اخبار

بزرگترین سقوط طلا از سال ۲۰۱۳؛ منتقدان بیت کوین ساکت شدند

بیت کوین با رسیدن به پایین‌ترین قیمت یک ماه گذشته خود، هفته سختی را سپری کرد اما در بازارهای طلا، معامله‌گران شدیدترین سقوط یک روزه طی هفت سال اخیر را تجربه کردند. طلا هم نتوانست از بحران کرونا جان سالم به درببرد.

به گزارش کوین‌تلگراف، روز ۲۹ فوریه (۱۰ اسفند)، قیمت این فلز زرد رنگ در مقابل دلار آمریکا شدیدترین سقوط ۲۴ ساعته از سال ۲۰۱۳ تاکنون را تجربه کرد.

طی پنج روز گذشته، طلا هم تسلیم موج فروشی شد که به دلیل شیوع ویروس کرونا بر بازارهای مالی سایه افکنده است. بین روزهای ۲۴ تا ۲۹ فوریه، قیمت طلا حدود ۷.۳ درصد کاهش یافته است.

این عملکرد شکننده، بار دیگر طلا را در مقابل «طلای دیجیتال» یعنی بیت کوین قرار داده که طی یک هفته حدود ۹ درصد کاهش قیمت را تجربه کرده است.

قیمت بیت کوین پس از رسیدن به پایین‌ترین سطح ۴ هفته اخیر خود یعنی ۸,۴۵۰ دلار، دوباره کمی به سمت بالا حرکت کرده است و حالا سعی می‌کند که از مقاومت موجود در خط میانگین متحرک ۲۰۰ روزه (MA200) که در نزدیکی ۸,۸۰۰ دلار قرار دارد، عبور کند.

مدتی پیش که قیمت طلا در برابر سقوط شدید بازارهای سهام پایدار مانده بود، طرفداران این فلز زرد رنگ جشن گرفته بودند. پیتر شیف (Peter Schiff)، اقتصاددان عاشق طلا و منتقد بدنام بیت کوین، از پایداری طلا به عنوان فرصتی برای سرزنش معتقدان به بیت کوین استفاده کرد که می‌گفتند بیت کوین هم می‌تواند پناهگاه امن سرمایه‌گذاران در زمان بحران‌ها باشد.

با سقوط شدید طلا و کاهش شدید ارزش ثروت پیتر شیف، این اقتصاددان ضمن بیان این‌که چنین سقوط‌هایی نادر است، بازهم به این فلز گرانبها اعتقاد نشان داد.

او روز جمعه در توییتی نوشت:

سقوط ۴ درصدی امروز طلا بسیار نادر است. اما گاهی اوقات رخ می‌دهد.

او در ادامه نوشت:

با این حال، ۴ درصد برای بیت کوین بسیار رایج است و حتی اغلب اوقات ریزش‌های روزانه شدیدتری هم شاهد هستیم. کاهش قیمت امروز پناهگاه بودن طلا یا ذخیره ارزش بودن طولانی‌مدت آن را نامعتبر نمی‌کند.

طرفداران بیت کوین، مخصوصا آنتونی پومپلیانو که همیشه با پیتر شیف بر سر بیت کوین بحث می‌کنند، در توییتر به صورت کنایه‌آمیزی درخواست کردند که کسی «حال پیتر شیف را جویا شود» چون ارزش طلا به سرعت در حال سقوط است.

در همین حال، اوضاع وخیم بازار سهام همچنان ادامه دارد. شاخص داو جونز روز چهارشنبه رکورد شدیدترین سقوط روزانه خود را شکست. معامله‌گران حدس می‌زنند که بانک مرکزی آمریکا در سال ۲۰۲۰ برای عبور از بحران، نرخ بهره کوتاه مدت خود را کاهش دهد.

منبع: cointelegraph

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *