دانشنامه

تعریف سازمان های غیرمتمرکز و مزایا و معایب آن ها

یک سازمان غیرمتمرکز، ساختار کسب و کاری است که در آن کنترل، بجای متمرکز بودن بر روی یک فرد در راس، در میان اعضای تیم پخش شده است. بیشتر ارزهای دیجیتال توسط سازمان های غیرمتمرکز ساخته شده و می شوند. آنها معمولا بصورت جهانی توزیع شده و از راه دور نیز فعالیت می کنند.

نحوه کار سازمان های غیرمتمرکز

ارزهای دیجیتال معمولا به عنوان کد مرجع متن بازی بر روی پلتفرم توسعه ای به نام Github ساخته می شوند. اعضای تیم قادرند:

  • کدهای در دسترس عموم بنویسند
  • پیشنهاداتی برای توسعه پروژه ارائه دهند
  • در گفتگوهای موضاعات دیگر شرکت کنند

مزایا

سازمان های غیرمتمرکز چندین مزیت دارند:

  • قدرت و نیروی انسانی بیشتر: هر کسی در سرتاسر جهان می تواند مشارکت کرده و کد اضافه کند.
  • ارزان تر هستند: توسعه دهندگان بسیاری در اوقات فراغتشان در توسع ارزهای دیجیتال شرکت می کنند، این بدان معناست که کوین ها می توانند بدون نیاز به مقادیر عظیمی سرمایه ساخته شوند.
  • مبتنی بر همکاری: رساندن صدای هر فردی به تمام جامعه، منجر به شکل گیری بحث و گفتگو و دید بیشتری در مورد یک طرح پیشنهادی می شود که باعث توسعه کوین می شود.

خوزه کابالر، مدیر فرهنگ سازمانی در ConsenSys می گوید:

سازمان های غیرمتمرکز، خودگردان هستند، که برای افراد ماجراجو و مستقل عالی می باشند.

معایب

  • ساختار تخت: با عدم وجود یک مقام بالادستِ روشن یا زنجیره فرمان، سازمان های غیرمتمرکز به دلیل به طول انجامیدن تصمیم گیری، سرعت عملیاتی کمتری دارند.
  • مخالفت ها: زمانی که جامعه مخالفت شدیدی داشته باشد، می تواند باعث جدا شدن سازمان به دو بخش شود. این اتفاق در زمان جدایی بیت کوین کش از بیت کوین رخ داد.

سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) چیست؟

DAO یک سازمان خودمختار و غیرمتمرکز است. کدنویسی توسط یک سازمان غیرمتمرکز انجام می شود که نوعی مکانیزم کنترل و هدایت را فراهم می کند. از یک DAO می توان برای اختصاص خودکار پاداش بر اساس عوامل مشخصی استفاده کرد.

DAO  چیست؟

DAO یکی از اولین و بزرگترین مثال های یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز بود که توسط Slock.it بر روی شبکه اتریوم خلق شد. کد آن متن باز بود، یعنی هر کسی می توانست در آن مشارکت داشته باشد. DAO به هدف تامین سرمایه پروژه های ارزهای دیجیتال طراحی شده بود. یک اعلامیه منتشر می شد و هر کسی با توکن DAO می توانست برای تامین سرمایه به پروژه رای دهد. با این حال DAO هیچوقت به مرحله ی نهایی و انتشار نرسید.

در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۶، یک هکر توانست با استفاده از چند خط کد، ۳.۶ میلیون اتر، معادل ۷۰ میلیون دلار را جابجا کند. با این حال این وجوه به یک “Child DAO” منتقل شده و به مدت ۲۸ روز غیرقابل حرکت شدند، که به جامعه اتریوم فرصتی برای یافتن یک راه حل می داد. آنها توانستند یک فورک سخت که اکنون با نام اتریوم شناخته می شود را ایجاد کرده و از فورک قدیمی که اتریوم کلاسیک بود، جدا شوند. طی این فورک، بلاک چین به شکلی نوشته شد که انگار این هک اصلا رخ نداده است، بدین معنی که بلاک چین دیگر قابل تغییر نبود.

استفان توآل، بنیان گذار Slock.it می گوید:

این اتفاق باعث جلب توجه و هوشیاری بسیاری حول این پلتفرم شد و تبدیل به بزرگترین پروژه تامین سرمایه عمومی در جهان شد که نیاز واضح به ساختاری غیرمتمرکز به این شکل را نشان می داد.

نتیجه

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال به مبلغ بیش از ۸۰۰ میلیون دلار رسیده است. این مقدار نشان دهنده ی اعتماد به نفسی  بالا در بازاری است که غالبا توسط سازمان های غیرمتمرکز ساخته شده است. آیا این بازار باعث تغییر نحوه فعالیت سازمان ها می شود؟ به زودی ممکن است در خانه کار کنید و بحثی درباره ی نحوه درست پیشرفت کسب و کارتان بدون نیاز به دستورهای یک رییس داشته باشید. وضعیت در این حالت به نظر بسیار بهتر می آید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *