اخبار

رشد ۷۵ درصدی قراردادهای هوشمند اتریوم

با توجه به هزینه‌های توسعه پایین شبکه اتریوم، تعداد قراردادهای هوشمند ثبت‌شده در این شبکه نسبت به ماه گذشته رشد ۳ برابری را تجربه کرده و اکنون به حدود ۲ میلیون رسیده است.

به نقل از کوین تلگراف، تعداد قراردادهای هوشمند مستقر در شبکه اتریوم در ماه مارس (اسفند ۹۸) به ۱٬۹۷۱٬۶۳۲ عدد رسید که نسبت به ماه قبل از آن، رشد چشمگیر ۷۵ درصدی را نشان می‌دهد. این بیشترین تعداد قرارداد هوشمندی است که تاکنون در این شبکه به ثبت رسیده است.

دیون آنالیتیکس (Dune Analytics)، یک پلتفرم تجزیه و تحلیل آنلاین، تعداد قراردادهای هوشمند مستقر در شبکه اتریوم را طی ۱۲ ماه گذشته و بر همین اساس، به طور متوسط هر ماه چیزی در حدود ۶۷۰هزار قرارداد جدید توسط این پلتفرم به ثبت می‌رسد.

نمودار رشد قراردادهای هوشمند اتریوم
نمودار رشد قراردادهای هوشمند اتریوم

نکته قابل توجه این است که رکورد جدید در تعداد قراردادهای هوشمند ثبت‌شده، زمانی اتفاق افتاده که هزینه‌های به‌کارگیری شبکه اتریوم در پایین‌ترین سطح خود قرار گرفته و به طور متوسط توسعه‌دهندگان برای استفاده از این شبکه، مبلغی در حدود ۱۱٬۶۰۰ دلار را پرداخت می‌کنند. این نشان می‌دهد که میزان استفاده از پلتفرم اتریوم در حال افزایش است و احتمالاً نشانه‌ای مثبت برای حمایت هر چه تمام‌تر از اتریوم ۲.۰ خواهد بود.

اگرچه تعداد قراردادهای هوشمند در ماه مارس افزایش یافته است، اما هنوز شاهد افزایش محسوسی در تعداد تراکنش‌ها نیستیم. به نظر می‌رسد بسیاری از قراردادها مورد استفاده قرار نگرفته و یا باعث تعامل بیشتر کاربر نشده‌اند.

نمودار تراکنش‌های روزانه اتریوم
نمودار تراکنش‌های روزانه اتریوم

رکورد قبلیِ بالاترین تعداد قراردادهای هوشمند ثبت‌شده مربوط به ماه نوامبر ۲۰۱۸ بود که در آن بازه زمانی تقریبا ۱٫۵ میلیون قرارداد هوشمند به ثبت رسید. اما در سال ۲۰۱۹ این رقم به طور میانگین به ۶۷۰ هزار قرارداد کاهش یافت.

اتریوم اغلب به عنوان پلتفرمی قدیمی شناخته شده که نسبت به بلاک چین‌های جدیدتر مانند ایاس و ترون، توانمندی‌های کمتری را ارائه می‌دهد. در اواخر سال ۲۰۱۹، سَمسون موو (Samson Mow)، مدیر ارشد شرکت بلاک‌استریم (Blockstream)، بلاک چین اتریوم را یک «بن‌بست تکنولوژیکی» توصیف کرد. وی در صفحه توییتر خود اظهار داشت:

اتریوم بن‌بست تکنولوژیکی است. هر چقدر بیشتر از آن استفاده شود، سریع‌تر از بین خواهد رفت. خوشبختانه، تتر (USDt) در لیکوئید نتورک (Liquid Network) هم عرضه شده که مقیاس‌پذیری بیشتری داشته و به شبکه‌های لایتنینگ (Lightning Networks) اجازه می‌دهد دارایی‌هایی مانند تتر را ایجاد کنند.

در نقشه راه اتریوم ۲.۰ که توسط بنیانگذار اتریوم، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) ارائه شده، می‌توان دید که این شبکه قابلیت تغییر پروتکل اجماع را از اثبات کار به اثبات سهام دارد. این قابلیت تغییر می‌تواند مشکل مقیاس‌پذیری که در حال حاضر باعث بی‌میلی بسیاری از توسعه‌دهندگان به استفاده از این شبکه شده است را برطرف کند. بر اساس آخرین خبرها، اتریوم ۲.۰ می‌تواند جان دوباره‌ای به این پلتفرم بلاک چینی محبوب ببخشد.

منبع: Cointelegraph

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *