اخبار

عملکرد قوی‌تر کاردانو نسبت به اتریوم؛ تاخیر در عرضه اتریوم ۲.۰

ویتالیک بوترین موسس اتریوم اخیرا در پادکست Hashing It Out در خصوص توسعه های اخیر اتریوم صحبت کرد. در این پادکست از پشیمانی های بوترین در خصوص عرضه اولیه اتریو‌م و نحوه پرداختن اتریو‌م ۲.۰ به این مسائل سوال پرسیده شد.

بوترین تایید کرد هنگام طراحی اتریوم، اشتباهات زیادی رخ داد. بوترین بیان کرد که علی رغم مزایای مختلفی که اتریوم دارد، معماری اتریوم آن چنان که برنامه ریزی شده بود کارآمد نیست.

مثالی که وی بیان کرد به جای درخت های باینری، مرتبط با درخت های ۶ راس (Hexary Trees) برای ذخیره اطلاعات قراردادها بود.

گیام باله (Guillaume Ballet) خاطرنشان کرد که درخت های ۶ راس باعث کاهش مقیاس پذیری می‌شوند، زیرا این روش به محاسبات مجدد و دائمی ریشه هش (Hash root) نیاز دارد.

بوترین علاوه بر این موضوع، طی صحبت هایش بیان کرد که از نحوه عملکرد سیستم گس پشیمان است.

اخیرا مشخص شده است که تراکنش اتریوم ۱۳۰ دلاری کارمزد گس ۲.۶ میلیون دلاری به همراه داشته است. بعضی از افراد اذعان کرده اند که این موضوع، بازی با سیستم کارمزدهای گس به منظور پولشویی بوده است. اما فارغ از صحت نظریه این افراد، این موضوع هم چنان نقص های موجود در سیستم گس اتریوم را بازگو می‌کند.

اگرچه اتریو‌م ۲.۰ در صدد برطرف کردن چنین مسائلی است، اما اتریو‌م ۲.۰ به عنوان یک بلاک چین فعال باید معماری قدیمی را مدنظر قرار دهد تا چشم انداز بوترین درباره آینده اتریو‌م را محقق سازد.

 

تاخیر در عرضه اتریوم ۲.۰

تاخیرات در عرضه اتریوم ۲.۰ جامعه را با این سوال مواجه کرده است که این شبکه چه زمانی عرضه خواهد شد.

در ابتدا، توسعه دهندگان اصلی اتریو‌م ۲.۰، عرضه آن را برای ماه ژانویه برنامه ریزی کرده بودند. اما از زمان مورد نظر عبور کردیم.

اخیرا بوترین صحبت هایی در خصوص عرضه در ماه جولای را بیان کرد و سپس مدعی شد که سوال پرسیده شده در همایش Consensus: Distributed را اشتباه متوجه شده است.

 

 

در این بین، شبکه اصلی شلی کاردانو در حال آماده سازی برای عرضه در اواخر ماه جاری است.

 

جلب توجه جامعه ارز دیجیتال به پیشرفت کاردانو

کاردانو سومین بلاک چین گواه اثبات سهام است که از طریق هایدرا شاردینگ (Hydra Sharding) می‌تواند در یک ثانیه یک میلیون تراکنش پردازش کند.

قیمت کوین ADA در ابتدای ماه جولای افزایش یافت و به بالاترین سطح خود از ابتدای سال تاکنون رسید. این افزایش قیمت باعث شد که این کوین در میان ارزهای دیجیتال برتر از لحاظ ارزش بازار از رتبه دهم به هشتم برسد.

 

 

گرچه اتریو‌م بزرگترین جامعه توسعه دهندگان و هم چنین بیشترین برنامه های غیرمتمرکز را در اختیار دارد، اما کاردانو در صدد است تا به اتریو‌م برسد.

شرکت IOHK اخیرا صندوق توسعه ۲۰ میلیون دلاری را برای نهادهایی معرفی کرد که به دنبال ایجاد برنامه ها بر بستر شبکه کاردانو هستند.

با وجود این خبر، چند هفته اخیر با افزایش قیمت کاردانو و جلب توجه جامعه ارز دیجیتال به این شبکه به عنوان رقیب جدی اتریوم همراه بود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید