تحلیل قیمت

تحلیل قیمت بیت کوین

انتظار برای حرکت بزرگ بعدی بیت کوین تقریباً تمام شده است و احتمالاً در چند روز آینده، بالاخره مشخص خواهد شد که بیت کوین به چه سمتی حرکت می‌کند.

کیت وارنینگ (Keith Wareing)، سرمایه‌گذار استارت‌آپ‌های حوزه‌ی فناوری و معامله‌گر ارزهای دیجیتال، در تحلیل اخیر خود در سایت کوین تلگراف، وضعیت فعلی بیت کوین را این‌گونه شرح می‌دهد:

یکی از دوستانم از من پرسید «قیمت این بیت کوینی که شما در مورد آن صحبت می کنید، در حال حاضر چقدر است؟» من به تلفن خودم نگاه کردم و قیمت هنوز نزدیک ۹,۲۰۰ دلار بود. به او جواب دادم تقریباً مشابه با قیمت آن در ماه گذشته.

قیمت بیت کوین طی شش هفتهی گذشته نوسانات خاصی را تجربه نکرده است و به ‌سختی ۲٪ در بالا یا پایین میانگین قیمت خود حرکت کرده است. بنابراین این تحلیل‌گر معتقد است که در وضعیت فعلی بیت کوین شبیه به یک «ارز دیجیتال باثبات» مانند تتر است.

 

دوره‌ی کم‌نوسان فعلی بیت کوین به اوایل سال ۲۰۱۷ شباهت دارد

کیت در ادامه‌ی تحلیل می‌گوید که این دوره‌ی راکد و طولانی قیمت، اوایل سال ۲۰۱۷ را برای او یادآوری می‌کند؛ زمانی که بیت کوین در طول سه ماهه اول سال روی قیمت حدود ۹۰۰ دلار باقی ماند و سپس یک حرکت انفجاری ۳۰۰٪ را در سه ماهه دوم آغاز کرد و این حرکت همچنان بعدها هم ادامه داشت.

 

عملکرد قیمت ارزهای دیجیتال در تاریخ ۱۳ ژوئیه
عملکرد قیمت ارزهای دیجیتال در تاریخ ۱۳ ژوئیه

 

حال سوالی که در ذهن به وجود می‌آید، این است که با توجه به گذشت نیمی از سال آیا ما واقعاً می‌توانیم انتظار صعودی مشابه سال ۲۰۱۷ را در سال جاری داشته باشیم یا اینکه قیمت صعود خود را کرده و منتظر ریزش است؟

 

روند نزولی قیمت بیت کوین

سه ماهه اول سال ۲۰۲۰، برای بیت کوین بی‌رحمانه بود. با این حال، پس از ریزش قیمت در پنجشنبه سیاه در ماه مارس (اسفند ۹۸)، آن دسته از افراد خوش‌شانسی که پس از سقوط ۵۰٪ بیت کوین، وارد بازار شدند، با قیمت فعلی سود ۱۸۰ درصدی را تجربه کرده‌اند. ذخیره کردن سود توسط این افراد امری طبیعی خواهد بود، بنابراین ورود قیمت به یک دوره‌ی تحکیم، کاملاً طبیعی و مورد انتظار است. آنچه که بیت کوین را از سایر دارایی‌ها متفاوت می‌کند، موقعیتی است که در حال حاضر ماینرها در آن قرار دارند. آن ها پس از هاوینگ، ۵۰٪ کمتر از گذشته، بیت کوین برای فروش دارند و تأثیر ورود قیمت به فاز تحکیم پس از یک روند صعودی، موجب قرار گرفتن قیمت در روندی نزولی شده است.

 

نمودار قیمت بیت کوین به تتر در تایم فریم هفتگی
نمودار قیمت بیت کوین به تتر در تایم فریم هفتگی

 

در عین حال، بیت کوین کمتر از یک درصد تا شکستن سقف این کانال نزولی فاصله دارد. قیمت فعلی بیت کوین کمی زیر ۹,۳۰۰ دلار قرار گرفته و مقاومت کانال نزولی روزانه در ۹,۳۵۰ دلار است. همچنین، حمایت میدچنل (خط میانی کانال) در حدود ۸،۹۰۰ دلار و سطح حمایت نهایی کف کانال در ۸،۳۵۰ دلار قرار گرفته است. در زیر این سطح، امید به صعود پرقدرت و سریع قیمت، از بین خواهد رفت.

 

رویکرد خوش‌بینانه‌ی قیمت

با بزرگنمایی نمودار هفتگی بیت کوین و ترسیم فیبوناچی اصلاحی با استفاده از اوج قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ تا پایین‌ترین سطح قیمت در سال ۲۰۱۹، می‌توانیم ببینیم که قیمت بیت کوین طی چندین هفته در نزدیکی سطح ۳۸.۲ درصد فیبو حرکت کرده است.

 

نمودار قیمت بیت کوین به تتر در تایم فریم هفتگی
نمودار قیمت بیت کوین به تتر در تایم فریم هفتگی

 

در معامله با سطوح فیبوناچی، به سطوح مختلف این ابزار به‌عنوان اهداف بالقوه نگاه می‌شود. به‌‌طور معمول، پس از شکست سطح ۲۳.۶ درصد و صعود قیمت به بالای سطح ۳۸.۲ درصد، سطح بعدی فیبوی ۵۰ درصد خواهد بود که در ۱۱,۵۰۰ دلار قرار دارد.

اگر سطح ۳۸.۲ درصد اصلاحی فیبوناچی در قیمت ۹,۲۵۰ دلار، طی هفته‌ی آینده بتواند به حمایت تبدیل شود و قیمت به زیر آن نرود، این خبر بدی برای خرس‌ها (روند نزولی) خواهد بود و می‌توانیم انتظار جهش را داشته باشیم. در مقابل، اگر حمایت ۸،۳۵۰ دلاری نگه داشته نشود و قیمت به زیر آن برسد، یک مسیر طولانی برای پیدا کردن سطح حمایت جدید در قیمت بیت کوین پیش رو خواهد بود. در این صورت حمایت بعدی، در سطح ۲۳.۶ درصد فیبوناچی اصلاحی و در ۷,۰۰۰ دلار قرار دارد.

 

نشانه‌های بازگشت در مکدی

طی هفته‌ی گذشته، اندیکاتور مکدی در تایم فریم هفتگی بسیار ضعیف و در شرف یک تقاطع نزولی به نظر می‌رسید. تقاطع صعودی یا نزولی در قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی، پیوت‌های مهم (نقاط برگشتی) را مشخص می‌کند. تنها کافی است تاریخ عملکرد قیمت بیت کوین را در مقایسه با مکدی مشاهده کنید تا متوجه شوید که این اندیکاتور به ‌تنهایی برای زمان‌بندی خرید و فروش بیت کوین کافی است.

با این حال، به‌لطف رشد قیمت آلت کوین‌ها طی هفته‌ی گذشته، به نظر می‌رسد علاقه به بیت کوین در حال افزایش است و این امر با تغییر مسیر خط مکدی (خط آبی‌رنگ) از سمت پایین به بالا قابل رویت است.

 

شاخص مکدی در نمودار قیمت بیت کوین به تتر در تایم فریم هفتگی
شاخص مکدی در نمودار قیمت بیت کوین به تتر در تایم فریم هفتگی

 

با مشاهده این‌گونه حرکات مکدی در تایم‌فریم‌های پایین،‌ باید منتظر تایید شدن حرکت بمانید، در غیراینصورت ممکن است باعث فریب خوردن شما شود. توجه کنید که این فقط یک نشانه‌ی اولیه از معکوس شدن روند است. به عبارت دیگر می‌توان گفت که خریداران هنوز برای غلبه بر فروشندگان آماده نیستند و باید منتظر عبور قیمت از مقاومت‌هایی که در بالا گفته شد، ماند.

 

متنوع‌سازی سبد، تبدیل دارایی‌ها به تتر یا هودل؟

به‌طور معمول، در دوره‌های تحکیم قیمت، معامله‌گران بیت کوین می‌توانند سود معاملات خود را به تتر تبدیل کرده و در ریزش‌ها یا باز‌گشت صعودی قیمت، با سهولت بار دیگر وارد بازار شوند.

اخیراً مقاله‌ای در مجله‌ی فوربز منتشر شده است مبنی بر این‌که نهادهای رسمی قصد دارند روی شرکت تتر و چگونگی رسیدن ارزش بازار آن به ۱۰ میلیارد دلار تحقیق کنند. این جریان به‌دنبال خبر تصمیم بروک پیرس (Brock Pierce)، هم‌بنیان‌گذار سازمان ایاس الاینس (EOS Alliance)، شرکت سرمایه‌گذاری بلاک چین کپیتال (Blockchain Capital) و تتر، برای کاندیداتوری ریاست جمهوری ایالات متحده شکل گرفته است.

کیت در این خصوص می‌گوید:

من به‌شخصه برای نگهداری هر مقدار تتر در وضعیت فعلی احساس نگرانی می‌کنم.

 

ارزش سرمایه‌ بازار تتر بر اساس داده‌های سایت Coin360
ارزش سرمایه‌ بازار تتر بر اساس داده‌های سایت Coin360

 

به همین ترتیب، به نظر می‌رسد که مقدار زیادی از این سرمایه ۱۰ میلیارد دلاری که در تتر خوابیده است، طبیعتاً وارد بیت کوین و ارزهای برتر بازار خواهد شد. این امر ممکن است باعث افزایش اخیر قیمت آلت کوین‌ها شده و همچنین موجب تأثیرگذاری بر چشم‌انداز بیت کوین در آینده‌ای نزدیک شود.

 

سناریوی صعودی

اگر قیمت بیت کوین موفق به حرکت به بالای ۹,۳۵۰ دلار شود، قبل از دستیابی به هدف ۱۱.۵۰۰ دلار، باید به چند مقاومت اصلی بر سر راه قیمت غلبه کند. طبق اطلاعات استخراج شده از سایت Tensorcharts، براساس تجمع سفارشات در صرافی‌ها و جفت‌ارزهای مختلف، یک سد مقاومتی کلیدی در سطح ۹،۵۰۰ دلار وجود دارد. در بالای این سطح، احتمال حمله‌ دوباره‌ قیمت به مقاومت چند ساله‌ی ۱۰,۵۰۰ دلار وجود خواهد داشت. با وجود نگرانی‌ها و عدم قطعیت درباره‌ی تتر، این سناریویی است که امیدوار‌کننده به نظر می‌رسد.

 

نقشه حرارتی تجمع سفارشات در جغت ارز بیت کوین به تتر در صرافی بایننس
نقشه حرارتی تجمع سفارشات در جغت ارز بیت کوین به تتر در صرافی بایننس

 

سناریوی نزولی

با استفاده از اطلاعات همین سایت، می‌توان دید که قبل از حمایت ۸،۹۰۰ دلار، تعداد زیادی از سفارشات خرید در قیمت ۸,۹۹۰ دلار وجود دارد. در صورت ریزش قیمت به زیر این سطوح نیز، ۸,۳۵۰ دلار به‌عنوان سطح حمایت بعدی قیمت داخل کانال روزانه در نظر گرفته خواهد شد.

سقوط قیمت به زیر ۸,۳۵۰ دلار، احتمال دیده شدن سطح ۷,۰۰۰ دلار را در کوتاه‌مدت افزایش خواهد داد. با این حال، با توجه به حواشی حول تتر، خرس‌ها در کوتاه‌مدت ممکن است هفته خوبی را پشت سر نگذارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید