اخبار

مقایسه کاهش اخیر ارزش بیت کوین با بازار سهام از نگاه آمار

از آنجا که وحشت پیرامون شیوع ویروس کرونا همچنان جهان را درگیر خود می‌کند و بازارهای سنتی به این ماجرا واکنش منفی نشان میدهند، تابش پرتوی نوری بر قامت بیت‌کوین محسوس است.

سؤالاتی با این مضمون که چرا یک دارایی نظیر بیت کوین که فاقد همبستگی با بازارهای سنتی است در شرایط فعلی رشدی نداشته، ذهن ها را به خود معطوف کرده است. با این حال، همبستگی بین سقوط بازار سهام و سقوط قیمت بیت‌کوین باید مورد واکاوی قرار گیرد.

شاخص سهام S&P500 در ابتدای هفته به میزان ۲۰۰۰ واحد کاهش یافت. به نقل از CNBC این چیزی است که از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ مشاهده نشده بود، و این به مفهوم کاهش ۷.۶ درصدی ارزش این سهم است. در همین حال، افت قیمت بیت‌ کوین در همان ۲۴ ساعت معادل ۵% بوده است.

اگرچه این تفاوت دو درصدی از لحاظ اسمی به هم نزدیک هستند. اما همانطورکه توسط هانتر هورسلی، مدیرعامل بیت‌وایز توضیح داده شده است، کاهش ۷.۶ درصدی برای یکی ازمحبوبترین شاخص‌های بورس اوراق بهادار در جهان در صورت معادل سازی و نگاهی به سوابق تاریخی به مفهوم ضرر ۴۱ درصدی بیت‌کوین می‌بایست در نظر گرفته شود.

مرتبط ساختن سقوط فعلی بورس اوراق بهادار با کاهش قیمت بیت‌کوین ارتباطی ساده لوحانه خواهد بود. بیت‌کوین هنوز به‌عنوان یک دارایی پر نوسان شناخته میشود که در مواقع بصورت عادی مستعد نوسان ۵ تا ۱۰ درصدی است. این کاهش قیمت بیت‌کوین چیزی نیست که سرمایه‌گذاران را به همان شکلی تحت تأثیر قرار دهد که کاهش ۷.۶ درصدی S&P500 در پی دارد.

هیچ موردی برای مرتبط ساختن بیت کوین با بازار سهام وجود ندارد

روند نزولی ناگهانی بیت‌کوین که از اواخر فوریه آغاز می‌شود، پس از صعود دو ماهه قیمت از ابتدای سال، تنها در زمانی نامناسب و با افت بازارهای جهانی مالی همزمان شده است. نگرانی‌های رکود اقتصادی هنوز در سراسر جهان وجود دارد و تأثیر شیوع ویروس کرونا درحال تسریع و تحریک جنبش‌های فاجعه‌بار بازار است.

برای سرمایه‌گذاران، رجوع به دارایی‌های امن تنها پارامتر انتخاب روز است. اما حتی طلا، قابل اعتمادترین پناهگاه امن، نیز از شرایط کنونی چندان در امان نبوده و نوساناتی را ثبت کرده است. علاقمندان و دنبال کنندگان رمزارزها رفتار ارزهای دیجیتال را در این برهه از زمان به نظاره نشسته‌اند.

بااین حال، به نظر نمیرسد سقوط قیمت بیت‌کوین با آنچه در بازارهای سنتی اتفاق می‌افتد، چندان ارتباطی داشته باشد. تئوری هایی مبنی بر اینکه فروش کوین به سرقت رفته در کلاهبرداری پلاس توکن ریشه در کاهش اخیر قیمت بیت‌کوین دارد مطرح است و البته نظریه‌های دیگری نیز مطرح است، اما هیچکس با اطمینان نمیداند.

فاقد همبستگی منفی

اگر بتوان این نظریه را مطرح کرد که بیت‌کوین با بازار سهام ارتباطی ندارد و از آنجا که آن دسته از بازارها با فشار زیادی روبرو هستند، بنابراین میتوان امیدوار بود که رمزارزها مثل طلای دیجیتال نقش آفرینی کنند، اتفاقی که غالباً به آن پرداخته شده است.

بااین حال، بیت‌کوین در چشم سرمایه‌گذاران سنتی هنوز به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری پر خطر تلقی میشود. در این برهه حساس که ترس بر بازارها سایه افکنده است، هیچ سازمان مالی تمایلی به شرط‌بندی بر روی “امن بودن بیت‌کوین” ندارد، و ترجیح میدهد آن را بعنوان یک سرمایه ریسک پذیر به زمانی دیگر موکول کرده یا از کنار آن بگذرد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *