اخبار

بیت کوین‌های منتسب به ساتوشی ناکاموتو از جای خود تکان خورد

ساعاتی قبل ۵۰ واحد‌ از بیت کوین‌های منتسب به ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، منتقل شد.

حدود ساعت ۱۸ به وقت تهران، ۵۰ واحد بیت کوین که در فوریه سال ۲۰۰۹، یعنی حدود یک ماه بعد از راه‌اندازی رسمی شبکه بیت کوین استخراج شده بود، به یک کیف پول ناشناس منتقل شد.

طبق داده‌های بلاک چین بیت کوین، آدرس ۱۷XiVVooLcdCUCMf9s4t4jTExacxwFS5uh تمام پاداش استخراج خود یعنی ۵۰ واحد بیت کوین را به دو کیف پول متفاوت ارسال کرده است.

۴۰ واحد از این بیت کوین‌ها به یک آدرس برگردان (خود کیف پول با آدرسی دیگر) برگشته و ۱۰ واحد از آن به آدرس دیگری رفته است. به نظر می‌رسد این آدرس یک کیف پول چند امضایی باشد.

این بیت کوین‌ها بین چندین آدرس پخش شده‌اند و به همین دلیل رهگیری آنها بسیار دشوار است.

زمانی که این ۵۰ واحد بیت کوین استخراج شده است، فقط سه نفر با بیت کوین کار می‌کردند: ساتوشی، هال فینی و مارتی مالمی (Martti Malmi). این احتمال وجود دارد که بیت کوین‌ها متعلق به هال فینی یا مارتی مالمی باشد، اما ساتوشی هم یکی از گزینه‌ها است.

قیمت بیت کوین در واکنش به این خبر حدود ۳ درصد کاهش یافته و به ۹,۴۰۰ دلار رسیده است.

 

همسر هال فینی انتساب بیت کوین به هال فینی را تکذیب کرد

hal-Finney-and-Fran-finney
هال فینی و همسرش فرن فینی

فرن فینی (Fran Finney)، همسر هال فینی فقید، تائید کرده است که که بیت کوین‌های جابجاشده از حساب سال ۲۰۰۹، متعلق به شوهرش نیست. روز گذشته ۵۰ واحد بیت کوین از یک حساب منتسب به ساتوشی ناکاموتو جابجا شد.

به گزارش کوین تلگراف، فرن فینی، تایید کرده است که بیت کوین‌های جابجاشده متعلق به هال فینی نیستند. این بیت کوین‌ها از حسابی منتقل شده‌اند که گفته می‌شود تنها سه صاحب احتمالی دارد: ساتوشی ناکاموتو، هال فینی یا مارتی مالمی (Martti Malmi).

فری فینی در واکنش به این اتفاق آن را «خیلی عجیب» خواند و افزود:

بیت کوین‌ها، ارزهایی که همسرم استخراج کرده بود، نیست و هیچ ارتباطی هم با ما ندارد.

هال فینی سال ۲۰۱۴ در اثر ابتلا به بیماری ASL جان خود را از دست داد. از آن زمان تا به اینجا همسر او در انجمن مبتلایان به ASL‌ فعالیت دارد. این انجمن به دنبال یافتن درمان این بیماری کشنده است.

هال فینی از همان روزهای ابتدایی بیت کوین در توسعه کدهای این ارز دیجیتال با ساتوشی ناکاموتو همکاری داشته است. او همچنین یکی از اولین ماینرها در شبکه بیت کوین به حساب می‌آید.

پیش از کار بر روی بیت کوین، فینی در پروژه‌های دیگری نظیر چارچوب رمزنگاری «PGP» حضور داشته است. گفته می‌شود که هال فینی اولین فردی بوده که تراکنشی با بیت کوین دریافت کرده است. این تراکنش کمی پس از راه‌اندازی شبکه بیت کوین در سال ۲۰۰۹ انجام شد.

این در حالی است که بسیاری هال فینی را به عنوان ساتوشی ناکاموتو می‌شناسند. فینی این ادعاها را چندین بار رد کرده است.

مارتی مالمی

مارتی مالمی، یکی دیگر از توسعه‌دهندگان اولیه بیت کوین، اعلام کرده است که بیت کوین‌های منتقل‌شده متعلق به او نیست. او با انتشار توییتی نوشت:

من اولین بار حدود ماه آوریل [سال ۲۰۰۹] بیت کوین را پیدا کردم.

با این توییت، او نیز از فهرست صاحبان این حساب خط می‌خورد، چرا که این حساب دو ماه پیش از آشنایی مالمی با بیت کوین، ایجاد شده است.

مارشال هاینر (Marshal Hayner)، مدیرعامل شرکت متال پی (Metal Pay) و یکی دیگر از اولین ماینرهای شبکه بیت کوین هم اعلام کرده است که جابجایی بیت کوین‌ها کار او نیست. او در پاسخ به رسانه‌ها گفت که تا ماه نوامبر ۲۰۰۹ ( آبان ۸۸) بیت کوین را نمی‌شناخته است. او ضمن بیان این مسئله که اگر او مسئول این انتقال بود، هیچ وقت آن را علنی نمی‌کرد، گفت:

به احتمال ماینری که این انتقال را انجام داده است، هیچ وقت به آن اذعان نمی‌کند. ارزهای زیادی داخل آن [حساب] قرار دارد و فردی که پشت آن است دوست ندارد هدف حملات گیرد. می‌توانم تایید کنم که در سال ۲۰۰۹ استخراج می‌کردم، اما هیچ وقت به صورت عمومی نمی‌گویم که ارزهای دیجیتالم چقدر است.

او در تشریح اظهاراتش افزود:

آنها نمی‌خواهند که توجه مجرمان احتمالی را جلب کنند تا مورد هدف قرار گیرند. ترجیح می‌دهند که برای همکاری‌هایشان در حوزه بلاک چین شناخته شوند یا اصلا شناخته نشوند.

جان مک‌آفی، از پر حاشیه‌ترین چهره‌های حوزه ارزهای دیجیتال، چندی پیش اعلام کرده بود که ۹۹ درصد مطمئن است که هویت ساتوشی ناکاموتو متعلق به کیست.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید