آموزش ارزهای دیجیتالدانشنامه

تراکنش های بیت کوین چگونه انجام می شوند؟

یقیناً شما هم تاکنون جذب بیت کوین و شگفتی های آن شده اید و اصلاً به همین دلیل است که به این صفحه آمده اید . ارزش روز افزون ، کارایی منحصر به فرد ، کارمزد کم و… تنها بخشی از جذابیت این رمز ارز معروف است که بسیاری از افراد از آن آگاهی دارند . اما اینکه تراکنش های بیت کوین چگونه انجام می شوند برای بسیاری ناشناخته است و به احتمال زیاد یکی از سوالات شما هم می باشد . ما در ادامه این مطلب قصد داریم تا با بیانی شیوا نحوه ی انجام تراکنش های بیت کوین و جزئیات آن را برای شما عزیزان شرح دهیم لذا اگر تمایل دارید تا در این رابطه اطلاعات بیشتری کسب کنید بهتر است تا انتهای این متن با ما همراه شوید .

 

ماهیت تراکنش های بیت کوین

اگر می خواهید بدانید که تراکنش های بیت کوین چگونه انجام می شوند باید ابتدا با ماهیت این تراکنش ها آشنا شوید تا بتوانید ساده تر آن را درک نمایید . در وهله اول باید بدانید که در دنیا هیچ واحد خاصی تحت عنوان بیت کوین وجود ندارد . تمام آن چیزی که به عنوان بیت کوین تعریف می شود در واقع مجموعه ای از سوابق و داده های ثبت شده در دفتر کل بلاک چین است . هنگامی که می گویم یک بیت کوین در کیف پول من وجود دارد در واقع منظور این است که در دفتر کل بلاک چین اطلاعاتی مبنی بر ورود یک بیت کوین به کلید خصوصی کیف پول من وجود دارد که این اطلاعات ورودی به اصطلاح Input نامیده می شوند. به عبارت ساده تر آن چیزی که تحت عنوان ارز دیجیتال بیت کوین برای من وجود دارد همان سابقه یک تراکنش واریز بیت کوین به کیف پول من است .

ماهیت تراکنش های بیت کوین
ماهیت تراکنش های بیت کوین

برای درک ساده تر، این موضوع را می توان به موجودی حساب بانکی تشبیه نمود . هنگامی که از روی صفحه وبسایت بانک ، موجودی حسابتان را مشاهده می کنید در واقع مجموعه ای از اعداد را می بینید که نشان دهنده ی سابقه واریز مقدار مشخصی از پول به حساب شماست که توسط سرور بانک تایید شده و شما می توانید هر زمان که مایل بودید آن را به اسکناس تبدیل نمایید. بیت کوین نیز دقیقا به همین صورت است با این تفاوت که منظور از حساب همان کیف پول و منظور از دارایی همان بیت کوین است و سرور بانک نیز همان شبکه عمومی بلاک چین می باشد . با این اوصاف می توان دریافت که دارایی ما از بیت کوین تنها سابقه تراکنش های ما می باشد و همین امر اهمیت تراکنش های بیت کوین و اطلاع از نحوه انجام آن را افزایش می دهد .

 

تراکنش های بیت کوین چگونه انجام می شود و چه فرآیندی دارد؟

نحوه انجام تراکنش های بیت کوین هم تا حدی مشابه انجام تراکنش های بانکی است اما در بیت کوین فاکتور های بیشتری وجود دارد که به جهت تایید اعتبار و امنیت بیشتر تراکنش ها بوجود آمده اند . بطور کلی هنگامی که درخواست یک تراکنش برای کیف پول ثبت می کنیم ، در واقع یک آدرس جدید برای پرداخت ایجاد می شود . این آدرس ها رشته ای از اعداد هستند و نمایانگر محل بیت کوین می باشند و با ساخت آن دو کلید عمومی و خصوصی توسط شخص پرداخت کننده ایجاد می شود . کلید خصوصی برای امضای این تراکنش و کلید عمومی برای تایید آن به کار می رود . کلید عمومی توسط ماینر ها و یا اشخاص دیگر دیده می شود.

تراکنش های بیت کوین چگونه انجام می شود و چه فرآیندی دارد؟
تراکنش های بیت کوین چگونه انجام می شود و چه فرآیندی دارد؟

هر کلید عمومی توسط کلیدی خصوصی متناظر خودش تایید می شود که در کیف پول تولید کننده وجود دارد . هنگامی که تراکنش برای این آدرس ثبت می شود در واقع شخص پرداخت کننده به کلاینت بیت کوین خود اعلام کرده تا آن مقدار مشخص شده از بیت کوین ( که در آدرس موجود است ) را از کیف پول او کسر و به کیف پول تولید کننده آدرس انتقال دهد . این فرآیند می بایست توسط کلید خصوصی کیف پول شخص انتقال دهنده امضا و توسط کلید عمومی آن تایید شود . این تایید توسط ماینر های موجود در شبکه انجام می شود و باید اکثریت آن را تایید نمایند تا انجام شود . این کار بر مبنای مجموعه ای از محاسبات ریاضی پیچیده انجام می شود که بر مبنای ترکیبی از هش و نانس می باشد . انجام این تراکنش ها توسط ماینر ها و سیستم های آنان انجام می شود و نتیجه نهایی آن در یک بلاک تراکنش ثبت می شود . بعد از این مورد بلاک های موجود در شبکه بصورت زنجیره وار آپدیت می شوند و به همین جهت آن را بلاک چین یا زنجیره بلاک ها می نامند .

نکته : در نظر داشته باشید که کلید خصوصی در واقع یک سند ریاضی است که نشان می دهد تراکنش مربوطه از جانب صاحب کیف پول آمده است . این امضا از تغییر تراکنش پس از صدور آن جلوگیری می کند و همین امر موجب امنیت بیشتر این تراکنش ها می شود .

 

یک مثال ساده تر …

ممکن است کمی درک فرآیند بالا برای شما عزیزان دشوار باشد و به همین سبب ما آن را در یک مثال ساده برای شما شرح می دهیم تا درک آن ساده تر شود. تصور بفرمایید شخصی به نام محمد قصد دارد جنس خود را بصورت آنلاین به شخصی به نام سامان بفروشد . هر دوی این اشخاص بیت کوین را پذیرفته و کیف پول بیت کوین دارند و به همین جهت محمد قصد دارد هزینه محصولش را با بیت کوین دریافت نماید . حال این فرآیند به شرح زیر خواهد بود:

۱. محمد یک آدرس بیت کوین جدید برای پرداخت سامان ایجاد می کند( این آدرس یک رشته عددی بوده و نشان از جایگاه بیت کوین در کیف پول او دارد)
۲. سامان با پذیرش و پرداخت این تراکنش به کلاینت بیت کوین خود اعلام می کند که قصد دارد میزان مشخص شده بیت کوین را به کیف پول محمد ارسال نماید.
۳. کلاینت وی این پرداخت را از طریق امضا با کلید خصوصی و تایید با کلید عمومی او انجام می دهد .
۴. ماینر ها از این کلید عمومی برای تایید تراکنش استفاده می نمایند.
۵. ماینر ها محاسبات پیچیده و دقیق را برای تایید این تراکنش استفاده می نمایند .
۶. بعد از تایید اکثریت نتیجه این پرداخت در یک بلوک تراکنش ثبت و در زنجیر بلاک چین قرار می گیرد (دفتر ثبت کلی بلاک چین)
۷. تراکنش فوق تایید شده و مقدار یاد شده از کیف پول سامان به کیف پول محمد منتقل شده است .

 

این فرآیند در واقع تمثیلی از یک تراکنش عادی در شبکه بیت کوین بود که مراحل آن را برای شما ساده تر نمایش می دهد . لازم به ذکر است که به ازای هر بلاک از تراکنش ها که توسط ماینر ایجاد می شود حدود ۱۲.۵ بیت کوین (در سال ۲۰۱۷) به ماینر ها جایزه داده می شود که این عمل همان ماینینگ یا استخراج بیت کوین است . این رقم بعد از هاووینگ بیت کوین ۲۰۲۰ به نصف کاهش پیدا کرده است.

 

کارمزد و زمان انجام تراکنش های بیت کوین

مسلما انجام فرآیند فوق و محاسبات پیچیده وابسته بدان نیازمند مدت زمان مشخصی است . البته این مدت زمان همواره ثابت نیست و به فاکتور های مختلفی وابسته است اما بطور کلی ممکن است هر تراکنش ۱۰ دقیقه زمان ببرد تا ثبت شود چرا که هر بلاک بیت کوین در ۱۰ دقیقه تشکیل می شود. یاد آوری می شود که این زمان همواره ثابت نیست و می تواند تحت تاثیر شرایط متفاوت کمتر و یا بیشتر شود اما با این اوصاف سرعت و امنیت بسیار قابل قبولی در تراکنش های بیت کوین وجود دارد . در کنار این موارد کارمزد اندک این تراکنش ها بر محبوبیت آن افزوده است .

کارمزد و زمان انجام تراکنش های بیت کوین
کارمزد و زمان انجام تراکنش های بیت کوین

در واقع تراکنش های بیت کوین هیچ گونه کارمزدی ندارد اما برخی از صرافی ها برای انجام آن مقادیر ناچیز و متغیری از کارمزد را تعیین می کنند . این کارمزد ها متفاوت است و گاهاً صرافی اجازه تعیین آن را بر عهده خود مشتری می گذارد که در این حالت هرچه کارمزد بیشتر باشد سرعت انجام آن نیز بیشتر خواهد بود . البته این کارمزد ها هر اندازه که بالا هم باشند باز از کارمزد شبکه هایی نظیر پی پال ، وب مانی و… کمتر می باشد .

 

نوشته های مشابه