اخبار

مخالف بزرگ بیت کوین رئیس بانک مرکزی انگلستان شد

اندرو بیلی (Andrew Bailey)، یکی از بزرگ‌ترین مخالفان بیت کوین در میان مقامات دولتی جهان، امروز به صورت رسمی سکان هدایت بانک مرکزی انگلستان را بر عهده می‌گیرد. او هفته پیش به سرمایه‌گذاران بیت کوین هشدار داده بود که «باید آمده از دست رفتن تمام پول‌هایشان باشند».

امروز دوره هفت ساله ریاست مارک کارنی به عنوان رئیس بانک انگلستان یا همان بانک مرکزی بریتانیا به پایان می‌رسد و در میان یکی از بحرانی‌ترین شرایط اقتصادی چند دهه اخیر، اندرو بیلی که سابقه طولانی در بانکداری دارد، بر صندلی ریاست بزرگ‌ترین نهاد مالی بریتانیا می‌نشیند.

رئیس جدید بانک مرکزی انگلیس وظیفه دشواری را برای تعیین و مدیریت سیاست‌های پولی این کشور در دوران گذار و خروج از اتحادیه اروپا بر عهده دارد و از طرف دیگر باید به فکر چاره‌ای برای بحران ویروس کرونا باشد.

اما در حوزه ارزهای دیجیتال، ریاست بیلی بر بانک انگلستان از آن جهت اهمیت دارد که او از مخالفان سرسخت بیت کوین است.

بیلی روز چهارم مارس (۱۴ اسفند)، طی جلسه‌ای با قانون‌گذاران انگلیسی در پارلمان این کشور گفت بیت کوین ارزش ذاتی ندارد و سرمایه‌گذاران باید آماده از بین رفتن تمام پول‌هایشان باشند.

او در حالی که صحبت‌هایش به صورت زنده در شبکه‌های تلویزیونی بریتانیا پخش می‌شد گفت:

اگر می‌خواهید بیت کوین بخرید، برای از دست رفتن تمام پولتان آماده باشید. اگر می‌خواهید بخرید، بخرید اما درک کنید که چه کاری انجام داده‌اید. [بیت کوین] هیچ ارزش ذاتی ندارد.

این بانکدار یکبار دیگر در دسامبر سال ۲۰۱۷ هم در مورد خرید بیت کوین هشدار داده بود؛ زمانی که ریاست مرجع راهبرد امور مالی انگلستان (FCA) را بر عهده داشت و قیمت بیت کوین در حال رسیدن به بالاترین قیمت تاریخ خود یعنی ۲۰,۰۰۰ دلار بود.

او همچنین ارز بودن بیت کوین را هم رد کرده است و آن را یک «کالای پرنوسان» نامید. مانند بقیه منتقدان بیت کوین، او هم معتقد است که این ارز دیجیتال در میان خلافکارها محبوبیت دارد.

حدود ده روز پس از صحبت‌های بیلی در پارلمان انگلستان، قیمت بیت کوین بیش از ۴۰ درصد سقوط کرد که باعث شد در شبکه‌های اجتماعی از تئوری‌های توطئه مبنی بر اینکه او از سقوط قیمت بیت کوین خبر داشته است، صحبت شود.

به گفته کارشناسان، پیش‌زمینه فکری رئیس جدید بانک انگلستان از بیت کوین ممکن است باعث شود تا در دوره ریاست او شاهد مقررات سخت‌گیرانه‌ای در مورد ارزهای دیجیتال باشیم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *