اخبار

سختی استخراج بیت کوین یکی از بزرگترین سقوط‌های تاریخ را تجربه کرد

سختی شبکه بیت کوین با سقوط ۱۵.۹۵ درصدی نسبت به روز گذشته، یکی از بزرگترین‌ سقوط‌های تاریخ خود را تجربه کرد.

به گزارش کوین‌دسک، افت شدید یکی از پارامترهای اساسی شبکه بیت کوین، خروج تعدادی از ماینرها از رقابت برای به دست آوردن بیت کوین‌های تازه استخراج‌شده را نشان می‌دهد که در نتیجه افت قیمت شدید این ارز دیجیتال طی هفته‌های اخیر به وقوع پیوست. این اتفاق که در نتیجه کاهش سودآوری استخراج بیت کوین رخ داد، سبب شده تا ماینرهای باقیمانده در شبکه رقابت کمتری را تجربه کنند و درآمد بیت کوینی‌ روزانه آن‌ها افزایش یابد.

سختی شبکه بیت کوین، امروز ساعت ۷:۳۰ به وقت تهران، از حدود ۱۶.۵۵ تریلیون واحد که سختی دوره قبل بود،‌ تا ۱۳.۹۱ تریلیون کاهش یافت. دو هفته گذشته قیمت بیت کوین سقوط تاریخی را طی هفت سال گذشته تجربه کرد و از آن زمان تاکنون تنها قادر به جبران بخشی از این سقوط بوده است.

استخراج بیت کوین نیازمند دستگاه‌های تخصصی و قدرتمندی است که مقدار زیادی الکتریسیته مصرف می‌کند. کسب‌و‌کارهایی که به استخراج بیت کوین می‌پردازند نیز معمولا قبض‌های خود را با بخشی از بیت کوین‌های استخراج شده پرداخت می‌کنند.

افت شدید قیمت بیت کوین سبب شد تا قدرت پردازشی افزوده شده به شبکه این ارز دیجیتال طی ۳ ماه اخیر (از ۲۰ دسامبر تاکنون)، در کاهش سختی شبکه اخیر به کلی از شبکه خارج شود. از طرفی این شرایط کاملا به ضرر عملیات‌های استخراجی تمام شده که از دستگاه‌های قدیمی‌تری مانند انت ماینر اس ۹ یا مدل‌های مشابه استفاده می‌کنند.

نمودار سختی شبکه بیت کوین
نمودار سختی شبکه بیت کوین

سقوط اخیر سختی استخراج، دومین کاهش بزرگ آن در تاریخ شبکه بیت کوین محسوب می‌شود. سومین کاهش سختی تاریخی نیز به دسامبر ۲۰۱۸ و افت قیمت در آن زمان برمی‌گردد. بزرگترین افت سختی شبکه بیت کوین نیز به اکتبر سال ۲۰۱۱ مربوط می‌شود.

سختی شبکه بیت کوین پس از استخراج هر ۲۰۱۶ بلاک یک بار تغییر کرده و متناسب با زمان استخراج مجموعه‌ بلاک‌های قبلی خود را اصلاح می‌کند. این زمان با احتساب زمان ۱۰ دقیقه‌ای برای استخراج هر بلاک، حدود ۱۴ هفته زمان می‌برد.

زمانی که مقدار قابل توجهی از قدرت پردازشی شبکه طی این دوره ۱۴ روزه از آن خارج می‌شود، زمان محاسبه بلاک‌های باقیمانده از مجموعه ۲۰۱۶ تایی، برای سایر ماینرها افزایش می‌یابد. از این رو در دوره بعدی با اصلاح سختی شبکه و کاهش آن، این زمان دوباره به ۱۰ دقیقه می‌رسد.

از سوی دیگر در هر زمان اگر مقدار قابل توجهی قدرت پردازشی جدید وارد شبکه شود، میانگین زمان به دست آوردن هر بلاک کاهش خواهد یافت و شبکه در دوره سختی بعدی با افزایش این پارامتر، زمان استخراج بلاک‌ها را دوباره اصلاح می‌کند.

اتفاقی که شرایط استخراج بیت کوین را در ۱۷ روز گذشته بدتر کرد این بود که سختی شبکه بیت کوین در تاریخ ۹ مارس (سه روز قبل از سقوط تاریخی قیمت) به بالاترین مقدار تاریخی خود دست یافت. برای همین نیز اصلاح دوره سختی بعدی اندکی بیشتر از دو هفته به طول انجامید.

طبق داده‌های استخر f2pool، افت شدید قیمت بیت کوین باعث شد تا با احتساب ۵ سنت به ازای هر کیلووات‌ساعت هزینه برق، بیش از ۲۰ مدل از ماینرهای فعال در شبکه از حالت سوددهی خارج شوند.

کریس زو، بنیان‌گذار و مدیر ارشد عملیات استخر چینی پولین در تاریخ ۱۲ مارس و با اشاره به افت شدید قیمت اظهار داشت که با توجه به کاهش قدرت استخراج چندین استخر بزرگ، طبق انتظار او هش‌ریت شبکه در هفته‌های آتی باید بین ۲۰ الی ۳۰ درصد کاهش یابد.

از این رو زمان میانگین استخراج هر بلاک به حدود ۱۲ دقیقه افزایش یافته و این دوره تا ۱۷ روز طول کشید. این بدان معنی بود که ماینرها باید سه روز بیشتر صبر کنند تا قادر به استخراج بیت کوین‌های بیشتر برای پرداخت قبض‌هایشان باشند.

طبق اطلاعات استخر پولین علی‌رغم از رده خارج شدن مدل‌های قدیمی در هفته‌های‌ گذشته، اصلاح سختی شبکه و افزایش قیمت بیت کوین به سطوح ۶۶۰۰ دلار باعث شد تا دستگاه‌های قدیمی مانند انت ماینر اس۹ دوباره به مدار سوددهی برگردند.

در همین حین، آخرین مدل و قدرتمندترین دستگاه استخراج بیت کوین عرضه شده توسط شرکت‌های بیت‌مین، میکرو بی‌تی و کنان به سبب بازدهی بالای خود به روند سوددهی ادامه می‌دهند.

هر سه شرکت تولید‌کننده تجهیزات استخراج برای عرضه دستگاه‌های بهتر در ماه‌های آتی، به شدت درگیر رقابت هستند. این رقابت با نزدیک شدن به هاوینگ بیت کوین که طبق آن پاداش استخراج بیت کوین نصف می‌شود، شدت بیشتری یافته است.

منبع: Coindesk

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *