اخبار

کنترل بیت کوین‌ اس‌وی به دست یک ماینر افتاد

در اتفاقی شبهه برانگیز، یک استخر استخراج توانسته است تا اکثریت توان پردازشی در شبکه بیت کوین اس‌وی را تصاحب کند. این اتفاق سبب شده تا امنیت این ارز دیجیتال و حتی ماهیت آن زیر سوال برود. نکته جالب اینجاست که به عقیده سازنده این ارز دیجیتال، بیت کوین اس‌وی، «بیت کوین واقعی» است.

به گزارش بیت کوینیست، مشخص نیست که چه فرد یا گروهی پشت این استخر استخراج قرار دارد، با این حال خطر بدست گرفتن شبکه بیت کوین اس‌وی، امنیت شبکه را تهدید می‌کند. طبق برآوردها، نه روز پیش قدرت هش شبکه بیت کوین اس‌وی ۶۷۵ پتاهش بر ثانیه بوده است و تنها در عرضه دوازده ساعت گذشته، این رقم به ۱,۵۳۵ پتا هش بر ثانیه افزایش یافته است.

حساب توییتری « P00rm30ry» اولین فردی بود که به این اتفاق اشاره کرد. او در توییترش ضمن انتشار تصاویری می‌نویسد:

فوری؛ بیت کوین اس‌وی در زنجیره خودش گرفتار شده است!

ماینر(های) ناشناس در حال دریافت پاداش بلاک‌ها. بدون ثبت داده‌های آب و هوایی یا توییت‌های پولی!

قدرت هش آن از تمام قدرت هش شبکه بیت کوین اس‌وی بیشتر است!

مثل این که یک فورک دیگر دارد به دنیا می‌آید یا یک پرونده دیگر دارد به دادگاه می‌رود!

 

bitcoin-sv-hash-chart

این اولین بار نیست که یک هویت ناشناس، چنین حجمی از قدرت پردازشی را وارد شبکه بیت کوین اس‌وی می‌کند. اواخر ژانویه سال جاری میلادی (دی ۱۳۹۸) نیز، چند فرد یا گروه قدرت بازنویسی بلاک چین بیت کوین اس‌وی را به دست آورده بودند. با بازنویسی بلاک چین می‌توان تراکنش‌ها را برگشت داد.

نباید این احتمال را خط زد که شاید ماینرها به یک باره به اهمیت این آلت کوین پر حاشیه پی برده باشند و به دنبال ذخیره آن باشند! استخراج بیت کوین اس‌وی تنها در بازه‌های خاصی سودده بوده است؛ حالا و با وجود روند نزولی این ارز دیجیتال، به نظر نمی‌رسد این احتمال که ماینرها به ارزش آن پی برده باشند، درست باشد.

سهم هر استخر استخراج از بلاک‌های اخیر در شبکه
سهم هر استخر استخراج از بلاک‌های اخیر در شبکه

قیمت بیت کوین اس‌وی ماه ژانویه با صعود شدید همراه بود؛ دستکاری در بازار محتمل‌ترین گزینه برای افزایش قیمت اخیر بیت کوین اس‌وی عنوان می‌شود.

الگوریتم هشینگ در بیت کوین اس‌وی، مشابه بیت کوین و بیت کوین کش است، از همین رو ریگ‌های استخراج این دو ارز، به راحتی می‌توانند بیت کوین اس‌وی هم استخراج کنند. اما اگر این اتفاق بیفتد، هش ریت دو شبکه دیگر باید با کاهش همراه باشد.

بیت کوین اس‌وی از زمان انتشارش در اواخر سال ۲۰۱۸ تا به امروز نوسانات بسیار زیادی را تجربه کرده است که گاهاً صعودی و گاهاً نزولی بوده است. در این میان تعداد کمی از اعضای جامعه ارزهای دیجیتال، بیت کوین اس‌وی را یک ذخیره ارزش قابل قبول می‌دانند و این در حالی است که در تاریخ این ارز دیجیتال، دستکاری قیمت و حواشی این چنینی کم نبوده است. اما عمده شهرت بیت کوین اس‌وی بخاطر خالق آن، کریگ رایت (Craig Wright) است.

تجربه نشان داده است که حامیان مشهور و بزرگ بیت کوین اس‌وی را عمدتا افرادی با پیشینه نه چندان مناسب تشکیل می‌دهند. اوایل سال جاری میلادی، یک شرکت تحلیلی عنوان کرد که در هیچ کدام از هفت هزار تراکنش روزانه بیت کوین اس‌وی، ارزشی واقعی معامله نمی‌شود. تقریبا فقط یک نرم‌افزار بر روی بلاک چین بیت کوین اس‌وی اجرا می‌شود که به صورت روزانه داده‌های مربوط به آب و هوا را درج می‌کند!

ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که طرفداران بیت کوین اس‌وی، علاقه و تعصب فراوانی به این ارز دیجیتال دارند. اما مانند دیگر ارقام در دنیای بیت کوین اس‌وی، نمی‌توان به تعداد طرفداران آن هم اعتماد کرد. اگر شما بیت کوین اس‌وی را پروژه‌ای غیر از «عالی» و «درست» توصیف کنید، قطعا با برخورد طرفدارانش مواجه خواهید شد! شاید با بیشتر شدن تهدیدها نسبت به بیت کوین اس‌وی، نظر آنها هم برگشته باشد!

منبع: Bitcoinist

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *