استخراج ارزهای دیجیتال

بهترین کارت گرافیک برای استخراج اتریوم در ۲۰۲۱

الگوریتم استخراج اتریوم Ethash به سرعت خود را به  عنوان یکی از بهترین الگوریتم های ماینینگ برای کارت های گرافیک در بازار ارزهای دیجیتال تبدیل کرد. به گونه‌ای که بسیاری به دنبال بهترین سخت افزار برای اجرای این الگوریتم می باشند.

ما در این مقاله به معرفی بهترین کارت های گرافیک (GPU) که در بازار برای استخراج اتریوم وجود دارند خواهیم پرداخت.

 

نگاهی کوتاه به سخت افزار استخراج اتریوم

استخراج اتریوم با استفاده از الگوریتم Ethash انجام می شود که با استفاده از انواع کارت گرافیک قابل پیاده سازی است. اما برای اینکه شما در ماینینگ اتریوم به سود بیشتری برسید نیاز دارید تا بهترین سخت افزار را با بهترین قیمت فراهم کنید.

نکته: امکان محاسبه میزان سود استخراج اتریوم با استفاده از محاسبه گرها و یا ماشین حساب های آنلاین وجود دارد.

ماشین حساب استخراج اتریوم: https://minerstat.com/coin/ETH

دو تولید کننده مهم کارت های گرافیک در بازار وجود دارند که شاید شما هم به خوبی با آن ها آشنا هستید. شرکت های ای ام دی (AMD) و انویدیا (Nvidia) این دو تولید کننده مهم کارت های گرافیکی می باشند.

ما در ادامه به طور مختصر نگاهی به مشخصات محصولات این دو شرکت خواهیم کرد. در ادامه و در بخش های بعدی نیز دوباره مشخصات آن ها را بررسی و مزایا و معایب هر یک را بیان می کنیم.

نکته: مهم است که قبل از انتخاب و خرید یکی از این کارت های گرافیکی، از آپدیت های اتریوم کاسپر Etherium Casper آگاهی پیاد کنید. زیرا که آپدیت شبکه بلاکچین اتریوم ممکن است ماینینگ اتریوم را متحول و حتی منسوخ کنند.

 

بهترین کارت‌های گرافیک AMD برای استخراج اتریوم

کارت گرافیک RX570: یکی از محصولات شرکت ای ام دی AMD است که مشخصات آن به صورت زیر است:

 • توان مصرفی: در محدوده ۸۰ تا ۲۰۰ وات
 • هش ریت: ۲۰-۳۰ Mh/s
 • رم: ۴G/8G GDDR5

 

کارت گرافیک RX580: محصول جدید دیگری از شرکت AMD با مشخصات زیر است:

 • توان مصرفی: ۱۰۰ تا ۲۵۰ وات
 • هش ریت: ۲۰-۳۰ Mh/s
 • Vram: 4GB/8GB

 

کارت گرافیک Radeon RX vega: نیز از محصولات بسیار مدرن AMD و دارای مشخصات زیر است:

 • توان مصرفی: ۱۵۰ تا ۲۵۰ وات
 • هش ریت: ۳۰ تا ۴۵ Mh/s
 • Vram: 8GB HBM2

 

انویدیا نیز کارت گرافیک های خوبی دارد که در بخش های پایانی متن به آن ها اشاره می شود. اگر خواهان آگاهی از بهترین مدل ‌های سخت افزار ماینینگ برای استخراج اتریوم هستید به خواندن ادامه بدهید.

ما در ادامه این متن موضوعات زیر را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

 

اصول استخراج اتریوم

اصول ماینینگ اتریوم

 

اگر شما به تازگی وارد دنیای استخراج اتریوم شده اید، سه مطلب مهم است که باید بدانید:

 

آپدیت الگوریتم اثبات سهام اتریوم

توسعه دهندگان اتریوم به دنبال تغییر الگوریتم مورد استفاده در شبکه بلاکچین آن هستند. آن ها قصد دارند از مکانیزم اثبات سهام با استفاده از الگوریتم کاسپر CASPER در شبکه بلاکچین اتریوم استفاده کنند. بسیار مهم است بدانید که در شبکه جدید که با نام شبکه اتریوم ۲ نیز شناخته می شود، ماینینگ اتریوم منسوخ می شود.

خبر خوب این است که این آپدیت تنها در شبکه اتریوم صورت می پذیرد. بقیه کوین هایی که از Ethash استفاده می کنند به فرایند ماینینگ ادامه خواهند داد. برای همین در صورت اپدیت شبکه اتریوم باز هم می توانید از ماینر های خود برای استخراج کوین های دیگر به جز ارز دیجیتال اتریوم استفاده کنید.

 

حجم فضای رم VRAM

VRAM

DAG و تامین فضای ذخیره کافی برای ذخیره آن، یکی از مواردی است که قبل از خرید هر گونه سخت افزار ماینینگ برای استخراج Ethash باید به یاد داشته باشید. بدون این که بخواهیم جزئیات را برای شما بیان کنیم، می گوییم که در واقع DAG یک فایل است که با ۳۰۰۰۰ بلوک اتریوم تولید شده است.

اما این فایل به دلیل این که این فایل در رم VRAM کارت گرافیکی شما ذخیره می شود، کارت گرافیک  باید فضای کافی برای بارگیری فایل DAG را داشته باشد.

فایل DAG حداقل نیاز به ۴ گیگابایت فضا در VRAM دارد و برای همین باید کارت گرافیک که برای استخراج اتریوم مورد استفاده قرار می دهید حداقل فضای ۴ گیگا بایت داشته باشد.

البته ممکن به جز ارز دیجیتال اتریوم (که نیاز به حداقل ۴ گیگابایت حافظه دارد)، دیگر کوین ها که توسط ماینرها و الگوریتم Ethash استخراج می شوند نیاز به فضای کمتری داشته باشند.

برای همین اگر شما یک ماینر قدیمی با فضای کمتر و مثلا دو گیگابایتی داشته باشید یا آن را خریداری کنید، می توانید به جای استخراج اتریوم از آن برای استخراج ارز دیجیتال دیگری استفاده نمایید.

امکان مشاهده انواع ارز دیجیتال که با استفاده از Ethash استخراج می شوند در فضای مجازی وجود دارد و شما می توانید بنا به علاقه یکی از انواع ارز دیجیتال که با این الگوریتم کار می کنند را برای ماینینگ انتخاب کنید.

تقاضا برای استخراج اتریوم هزینه سخت افزاری را بیشتر می‌کند. کمی پیش از این تقاضای بالا برای کارت گرافیک به منظور استفاده برای استخراج اتریوم و انواع دیگر ارز دیجیتال باعث شد که دو شرکت AMD و انویدیا دیگر توان تامین این تقاضا در بازار را نداشته باشند.

این باعث شد که فروشنده های کوچک در بازار ثانویه اقدام به افزایش قیمت انواع کارت گرافیک بنماید. یک مهارت بزرگ که به عنوان یک ماینر ارز دیجیتال اتریوم می توانید داشته باشید، یافتن بهترین کارت گرافیک در بازار است، که دارای قیمت مناسبی باشد.

با مقایسه قیمت ها در فروشگاه های آنلاین و رفتن به بازار فروش انواع کارت گرافیک ممکن است شما هم قادر به یافتن یک کارت گرافیک با قیمت مناسب در بازار ثانویه شوید.

 

نیازمندی‌های سخت افزاری دیگر

در حالی که پردازنده گرافیکی به طور حتم یکی از مهم ترین قطعاتی است که در استخراج اتریوم مورد نیاز است. در عین حال سخت افزار سیستم شما نیز باید مشخصه های خاصی داشته باشد. در این بخش ما توصیه هایی برای شما در این زمینه داریم:

 • شما حداقل نیاز به رم ۴ گیگابایتی دارید (در صورت افزایش تعداد کارت گرافیک بهتر است از رم ۸ گیگابایتی استفاده کنید).
 • یک مادربرد با تعداد کافی ورودی PCI برای سیستم استخراج اتریوم نیاز است (اگر از چند کارت گرافیک استفاده می کنید، مادربرد باید به اندازه کافی ورودی PCI برای نگهداری از آن ها داشته باشد).
 • برای هر کارت گرافیک یک کابل رایزر Riser cable نیاز دارید.
 • شما نیاز به یک منبع تغذیه قابل اطمینان که توان مورد نیاز برای محاسبات گرافیکی را در اختیار کارت های گرافیکی قرار دهد.
 • شما نیاز به اتصال اینترنت دائمی وپایدار دارید.

 

نیازمندی‌های نرم افزاری

نرم افزارهای استخراج اتریوم

استخراج اتریوم علاوه بر سخت افزار مناسب نیاز به نرم افزار دارد. این نرم افزارها شامل برنامه ها و درایورها است. تعدادی از کارت های گرافیکی خاص هستند و ما در این متن به ان ها نخواهیم پرداخت.

ما در این جا تنها به نیازمندی های نرم افزاری انواع متداول کارت گرافیک که به طور معمول در بازار هستند اشاره می کنیم.

نرم افزار مانیتور دما و کلاک سیستم یکی از نرم افزارهایی است که برای کنترل عملکرد کارت گرافیکی به آن نیاز خواهید داشت.

این نرم افزار می تواند به کارت گرافیک کمک کند تا بهتر عملیات ماینینگ را انجام دهد. برای همین تعداد بیشتری هش بر ثانیه خواهید داشت و ماینینگ اتریوم در دمای کمتری انجام خواهد شد.

به یاد داشته باشید که ماینینگ اتریوم در دمای کمتر برای افزایش طول عمر کارت گرافیک بهتر است و بازده استفاده از انرژی را نیز بالا خواهد برد.

بیشتر ماینرها از نرم افزار MSI afterburner overclocking software برای کنترل کلاک و از نرم افزار GPU -Z برای کنترل توان و دمای مصرفی سیستم استخراج ارز دیجیتال اتریوم استفاده می کنند.

 • نرم افزار استخراج ارز دیجیتال اتریوم: بیشتر مردم از نرم افزار Claymore برای ماینینگ کوین یا ارز دیجیتال استفاده می کنند. Claymore یکی از قدیمی ترین و قدرتمندترین نرم افزار هایی است که از ماینر ethash پشتیبانی می کند.
 • برنامه های دیگری هم مانند ethminer و phoenix در بازار برای استفاده به منظور استخراج ارز دیجیتال اتریوم وجود دارد.

ما در ادامه این متن روی بخش سخت افزاری تمرکز می کنیم.

بیشتر بدانید: آموزش استخراج اتریوم بصورت کامل همراه با تصویر

 

AMD بهتر است یا انویدیا؟

NVIDIA-VS-AMD

کارت گرافیکی AMD همواره برای افراد مبتدی بهتر از انویدیا است. زیرا که قیمت آن در حدود دو سوم انواع کارت گرافیک ساخته شده توسط انویدیا است. اما در عوض انویدیا بهتر است.

 • استفاده از کارت گرافیک انویدیا همواره از لحاظ عملکرد بهتر بوده است.

انویدیا قدرتمند تر از AMD است و یکی دیگر از مزایای کارت گرافیک انویدیا این است که در اجرای الگوریتم ها بهتر عمل می کند.

 • استفاده از کارت گرافیک انویدیا ساده تر است و پیکربندی و کنترل کلاک در آن بهتر صورت خواهد پذیرفت.

زمان زیادی برای یادگیری نحوه پیکربندی کارت گرافیک انویدیا نخواهید داشت و می توانید آن را در صورت نیاز با  فلش بایاس BIOS یا تنظیمات دیگر به راحتی پیکربندی نمایید.

این در حالی است که کارت گرافیک AMD در اجرای الگوریتم ETHASH و الگوریتم های CRYPTINIGHT بهتر عمل می کند. انویدیا در این زمینه در رتبه ای بالاتر از همه برندهای دیگر تولید کننده کارت گرافیک قرار دارد.

 

انتخاب سخت افزار استخراج اتریوم

به خوبی می دانید که برای استخراج ارز دیجیتال اتریوم باید بهترین کارت گرافیک را انتحاب کنید. برای این کار معیارهایی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد:

 • مدل:

مدل تراشه ای که توسط انویدیا یا ای ام دی برای هر کارت گرافیک تولید شده است مانند RX 480 یا هر مدل دیگری مهم است.

 • هش ریت یا نرخ هش:

ریتی که کارت گرافیک در شرایط ایده ال در هنگام ماینینگ ارز دیجیتال اتریوم به آن دست خواهد یافت مهم است. این نرخ هش یا هش ریت در یک رنج مخصوص خواهد بود که می تواند با فلش بایاس، تغییر ولتاژ و یا Overclocking بهینه شود.

 • توان مصرفی کارت گرافیکی

این مشخصه برای کارت گرافیکی مهم است و نشان دهنده میزان توان مصرفی در خروجی سیستم در هنگام ماینینگ ارز دیجیتال اتریوم یا هر ارز دیجیتال دیگری خواهد بود.

 • بازده

بازده کارت گرافیک انویدیا یا ای ام دی یا هر کارت گرافیک دیگری با تقسیم هش ریت بر توان مصرفی به دست خواهد آمد. به طور معمول کارت گرافیک مدل‌های بالاتر یا جدیدتر دارای بازده بیشتری خواهد بود.

با توجه به این که در بعضی از کشورها هزینه انرژی الکتریکی مهم است، ممکن است بازده کارت گرافیک دارای اهمیت باشد. اما در مواردی که انرژی الکتریکی ارزان در دسترس باشد، به بازده کارت گرافیک کمتر توجه می شود.

 

کارت گرافیک های “ای ام دی” AMD

برای این که بیشترین بازده را با استفاده از کارت گرافیک AMD داشته باشید، نیاز به دانلود درایور بلاکچین AMD خواهید داشت. بدون این درایور شما کاهش عملکرد انواع کارت گرافیک AMD خواهید بود که این شامل هر دو نوع کارت گرافیک مدرن و قدیمی تر خواهد بود.

به عنوان ماینر ارز دیجیتال اتریوم، شما امکان ادیت یا فلش بایاس کارت گرافیک را دارید. بسیاری از این روش برای افزایش عملکرد سیستم در استخراج اتریوم و کاهش انرژی مصرفی استفاده می کنند.

این پروسه می تواند تا ۵۰ درصد در عملکرد استخراج ارز دیجیتال اتریوم تاثیر بگذارد و بهتر است شما هم این پروسه را یاد بگیرید. ما در ادامه به معرفی دوباره بهترین مدل های ساخت خواهیم پرداخت و مزایا و معایب آنها را ذکر خواهیم کرد.

 

کارت گرافیک مدل AMD RX 470/570

msi-radeon-rx-470
کارت گرافیک AMD RX 470
 • توان مصرفی: در محدوده ۸۰ تا ۲۰۰ وات
 • هش ریت: ۲۰-۳۰ Mh/s مگاهش بر ثانیه
 • رم: ۴G/8G GDDR5 – ۴ گیگا بایت و ۸ گیگابایت

مزایا: این سری از پر بازده ترین کارت های گرافیکی در بازار هستند که از فناوری های تصحیح کلاک مموری و ولتاژ استفاده می کنند.

شما امکان استفاده از این کارت را با توان ۷۰ تا ۸۰ وات خواهید داشت و در عین حال می توانید تا ۳۰ مگاهش بر ثانیه در استخراج ارز دیجیتال اتریوم سرعت داشته باشید.

معایب: این کارت ها برای ماینینگ ارز دیجیتال با همه الگوریتم ها مناسب نیستند. برای همین اگر شما در آینده به جای استخراج اتریوم قصد استخراج ارز دیجیتال دیگری را داشته باشید ممکن است که این سری برای شما مناسب نباشد.

برای همین اگر مکانیزم اثبات سهام و بلاک چین جدید اتریوم راه اندزی شود می تواند باعث شود که این کارت گرافیک در بازار قیمت بسیار کمتری پیدا کند.

 

کارت گرافیک مدل AMD RX 480/580

msi radeon rx 480
کارت گرافیک AMD Radeon RX 480
 • توان مصرفی: در محدوده ۱۰۰ تا ۲۵۰ وات
 • هش ریت: ۲۰-۳۰ Mh/s مگاهش بر ثانیه
 • رم: ۴G/8G GDDR5 – ۴ گیگا بایت یا ۸ گیگابایت

مزایا: این سری را می توان برادر بزرگ تر سری قبل دانست. این سری هش ریت بالاتر و در عین حال توان مصرفی بیشتر دارد. این سری برای کار با الگوریتم های دیگر به جز الگوریتم استخراج اتریوم مناسب تر است و برای همین امکان استفاده برای ماینینگ انواع ارز دیجیتال و آلت کوین های دیگر را خواهد داشت.

معایب: معایب این سری مانند معایب سری قبل است. اما در درجه کمتر. در هر صورت اگر در آینده قصد استفاده از این سری کارت گرافیک را برای استخراج ارز دیجیتال دیگری به جز اتریوم مانند زی کش Zcash و مونرو MONERO داشته باشید، کار شما با این سری راحت تر است، اما هنوز هم مشکل پا برجاست.

 

کارت گرافیک مدل AMD Radeon RX Vega series

کارت گرافیک AMD Radeon RX Vega 64
کارت گرافیک AMD Radeon RX Vega 64
 • توان مصرفی: در محدوده ۱۵۰ تا ۲۵۰ وات
 • هش ریت: ۳۰ تا ۴۵ مگاهش بر ثانیه
 • رم: ۸ گیگابایت HBM2

مزایا: این سری جدیدترین سری از محصولات AMD است و شامل محصولات RX vega 56 و rx vega 64 است. هر دوی آن ها رم ۸ گیگی دارند. برای همین عملکرد خوبی برای استخراج اتریوم خواهند داشت.

هر چه نسل کارت گرافیک جدیدتر باشد، بهتر می تواند به عنوان ماینر ارز دیجیتال اتریوم یا هر ارز دیجیتال دیگری مورد استفاده قرار گیرد. این سری واقعا برای استفاده به منظور ماینینگ آلت کوین ها و اجرای الگوریتم های زی کش و مونرو مناسب هستند.

معایب: این کارت ها برای ماینینگ ارز دیجیتال با همه الگوریتم ها مناسب هستند، اما در عوض گران قیمت هستند و استفاده از آن ها باعث می شودکه شما مجبور شوید مدت زمان بیشتری برای بازگشت سرمایه خود صبر کنید.

 

کارت گرافیک های مدل انویدیا Nvidia

همه مدل های کارت گرافیک انویدیا از مدل های AMD گران تر هستند. اما در عوض استفاده از آن ها راحت تر است. تنها لازم است کارت را بگیرید و درایورهای آن را دانلود و نصب کنید.

 

کارت گرافیکی انویدیا مدل GTX 1060

کارت گرافیک انویدیا GTX 1060
کارت گرافیک انویدیا GTX 1060
 • توان مصرفی: در محدوده ۶۰ تا ۸۰ وات
 • هش ریت: ۱۸ – ۲۵ Mh/s مگاهش بر ثانیه
 • رم: ۳G/6G GDDR5 – ۳ گیگا بایت و ۶ گیگابایتی

مزایا: اگر هدف شما استفاده از یک کارت گرفیک ساخت شرکت انویدیا باشد، این محصول یکی از محصولات پایه برای انتخاب است. این کارت گرافیک ارزان است و عملکرد خوبی در استخراج اتریوم دارد.

با افزایش حجم فایل DAG نیز دچار کاهش عملکرد در استخراج ارز دیجیتال اتریوم نخواهد شد. می توان آن را در پیکربندی مختلف با رم ۳ گیگی و ۶ گیگی استفاده کرد.

البته برای ماینینگ اتریوم بهتر است که رم ۶ گیگی را انتخاب کنید. زیرا که پیکربندی با رم ۳ گیگ ممکن است جوابگو نباشد.

این مدل هم چنین کارت خوبی برای استفاده به منظور استخراج ارز دیجیتال زی کش است و توان مصرفی خیلی کمی هم دارد.

معایب: سرعت ماینینگ این کارت در هر مادربرد و بر حسب Mh/s کمتر از کارت های دیگر است.

 

کارت گرافیکی انویدیا مدل GTX 1070

کارت گراقیک انویدیا GTX 1070
کارت گراقیک انویدیا GTX 1070
 • توان مصرفی: در محدوده ۱۵۰ تا ۲۲۵ وات
 • هش ریت: ۳۲ – ۲۵ Mh/s مگاهش بر ثانیه
 • رم: ۸Gb GDDR5 – ۸ گیگابایتی

مزایا: این مدل کارت گرافیک خیلی خوبی است و نه تنها برای استخراج اتریوم عالی است که برای استخراج یا ماینینگ زی کش و vtc و بسیاری از کوین های دیگر خوب است.

این کارت گرافیک حتی اگر فرایند ماینینگ در بلاکچین ارز دیجیتال اتریوم متوقف شود، می تواند برای استخراج انواع دیگر ارز دیجیتال به خوبی استفاده شود.

معایب: تنها ایراد این مدل قیمت بالای آن است.

 

کارت گرافیکی انویدیا مدل GTX 1080 Ti

کارت گراقیک انویدیا GTX 1080 Ti
کارت گراقیک انویدیا GTX 1080 Ti
 • توان مصرفی: در محدوده ۱۵۰ تا ۲۵۰ وات
 • هش ریت: ۴۰ – ۳۵ Mh/s مگاهش بر ثانیه
 • رم: ۱۱گیگابایت

مزایا: این مدل یکی از غول ‌های استخراج است. این مدل در حال حاضر گران ترین و قدرتمندترین کارت‌های گرافیک است که به وفور برای استخراج اتریوم استفاده می شود. دلیل آن هم چگالی بالای هش ریت آن است.

 • این مدل برای استخراج اتریوم و هر ارز دیجیتال دیگری مناسب است.

معایب: ماینینگ ارز دیجیتال اتریوم با این کارت گرافیکی ممکن است بهترین گزینه نباشد، زیرا اگر چه قیمت آن دو برابر جی تی ایکس ۱۰۷۰ است، اما هش ریت آن دو برابر نیست (اما در عوض ماینینگ انواع دیگر ارز دیجیتال به جز اتریوم با این مدل بسیار سودآور است).

 

سوالات متداول

 

آیا استخراج اتریوم هنوز سوداور است؟

بله. با یک ست آپ ویژه، و مصرف توان کم، در کنار خنک سازی بهینه سیستم، هنوز هم می توان ماینینگ سوداوری در شبکه بلاک چین اتریوم را تجربه کرد.

اما باید بدانید که ماینینگ به یک بازی تبدیل شده است و باید قبل از هرگونه هزینه برای سخت افزار، نسبت به محاسبه درامد هر ارز دیجیتال به طور خاص و جداگانه تحقیق کنید.

 

بهترین نرم افزار استخراج ارز اتریوم چیست؟

کلیمور claymore و فونیکس ماینر (phonixminer) یکی از قدیمی ترین و بهترین نرم افزارهای استخراج ارز دیجیتال اتریوم است.

 

بهترین استخر استخراج اتریوم چیست؟

ETHpool و ethermine محبوب ترین استخرهای ماینینگ اتریوم در حال حاضر هستند.

 

نتیجه گیری

هر یک از مدل‌های کارت گرافیک را که انتخاب کنید، برای یافتن بهترین قیمت بازار را به خوبی بگردید. یافتن بهترین قیمت ممکن است کمی زمانبر باشد، اما ارزش خود را دارد.

نکته دیگر این که در زمان انتخاب منبع تغذیه، مدلی با توان مناسب انتخاب کنید که توان ان بر حسب وات متناسب با نیاز کارت گرافیک شما باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید