اخبار

تقاضای شدید برای استیبل کوین‌ها با پشتوانه طلا

در حالی‌ که روند نزولی طلا به خاطر رکود اقتصادی ناشی از ویروس کرونا شدت گرفته است، توکن‌هایی که پشتوانه طلا دارند، به افزایش قیمت خود ادامه می‌دهند.

به گزارش کوین دسک، در این هفته تقاضا برای پکسوس‌ گلد (PAXG) و تتر گلد (XAUT)، دو مورد از نقدشونده‌ترین توکن‌ها که پشتوانه طلا دارند، افزایش یافته است. هردوی این توکن‌های مبتنی بر بلاک چین، بیانگر مقدار یک اونس طلای ذخیره شده در صندوق‌های این موسسات هستندو هر دو نیز قابلیت تبدیل به طلای فیزیکی را دارند.

براساس گزارش‌ها، مواجهه عرضه‌کنندگان سنتی طلا با کسری و دشواری در ورود شمش فیزیکی به بازار، موجب افزایش تقاضا برای این توکن‌ها می‌شود.

«روی سباگ» (Roy Sebag)، مؤسس «گلدمانی» (Goldmoney) که یک شرکت امانی در حوزه فلزات است، در مصاحبه‌ای در مورد فدرال رزرو گفت:

فدرال رزرو کاملا قوانین را عوض کرده است. نرخ واقعی بهره حتی بیشتر شده و ما شاهد این هستیم که بلافاصله همه پول‌ها به سمت طلا در جریان هستند.

براساس صحبت‌های بکی‌مک‌کلین (Becky McClain)، سخنگوی پکسوس، خرید این ارز دیجیتال از روز دوشنبه (۴ فروردین)، در هر روز تقریبا دوبرابر شده است. این نهاد پنج‌شنبه (۷ فروردین) اعلام کرد که طلای کافی برای پوشش حجم معاملات فعلی را داراست. هر پکسوس معادل یک اونس طلای رسمی انجمن بازار شمش لندن (LBMA) است.

از طرفی دیگر، براساس داده‌های منتشر شده از سوی نامیکس (Nomics)، تقاضا برای تتر گلد منجر شد که ارزش بازار آن در روز چهارشنبه به ۵۰ میلیون دلار برسد. براساس گزارشی منتشر شده توسط «بلاک» (The Block)، مسائل مربوط به زنجیره تأمین در تهیه ذخایر طلا می‌تواند مانعی برای تولید توکن‌های بیشتر باشد.

تتر در بیانیه‌ای اظهار داشت:

تتر گلد روشی ساده در اختیار کاربران خود قرار داده است که از لحاظ فناوری، بسیار نوآورانه است. کاربران می‌توانند بدون پرداخت هزینه‌های سالیانه به نگهداری طلا بپردازند.

در این بیانیه بدون اینکه اشاره‌ای به تحرکات روزانه بازار شود، گفته شده:

ما شاهد رشد بسیار خوب XAUT بوده‌ایم و پیش‌بینی می‌کنیم که این ارز دیجیتال روند رو به رشد خود را ادامه دهد تا خود را به عنوان توکن دیجیتال غالب با پشتوانه طلا، تثبیت کند.

نمودار عرضه تتر گلد

همچنین براساس اطلاعات به‌دست آمده از نامیکس و کوین مارکت کپ، حجم معاملات هر دوی این توکن‌ها در روزهای اخیر افزایش یافته است.

والتر هسرت (Walter Hessert) مدیر اجرایی پکسوس در این باره گفت:

همه ما طی چند هفته گذشته شاهد نوسانات بی‌سابقه‌ای در بازارها بوده‌ایم، بنابراین به طور طبیعی مردم به دنبال پناهگاه‌هایی امن مانند طلا هستند. به عنوان یک توکن بر پایه‌ی فناوری بلاک چین، این ارز بیشترین سطح کنترل و دسترسی را در خارج از سیستم اقتصادی به دارندگان ارائه می‌دهد.

همزمان شدن افزایش تقاضا برای خرید طلا به شکل فیزیکی، با مسائل مربوط به زنجیره تأمین فلزات گرانبها، باعث افزایش قیمت هر اونس طلا شده است.

خبرگزاری بلومبرگ پیشتر در همین هفته گزارش داده بود که همزمان با شیوع ویروس کرونا و متعاقبا عدم توانایی تنظیم قراردادهای فیزیکی در شهر نیویورک، هزینه‌ی معاملات آتی طلا نسبت به هزینه‌ی پریمیوم طلا افزایش یافته است، اتفاقی که طی چهل سال گذشته بی‌سابقه بود. هزینه پریمیوم درصدی است که توسط فروشنده به ارزش ذاتی طلا افزوده می‌شود.

در حال حاضر برای معاملات سنتی توکن‌های با پشتوانه طلا در بازارهای نقدی و آتی در صرافی‌هایی نظیر FTX، هزینه پریمیوم در نظر گرفته می‌شود. با این‌ حال، دلیل قیمت‌های فعلی می‌تواند ادامه روند دریافت هزینه پریمیوم برای ارزهای با پشتوانه طلا باشد که در گذشته نیز دریافت می‌شد.

درواقع قیمت PAXG و XAUT هر دو از زمان راه‌اندازی تاکنون همواره بالاتر از قیمت طلا بوده‌ است. XAUT در ژانویه ۲۰۲۰ (دی ۱۳۹۸) و PAXG در سپتامبر ۲۰۱۹ (شهریور ۱۳۹۸) راه‌اندازی شده‌اند.

سباگ معتقد است معامله‌گران هنوز به‌دنبال اَشکال و رده‌های مختلفی از طلا هستند، اما یافتن آن‌ها سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. او گفت:

در روزهای گذشته چیزی تغییر کرده است. این تغییر، کمبود طلای فیزیکی نیست، بلکه کمبود شکل‌های مختلف از طلا است.

پکسوس معتقد است افزایش تقاضا برای PAXG به محدودیت‌های عرضه که توسط تتر گزارش شده، نخواهد انجامید. مک‌کلین می‌گوید:

ما فقط با طلای انجمن بازار شمش لندن سروکار داریم، و فلزات گرانبهای زیاد دیگری هم در آنجا وجود دارد. ما یک بازیگر مورد اعتماد و قانون‌گذاری‌شده هستیم و از مزایای این ویژگی این است که برخلاف سایرین، می‌توانیم به این بازار دسترسی داشته باشیم.

 

منبع: Coindesk

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *