دانشنامه

مرورگر بلاک چین (Blockchain Explorer) چیست؟

مرورگر بلاک، یک مرورگر (Browser) برای بلاک چین است؛ مشابه مرورگرهای Mozilla و Google Chrome و غیره که برای صفحات وب ساخته شده‌اند.

با اینکه کاربران بیت کوین و آلت کوین‌ها، به مرورگرهای بلاک چین برای پیگیری تراکنش‌هایشان متکی هستند، تعداد کمی از کاربران از ظرفیت‌های بالقوه‌ی این مرورگرها اطلاع دارند.

در حقیقت این مرورگرها اطلاعات بسیار ارزشمندتری از پیگیری تراکنش ها در اختیار ما می‌گذارند. لازم به ذکر است، مرورگر بلاک و مرورگر بلاک چین در این مقاله به یک معنی هستند.

 

معنی مرورگر بلاک

یک مرورگر بلاک به شما امکان می‌دهد، کل بلاک چین مربوط به پلتفرمی که از آن استفاده می‌کنید را جستجو کنید. هر بلاک چین مرورگر مربوط به خود را دارد و این بدین معنا است که مثلاً برای پیگیری تراکنش‌های لایت کوین نمی‌توان از مرورگر بلاک بیت کوین استفاده کرد.

 

کاربرد مرورگر بلاک

برای آشنایی با نحوه‌ی کار این مرورگرها، مرورگر بلاک بیت کوین را بررسی خواهیم کرد. رابط کاربری و توابع مرورگرهای سایر ارزهای دیجیتال نیز به شیوه‌ای مشابه عمل می‌کنند.

بلاک

مرورگر بلاک بیت کوین به شما امکان جستجو در بین بلاک‌های استخراج شده‌ی اخیر را می‌دهد. تقریباً تمامی مرورگرهای بلاک بیت کوین، امکان مشاهده‌ی بلاک‌های اضافه شده به بلاک چین بیت کوین را به صورت بلادرنگ (Real time) فراهم می‌کنند.

تراکنش

با استفاده از مرورگرهای بلاک، قادر هستید تمامی تراکنش‌هایی که در بلاک‌های استخراج شده‌ قرار گرفته‌اند را مشاهده کنید.

 

تاریخچه‌ی تراکنش‌های مربوط به یک آدرس

تاریخچه‌ی هر آدرس عمومی (Public Address) بیت کوین و تعداد تراکنش‌های مربوط به آن در یک مرورگر بلاک در دسترس هستند.

آدرس گیرنده و آدرس برگردان (Change address)

با استفاده از یک مرورگر بلاک بیت کوین می‌توانید آدرس گیرنده و آدرس برگردان تراکنش‌ها را بررسی کنید.

بزرگ‌ترین تراکنش روزانه

برخی از مرورگرهای بلاک، اطلاعات مربوط به بزرگ‌ترین تراکنش بیت کوین در هر روز را نگهداری می کنند.

وضعیت Mempool

با استفاده از مرورگرهای بلاک شما می‌توانید وضعیت mempool را باجزئیات ببینید. Mempool  یعنی تراکنش‌هایی که هنوز تایید نشده‌اند.

 

بیت‌کوین‌های دوبار خرج شده

مرورگرهای پیشرفته‌ بلاک بیت کوین، تعداد تراکنش‌های دوبار خرج شده‌ی مربوط به ۱۰ دقیقه‌ی پیش را در خود نگهداری می کنند.

 

بلاک‌های بدون سرپرست (Orphaned)

بلاک‌هایی که موفق نشده‌اند به زنجیره‌ی بلاک‌ها متصل شوند یا به اصطلاح بلاک‌های بدون سرپرست، توسط مرورگر بلاک قابل بررسی هستند.

 

یابنده‌ بلاک

کدام استخر استخراج یک بلاک مشخص را پیدا کرده است؟ در شکل زیر می‌بینیم که بلاک مورد نظر توسط استخر استخراج BitFury به ثبت رسیده است.

 

بلاک جنسیس

یک اکسپلورر و یا مرورگر بلاک به شما امکان رویت اولین بلاک در یک بلاک چین و یا جنسیس بلاک را می‌دهد. به عنوان مثال شما می‌توانید بلاک جنسیس بیت کوین را که سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو استخراج شد را از مرورگر بلاک ببینید.

 

جست و جوی یک آدرس عمومی در بلاک چین بیت کوین

مرورگرهای بلاک چین بیت کوین متعددی وجود دارند که شما می‌توانید با یک سرچ ساده در گوگل آن‌ها را بیابید. در این مثال ما از مرورگر  blockchain.info استفاده کرده‌ایم.

بیایید آدرس بیت کوین ۱Eu7LUP2Ht2gs46JYyxg6W125T1bgtaJgm را با یکدیگر بررسی کنیم. برای این کار به وبسایت  blockchain.info رفته و در قسمت نوار جست و جو آدرس موردنظر را تایپ می‌کنیم:

 

همان‌طور که مشاهده می‌کنید وضعیت نقدینگی کلی این آدرس و تعداد بیت کوین‌های دریافتی آن مشخص شده است:

 

با جستجوی شناسه‌ی تراکنش‌ (Transaction ID) مربوط به یک آدرس عمومی، می‌توان مقدار ورودی و خروجی‌ها، میزان کارمزد و تعداد تاییدیه‌های مربوط به هر تراکنش را رصد کرد.

همان‌طور که مشاهده کردید دلایل زیادی برای استفاده از یک مرورگر بلاک چین وجود دارد. آنها منابع ارزشمندی برای جستجو در یک بلاک چین هستند.

وجود این مرورگرهای منبع باز، دنیای ارزهای دیجیتال را شفاف (Transparent) و تغییرناپذیر (immutable) کرده است. دسترسی همگانی به دفتر کل بلاک چین، یک سیستم تحسین‌برانگیز غیرمتمرکز ایجاد می‌کند و این همان زیبایی فناوری بلاک چین است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید