اخبار

هش ریت شبکه بیت کوین باز هم رکورد زد

روز گذشته (۱۲ اسفند) هش‌ ریت شبکه بیت کوین با رسیدن به ۱۳۰ میلیون تراهش بر ثانیه، رکورد جدیدی را ثبت کرد.

ثبت این رکورد بعد از یک دوره رشد مداوم که از اوایل سال ۲۰۱۹ شروع شده بود، اتفاق میفتد. این رشد مداوم تنها در دو بازه کوتاه در اواسط ۲۰۱۹ و همچنین دو ماه آخر همان سال متوقف شده بود.

این عدد تا ماه می (اردیبهشت) سال گذشته از ۵۰ میلیون تراهش بر ثانیه فراتر نرفته بود. البته در یک دوره اوج دیگر، در آگوست ۲۰۱۸ تا ۶۰ میلیون تراهش بر ثانیه رسید. در اکتبر ۲۰۱۹ نیز این عدد به میزان فوق‌العاده ۱۱۰ میلیون تراهش بر ثانیه رسید.

از ابتدای سال ۲۰۲۰، رشد هش‌ ریت شبکه بیت کوین دوباره شروع شد و ابتدا به ۱۲۰، و در تاریخ ۲ مارس (۱۲ اسفند)، برای اولین بار به ۱۳۰ میلیون تراهش بر ثانیه رسید.

این رشد هش‌ ریت شبکه زمانی عجیب‌تر می‌شود که بدانیم در ماه می سال جاری (اردیبهشت ۱۳۹۹) رویداد هاوینگ اتفاق خواهد افتاد و پاداش استخراج هر بلاک از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ واحد بیت کوین کاهش خواهد یافت.

اوج گرفتن هش ریت شبکه در حالی اتفاق می‌افتد که قیمت بیت کوین هفته سختی را پشت سر گذاشت و با افت ۱۰ درصدی مواجه شد.

با در نظر گرفتن این دو نکته؛ کاهش قیمت و هاوینگ پیش‌رو، چنین افزایشی در هش ریت غافلگیرکننده است. هر چند این رشد از حدود یک سال قبل شروع شده بود.

به عقیده برخی، این افزایش می‌تواند نشانگر علاقه روزافزون افراد به فناوری زیرساختی بیت کوین باشد. در حال حاضر، گسترش شبکه بیت کوین به لطف استحکام این شبکه است، نه سفته‌بازی.

به نظر می‌رسد حرکات کوتاه‌مدت قیمتی تاثیر خاصی روی هش ریت شبکه ندارند. شاید به این خاطر که این تغییر قیمت‌ها برای ماینرها جذاب نیستند و آن‌ها بیشتر به دنبال حرکت‌های بزرگ و بلندمدت هستند.

افزایش عجیب هش ریت شبکه بیت کوین در ماه‌های منتهی به هاوینگ، به روشنی نشان می‌دهد که ماینرها منتظر یک افزایش قیمت بزرگ در ماه‌های بعد از هاوینگ هستند. در غیر این‌صورت آن‌ها بر گسترش کار خود و خرید دستگاه‌های جدیدتر سرمایه‌گذاری نمی‌کردند، در حالی که می‌دانند مدتی بعد پاداش آن‌ها نصف خواهد شد.

به عبارت دیگر، افزایش هش ریت شبکه، نشانه میان‌مدت خوبی برای آینده بیت کوین است.

منبع: en.cryptonomist.ch

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *