اخبار

سقوط بیت کوین و صعود بازارهای سهام

بازارهای سهام همزمان با کاهش محدودیت‌ها بر بخش‌های اقتصادی، روز گذشته توانستند تا به نسبت ارزهای دیجیتال، عملکردی بهتر داشته باشند. این محدودیت‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا اتخاذ شده بود و حالا رفته‌رفته شاهد رفع آن ها هستیم.

قیمت بیت کوین در ساعات اولیه بازگشایی بازار نیویورک توانست به سطوح بالاتر از ۹,۰۰۰ دلار برسد، اما به سرعت و با افزایش فشار فروش به محدوده ۸,۷۰۰ رسید. نیمه شب گذشته نیز قیمت هر واحد بیت کوین با کاهشی ۱ درصدی در بازه ۲۴ ساعته، در رقم ۸,۸۴۶ دلار معامله می‌شد. در حال حاضر، پادشاه ارزهای دیجیتال پایین‌تر از میانگین‌های متحرک ۱۰ و ۵۰ روزه معامله می‌شود. این وضعیت نشان از احساسات نزولی حاکم بر بازار دارد. مکس بونن (Max Boonen)، مدیرعامل پلتفرم تامین نقدینگیِ B2C2، در این باره گفت:

بیت کوین موفق به شکستن مقاومت‌های بالاتر نشد و به حمایت ۸,۷۰۰ دلاری بازگشت.

نمودار قیمت بیت کوین در روز گذشته
نمودار قیمت بیت کوین در روز گذشته

همزمان با اوضاع نه چندان مناسب بیت کوین، بازارهای سهام روز سه‌شنبه را با قدرت پشت سر گذاشتند.

شاخص بازار نیکی ژاپن (۲۲۵ Nikkei) با جهشی ۲.۲ درصدی به بالاترین رقم خود در سه ماه گذشته رسید. در حالی شاهد این جهش بودیم که محدودیت‌های اضطراری در ژاپن رو به اتمام است. شاخص «ظ» در اروپا که شامل ۱۰۰ شرکت بزرگِ عرضه‌شده در بازار عمومی است نیز روز گذشته وضعیت قابل قبولی داشته است و توانست صعودی کمتر از ۱ درصد داشته باشد. به مانند ژاپن، کاهش محدودیت در اروپا نیز به عنوان عامل اصلی این صعود عنوان شده است.

در آمریکا، شاخص S&P500 با افزایشی ۱.۲ درصد همراه بود. این شاخص در یک ماه گذشته ۴ درصد رشد داشته است. دنی کیم (Danny Kim)، مسئول بخش درآمدهای شرکت «SFOX»، در این خصوص گفت:

به احتمال زیاد، بازارهای سهام به دلیل بازگشایی مجدد [حوزه] اقتصاد در حال رشد هستند، چرا که احتمالا وال استریت آن را به عنوان یک حرکت مثبت در نظر می‌گیرد. از سوی دیگر، کاهش قیمت جزئی بیت کوین نیز احتمالا بیش از آن که به چیز دیگری مربوط باشد، به از دست رفتن [قدرت] جهش قیمتش مرتبط است.

از هفته آغازین ماه می (اردیبهشت)، بازار بیت کوین و S&P500 نوساناتی مخالف یکدیگر داشته‌اند. کریس توماس (Chris Thomas)، مدیر بخش دارایی‌های دیجیتال سوئیسکوت بانک (Swissquote Bank)، در این باره می‌گوید:

با توجه به این مسئله که مقدار زیادی از سرمایه افراد آگاهِ بازار به صورت استیبل کوین‌ها و به‌ویژه تتر درآمده است، در حال حاضر [عملکرد] بیت کوین نشانه‌ای از همبستگی با بازارهای سهام ندارد.

نوسانات قیمت بیت کوین و شاخص S&P500
نوسانات قیمت بیت کوین و شاخص S&P500

ارزش بازار تتر در روزهای گذشته توانست به ۹ میلیارد دلار برسد و از ریپل پیشی بگیرد. دارایی‌های دیجیتالی مانند تتر که با استفاده از دلار آمریکا پشتوانه‌سازی می‌شوند، این امکان را برای معامله‌گران فراهم می‌کنند تا به سرعت سرمایه‌های خود را در پلتفرم‌های مختلف جابجا کنند.

میزان عرضه استیبل کوین‌ها از ابتدای سال ۲۰۲۰
میزان عرضه استیبل کوین‌ها از ابتدای سال ۲۰۲۰

این نگرانی وجود دارد که قیمت بیت کوین همچنان به روند نزولی خود ادامه دهد. تغییراتی که پس از هاوینگ اخیر بیت کوین در میان ماینرها ایجاد شده است نیز به عنوان یکی از اصلی‌ترین دلایل این نگرانی عنوان شده است. پیش از هاوینگ، ماینرها چیزی در حدود ۱,۸۰۰ واحد بیت کوین در روز تولید می‌کردند. این رقم پس از هاوینگ با کاهشی ۵۰ درصدی رو‌به‌رو شده است. با توجه به قیمت روز سه‌شنبه بیت کوین، ارزش بیت کوین‌های استخراج‌شده در هر روز، ۸ میلیون دلار است.

سهم کشورهای مختلف از قدرت پردازش شبکه بیت کوین
سهم کشورهای مختلف از قدرت پردازش شبکه بیت کوین

به گفته توماس، در حال حاضر ماینرها مجبور به فروش بیت کوین‌های بیشتری هستند:

ماینرهای چینی همچنان با دستگاه‌های قدیمی کار می‌کنند که سودآوری آنها چندان بالا نیست. آنها به واسطه نیروی ارزان برق آبیِ فصل پر باران چین توانسته‌اند تا به اینجا دوام بیاورند. این در حالی است که آنها مجبورند تا برای برآمدن از پس هزینه‌های جاری خود، درآمد ماهیانه خود به شکل بیت کوین را بفروشند. این مسئله بر بازار تاثیر خواهد گذاشت.

بر اساس داده‌های مرکز اقتصاد جایگزینِ دانشگاه کمبریج، ماینرها چینی ۶۵ درصد از قدرت استخراج شبکه بیت کوین را در اختیار دارند.

بازارهای دیگر

روز گذشته بیشتر ارزهای دیجیتال در محدوده قرمز قرار داشتند. اتر، ارز دیجیتال شماره دو بازار، در بازه ۲۴ ساعته، ۲.۲ درصد کاهش قیمت داشته است.

قیمت اتریوم در روز گذشته
قیمت اتریوم در روز گذشته

روز گذشته و در بازه ۲۴ ساعته، اتریوم کلاسیک با ۲، استلار با ۱.۴ و آیوتا با ۱.۳ درصد کاهش ارزش، از دیگر ارزهایی بودند که نمودارهایشان قرمز بود. لیسک (LSK) با جهش ۴ درصدی کیوتوم (QTUM) با افزایش ۱ درصدی و نِم (NEM) با صعودی کمتر از یک درصد، ارزهای برنده دیروز لقب گرفتند.

در بازار کالاها، نفت با افزایش یک درصدی توانست به بهای ۳۴.۲۱ دلار به ازای هر بشکه برسد. طلا نیز با افزایش فشار فروش در بازار، کمتر از یک درصد سقوط را تجربه کرد و در ساعات پایانی بازار نیویورک در محدوده ۱,۷۱۰ دلار معامله شد.

اوضاع برای اوراق قرضه وزارت خزانه‌داری الگویی مشخص نداشت. سود اوراق سی ساله با افزایش همراه بود و ۴.۶ درصد رشد داشت. در این ابزارهای مالی، سود در جهتی مخالف با قیمت حرکت می‌کند.

منبع: coindesk.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید