتال در بازار محسوب شود.

با نگاهی به نمودار قیمتی مشاهده خواهید کرد که قیمت اتریوم نسبت به هفته سوم بهمن ماه با افزایش حدود ده درصد مواجه بوده است. برای همین اگر کس یک هفته قبل به عنوان مثال صد هزار دلار برای خرید اتریوم هزینه کرده بود در حال حاضر سرمایه ای برابر با صد و ده هزار دلار دارد.

قیمت اتریوم نسبت به دو هفته و یک ماه نیز پیش به ترتیب حدود ۱۵ و ۴۲ درصد رشد داشته است. با مقایسه رشد ۴۲ درصدی قیمت اتریوم در بهمن ماه در مقایسه با دی ماه ۱۳۹۹ می توان سرمایه گذاری بر روی آن را یکی از پر سودترین سرمایه گذاری ها در بازار ارزهای دیجیتال دانست.

هم چنین اگر به میزان افزایش قیمت اتریوم در شش ماه گذشته توجه کنید. خواهید دید که قیمت اتریوم در طی شش ماه گذشته حدود ۴۰۰ درصد افزایش داشته است. برای همین هر کسی که در شهریورماه سال ۱۳۹۹ اقدام به سرمایه گذاری بر روی اتریوم کرده است، در حال حاضر با رشد چهار برابری سرمایه خود به دلار روبرو شده است.

با توجه به این تغییرات قیمتی اتریوم در سال ۹۹ یکی از بهترین ارزها برای سرمایه گذاری بوده است.

با این افزایش قیمت به طور حتم برای شما مهم است که بیشتر در مورد این ارز دیجیتال و ویژگی‌های آن بدانید. برای همین ما در ادامه به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

 

شبکه اتریوم چیست؟

اگر با قراردادهای هوشمند در شبکه بلاکچین آشنا باشید به خوبی می‌دانید که اتریوم چیست و چه نقشی در دنیای ارزهای دیجیتال دارد.

شبکه بلاکچین اتریوم در سال ۲۰۱۳ میلادی یعنی حدود ۷ سال پیش آغاز به کار کرد. در سال ۲۰۱۴ توسعه این شبکه آغاز شد و در جولای سال ۲۰۱۵ بود که در نهایت این شبکه راه اندازی شد.

توجه داشته باشید که اتریوم و بیت کوین با هم تفاوت دارند. زیرا که اتریوم قراردادهای هوشمند را در خود ذخیره و اجرا خواهد کرد. این قراردادها در واقع برنامه‌های نرم افزاری هستند که می توان انها را به عنوان اپلیکیشن مورد استفاده قرار داد.

اما اخیرا شبکه جدیدی بر مبنای استفاده از فناوری بلاکچین در حال راه اندازی است که توجه بسیاری را به خود جالب کرده است.

 

آیا اتریوم ۲.۰ و اتریوم کلاسیک یکسان هستند؟

اتریوم 2 و اتریوم کلاسیک

ممکن است شما در چند ماه گذشته برای بارها نام اتریوم کلاسیک یا اتریوم ۲ را شنیده باشید. به طور حتم برای شما مهم است که بدانید اتریوم کلاسیک چیست و چه تفاوتی با اتریوم ۲ دارد.

در پاسخ باید گفت که با عرضه اتریوم ۲.۰ ما شاهد یک تغییر ساختاری در مکانیزم بلاکچین جدید خواهیم بود. همه ما میدانیم که  شبکه‌های بلاکچین و همه شبکه‌های نرم افزاری در دنیای دیجیتال ممکن است که نیازمند بهبودهایی در ساختار خود باشند.

این شبکه‌ها با توجه به نیاز روز ممکن است نیاز به تغییر در ساختار خود داشته باشند. همه شما از اهمیت به روز شدن شبکه یا اپلیکیشن‌های مورد استفاده در ابزار هوشمند آگاهی دارید.

اتریوم نیز یکی از این شبکه‌ها است که نیاز به تغییر یا بهبود داشته باشد. اما چرا این شبکه نیاز به تغییر یا بهبود دارد؟

در سال ۲۰۱۶ یکی از اپلیکیشن‌های اتریوم با نام The DAO هک شد. برای همین جامعه اتریوم تصمیم گرفت تا زنجیره یا چین موجود در شبکه را تغییر دهد. در جولای سال ۲۰۱۶ یعنی در همان سال، تغییرات لازم برای بازگرداندن پول از دست رفته در شبکه صورت پذیرفت.

از آن زمان به بعد گروهی از توسعه دهندگان و کاربران شبکه اتریوم تصمیم گرفتند از بلاک چین اوریجینال یا اصلی شبکه اتریوم استفاده کنند و پول از دست رفته به دلیل مشکل در یکی از اپلیکیشن‌ها را دریافت نکنند.

زنجیره اصلی و اوریجینال که هنوز هم توسط این کاربران استفاده می‌شود با نام اتریوم کلاسیک شناخته می‌شود. در حالی که زنجیره شکافته یا forked که در سال ۲۰۱۶ ایجاد شد با نام اتریوم شناخته می شود. اگر چه شبکه کلاسیک از چند سال پیش وجود داشت. اما اخیرا شبکه دوم در حال راه اندازی است.

 

بررسی شبکه اتریوم کلاسیک و اتریوم ۲

می توان گفت که اتریوم کلاسیک یک سیستم محافظه کار است که بر روی امنیت تمرکز دارد. این در حالی است که اتریوم ۲ نگاهی رو به جلو دارد و بیشتر روی افزایش عملکرد شبکه بلاک چین تمرکز کرده است. این باعث می شود که هر یک از این دو شبکه در بازار جایگاه ویژه خود را داشته باشند.

به منظور ارتقای اتریوم کلاسیک بسیاری توجه خود را به اتریوم ۲ منعطف کرده اند. اتریوم ۲ در واقع از طرح اصلی اتریوم کلاسیک فاصله بیشتری خواهد گرفت. آیا می‌دانید این تغییر ساختاری چگونه صورت خواهد پذیرفت؟

در حال حاضر بسیاری از اپلیکیشن‌های غیر متمرکز بر روی اتریوم کلاسیک و حساب‌های کریپتوی آن انجام می شود. به خصوص در پروژه‌های DeFi بیشترین درصد منابع توسط این شبکه تامین می‌شود. اما این وضع به زودی دچار تغییر خواهد شد.

زیرا در حالی که در چند سال گذشته و در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ میلادی پروسه proof-of-work در این شبکه مورد استفاده بوده است. برنامه‌هایی برای استفاده از سازوکار proof-of-stake برای انجام مبادلات در این شبکه پیاده سازی شده است که منجر به ایجاد بلاکچین جدیدی خواهد شد.

این تغییرات به گونه ای است که اتریوم کلاسیک همچنان از مکانیزم اجماع proof-of-work استفاده کند. اما قرار است اتریوم ۲ از مکانیزم اجماع دیگری که در بالا با نام Proof-of-stake به آن اشاره شد استفاده کند. اما این دو چه تفاوت ها و شباهت هایی دارند.

 

تفاوتها و شباهتهای اتریوم ۲ و اتریوم کلاسیک

قابلیت های اتریوم 2

یکی از مهم‌ترین تفاوت های اتریوم ۲ و اتریوم کلاسیک مربوط به سازوکار اجماع در این دو شبکه است.

تفاوت دیگر این دو اتریوم در سیستم پولی و مالی آن ها است. در حالی که سیستم پولی و مالی اتریوم کلاسیک فیکس و ثابت است. اتریوم ۲ از یک نظام مالی متغیر پشتیبانی خواهد کرد.

اگر چه این دو با هم تفاوت هایی دارند. اما هر دوی آن ها از کریپتوکارنسی یا ارز دیجیتال اختصاصی استفاده می‌کنند و در بلاک چین هر دوی آن‌ها قراردادهای هوشمند اجرا می شوند.

نکته دیگر که به آن اشاره خواهد شد این است که اتریوم کلاسیک دارای امنیت بالایی است اما در عوض عملکرد چندان خوبی ندارد.

این در حالی است که اتریوم ۲ دارای عملکرد خوبی است اما در عوض به اندازه اتریوم کلاسیک امنیت نخواهد داشت. این دو شبکه تفاوت‌هایی در دیتابیس خود نیز دارند.

 

نام مخفف ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک و اتریوم ۲

هر دو این شبکه ها دارای ارز دیجیتال مخصوص خود هستند که در بخش قبل به آن اشاره شد. امکان تبادل ارز دیجیتال و نیز انتقال به دیگری وجود دارد. اما در اتریوم کلاسیک ارز مورد استفاده با نام اتر یا ETC شناخته می شود.

این در حالی است که در شبکه اتریوم ۲ ما ارز دیجیتال ETH را خواهیم داشت. همان طور که می‌بنیید ارز دیجیتال مختص به هر یک از این شبکه‌ها با دیگری تنها در یک حرف تفاوت دارند.

تفاوت ارز ETC و ETH در حرف آخر آن ها است. برای همین در صورتی بسیاری در این مورد دچار اشتباه می‌شوند و شما هم در زمان خرید یا سرچ در دنیای مجازی باید به این نکته توجه داشته باشید.

نکته دیگر این که در هر دو شبکه امکان تقسیم ارزها به واحدهای کوچک وجود دارد. wei واحد کوچکی است که با تقسیم واحدهای اختصاصی ETC یا ETH به دست خواهد آمد.

 

قرارداد هوشمند در شبکه اتریوم چیست؟

گفته شد که هر دوی این شبکه‌ها از قراردادهای هوشمند استفاده خواهند کرد. زبان برنامه نویسی مورد استفاده در این شبکه با نام Solidity شناخته می‌شود و امکان ایجاد برنامه‌های نرم افزاری با استفاده از این زبان وجود دارد که می توانند مانند اپلیکیشن استفاده شوند.

می توان از این برنامه‌ها به عنوان اسکریپت و یا در سایر سیستمهای هوشمند متصل به شبکه اینترنت اشیاء IOT استفاده نمود. یا این که به عنوان قراردادهای هوشمند بین افراد از آن ها استفاده کرد.

توجه داشته باشید که همان طور که در بالا به این مطلب اشاره شد، این برنامه‌ها تنها نرم افزارهایی هستند که به طور غیر متمرکز اجرا خواهند شد. برای همین به جز ویژگی غیرمتمرکز بودن، با برنامه‌های دیگر در شبکه تفاوت چندان زیادی نخواهند داشت.

 

آشنایی با مکانیزم اجماع و اهمیت آن در ماینینگ

تفاوت در سازوکار اجماع یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که به عنوان یک حرفه‌ای در بازار ارزهای دیجتال باید در مورد نوع کلاسیک و نوع ۲ بدانید. حال که به خوبی ‌میدانید اتریوم چیست و چند نوع دارد. لازم است تا با مکانیزم اجماع در آنها آشنا شوید. زیرا که این مکانیزم نقش اساسی در امکان استفاده از ماینرها یا ماینینگ دارد.

pow-vs-pos

لازم است بدانید که بیت کوین و اتریوم کلاسیک هر دو از سازوکار اجماع proof-of-work استفاده کرده اند که به طور مخفف POW نامیده شده است. این مکانیزم بر اساس اجماع ناکاموتو (Nakamoto consensus) صورت خواهد پذیرفت.

اجماع ناکاموتو از پروسه ماینینگ استفاده کرده است که همه شما با آن آشنا هستید. پروسه ماینینگ همان چیزی است که باعث شد بیت کوین تا این حد رشد کند و ماینرها در همه دنیا بتوانند به این شبکه متصل شوند.

این مکانیزم در واقع همان چیزی است که امکان ارتباط بین المللی در شبکه بلاکچین بیت کوین را فراهم نمود. اگر کسی بخواهد به این شبکه حمله کند باید هزینه‌های سنگینی پرداخت کند و برای همین هکرها توان نفوذ به شبکه‌هایی که در بلاک چین خود از POW استفاده می کنند را نخواهند داشت.

اگر چه اتریوم کلاسیک و بیت کوین هر دو از این مکانیزم استفاده کرده اند و هر دو بر بالای جدول در بین سایر ارزهای دیجیتال قرار گرفته اند. اما اتریوم ۲ قصد دارد از مکانیزم دیگری استفاده کند که با نام Proof-of-stake در بالا به آن اشاره شد. این مکانیزم با نام مخفف POS شناخته خواهد شد.

این سازوکار بر خلاف سازوکار POW از ماینینگ یا ماینرهای معمولی (ASIC) استفاده نخواهد کرد. برای همین است که شبکه جدید تفاوت اساسی با شبکه بلاکچین بیت کوین و اتریوم کلاسیک خواهد داشت. این امر دلیل اصلی کمتر بودن سطح امنیت در شبکه اتریوم ۲ و در مقایسه با شبکه اتریوم کلاسیک و بیت کوین است.

اگر چه این یک عیب محسوب می شود. اما در عین حال همین مکانیزم است که به دلیل عدم نیاز به ماینینگ باعث مقیاس پذیری بیشتر شبکه اتریوم ۲ خواهد شد. این عدم نیاز به ماینینگ است که به دنبال خود افزایش عملکرد شبکه را به همراه خواهد داشت.

 

نظام پولی و مالی اتریوم

سیستم مالی اتریوم نیاز به دقت ویژه برای فهم دارد. اتریوم کلاسیک در سال ۲۰۱۸ مدل پولی مالی خود را تغییر داد تا مشابه بیت کوین شود. برای همین اتریوم کلاسیک یک نظام پولی فیکس و ثابت دارد.

در شبکه کلاسیک به طور مداوم پاداشی که به ماینرها داده می شود کاهش خواهد یافت. تا این که شبکه به ماکزیمم تعداد ۲۱۰ میلیون واحد ETC برسد. پیش بینی می شود تا زمان رسیدن تعداد واحدهای ETC به این عدد پایان قرن بیست و یکم فرا رسیده باشد.

این در حال است که همان طور که ذکر شد اتریوم ۲ به دلیل مکانیزک متفاوت، دارای نظام مالی و پولی متفاوتی است و ماینرها در آن حضور ندارند. برای همین است که نظام پولی آن فیکس و ثابت نیست. به دلیل متغیر بودن نظام پولی شبکه اتریوم ۲ توسعه دهندگان و جامعه اتریوم خواهند توانست هر زمان که خواستند سیاست‌های اتخاذ شده را تغییر دهند.

برای همین است که ارز دیجیتال اتریوم ۲.۰ ممکن است با تغییراتی مواجه شود و با توجه به متغیر بودن ماهیت ETH هنوز نمی‌توان در مورد آینده آن مطمئن بود. به این معنا که سیاست‌ها ممکن است تغییراتی بر روی ارزش ETH در آینده داشته باشند. این در حالی است که ETC با سیاست پولی ثابت شبکه کلاسیک خود بسیار قابل پیش بینی تر خواهد بود.

 

اهمیت دیتابیس شبکه اتریوم

در یک شبکه مبتنی بر بلاک چین مدل دیتابیس بسیار مهم است. زیرا که باعث افزایش ایمنی شبکه و کاهش احتمال حمله‌ خواهد شد. یک اصل در شبکه بلاک چین که برای افزایش ایمنی بسیار مهم است این است که بتوان به هر میزان بر تعداد نودهای شبکه افزود. که به معنی تعداد بیشتر گره یا کاربر (یا به بیان دیگر ماینر) است.

ایده امکان افزایش نودها و یا ماینرها بسیار مهم است. زیرا که خواهد توانست نه تنها امنیت شبکه را بالا ببرد که توان محافظت از برنامه‌های در حال اجرا بر روی شبکه را خواهد داشت.

با افزایش نودها و سازوکار ماینینگ بیت کوین یا اتریوم کلاسیک حتی می‌توان از جنگ هسته‌ای هم سالم بیرون آمد و خطر هکرها شبکه را تهدید نخواهد کرد. برای همین سرمایه‌ها و دارایی مردم در این شبکه‌ها به خوبی حفظ خواهد شد.

به همین دلیل شبکه اتریوم کلاسیک به گونه‌ای طراحی شده است که با امکان افزایش ماینرها و یا نودها به خوبی خواهد توانست در سرتاسر دنیا گسترده شود.

این در حالی است که اتریوم ۲ ایده مقیاس پذیری را دنبال کرده است که به معنی دیتابیس پخش شده در تعدادی نود کوچک تر خواهد بود. این بخش‌های کوچک‌تر با نام SHARDS یا شارد شناخته می‌شوند.

برای همین است که در این شبکه جدید ما شاهد وجود شاردها و یا Shards های جداگانه خواهیم بود و یک کپی کامل از دیتابیس را در هر گره به طور جدا نخواهیم داشت. این تفاوت در دیتابیس مزیت و معایب خاص خود را دارد.

ما در ادامه دوباره به بحث روند افزایش قیمت اتریوم اشاره خواهیم کرد. توجه داشته باشید که این قیمت ها متعلق به ارز دیجیتال اتریوم ۲ نیست. زیرا که این ارز هنوز وارد بازار نشده است.

 

تغییرات قیمت اتریوم در سال های ۹۸ و ۹۹

نمودار قیمت اتریوم
نمودار قیمت اتریوم از ابتدا تا کنون

قیمت اتر در یک سال گذشته حدود شش برابر افزایش داشته است و در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ ما شاهد افزایش شش برابر سرمایه گذاران به دلار بوده ایم. با در نظر گرفتن افزایش چند برابری نرخ دلار، ارزش اتر بر حسب ریال بسیار بیشتر شده است. روند افزایشی ارزش اتر محدود به یک سال قبل نبود. از سال ۲۰۱۸ تا به حال این روند ادامه داشته است.

اگر چه در مواقعی ما شاهد اصلاح قیمت بوده ایم. اما روند کلی افزایشی بوده و نسبت به سال ۲۰۱۸ ارزش اتر حدود ۱۲ برابر بر حسب به دلار افزایش داشته است.

پیش بینی شده است که اتریوم قیمت های بالاتری را نیز تجربه کند که به دلیل استقبال بسیار بالای سرمایه گذاران از این ارز دیجیتال بوده است. امکان دارد که اتریوم قیمت هایی چند برابر بیش از آن چه در بازار شاهد آن هستیم پیدا کند که نوعی رکورد شکنی در تاریخ ارزهای دیجیتال محسوب می شود.

توجه داشته باشید که قیمت هایی که در این جا به آن اشاره شده است متعلق به اتریوم کلاسیک است. اتریوم ۲ و ارز آن هنوز منتظر هستند تا ببینند چه اتفاقاتی در بازار ارز دیجیتال برای آن ها رقم خواهد خورد.

 

پیش بینی آینده اتریوم / ethereum

بیشتر فعالان به خوبی می‌دانند که اتریوم ارز دیجیتال بسیار مهمی است که نقش ارزنده‌ای در آینده بازار ارزهای دیجیتال خواهد داشت. البته در کنار اتریوم ارز دیجیتال مهمی مانند بیت کوین نیز در بازار حضور دارد که رتبه بالاتری دارد.

ارزهای دیگری هم هستند که مانند پولکادات و نئو یا زی کش در رتبه‌های پایین‌تر قرار گرفته اند. این که کدام یک از این ارزهای آینده روشن‌تری خواهند داشت نیاز به بحث دارد.

به نظر ‌می‌رسد که روند افزایشی ارزش اتر در صورت ادامه استقبال سرمایه گذاران ادامه پیدا کند. ورود اتریوم ۲ به بازار ممکن است باعث شود که تعدادی از سرمایه گذاران به سمت خرید ارز دیجیتال ETH بروند. با این وجود سازوکار بلاکچین اتر به گونه‌ای است که به دلیل امنیت بسیار بالا به شدت مورد توجه قرار گرفته است و نظام پولی ثابت آن تضمین کننده آینده ETC خواهد بود.

 

کدام ارز را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنیم؟

با توجه به مطالبی که گفته شد به خوبی ‌میدانید که اتریوم کلاسیک چیست و در حال حاضر چه قیمتی در بازار دارد. هم چنین به میزان رشد ارزش اتر در طی بازه‌های زمانی مختلف و طی هفته، ماه و دو سال گذشته پی برده اید.

اما ممکن است برای شما سوال باشد که اتریوم یا بیت کوین را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید. یا این که بهتر است ارز اختصاصی اتریوم ۲ یا اتریوم کلاسیک را انتخاب کنید؟

بیت کوین یا اتریوم کلاسیک یا اتریوم ۲ هر سه از بهترین ارزهای دیجیتال در بازار هستند که هر یک مزایا و ویژگی‌های خاص خود را دارند. برای همین امکان توصیه یکی و رد کردن دیگری به راحتی وجود ندارد.

شما حالا می‌دانید اتریوم ۲ چیست و به خوبی از رتبه اول و دوم بازار که متعلق به بیت کوین و اتر است آگاهی دارید. هر سه این ارزها دارای موقعیت منحصر به فردی هستند که امکان دارد برای گروه ویژه‌ای از مخاطبان مناسب باشند.

زیرا که هر کاربر نیازهای متفاوتی دارد که با استفاده و سرمایه گذاری بر روی یکی از این شبکه‌ها براورده خواهد شد.

شما هم با ایجاد تعادل در سرمایه گذاری به طور حتم خواهید توانست از مزایای هر سه ارز دیجیتال بیت کوین, اتریوم کلاسیک و اتریوم ۲ بهره‌مند شوید.

ما در پایان این متن چند سوال ساده را پاسخ خواهیم داد:

اتریوم چیست؟

اتریوم / Etherium شبکه بلاکچین معروفی است که با نام اتریم هم شناخته می‌شود. ارز اختصاصی آن هم در حال حاضر اتر/eth است.

 

قیمت اتریوم را چگونه به دست اوریم؟

به دست آوردن قیمت روز اتریوم بسیار ساده است و شما در سایت‌های معتبر به طور لحظه‌ای آن را می‌توانید مشاهده کنید. کافی است در مرورگر خود عبارت قیمت اتریوم را سرچ کنید.

 

آیا زمان عرضه اتریوم ۲ به طور دقیق مشخص شده است؟ قیمت آن چقدر است؟

با توجه به این که اتریوم ۲ در مراحل اولیه عرضه قرار دارد، می توانید زمان و نحوه عرضه اتریوم ۲.۰ را پیدا کنید و پس از عرضه آن با سرچ برای قیمت اتریوم ۲ موفق به پیدا کردن قیمت روز آن شوید.

 

دلیل توجه بسیار زیاد کاربران به اتریوم ۲ چیست؟

مزایای ذکر شده برای اتریوم ۲.۰ در کنار کنجکاوی کاربران از جمله دلایل اصلی توجه زیاد آنها به این شبکه است و بسیاری به دنبال آگاهی از تاریخ عرضه اتریوم ۲ هستند تا با در نظر گرفتن ارزش آن در بازار اقدام به خرید آن بنمایند.

 

آیا در زمان عرضه اتریوم ۲ می‌توان آن را استخراج نمود؟

با توجه به این که سازوکار اتریوم ۲.۰ با نوع کلاسیک آن تفاوت دارد، امکان فعالیت ماینرها برای استخراج آن مانند آنچه امروزه شاهد ان هستیم وجود ندارد. زیرا که شبکه ارز دیجیتال اتریوم ۲ از مکانیزم POS استفاده کرده است و حتی پس از عرضه اتریوم ۲ شما نخواهید توانست اقدام به ماینینگ یا استخراج اتریوم ۲ مانند بیت کوین یا اتریوم کلاسیک بپردازید. البته امکان ماینینگ مجازی وجود خواهد داشت.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید